Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:23:38 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση χαρτονομισματων  (Αναγνώστηκε 2482 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Explorer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 03, 2013, 12:44:05 πμ »

Καλημερα σε ολους,θα ηθελα τη γνωμη σας για τα παρακατω χαρτονομισματα ,τι ειναι και ποσο στοιχιζουν,προσφατα τα απεκτησα και ειναι πανεμορφα.Επειδη δεν ειμαι μεγαλος φαν των χαρτονομισματων απλως αναφερω οτι ασχετως της αξιας τους θα τα ανταλαξω απο εδω μεσα με ελληνικα νομισματα.Ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε
Explorer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 12:45:23 πμ »

και αυτο επισης το 3ο της παρεας
Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 01:01:26 πμ »

καλησπερα φιλε μου! χαρτονομισματα της τσαρικης ρωσιας ειναι τωρα περαιτερω λεπτομερειες θα στις πουνε αλλοι που ξερουν καλυτερα! σε αξια παντως το ενα που εχω απο αυτα (το 500 αρικο που ειναι εξαιρετικα μεγαλο) το πηρα 3 ευρω σε καλυτερη κατασταση απο αυτο που εχεις!
παντως ειναι πανεμοφρφα!
Καταγράφηκε
Explorer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 01:06:51 πμ »

σε ευχαριστω Σπυρο για τη πληροφορια,αισιοδοξω καποιος αλλος να ξερει περισοτερα απο εμας:Ρ ναι φιλε ειναι οντως πανεμορφα
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 02:08:05 πμ »

ναι καπου τοσο κανουν τουλαχιστον στην κατασταση που φαινονται κανα 3 ευρω εκαστο και ισως ουτε και τοσο,αναλογως τον αγοραστη φιλικα κωστας
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 03:23:43 πμ »

ας δουμε το τι εχεις....

φυσικα ειναι ρωσικα χαρτονομισματα.. με ιδιαιτεροτητες! Χαμόγελο

1) το μεγαλο που εχεις σε μεγεθος.. τα 100 ρουβλια του 1910... ανηκει στα τσαρικα χαρτονομισματα... τουλαχιστον σαν σειρα...

δεν εχει τυπωθει το 1910 αλλα αργοτερα! η υπογραφη του διοικητη τηε τραπεζας που ειναι του I.P.Shipov μας λεει οτι το χαρτονομισμα τυπωθηκε απο το 1914 εως το 1917! η υπογραφη του ταμια που ειναι ο Metz που δεν συναντατε στα χαρτονομισματα με υπογραφη παλαιωτερου διοικητη (αναφερομαι στον Konshin), μας κανει να υποθεσουμε οτι το χαρτονομισμα τυπωθηκε στα τελη της θητειας του shipov... αρα καπου στο 1917.
τελος... τα γραμματα στον αριθμο σειρας μας δειχνουν οτι το χαρτονομισμα δεν κοπηκε τα τσαρικα χρονια αλλα αμεσως μετα... απο την προσωρινη μεταβατικη κυβερνηση που εγινε... (ολα τα χαρτονομισματα της ρωσιας - οχι τα τοπικης χρησεως ομως - χωριζονται σε αυτα που κοπηκαν την τσαρικη περιοδο, σε αυτα που κοπηκαν την περιοδο της προσωρινης κυβερνησης και σε αυτα που κοπηκαν απο τις σοβιετικες αρχες μεχρι να βγαλουν νεα σχεδια! δεν εχουν διαφορες τιμης κτλ... απλα ειναι για πολυ προχωρημενους αυτα....). οποτε εδραιωνεται οτι το χαρτονομισμα κοπηκε το 1917..απο τα μεσα Μαρτιου μεχρι τον Ιουλιο του 1917 για την ακριβεια!!!

μπορει να εχεις περιεργεια... γιατι τοτε το χαρτονομισμα εχει ημερομηνια 1910... ε.. ειναι γιατι τα πρωτα με αυτο το σχεδιο ειχαν κυκλοφορησει τοτε.. και να θυμασε οτι δεν ειναι απαραιτητο το χαρτονομισμα να φερει ημερομηνια τυπωσης.. αλλα ειναι ημερομηνια σειρας!

τα αλλα δυο χαρτονομισματα που εχεις τωρα... ανηκουν σε τοπικες σειρες! λογο της επαναστασεως και του τι ακολουθησε... με το χαος και τον πολεμο αναμεσα στους κοκκινους (μπολσεβικους) και τους Λευκους (υποστηρικτες του τσαρου), πολλες περιοχες στην αχανη χωρα της ρωσιας ξεμειναν απο λεφτα ή χρειαζονταν για τις αγορες τους! ετσι αρχισαν να τυπωνουν για τοπικη χρηση, αν και υπηρχαν και πολεμαρχοι που τυπωναν δικα τους για να πληρωθει ο στρατος τους, πολεις που εκοβαν για την τοπικη αγορα, κτλ... χαμος δηλαδη!

τα δικα σου λοιπον των 500 και 5000 ρουβλιων τυπωθηκαν στην περιοχη της Νοτιας Ρωσιας. το ενα το 1918 και το αλλο το 1919.
γενικα αυτα ολα εχουν ποικιλιες τρελλες! ειτε στο χρωμα, ειτε στα υδατοσημα, το χαρτι κτλ...

αν ειδα καλα (το καταλαβαινεις και απο τα γραμματα του αριθμου σειρας), τα 500 ρουβλια του 1918 εχουν σαν υδατοσημο ενα μονογραμμα... ενω τα 5000 ρουβλια του 1919 εχουν υδατοσημο ενα σχεδιο σαν μωσαικο.

αν καποιος εχει τα ιδια χωρις υδατοσημα... ας μην ανυσηχει... υπαρχουν ποικιλιες χωρις υδατοσημο... αλαλ και με αλλο χρωμα χαρτιου!!

οταν λογικα αργοτερα εφτιαξαν τα πραγματα... οι σειρες αυτες μπηκαν στο χρονοντουλαπο της ιστοριας και αντικατασταθηκαν απο τα σοβιετικα χαρτονομισματα...

γενικα ειναι ευκολα και φτηνα χαρτονομισματα και βρισκονται ευκολα... αν και.. μου λειπουν τα 2 απο αυτα...
το 100 ρουβλο το εχω.. αλλα το δικο μου εχει τυπωθει απο σοβιετικες αρχες...  εδω βλεπεις τον χαμο με αυτα... ιδιο ακριβως και στις υπογραφες αλλα το δικο σου ειναι της προσωρινης κυβερνησης ενω το δικο μου της σοβιετικης! Χαμόγελο

 

Καταγράφηκε
Explorer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 04:51:15 πμ »

Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες σου φιλε NMS  δεν εχω κανενα προβλημα να στα δωσω τα χαρτονομισματα η σε οποιονδηποτε αλλον τα θελει ,οχι χρηματικο ανταλαγμα αλλα με καποιο ισως διπλο σου ελληνικο νομισμα .Οι πληροφοριες σου ειναι φοβερες ,σε ευχαριστω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences