Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:11:56 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: sxetikά με εκτελωνισμό  (Αναγνώστηκε 9300 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 30, 2013, 12:32:22 μμ »

Πήρα κατι πράγματα απο τον Sincona και με πηρε ενας εκτελωνιστής σημερα #### την κοινωνια του.

Υπάρχει εκτελωνισμός απο Ελβετία? Είναι 23% σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟ Απορία?

Ο εκτελωνιστής τα ανοιξε το δεμα , μου το είπε, αν τα τσακισε τα χαρτονομίσματα τι γινεται?Απορία?

Με πήρε απο απόρρητο και δεν τον βρίσκω. ΕΛΕΟΣ , αν καποιος ξερει κατι απο τα παραπανω ας μου απαντησει πριν παθω εγκεφαλικό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 12:39:27 μμ »

όταν εκτελωνίζεις πληρώνεις 23 % και τον χώρο αναμονης του πακέτου!Όπως και τα χαρτιά εκτελωνισμού!πχ αν είναι fedex
Μου φαίνεται όμως περίεργο που το άνοιξε...κάτι βρωμάει εδω...
Κανονικά σε ενημερώνουν ότι πρέπει να το εκτελωνίσεις και πας εκεί!
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 12:41:15 μμ »

Βασίλη σε ποιό τελωνείο το έχουν σταματήσει;;; Στα Σπάτα; ή στη Σύρο;
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 12:56:57 μμ »

Εγώ προσωπικά Βασίλη, απο την στιγμή που το έχουν ανοίξει, δεν το παραλάμβανα και θα το επέστρεφα πίσω!
Δεν θα ρίσκαρα οποιαδήποτε ζημιά.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 01:11:09 μμ »

Βασιλη η Ελβετια δεν ειναι στην Ε.Ε οποτε μαλλον πρεπει να εκτελωνιστει
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 01:15:19 μμ »

Φανη τι ακριβώς να μην παραλάβω?? Εχω ήδη πληρώσει 4200 ευρώ ston sinkona.

Apo to Α τελωνείο με πηρανε και μου είπε ο τελωνειακός ότι τα ανοιξε παρουσία εκτελωνιστή και είναι νόμιμο αυτό που έκανε.

Πηρα και στο τελωνειο Σύρου και μου ειπανε πως το ανοιγουνε το δεμα υποχρεωτικά και ειναι καλυμμενοι.

ΘΕΛΕΙ Ο ΨΩΛΟΚΟΠΑΝΟΣ ΤΩΡΑ 1200 ευρώ!!!!!!! γοξγεργοεςπξοιεφσιξεοιςξγηοιγςοιοιεφιοηεςιοφηοι;εηφοιγςεηφογιςεηγδβωβειθγςειγηθιεςγηθιηγθιηγιθρεοηγιοερνβιξανθσγςεθιγηιθβνβηέρηβοειρβηε'ιβηε'οιρηβριοβροιρβιοηβροιβρ

Αν τα χει τσακίσει τα χαρτονομισματα πως θα δρω το ####δικιο μου , μου λέτε ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία??
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 01:18:35 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Λύπη 
Καταγράφηκε

johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 01:55:05 μμ »

Βασίλη ΦΠΑ εκτελωνισμού είναι, επί της δηλωθήσας αξίας, οπότε μιλάμε για 23%. Δυστυχώς δεν υπάρχει μείωση λόγω νησιωτικότητας εδώ, ώστε να πάει στο 16%, έχω αρκετούς εκτελωνισμούς κάθε μήνα και τα γνωρίζω αυτά. Επίσης η Ελβετία είναι εκτός ΕΕ άρα μιλάμε για εισαγωγή και όχι ενδοκοινοτική, για να απαλλαγείς από το ΦΠΑ. Αν σου τσακίσαν τα χαρτονομίσματα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί οι οίκοι σχεδόν πάντα στους όρους αναφέρουν ότι σε περίπτωση τελωνειακών προβλημάτων υπεύθυνος είναι ο αγοραστής, δεν νομίζω η Sincona να αποτελεί εξαίρεση. Άστα να πάνε
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 02:00:53 μμ »

Υποθετω οτι θα εχει ξανατυχει τετοια περιπτωση στους τελωνιακους υπαλληλους και θα ειναι αρκετα προσεκτικοι   κυριως λογω εμπειριας !!! οποτε Βασιλη μην ανυσηχεις ιδιαιτερα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 02:49:50 μμ »

Ναι, απο Ελβετια περναει τελωνειο. Οποτε με ΦΠΑ και προμηθειες βγαινει το ποσο που ακουσες.
Χωρις ομως τη δικη σου εντολη η παρουσια νομιζω οτι δεν εχει ουτε τελωνειακος ουτε πολυ περισσοτερο εκτελωνιστης το δικαιωμα να ανοιξει κανενα πακετο. Με ποια εταιρεια στα εστειλαν?
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πας ο ιδιος εκει και πριν το παραλαβεις να εξατασεις προσεκτικα τα χαρτονομισματα παρουσια των υπαλληλων εκει. Αν εχουν οποιαδηποτε φθορα η τσακισμα η οτι αλλο που δεν φαινεται στις φωτογραφιες του οικοι, τοτε δεν θα πρεπει να τα παραλαβεις και θα πρεπει να υποβαλλεις μηνυση κανονικα στον υπαλληλο που ανοιξε το πακετο. Οποτε παρε ενα και ενα φιλο μαζι σου για μαρτυρα καλου κακου. Κι αν ειναι δικηγορος ακομα καλυτερα.
Γιατι ακομα και αν εχουν δικαιωμα να ανοιγουν τα πακετα, πραγμα που πραγματικα αμφιβαλω ασχετως αν ειναι η συνηθης πρακτικη, δικαιωμα στο να προκαλουν φθορες, δεν εχουν.
και πολυ σωστα ειπε ο johnmak  οτι ο οικος σημοπρασιας δεν φερει ευθυνη.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 03:01:15 μμ »

Συνοψιζοντας εχουν το δικαιωμα να το ανοιξουν ,και συχνοτατα το κανουν αν η δηλωμενη αξια ειναι σχετικα μεγαλη.  Αν επιπλεον ο οικος εχει προβλεψει να μην εχει ευθυνη, αλλα και παραλληλα ΔΕΝ  δεχεται επιστροφες (εδω μπορω να επισημανω το βασικο  πλεονεκτηματα του e-bay) κοινως και δυστυχως την πατησες την πεπονοφλουδα.
 Υ.Σ Δεν νομιζω οτι θα αντιμετωπισεις προβλημα καταστροφης του περιεχομενου (ειναι προσεκτικοι σε αυτα τα θεματα )
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 03:08:41 μμ »

Η τελωνειακή νομοθεσία τα προβλέπει αυτά και κυρίως άνοιγμα χωρίς την παρουσία του παραλήπτη ή του εκπροσώπου του. Επίσης το Προσωπικό είναι πολύ προσεκτικό και οι όποιες αμφιβολίες και φόβοι του Βασίλη θα πρέπει να εκλείψουν. Ολα θα τελειώσουν αίσια.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 03:11:02 μμ »

τεσπά, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες .

Θα τα πληρώσω , αν λείπει τίποτα ή αν ειναι τσακισμένη καμιά δραχμή  ή κανα τάλιρο θα με δείτε στα κανάλια. Αν προσφέρεται κανενας δικηγόρος να με εκπροσωπήσει τον ευχαριστώ προκαταβολκά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 03:45:03 μμ »

Πίστευα Βασίλη ότι μπορούσες να το επιστρέψεις αν ανοιχτεί χωρίς την παρουσία σου .....

Μακάρι φίλε μόνο να ανοίξανε τον φάκελο και να μην συνέχισαν παρακάτω μέχρι να βρουν τα χαρτονομίσματα  Απορία Απορία Απορία

´Ετυχε να είναι φάκελος με χαρτονομίσματα, ότι χειρότερο να σου τύχει ....

Ενημέρωσε μας Βασίλη όταν παραλάβεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2013, 07:51:35 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 07:00:57 μμ »

Κανονικα οταν πας εκει σου δινει το πακετο και σε ρωταει τι πραγμα ειναι. Ακολουθως σου λεει να το ανοιξεις ο ιδιος στην παρουσια του και βρισκει στον καταλογο του αναλογα σε ποια κατηγορια βρισκεται το αντικειμενο σου π.χ νομισματα, χαρτονομισματα, και λαμβανεις την αναλογη χρεωση.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences