Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:29:01 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι ουσίες περιέχουν τα τσιγάρα;  (Αναγνώστηκε 14734 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 06:17:21 μμ »

Μπράβο,πολύ καλό θέμα!
Άρχισα το κάπνισμα στα 18 μου χρόνια,απλά για πλάκα.Έφαγα καμπάνα στον Στρατό,ενώ έφταιγε άλλος και τσαντίστικα.Έτσι το άρχισα.
Για 9 χρόνια μανιώδης καπνιστής των 2 πακέτων την ημέρα,και μετά το έκοψα μαχαίρι,γιατί ήθελα να πάω γυμναστήριο.
Μετά από 2 χρόνια άκαπνος,το ξανάρχισα,το γύρισα σε καπνό,έτσι για να έχω παρέα.
Αφού κάπνιζα για 3 χρόνια,το έκοψα πάλι μαχαίρι,γιατί βάλαμε στοίχημα με κάποιον φίλο μου,για το ποιος θα το κόψει.Κέρδισα το στοίχημα.
Μετά από 2 χρόνια άκαπνος το ξανάρχισα,πάλι για παρέα,και συνέχισα να καπνίζω για 5 χρόνια.
Τώρα έχει 1 μήνα που το έκοψα,πάλι μαχαίρι,κυρίως για οικονομικούς λόγους,να μου μείνει κάνα ευρώ στην τσέπη μπας και αγοράσω κάνα νόμισμα.
Τώρα,στο μέλλον δεν ξέρω,μπορεί να το ξαναρχίσω,αναλόγως τα κέφια.
Δεν ξέρω για εσάς,αλλά όπως το αρχίζω,έτσι το κόβω,για πλάκα!
Είναι θέμα θέλησης,και τίποτα άλλο.
Τουλάχιστον,γυρίστε το σε καπνό,καπνίζεις λιγότερο και σου μένουν περισσότερα λεφτά στην τσέπη.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 09:21:57 μμ »

Ολα μεσα στο μυαλό μας ειναι και τιποτα παραπανω,Παναγιωτη ευχομαι πραγματικα να σε ταρακούνησαν ολα αυτα και σου ευχομαι να μην το ξαναβαλεις ποτε πια,απ'οσα μαθαινω ο ανθρωπος αλλαζει πολυ οταν το κοψει προς το καλυτερο και ευχομαι σε ολους σας να το κοψετε δεν αξιζει,εγω ειμαι 35 χρονών και δεν το εβαλα ουτε για πλακα στο στομα,παρ'ολο που η γονεις μου καποτε καπνιζαν και ολα τα φιλαρακια,αλλα ποτε κανενας δεν μου ειπε δοκιμασε και ενας που τόλμησε εστω και για πλακα για μενα απο εκείνη την στιγμη σταματησε να ειναι φιλος μου Θυμός
 
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 09:35:49 μμ »

37 χρονια ΜARLBORO ,,,,2005 -2010 το εκοψα ,ειχα παει στο antismoking center 500 ευρω,βγηκα και τελος.
δεν το πιστευε κανεις γιατι μιλαμε για αρρωστεια,,,σηκωνομουν καθε μερα 5 παρα τεταρτο για να καπνισω,,,εβλεπα κανα εργο με μια σοκολατα και κοκακολα και δωστου,,,ατελειωτα πακετα την ημερα,,,το κοβω και αρχιζω και πεταω ,,,μιλαμε για αλλη αισθηση,,,,
Δυστυχως μετα απο 4,5 χρονια το ξαναρχισα και δεν εχει τελειωμο,,,καπνιζω καπνιζω και τα γ@μημεν@ δεν τελειωνουν.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
thesalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 01:21:57 πμ »

Πολυ ωραιο θεμα παιδια και μπραβο.Θα ηθελα να προσθεσω αλλα 2 πραγματα
1)το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν ειναι ακινδυνο.Πρωτα απο ολα δεν εχει παρει εγκριση απο το ΕΟΦ και εχουν παρατηρηθει πολλα περιστατικα υπερνικοτιασης στα νοσοκομεια
2)Νο1 σημα σε πωλησεις στην Ελλαδα λογω κρίσης ειναι ο χυμα καπνος που πωλειται σε λαικες,απο αγροτες,φιλους,γνωστους.Ειναι περισσοτερο επικινδυνος απο το βιομηχανοποιημενα τσιγαρα
Δυστυχως δεν υπαρχει "καλο" τσιγαρο.Μονο το κομμενο
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 08:00:05 πμ »

Κάντε το σημαντικότερο δώρο στον εαυτό σας και σταματήστε το κάπνισμα . Μια βόλτα στο νοσοκομείο Σωτηρία τέρμα πάνω στον τελευταίο κτήριο, θα σας κάνει να το κόψετε μαχαίρι . Είχα νοσηλευτεί πριν 2 χρόνια επειδή ύστερα από έξι μήνες ασταμάτητου βήχα χωρίς να έχω καπνίσει ΠΟΤΕ στην ζωή μου, οι πνεύμονες μου κουράστηκαν από την ένταση και είμαι αναγκασμένος από τότε και ζω με μηχανική υποστήριξη οξυγόνου στο σπίτι μέχρι να καταφέρω να επανέλθω.Αυτό που με έσωσε και δεν βλέπω (ακόμα τουλάχιστον) τα ραδίκια ανάποδα από ότι μου είπαν και οι πνευμονολόγοι είναι διότι δεν κάπνιζα, αν το έκανα και αυτό δεν είχα καμιά ελπίδα... Αυτό που γνωρίζουμε γενικά ότι το κάπνισμα σκοτώνει , δεν είναι αστείο . Στο διπλανό μου κρεβάτι ήταν ένα παλικάρι 34 χρονών που ύστερα από δώδεκα μέρες νοσηλεία δεν άντεξε το σώμα του και παρέδωσε . Με βαριά λοίμωξη του λάρυγγα .
Έφτασε στο σημείο να μην μπορεί να φάει ούτε να πιει τίποτα . Το ασταμάτητο τσιγάρο ύστερα από χρόνια (απόλαυσης)  όπως έλεγε , του έκανε τους τελευταίους μήνες τις ζωής του να μην μπορεί να χαρεί τίποτα και του επέφερε έναν μαρτυρικό θάνατο . Όταν έφυγε το παλικάρι οι γιατροί και οι νοσοκόμες πέρναγαν γύρω του με απάθεια ενώ εγώ είχα φρικάρει τελείως . Βλέποντας με μια νοσοκόμα που είχα τρελαθεί, μου είπε να ηρεμήσω και ότι πλέον αυτό το θέαμα έχει γίνει πλέον ρουτίνα για εκείνους. Συνέχεια βλέπουν τέτοια περιστατικά και δυστυχώς τα περισσότερα έχουν αυτή την κατάληξη  
Μην νομίζετε ότι επειδή είστε νέοι ακόμα το τσιγάρο δεν μπορεί να σε κάψει. Τόσα και τόσα δηλητήρια παίρνουμε από τον αέρα που αναπνέουμε , μην προσθέτουμε και άλλα στον οργανισμό μας.

Δείτε και το βίντεο να φρικάρετε ακόμα περισσότερο όσοι ακόμα δεν το έχουν πάρει απόφαση ότι κάπνισμα καταστρέφει
https://www.youtube.com/watch?v=T3tFxeZ9a14
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 09:38:15 πμ »

Για να δούμε πάνε ήδη 2 λεπτά Άκαπνος Σαρκασμός
Παναγιώτη! Πού είσαι; Δε σε βλέπω να ποστάρεις και ανησυχώ! Τι έγινε; Στα δύο λεπτά μείναμε;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 09:50:09 πμ »

Για να δούμε πάνε ήδη 2 λεπτά Άκαπνος Σαρκασμός
Παναγιώτη! Πού είσαι; Δε σε βλέπω να ποστάρεις και ανησυχώ! Τι έγινε; Στα δύο λεπτά μείναμε;
Σαρκασμός Σαρκασμός Οχι φίλε μου όλα καλά .Εχω αντέξει μέχρι τώρα Άκαπνος αλλά είμαι νευρικός............Άντε να πάει 17:10 να γράψω την 1η μέρα .....να δω αν βγάλω την περιβόητη 1η βδομάδα.
Όλη την ώρα σκέφτομαι το πείραμα με τους πνεύμονες που έβαλε ο Βασίλης για να καλμάρω .......ούτε μισότσιγαράκι με τον καφέ ρε ####το.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 10:20:39 πμ »

Παρόλο που καπνίζω ακόμη, θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου.

Πριν 5 χρόνια συμμετείχα σε 'Πρόγραμμα Διακοπής Καπνίσματος' σε Κέντρο Διακοπής Καπνίσματος Δημόσιου Νοσοκομείου. Αφού 'πέρασα' τα αιματολογικά τεστ, ξεκίνησα τη θεραπεία και μετά από περίπου 1 μήνα κατάφερα να το κόψω, όσο περίεργο κι αν ακούγεται, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Η θεραπεία περιελάμβανε φαρμακευτική αγωγή και ψυχολογική υποστήριξη,
Τα κέντρα αυτά πλέον υπάρχουν σχεδόν σ' όλη την Ελλάδα, η αγωγή είναι οικονομική... και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, βοηθούν στο κόψιμο του καπνίσματος.

Αρκεί να θέλετε να το κόψετε... έστω και λίγο.

Το ποσοστό επιτυχίας αυτών των κέντρων, αγγίζει το 80%... το άλλο 20% εναπόκειται σε σας.

http://www.mazi.org.gr/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CE%99%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 10:27:28 πμ »

ούτε μισότσιγαράκι με τον καφέ ρε ####το.
ΟΥΤΕ φίλε! Είναι δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Εσύ περίμενε και κλείσεις μέρα. Εγώ θα περιμένω να κλείσεις χρόνο. Μπορείς! Και για σένα και για τους γύρω σου. Το εύχομαι ολόψυχα! Μόνο τον Αντώνη τον φίλο μας και συντοπίτη δεν μπορούμε να πείσουμε! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 10:56:53 πμ »

Μόνο τον Αντώνη τον φίλο μας και συντοπίτη δεν μπορούμε να πείσουμε! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού


Kαρφί ε καρφί  Σαρκασμός

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 11:42:24 πμ »

Ωχ! Πόνεσα μόνο που το είδα! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 12:52:21 μμ »

50 μήνες κομμένο μαχαίρι (19 χρόνια ενάμισυ πακέτο), χωρίς ούτε τζούρα έκτοτε.. Οι πρώτοι 2-3 μήνες είναι όντως μαρτύριο.. η περίοδος βέβαια εξαρτάται και από τον οργανισμό!

Ακόμα όμως το σκέφτομαι το άτιμο και κάποιες φορές όμως ζηλεύω που δεν το απολαμβάνω.. Παρόλα αυτά, ΜΑΚΡΙΑ παίδες!!! Η διαφορά που νιώθεις σωματικά είναι τεράστεια!!

Υγ. ΠΡΟΣΟΧΗ - το να το κόβεις για κάποιους μήνες και να το ξεκινάς πάλι, είναι πιο επιβλαβές για τους πνεύμονες..- Άποψη πνευμονολόγων..
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 03:48:49 μμ »

Για να δούμε πάνε ήδη 2 λεπτά Άκαπνος Σαρκασμός
Παναγιώτη! Πού είσαι; Δε σε βλέπω να ποστάρεις και ανησυχώ! Τι έγινε; Στα δύο λεπτά μείναμε;
Σαρκασμός Σαρκασμός Οχι φίλε μου όλα καλά .Εχω αντέξει μέχρι τώρα Άκαπνος αλλά είμαι νευρικός............Άντε να πάει 17:10 να γράψω την 1η μέρα .....να δω αν βγάλω την περιβόητη 1η βδομάδα.
Όλη την ώρα σκέφτομαι το πείραμα με τους πνεύμονες που έβαλε ο Βασίλης για να καλμάρω .......ούτε μισότσιγαράκι με τον καφέ ρε ####το.
Μπραβο σου Πανο χαιρομαι μην αφησεις τον εαυτο σου ολα μια ιδεα ειναι.οι πρωτες μερες ειναι δυσκολες.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 05:59:54 μμ »

Αστεία, αστεία...

successfully installed cancer
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 06:11:40 μμ »

Πολύ καλό!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences