Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:43:04 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2013 Αναμνηστικό για τα 50χρονά της Κεντρικής Τράπεζας Κύ  (Αναγνώστηκε 37570 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cyprus_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 01:23:44 μμ »

Φίλε ως συλλέκτης το 2010 πήγα στην κεντρική με 500 ευρώ για 1 χρυσό και 80 για 2 ασημένια...
Με νούμερο 300 δεν πήρα χρυσό και αναγκάστηκα να πληρώσω 850 για αυτό σε μόλις 3 μέρες από την έκδοση έτσι επέτρεψε μου να μην συμφωνώ μαζί σου γιατί με όριο 1 ανά άτομο και έκδοση στα 600 ευρώ έχω περισσότερες πιθανότητες να πάρω νόμισμα για την συλλογή μου...
Τώρα αν κάποιος θα φέρει 20 μισθοφόρους θα πάρει 20 νομίσματα στα 600... και όχι 40 νομίσματα στα 500... αν έχουν τέτοια λεφτά και σε τέτοιους καιρούς χαλάλι τους...

Το σχέδιο δεν με εντυπωσιάζει αλλά οκ το περίμενα και χειρότερο... ως συμβολισμός όμορφο είναι
Καταγράφηκε
cyprus_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 01:40:13 μμ »

Πάντως αν είχε πανίκκο ορφανίδη βγενόπουλο κυπρή χριστόφια αναστασιάδη και στην άλλη μέρκελ και ΔΝΤ θα το προτιμούσα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 06:24:08 μμ »

ΩΧ 600; μήπως είναι καιρός να τους γράψουμε όλοι ομαδικώς και να δούμε τότε τι θα τα κάνουν...άντε γιατί μου φαίνεται πως ήρθε η ώρα για σταμάτημα των Κυπριακών, πραγματικά ξέφυγαν...
Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 09:02:58 πμ »

Λοιπόν, εξασκήσαμε το καταναλωτικό μας καθήκον???   Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 09:45:06 πμ »

Εγω απειχα...αν καποιος γουσταρει να του πιασουν τον κ**ο παντως προλαβαινει ακομη. Ειναι διαθεσιμο απο τις 9 η ωρα στην σελιδα. Για το αρχειο να πουμε οτι το χρυσο για τα 50χρονα της Δημοκρατιας δεν αντεξε πανω απο 10 λεπτα στο ηλεκτρονικο καταστημα

Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 11:26:55 πμ »

Ούτε εγώ πήρα. Πάντως online δεν είναι πια διαθέσιμο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 11:32:03 πμ »

Ουτε εγω το πηρα, εαν εχει πωληθει ηδη! σημαινει οτι επιβραβευονται για την καλη δουλεια που κανουν εκει στην κεντρικη αλλα και με σεβασμο προς τον συλλεκτη αφου ενκαιρω κρισης το προσεφεραν σε πολυ καλη τιμη.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 11:41:57 πμ »

Επιβραβεύονται Παναγιώτη, όχι μόνο για την πολύ καλή τιμή του αναμνηστικού εν καιρώ οικονομικής κρίσης, αλλά και το επίκαιρο θέμα να τιμήσουν τον οίκο τους για την εξαιρετική δουλειά που έκαναν τα τελευταία χρόνια στην οικονομία του νησιού.

Δυστυχώς είχα δίκιο για τους αχάπαρους ....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 12:59:55 μμ »

Αν πράγματι έφυγαν τα χρυσά τι να πω...μόνο ότι υπάρχουν λεφτά, και κάμποσοι μακάκοι (σημ. είδος πιθηκοειδούς) ...
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 01:18:12 μμ »

Παντως απο την σελιδα τους μπορεις να αγορασεις τωρα που ειδα Φανη. Εγω δεν το πηρα ουτε θα το παρω ακομη και αν μου το χαριζουν, θεωρω προσβλητικοτατο το θεμα ειδικοτερα φετος και προκλητικοτατη την τιμη διαθεσης. Και προσθετω οτι θα περιμενα και η κυπριακη νομισματικη ενωση να πει η να κανει κατι. Το μονο πραγμα που εγω ειδα ηταν να ζητανε τα λεφτα να τα βαλεις σε λογαριασμο πριν καν μαθουμε την τιμη διαθεσης.
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 01:57:47 μμ »

Παιδία εγώ πάντως πήρα 2, δεν ήθελα να έχω τρύπα. Έχουν απομείνει μόνο 150 κομμάτια και ανοίξαν ξανά το online και απόγευμα τα ταμεία για να κάνουν sold out. Γερμανός μεγαλοέμπορας αποχώρησε με καμιά 50αρία χρυσά!!!!!

Απίστευτο
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 02:16:44 μμ »

Να τα χερεστε αυτοι που το πηρατε και να παρακαλατε να μην το δειτε σε λιγους μηνεσ να πουλιεται κατω απο την τιμη εκδοσησ του.Απλα καμια 300 συλλεκτες θα το παρουν για την συλλογη τους και οι υπόλοιποι που θα το παρουν ωσ επενδυση νομιζω θα το μετανιωσουν.Προσωπικη μου εκτιμηση βεβαιως.Μακαρι να βγει λανθασμενη.Απλα βαλτε στο πισω μεροσ του μυαλου σασ τι γινεται αν ο χρυσος παει 800 η 700 ευρω η ουγγια
Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 02:25:52 μμ »

Βλέπω γενικά άτομα που παραπονιούνται για τη τιμή, τα οποία 2-3 χρονια πριν πουλούσαν νομίσματα ίδιου και μεγαλύτερου τιράζ σε ίδιες και μεγαλύτερες τιμές...  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
+1
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 02:33:38 μμ »

Βλέπω γενικά άτομα που παραπονιούνται για τη τιμή, τα οποία 2-3 χρονια πριν πουλούσαν νομίσματα ίδιου και μεγαλύτερου τιράζ σε ίδιες και μεγαλύτερες τιμές...  Στριφογύρισμα ματιών

+1

Ως 100% συλλέκτης κυπριακών αναμνηστικών και κυκλοφορίας νομισμάτων ποτέ δεν θα αφαιρούσα κάποιο απο την συλλογή μου, του 76 μας θυμίζουν τα αρνητικά της εισβολής του 2004 την ένταξη του 2008 το ευρώ του 2013 την καταστροφή της οικονομίας μας...
Εγώ του έκανα μια αρνητική συσχέτιση αλλά θα πρέπει να υπάρχει στην συλλογή μου.

Βέβαια σεβαστές οι απόψεις όλων. Αλλά παιδία έχω δει τρελούς να ζητάνε 650 κ 750 ευρώ για 30χρονα και AIDS άρα περίεργο μου φαίνεται αυτη η στάση αρκετών.
Βέβαια για τις εποχές υπερβολικά ακριβό αλλά τουλάχιστον βρήκαν νομισμά όσοι πήγαν στην ΚΤΚ σε αντίθεση με το 2010 που αρκετοί έμειναν χωρίς νόμισμα και αναγκάστηκαν να τα σκάσουν χοντρά για να το πάρουν για την συλλογή τους...
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
criskal
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 194



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 02:48:41 μμ »

πηρα το νομισμα για να μην το ψαχνω μετα.Θεωρω, οτι σε καποιους μηνες θα πωλειται φθηνοτερα απο την τιμη αγορας.Δεν τους εφτανε η κλοπη που προηγηθηκε,θελησαν να ξανακλεψουν,ντροπη δεν εχουν πανω τους?
Καταγράφηκε

θελω να γυρισω στα παλια
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences