Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 12:11:43 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: παλιο ρολοι τσεπης Vacheron constantin  (Αναγνώστηκε 38300 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 06:53:35 μμ »

http://www.antiquorum.com/home/

Εκτίμηση τιμής αρκετά δύσκολη, από 4 έως 7.500 με επιφύλαξη. Σίγουρα όχι una and the lion πάντως..

Γιωργο εσυ που εισαι γνωστης,αληθεια αυτη ειναι η εκτιμηση σου 4 με 7,5 χιλιαρικα?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 06:55:26 μμ »

http://www.antiquorum.com/home/

Εκτίμηση τιμής αρκετά δύσκολη, από 4 έως 7.500 με επιφύλαξη. Σίγουρα όχι una and the lion πάντως..
Μπορείς να το τεκμηριώσεις??η απλά πετάς κάτι..εγω τεκμηρίωσα την σκέψη μου..αν ήθελε ο θοδωρής απλά να του πεις 4 - 7 500 χιλιάδες να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το έβαζε εδώ...
Φιλικά Χρήστος
Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:02:47 μμ »

Παιδια το θεμα δεν ειναι τι Θελω εγω εγω θα θελα να κανει 300.000 δεν γινεται ομως.Αυτο που θελω ειναι να μαθω πληροφοριες και να το εκτιμησω.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:03:17 μμ »

Για να λεει ετσι ο Γιωργος ,κατι θα βλεπει...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:05:43 μμ »

Γιατι το 40000-50000 τι ειναι Χρήστο μου .Βρε παιδιά θα μην λέμε ετσι ποσά .Γιατί ο ενας μπορεί να λέει λίγα και ο αλλος πολλά.Συν οτι πρέπει να βρεθεί και ο ενδιαφερόμενος που αυτος θα πει το ποσο που δίνει.Ετσι απλά και εγω θα έλεγα  οτι κάνει 1000000000 πράγμα που σου το εύχομαι Θοδωρή  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:09:02 μμ »

χαχαχα να σαι καλα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:25:45 μμ »

το una and the lion το είπα σατιρικά ...καθώς έχει 70.000 περίπου...δεν λέω περισσότερα αλλά βλέπω κατα καιρούς στο forum όταν ανεβάσει κάποιος κάτι και ρωτάει να μάθει γιαυτό,εμείς  να λέμε μόνο πόσο κάνει...η τεκμηρίωση που είναι?? Μπορεί όντως να κάνει 4 με 7 χιλιάρικα ..γιατί όμως??
Φιλικά Χρήστος
Καταγράφηκε

Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 10:43:05 μμ »

http://www.antiquorum.com/home/

Εκτίμηση τιμής αρκετά δύσκολη, από 4 έως 7.500 με επιφύλαξη. Σίγουρα όχι una and the lion πάντως..
Μπορείς να το τεκμηριώσεις??η απλά πετάς κάτι..εγω τεκμηρίωσα την σκέψη μου..αν ήθελε ο θοδωρής απλά να του πεις 4 - 7 500 χιλιάδες να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το έβαζε εδώ...
Φιλικά Χρήστος


Καλησπέρα,

Η εκτίμηση ενός αντικειμένου τέχνης –πίνακες ζωγραφικής, χαρακτικά, γλυπτά, ωρολόγια υψηλής ωρολογοποιίας- είναι αρκετά δύσκολη υπόθεση, σχετική ως  προς την χρονική περίοδο που θα γίνει η εκτίμηση (σε σχέση με το αγοραστικό ενδιαφέρον), την γνώση και το επίπεδο των ενδιαφερομένων, τον άνθρωπο –ειδικό ή/και σχετικό οίκο δημοπρασιών, καθώς και το μέρος που λαμβάνει χώρα η αξιολόγηση/εκτίμηση. Παρ’όλα αυτά,  κάποια βασικά κριτήρια υπάρχουν, όπως η σπανιότητα, η τεχνοτροπία, ο καλλιτέχνης, χρονολογίες, καθώς και ο κάτοχος, αν δηλαδή κάποιο έργο τέχνης ανήκε στην συλλογή κάποιου σημαίνοντος/εξέχοντος προσώπου ή οργανισμού.

Στην περίπτωση του όμορφου VC του φίλου, και απ’όσον μπορούμε να κρίνουμε από τις φωτογραφίες, έχουμε να κάνουμε μ’ένα παλαιό, ωραίο ρολόι τσέπης του προπερασμένου αιώνα, μιας σπουδαίας μάρκας, που εύκολα μπορεί να εντυπωσιάσει κάποιον ειδικά λόγω ονόματος, αλλά και επίσης να παραπλανήσει – σχετικά με την εμπορική αξία- πολύ εύκολα κάποιον που δεν έχει ευρεία γκάμα στο τι ακριβώς είναι και τι δείχνει ένα ρολόι. Το συγκεκριμένο λοιπόν, δεν έχει πολυπλοκότητες (complications), όπως οι πλέον σημαντικές tourbillion, repetition minutes, ούτε βέβαια quantieme perpetuel (perpetual calendar) ή φάσεις σελήνης, που θα μπορούσαν να υπάρχουν και χρονικά για την μεγάλη Vacheron Constantin σε άλλα ρολόγια της φίρμας ή άλλων επίσης ιστορικών εταιρειών. Σε μία τέτοια περίπτωση το ρολόι θα υπόκεινταν σε αξιολόγηση με γνώμονα κάποια από τα προαναφερθέντα κριτήρια, και φυσικά θα κυμαίνονταν  πάνω από 70 χιλιάδες ευρώ – ταβάνι δεν βάζω- αφού μιλάμε για πραγματικό έργο τέχνης, και θαύμα της μικρομηχανικής. Επίσης το ρολόι του φίλου μας, εφ’όσον δεν έχει αναφερθεί, δεν ανήκει/ανήκε σε ιστορικά επώνυμου προσώπου, κάτι που επίσης θα του πρόσδιδε μεγαλύτερη αξία.

Για όλα αυτά λοιπόν, και πάρα πολύ περιληπτικά, έκανα μια οπτική, πρόχειρη  εκτίμηση, χωρίς κανένα ίχνος και διάθεση να παραπλανήσω τον κάτοχο, και που φυσικά μπορεί να πέφτω αρκετά έξω. Ο πλέον ειδικός οίκος, όπως έχω αναφέρει είναι ο Αntiquorum, όπου εκεί θα δείτε κάποια αριστουργήματα, χαρακτηριστικά δείγματα υψηλής ωρολογοποιίας, και θα βγάλετε τα δικά σας συμέράσματα.

Δεν επιθυμώ ούτε να το παίξω ειδήμων, ούτε να ανοίξω τα μάτια κανενός, ούτε να προσβάλλω κανέναν, ούτε και μπω σε μία διαδικασία ατέρμονων αντιπαραθέσεων. Θεώρησα ότι με γνώμονα την έλξη που με διακατέχει ως προς το  ρολόι γενικά, και όσα έχω δει να χτυπάνε μπροστά μου – πάντα σε ερασιτεχνικό, τονίζω, επίπεδο -, έδωσα αυτήν τη εκτίμηση. Επαναλαμβάνω, μπορεί να κάνω λάθος. Σίγουρα όμως δεν πετάω ποτέ μια κουβέντα για να πώ ότι είπα κάτι..

Φιλικά
Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2013, 11:16:05 μμ από Au1972 » Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 10:50:31 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ φίλε Γιωργο η πλεον εμπεριστατωμενη αποψη που ειδα στο θεμα που ανοιξα να είσαι καλα.
Εχω καποιον που ψαχνει το θεμα στο καταλληλο σημειο απλώς το ανέρτησα εδω για λίγη συζήτηση.
Και πάλι σε ευχαριστώ...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 10:55:09 μμ »

Πολυ καλη αναλυση Γιωργο,,,,
Και ενα αστειο..πριν κανα δυο ωρες κατεβηκα να συναντηθω με ενα συμφουριτη
και μου φωναζε απο το απεναντι πεζοδρομιο:Ρε μλκ τι ρολοι ανεβασε ο ανθρωπος?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 11:08:52 μμ »

Φίλε Smartmorpheus, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και σου συστήνω να το κρατήσεις και να το αγαπήσεις το συγκεκριμένο ρολόι. Είναι και Vacheron το άτιμο Κλείσιμο ματιού, η αγαπημένη μου φίρμα.

Τom, επίσης ευχαριστώ. Κάποια στιγμή θα περάσω από το στέκι για καφεδάκι, να σας γνωρίσω και να με μυήσετε στα νομίσματα..
Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 11:17:14 μμ »

φιλε Smartmorpheus ενα omega να πας να παρεις κανονικο με μπρασελε κανει 4.700 (συγκεκριμενα αυτο του τζειμσ μποντ), ενα ρολεξ κλασικο μοντελο του 2004 κανει σημερα 8.000! δεν νομιζω οτι μπορει να κανει μονο μεχρι 7.500 το δικο σου!!

ο φιλος απο πανω κανει πολυ καλη αναλυση αλλα κατα την γνωμη μου το αδικει ως προς τα χρηματα!
τωρα θα σου πω ομως πως χρηματα δεν υπαρχουν παρα τα ο,τι λενε οι πολιτικοι!! σε ολα τα υπολοιπα σε καλυψαν οι συμφορουμητες!!
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 11:39:21 μμ »

Ωραία ανάλυση φίλε Γιώργο!Μου εδωσες να καταλάβω πραγματικά το πως αξιολογείται ένα ρολόι..Διαβάζοντας τα παραπάνω ξανά ,δεν ήθελα να σε εκθέσω απλά ήθελα να καταλάβω τον τρόπο σκέψης και τις αιτίες κοστολόγησης του ρολογιού!
Καταγράφηκε

Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 11:47:30 μμ »

Κανένα πρόβλημα φίλε SV, να'σαι καλά.

Σχετικά με τα σύγχρονα Rolex, Omega, etc. οι τιμές είναι όντως αυτές γιατί έχουν μεγάλη και συνεχή ζήτηση, απευθύνονται σε άλλο εντελώς κοινό, και γενικά πρεσβεύουν εντελώς διαφορετικά πράγματα σε σχέση με τα vintage τσέπης.

Καλό βράδυ.


Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 27, 2013, 12:10:07 πμ »

Το συγκεκριμένο λοιπόν, δεν έχει πολυπλοκότητες (complications), όπως οι πλέον σημαντικές tourbillion, repetition minutes, ούτε βέβαια quantieme perpetuel (perpetual calendar) ή φάσεις σελήνης, που θα μπορούσαν να υπάρχουν και χρονικά για την μεγάλη Vacheron Constantin σε άλλα ρολόγια της φίρμας ή άλλων επίσης ιστορικών εταιρειών. Σε μία τέτοια περίπτωση το ρολόι θα υπόκεινταν σε αξιολόγηση με γνώμονα κάποια από τα προαναφερθέντα κριτήρια, και φυσικά θα κυμαίνονταν  πάνω από 70 χιλιάδες ευρώ – ταβάνι δεν βάζω- αφού μιλάμε για πραγματικό έργο τέχνης, και θαύμα της μικρομηχανικής. Επίσης το ρολόι του φίλου μας, εφ’όσον δεν έχει αναφερθεί, δεν ανήκει/ανήκε σε ιστορικά επώνυμου προσώπου, κάτι που επίσης θα του πρόσδιδε μεγαλύτερη αξία.
οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Γιωργος δεν εχει ολα αυτα που υπογραμμισα παραπανω... σιγουρα ειναι σοβαρο το ονομα που κουβαλαει, οπως ειναι σοβαρα και τα rolex pocket... αυτα τα 2 ειναι τα πιο εμπορικα σε αυτη την κατηγορια.... μην κανετε εκτιμησεις χωρις να γνωριζεται ομως, αλλες παρομοιες πωλησεις.... την αξια σε τετοια πραγματα την οριζουν οι επιδοξοι αγοραστες, οχι τιποτα αλλο, ισως ανεβαζουμε την αδρεναλινη του φιλου μας, τσαμπα(μακαρι να βγω ψευτης.... Μεγάλο χαμόγελο....
 οσο αφορα την συγκριση του φιλου
, ενα ρολεξ κλασικο μοντελο του 2004 κανει σημερα 8.000! δεν νομιζω οτι μπορει να κανει μονο μεχρι 7.500 το δικο σου!!
εχω ενα submariner 2006 anniversary( το επετιακο με την πρασινη στεφανη... για τα 50 χρονια sub)  το δινω 7.999 αυριο..... κανω και καλυτερη τιμη Κλείσιμο ματιού μακαρι να ηταν ετσι.... αλλα δεν ισχυει.... φιλικα θοδωρης Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2013, 12:53:03 πμ από θοδωρης » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences