Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:59:05 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Ελευθερία και ανοχή"  (Αναγνώστηκε 24049 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:15:00 μμ »

Ειπες:
@Το έχω ψάξει και από την πλευρά των Τούρκων. Πώς είδαν οι Τούρκοι την Ελληνική Επανάσταση και τι επιπτώσεις είχε στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.

Πολυ σωστα!!Απλα να πω οτι μιλωντας για τουρκους εκεινη την περιοδο ειναι ιστορικα ατοπο!!Καλυτερα να αναφερεσαι σε Οθωμανους!!Ειναι ιστορικα πιο ανεκτο!!!Αν κατσεις να ασχοληθεις λιγο με τις φυλες εκεινης της εποχης στην Οθωμανικη αυτοκρατορια θα χασεις την μπαλα!!Ρωτα για παραδειγμα ποιοι εκαψαν και κυνηγησαν τους ελληνες στην Μικρα Ασια κατα την Μικρασιατικη ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ;;Παντως Τουρκοι δεν ηταν  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:28:04 μμ »

Φιλε sac για να καταλαβεις καλυτερα την Ελληνικη Επανασταση του 1821 και για να οδηγηθεις σε σωστα συμπερασματα προσπαθησε πρωτα να μελετησεις την Ευρωπαικη ιστορια της συγκεκριμενης εποχης και λιγο πιο πριν!!!Εχει ενδιαφερον σε τι συμπερασματα θα οδηγηθεις!!!  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Αν έχεις να πεις κάτι, πες το. Προφανώς και το έχω ψάξει.

Για αυτόν τον λόγο ξέφυγα από το κυρίως θέμα για να απαντήσω στον Ανάργυρο. Επειδή η Ελληνική Επανάσταση είναι σημαντικό κεφάλαιο για μένα.

Το έχω ψάξει και από την πλευρά των Τούρκων. Πώς είδαν οι Τούρκοι την Ελληνική Επανάσταση και τι επιπτώσεις είχε στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.
(bis)

Ειπες:
@Το έχω ψάξει και από την πλευρά των Τούρκων. Πώς είδαν οι Τούρκοι την Ελληνική Επανάσταση και τι επιπτώσεις είχε στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.

Πολυ σωστα!!Απλα να πω οτι μιλωντας για τουρκους εκεινη την περιοδο ειναι ιστορικα ατοπο!!Καλυτερα να αναφερεσαι σε Οθωμανους!!Ειναι ιστορικα πιο ανεκτο!!!Αν κατσεις να ασχοληθεις λιγο με τις φυλες εκεινης της εποχης στην Οθωμανικη αυτοκρατορια θα χασεις την μπαλα!!Ρωτα για παραδειγμα ποιοι εκαψαν και κυνηγησαν τους ελληνες στην Μικρα Ασια κατα την Μικρασιατικη ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ;;Παντως Τουρκοι δεν ηταν  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών


Ertuğrul (Ottoman Turkish: ارطغرل, often with the title Gazi) (1191 / 1198 – 1281) was the father of Osman I, the founder of the Ottoman Empire. He was the leader of the Kayı clan of the Oghuz Turks.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ertu%C4%9Frul

Ήταν Τούρκοι και πριν γίνουν Οθωμανοί.

Επίσης, δεν ήθελα να βάλω τις λέξεις Οθωμανοί και Οθωμανική στην ίδια πρόταση για λόγους καλλιέπειας(sic).
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:28:17 μμ »

Γιωργο δηλαδη υποστηριζεις οτι οι ελληνες εκαναν επανασταση κοινωνικη.
οταν κατελαβαν δηλαδη την Τριπολη  ειπαν στους οθωμανους και τους εβραιους ελατε να ζησουμε σαν αδερφια.
οταν κουβαλησε τους αιγυπτιους ο Ιμπραημ που ηθελε να ξεριζωσει την ρατσα των ρωμιων απο την πελοποννησο,ο παπαΦλεσσας τους υποδεχτηκε με ανοιχτες αγκαλες. Το ιδιο λαθος εκαναν και οι κομ#####στες στην κατοχη με σενα.Νομιζαν οτι ολος ο ελληνικος λαος που πηγε στον ΕΑΜ ελλας ηταν αριστεροι και ηθελαν να κανουν κοινωνικη επανασταση. Γι αυτο στον εμφυλιο φαγαν τα μουτρα τους αφου ο λαος τους γυρισε την πλατη.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:32:18 μμ »

Ήταν άραγε Ελληνική Επανάσταση ;;

Ψάξτε το... ψάξτε το.

Κάποια λίγα στοιχεία, υπάρχουν εδώ...
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%AE_%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%AC%CF%82

Αλλά επιμένω, να το ψάξετε πολύ... και απ' την πλευρά των 'ξένων' ιστορικών.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 10:40:55 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:36:24 μμ »

Γιωργο δηλαδη υποστηριζεις οτι οι ελληνες εκαναν επανασταση κοινωνικη.
οταν κατελαβαν δηλαδη την Τριπολη  ειπαν στους οθωμανους και τους εβραιους ελατε να ζησουμε σαν αδερφια.
οταν κουβαλησε τους αιγυπτιους ο Ιμπραημ που ηθελε να ξεριζωσει την ρατσα των ρωμιων απο την πελοποννησο,ο παπαΦλεσσας τους υποδεχτηκε με ανοιχτες αγκαλες. Το ιδιο λαθος εκαναν και οι κομ#####στες στην κατοχη με σενα.Νομιζαν οτι ολος ο ελληνικος λαος που πηγε στον ΕΑΜ ελλας ηταν αριστεροι και ηθελαν να κανουν κοινωνικη επανασταση. Γι αυτο στον εμφυλιο φαγαν τα μουτρα τους αφου ο λαος τους γυρισε την πλατη.

Τι λες μπρε παλληκάρι; Κοινωνική επανάσταση = διεκδίκηση πλήρων πολιτικών διακαιωμάτων. Να αποφασίζουν για τους κυβερνήτες τους και για το μέλλον της χώρας τους (με την ψήφο τους). Αυτό έγραψα και πιστεύω ότι το έγραψα με αρκετή σαφήνεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 11:47:30 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:50:29 μμ »

Ήταν άραγε Ελληνική Επανάσταση ;;

Ψάξτε το... ψάξτε το.

Κάποια λίγα στοιχεία, υπάρχουν εδώ...
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%AE_%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%AC%CF%82

Αλλά επιμένω, να το ψάξετε πολύ... και απ' την πλευρά των 'ξένων' ιστορικών.


Έχεις δίκιο, ο Κολοκοτρώνης ήταν Αλβανός, ο Καραϊσκάκης Ρομά(sic), ο Κοκκίνης (ο μηχανικός της οχύρωσης του Μεσσολογγίου) Ιταλός, ο Φαβιέρος Γάλλος, ο Χάστιγκς Άγγλος, ο ντε σαν Μαρτίν Αργεντίνος, ο Βλαντιμιρέσκου Ρουμάνος (Βλάχος για να είμαστε και ιστορικά ακριβείς), ο Ρήγας Βλάχος επίσης (αλλά όχι Ρουμανόβλαχος, Ελληνόβλαχος), ο Βούλγαρης ήταν βέβαια Βούλγαρος, ο Ευνάρ Ελβετός κοκ.

Ποια εθνικότητα ξέχασα;

ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, Ο ΚΙΟΥΤΑΧΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 11:48:21 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 11:20:57 μμ »

Για την ενημέρωση των υπολοίπων (αν και δεν είναι εύκολο να το γράψω με δυο κουβέντες).

Η Ελληνική Επανάσταση διαμόρφωσε τον εθνικισμό και την έννοια του έθνους. Πριν από το 1821, αν μου επιτρέπεται να το πω έτσι (το "επιτρέπεται" με "αι") δεν "υπήρχαν" Έλληνες, Βούλγαροι, Τούρκοι, Άγγλοι, Γάλλοι, Πορτογάλοι.

Ο "θόρυβος" που προκάλεσε η Ελληνική Επανάσταση "ξύπνησε" κάποιους που άρχισαν να αισθάνονται Βέλγοι, Ιταλοί, Μολδοβλάχοι-που-χρειάζονταν-και-ένα-καλύτερο-όνομα και κάποιους άλλους, ενώ πριν δεν είχαν αισθανθεί κάτι τέτοιο.

Οι Βούλγαροι και οι Σκοπιανοί "ξύπνησαν" 80 χρόνια μετά (1903 κίνημα του Ίλιντεν), οι Αλβανοί μεταξύ Βαλκανικών πολέμων και Πρώτου Παγκοσμίου, ενώ τους Τούρκους τους "ξύπνησε" ο Κεμάλ. Σέρβοι, Μαυροβούνιοι κλπ "ξύπνησαν" με πιο αργούς ρυθμούς κατά τη διάρκεια του 19ου αιώνα.

Την πρώτη φορά που φώναξε ο καπετάν-Θοδωράκης "απάνω τους, ορέ Έλληνες", δεν είναι σίγουρο ότι τον κατάλαβαν όλοι. Σιγά σιγά, όμως, "συντονίστηκαν"...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 11:31:50 μμ »

Έχεις δίκιο, ο Κολοκοτρώνης ήταν Αλβανός, ο Καραϊσκάκης Ρομά(sic), ο Κοκκίνης (ο μηχανικός της οχύρωσης του Μεσσολογγίου) Ιταλός, ο Φαβιέρος Γάλλος, ο Χάστιγκς Άγγλος, ο ντε σαν Μαρτίν Αργεντίνος, ο Βλαντιμιρέσκου Ρουμάνος (Βλάχος για να είμαστε και ιστορικά ακριβείς), ο Ρήγας Βλάχος επίσης (αλλά όχι Ρουμανόβλαχος, αλλά Ελληνόβλαχος), ο Βούλγαρης ήταν βέβαια Βούλγαρος, ο Ευνάρ Ελβετός κοκ.

Ποια εθνικότητα ξέχασα;

ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, Ο ΚΙΟΥΤΑΧΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!!!

...Η Ελληνική Επανάσταση διαμόρφωσε τον εθνικισμό και την έννοια του έθνους....

Επιμένετε να αναφέρεστε στην Ελληνική επανάσταση και όχι... ας πούμε... στην επανάσταση του Μοριά.
Τέλος πάντων... μόνος σας αυτοδιαψεύδεστε (λέγοντας ότι δεν υπήρχαν έθνη πριν την επανάσταση), και προφανώς με το να ειρωνεύεστε τον συνομιλητή... δείχνει μία ανωτερότητα και μία συγκροτημένη σκέψη. Πάντως, δεν είναι κακό να ψάχνουμε και λίγο πιο πέρα, από αυτά που μας έμαθαν στο σχολείο.

Χάρηκα για την συζήτηση, μπορείτε να συνεχίσετε και χωρίς εμένα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 11:35:40 μμ »

Σε ειρωνεύμαι γιατί δεν λες "αυτό", "αυτό" και "αυτό". Λες "ψάχτε το". Είναι τρόπος συζήτησης αυτός;


Το συγκεκριμένο ιστορικό γεγονός κάπως έπρεπε να ονομαστεί. Το ότι ονομάστηκε "Ελληνική Επανάσταση" δεν συνεπάγεται ότι την 24η Φεβρουαρίου 1822 υπήρχε συγκροτημένο και πλήρως συνειδητοποιημένο ελληνικό έθνος. Και τέλος πάντων, τα περισσότερα πράγματα στην ιστορία δημιουργούνται στη φωτιά του πολέμου, καλώς ή κακώς (κακώς)...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 11:51:59 μμ από sac » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 11:39:35 μμ »

αγαπητε φιλε sac θα συνφωνησω με την αποψη σου!καθενας εχει δικαιωμα να λεει την αποψη του δημοκρατικα!εστω και αν δεν συνφωνει καποιος μαζι του.παντα με τον ευπρεπη διαλογο πρεπει να ακουγονται ολες οι γνωμες,αλλα δεν ειναι αναγκη καποιος να τις επιβαλλει στους αλλους ουτε με ειρωνιες ουτε με βρισιες!απο εκει και περα ο καθενας με την κριση του,τις αποριπτει η τις επικροτει.σε χαιρετω,γιαννηςτ.



Σε πρώτο επίπεδο φίλε Γιάννη ακούγεται ωραίο αυτό που υποστηρίζεις.

Υπάρχει όμως μία παράμετρος η οποία προστατεύεται απο το σύνταγμα μιας και οι ιδέες δεν ποινικοποιούνται....
Τι έχεις να πεις για έναν γιατρό που είναι υπερ την θανάτωσης των πνευματικά αρρώστων και εργαζεται σε ψυχιατρείο?? Και ας μην εχει θανατωσει με αποδειξεις ούτε μία φορά.  Και επειδή είμαστε πολύ δημοκράτες αλλά όταν ερθει η ωρα για να νοσηλεύσουμε τους δικους μας ανθρώπους ξαφνικά βλεπουμε την αλήθεια, σας ρωτώ , θα εμπιστευόσασταν την νοσηλεία του παιδιου σας , πνευματικώς άρρωστο, σε ψυχιατρο αν ξέρατε πως είναι της αποψης πως πρεπει να θανατώνονται οι πνευματικα αρρωστοι? ΟΕΟ???

Αν περιμένει η Δημοκρατία πότε θα περάσει απο τα λόγια στις πράξεις ο κάθε λογης παλαβιάρης την γαμήσαμε....

Και αν δεν σας άγγιζε το παραδειγμα με τον γιατρό παρτε και άλλο παραδειγμα δημοκρατες μου..... Πριν 1 μηνα πιασανε στις ΗΠΑ ή στην Αγγλια ,η διώξη ηλ.εγκλήματος εναν παλαβιαρη που είχε στο υπόγειο φονικά εργαλεία για βασανισμούς, σκεπαρνια, οδοντιατρικά εργαλεια κλπ και πολλά παιδικά φερετρα!!!!!! Δεν πρόλαβε όμως να τα χρησιμοποιησει γιατι τον πιάσανε . Μια ιδεα ειχε ο ανθρωπος, να βασανίσει μερικά μικρα, ας μην ποινικοποιούμε τις ιδέες, άλλωστε δεν πρόλαβε την ιδέα του να την κανει πράξη......

Αγαπητέ Γιάννη, αυτό που λέω εγώ είναι αυτό που λέει ο solferino, περίπου. Η ελευθερία του λόγου και η ανεκτικότητα δεν μπορεί να είναι πρόσχημα και δικαιολογία για αντιδημοκρατικές συμπεριφορές. Υπάρχουν όρια και μετά πρέπει να πεφτει τσεκούρι.

Το τσεκούρι σε όποιον ξεπερνάει τα όρια είναι δημοκρατικότατο. Γιατί ασφαλίζει τη δημοκρατία και τη δυναμώνει.

Ποια είναι τα όρια αυτά είναι μια τεράστια συζήτηση και τέτοιες απόψεις ελπίζω να δω στο παρόν θέμα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 11:50:10 μμ »

Το οτι οι αξιες που πρευσβευονται απο φανατικους μουσουλμανος απειλουν τον πολιτισμο μας παλι δε θα βρεθει  ανθρωπος λόγικός να διαφωνησει

Ειπώθηκαν διάφορα θρησκευτικά, εγώ θα σχολιάσω αυτο.

Οποιοσδήποτε φανατικός απειλεί οποιονδήποτε πολιτισμό. Φαντάζομαι ακόμα και ο γάτος μου θα συμφωνεί.

Αφού είναι φανατικός λογικά δεν συμπεριφέρεται με δημοκρατικό τρόπο. Οπότε τι νόημα έχει να συζητάμε για φανατικούς και με φανατικούς.

Αλλά θα σε ρωτήσω: Σε τι είναι καλύτερος ο Χριστόδουλος ή ο Άνθιμος από τον ΧομεΙνί;
Και βιάζομαι να συμπεράνω: Μήπως να καταργούσαμε τελείως τις θρησκείες να ησυχάσουμε;
Αρα θα πρεπει να συμφωνεις οτι υπαρχει εν δυναμει κινδυνος απο τους φανατικους μουσουλμανους φονταμενταλιστες που ελευθερα κυκλοφορουν στην χωρα μας.Ο Χριστοδουλος και ο Ανθιμος καλυτεροι απο τον Χομεινι .....οχι δα.Σε οτι αφορα το ατομο σου μπορεις να καταργησεις ελευθερα οτι θελεις σε μας τους υπολοιπους θα μας επιτρεψεις να πραξουμε κατα πως κατεβαζει η κουτρα μας........θρησκευτικο η αθεο καθοδηγητη???ευχαριστω δεν θα παρω
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 12:16:50 πμ »

Γιωργο δηλαδη υποστηριζεις οτι οι ελληνες εκαναν επανασταση κοινωνικη.
οταν κατελαβαν δηλαδη την Τριπολη  ειπαν στους οθωμανους και τους εβραιους ελατε να ζησουμε σαν αδερφια.
οταν κουβαλησε τους αιγυπτιους ο Ιμπραημ που ηθελε να ξεριζωσει την ρατσα των ρωμιων απο την πελοποννησο,ο παπαΦλεσσας τους υποδεχτηκε με ανοιχτες αγκαλες. Το ιδιο λαθος εκαναν και οι κομ#####στες στην κατοχη με σενα.Νομιζαν οτι ολος ο ελληνικος λαος που πηγε στον ΕΑΜ ελλας ηταν αριστεροι και ηθελαν να κανουν κοινωνικη επανασταση. Γι αυτο στον εμφυλιο φαγαν τα μουτρα τους αφου ο λαος τους γυρισε την πλατη.

Τι λες μπρε παλληκάρι; Κοινωνική επανάσταση = διεκδίκηση πλήρων πολιτικών διακαιωμάτων. Να αποφασίζουν για τους κυβερνήτες τους και για το μέλλον της χώρας τους (με την ψήφο τους). Αυτό έγραψα και πιστεύω ότι το έγραψα με αρκετή σαφήνεια.
Ποιος τα λεει αυτα ρε παιδια μηπως θα επρεπε να ασπαστουμε και τα γραπτα του Κορδατου πριν καμμια 100στη χρονια?Δηλαδη οι Ελληνες ξεσηκωθηκαν για να μπορουν να ψηφιζουν.....αν το εκαναν για αυτο το λογο κακως εκαμαν καλυτερα να μην ειχαμε οι απογονοι τους το δικαιωμα ψηφου γιατι αν κρινω απο αυτα που κατορθωσαμε ολα αυτα τα χρονια μαλλον μειον ειμαστε
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 12:32:32 πμ »

Ως εδώ και μη παρέκει. Με ποιο δικαίωμα μου βάζετε λόγια στο στόμα (ή στο πληκτρολόγιο);

Αν δεν ξέρετε να διαβάζετε, να πάτε να μάθετε. Σήμερα έχω βαρεθεί να λέω και να ξαναλέω τι έγραψα πριν.

Και η ευγένεια έχει τα όρια της.

Πότε ανέφερα εγώ για πηγή μου τον Κορδάτο; Από πού βγάζεις το συμπέρασμα ότι ασχολούμαι με το τι λέει ο Κορδάτος;

Πότε σου είπα εγώ εσένα τι να κάνεις; Γιατί με λες καθοδηγητή και ξερω 'γω;

Πριν έκραξα τον GKCollect που μου έλεγε "ψαχ' το". Εγώ είπα σε κανέναν τι να κάνει;

Πότε ρώτησα εγώ κάποιον αν συμφωνεί με ο,τιδήποτε; Εσύ γιατί με ρωτάς με τι συμφωνώ; Είναι άλλο πράγμα να ζητάς διευκρινήσεις και άλλο αυτό που κάνεις εσύ.

Για τη θρησκεία έκανα ένα αστείο, όπως και για τους Αρβανίτες της Αττικής. Για αυτά να μου τα σούρει όποιος θέλει. Από εκει και πέρα δεν μπορεώ να ανέχομαι να με βαφτίζει ο καθένας όπως γουστάρει και να μου λέει τι να κάνω.

Τα "ψάχ' το", τα "διάβασε" αυτό ή εκείνο και τα "επίτρεψέ μας" να τα απευθύνετε αλλού.

Και βέβαια αυτοί που πολέμησαν το 1821 δεν ρώτησαν κανέναν από μας για το τι πρέπει να κάνουν, ούτε εμένα, ούτε εσένα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 12:42:48 πμ »

Μεταξύ ημών ευγενέστερος είναι, όστις ανδρειοτέρως υπερασπισθή τα δίκαια της Πατρίδος, και ωφελιμοτέρως την δουλεύση. Το έθνος συναθροιζόμενον θέλει εκλέξη τους Δημογέροντάς του, και εις την ύψιστον ταύτην Βουλήν θέλουσιν υπείκει όλαι μας αι πράξεις...

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%9C%CE%AC%CF%87%CE%BF%CF%85_%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81_%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%89%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CF%80%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CF%82

Από την προκύρηξη του Υψηλάντη.

Και εδώ:
Ας καλέσωμεν λοιπόν εκ νέου, ω Ανδρείοι και μεγαλόψυχοι Έλληνες, την ελευθερίαν εις την κλασικήν γην της Ελλάδος! Ας συγκροτήσωμεν μάχην μεταξύ του Μαραθώνος και των Θερμοπυλών! Ας πολεμήσωμεν εις τους τάφους των Πατέρων μας, οι οποίοι, διά να μάς αφήσωσιν ελευθέρους, επολέμησαν και απέθανον εκεί! Το αίμα των τυράννων είναι δεκτόν εις την σκιάν τον Επαμεινώνδου Θηβαίου, και του Αθηναίου Θρασυβούλου, οίτινες κατετρόπωσαν τους τριάκοντα τυράννους, εις εκείνας του Αρμοδίου και Αριστογείτωνος, οι οποίοι συνέτριψαν τον Πεισιστρατικόν ζυγόν, εις εκείνην του Τιμολέοντος, όστις απεκατέστησε την ελευθερίαν εις την Κόρινθον και τας Συρακούσας, μάλιστα εις εκείνας τον Μιλτιάδου και Θεμιστοκλέους, του Λεωνίδου και των τριακοσίων, οίτινες κατέκοψαν τοσάκις τους αναριθμήτους στρατούς των βαρβάρων Περσών, των οποίων τους βαρβαροτέρους και ανανδροτέρους απογόνους πρόκειται εις ημάς σήμερον, με πολλά μικρόν κόπον, να εξαφανίσωμεν εξ ολοκλήρου.

Αναφέρει τον Θρασύβουλο, τον Αρμόδιο και τον Αριστογείτωνα, που σχετίζονται με τη δημοκρατία, τέλος πάντων.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 12:57:00 πμ »

1 Ιανουαρίου 1822 στην Επίδαυρο ψηφίστηκε Σύνταγμα που πρόβλεπε "διάκριση εξουσιών" και "βουλευτικό" σώμα. Ο Κορδάτος το ψήφισε αυτό;

Ζγκούμπι πο ουκράινσκιε:
http://dic.academic.ru/dic.nsf/bse/154250/%D0%AD%D0%BF%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9

Έτσι, μου την έδωσε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences