Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 10:10:37 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10l 1833 ms65rb  (Αναγνώστηκε 36575 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:45:08 μμ »

Αναργυρε αυτο ψαχνεις?

Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:56:11 μμ »

χωρις να ειμαι ειδικος και χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο,με μια απλη λογικη,μπορω να συμπερανω οτι και το πλαστο και τα αλλα εχουν καποια σημεια κοινα,αλλα και πολλες διαφορες.μου φαινεται πολυ πιθανο τα κινεζικα να προηλθαν απο την ιδια ''μητρα'' που βγηκαν τα αλλα με τα κυματα στον θυρεο.στο κινεζικο διακρινουμε πολυ καλα τις ατελειες στο πατημα.ακομα και καποιος νεος σαν εμενα.οπως επισης πιστευω πως δεν γινεται να ειδαμε 2 σλαμπαρισμενα και 2 δημοπρασιες οικων και να ειναι πλαστα ολα..να πω οτι στα 4 το 1 ηταν πλαστο θα το δεχομουν,αλλα 4 στα 4 μου φαινεται τραβηγμενο λιγο..οποτε μπορω να δεχτω οτι αυτα που συζητηθηκαν ειναι οι μητρες για το κινεζικο..επισης,απο οσα εχω δει εδω μεσα,διακρινεται και στην ποιοτητα του μεταλλου,λουστρου και του πατηματος το πλαστο σε σχεση με το γνησιο..βασιζομενος στο παραπανω ''μπακαλιστικο'' σκεπτικο μου λοιπον,θεωρω οτι μονο το κινεζικο ειναι το πλαστο,ενω τα αλλα οχι..θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις που να ''τεκμηριωνουν'' το αντιθετο η το ιδιο,αλλα οχι αλλες κοκορομαχιες
μεταξυ μας χωρις ουσια (για μενα παντα,ουτε πουλαω για να εχω κερδος,ουτε την οικονομικη επιφανεια για να αγορασω τετοια κομματια)..καλη συνεχεια Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:18:51 πμ »

Να και αυτή που είχα στη συλλογή μου.
Δεν την είχε πάρει κανείς χαμπάρι στο eBay και την πήρα με ένα bid.

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:21:51 πμ »

και εδω διακρινεται το ''φαγωμα στο φυλλαρακι,πανω αριστερα..δεν μπορει να πεσαν τοοοοοσα πλαστα μαζεμενα..

υγ.ηλια πανεμορφο,να το χαιρεσαι!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:36:10 πμ »

και εδω διακρινεται το ''φαγωμα στο φυλλαρακι,πανω αριστερα..δεν μπορει να πεσαν τοοοοοσα πλαστα μαζεμενα..

υγ.ηλια πανεμορφο,να το χαιρεσαι!!
Το αποχωρίστηκα, ευχαριστώ πάντως.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:42:39 πμ »

Το αποχωρίστηκα, ευχαριστώ πάντως.

πιστευω να το αναβαθμισες με κατι καλυτερο,οσο γινεται τουλαχιστον.ηταν πολυ ομορφο!αν αναβαθμισες,δειξε μας και το νεο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 01:05:23 πμ »

Το αποχωρίστηκα, ευχαριστώ πάντως.

πιστευω να το αναβαθμισες με κατι καλυτερο,οσο γινεται τουλαχιστον.ηταν πολυ ομορφο!αν αναβαθμισες,δειξε μας και το νεο! Χαμόγελο
Πόσο καλύτερο?
65RB είναι το νόμισμα, απλά σταμάτησα να μαζεύω χάλκινα για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 01:14:23 πμ »

ωχ! δεν καταλαβα οτι ειχε τετοιο βαθμο! Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών αλλα αφου επαψες να τα συλλεγεις,ολο και κατι θα ξερεις..καλη συνεχεια !!
καλη σας νυχτα φιλοι μου!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 01:16:45 πμ »

Εγώ να ρωτήσω κάτι?
Αν γνωρίζω καλά υπάρχει μια master die και από αυτήν βγαίνουν οι μήτρες εργασίας.
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν δύο master dies?
Γιατί οι άσσοι της πρώην δικής μου δεκάρας νομίζω ότι είναι διαφορετικοί από αυτού της NGC.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 01:42:09 πμ από pepos » Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 03:27:10 πμ »

Ειπα να διαβασω τιποτα χαλαρωτικο σημερα που εχει ξενυχτι, αλλα μπα...
Ρε μαγκες εσεις σε λιγο θα βγαλετε κινεζικα και τα μηχανηματα του νομισματοκοπειου του Μοναχου η θα μας πειτε οτι ο Λουδοβικος εκοβε τα νομισματα του στην Κινα.
Μην λεμε οτι μας κατεβει. Μηπως εχετε την εντυπωση οτι στους Κινεζους επεσε ενα νομισμα απο τον ουρανο και ειπαν τι ωραια εμπνευση, αυτο θα βγαλουμε? Καποιο πηραν και αντεγραψαν και πανω σε αυτο κοβουν ολα τα δικα τους. Αυτο τι σημαινει? Οτι και το πρωτο που αντεγραψαν θα το βγαλουμε πλαστο?
Προφανως εκεινο που αντεγραψαν ειχε κυμματιστες γραμμες και ετσι βγαινουν και τα υπολοιπα. Και τι παει να πει εξελιχθηκε η κοπια? Εγω τοσο καιρο οσα αψογα πλαστα εχω δει, ολα τα ιδια ειναι. Τι σοι εξελιξη ειναι αυτη που μενει ιδια τοσα χρονια? Να ηταν ασημενια, μπορει και να αντεγραφαν κανενα αλλο, αλλα για χαλκινα... Και τι υποστηριζετε? Οτι βελτιωνουν την πρωτη τους μητρα καθε φορα? Πλακα κανουμε? Και δεν φτανει που την βελτιωνουν, αλλα ξεχασαν τις γραμμουλες η τις αφησαν ετσι για να βαλουν και κανενα καραβακι υστερα να φαινεται οτι πλεει στη θαλασσα? Και δεν επαιρναν ενα καινουργιο καλυτερο νομισμα να γλυτωσουν τον κοπο?
Αυτα τα 10λεπτα με τις κυμματιστες γραμμουλες που λετε εγω τα θυμαμαι πολλα χρονια πισω, πριν και απο τις κινεζικες κοπιες. Και τα θεωρω γνησιοτατα. Προσωπικα νομιζω οτι δυο τινα συμβαινουν. Η κατι δεν παει καλα στην διαδικασια κοπης ετσι οπως μπαινουν τα νομισματα για να χτυπηθουν η υπαρχει ελαχιστη μετατοπιση μητρας η και τα δυο, η το δευτερο, εχουμε να κανουμε με αλλη μητρα. Κλινω προς το δευτερο γιατι υπαρχουν και αλλες διαφορες που δεν θα αναφερω τωρα.
Και κατι αλλο. Δεν εχετε καταλαβει μεχρι σημερα, που ειστε και εμπειροι, οτι οταν εμφανιζονται πολλα ακυκλοφορητα ελληνικα νομισματα οτι προερχονται συνηθως απο την ιδια παρτιδα πραγμα που σημαινει οτι εχουν και παρομοια χαρακτηριστικα? Και μια μυγα που λεει ο λογος να κολλησει στην μητρα θα κολλησει σε καμποσα νομισματα.

Και ολα αυτα τωρα, γιατι ενας τυπος δεν πιστευει οτι υπαρχουν νομισματα 150 και 200 ετων κοκκινα και καφεκοκκινα και τα βγαζει ολα κινεζικα. Και ασφαλως πριν απο καμια 30ρια χρονια θα ηταν κουλουριωτικα. Μην του πειτε οτι υπαρχουν και παραπανω ετων νομισματα κοκκινα και μαλιστα και απο αλλες χωρες γιατι θα πει οτι τα εφεραν οι Αρειανοι απο τον Αρη, τον κοκκινο πλανητη τους.
Οσο για το καθαρισμα, μεγαλη κουβεντα. Αντε να καθαρισεις η να συντηρησεις επαγγελματικα χαλκινο νομισμα και αντε να δεις πως θα ειναι την επομενη μερα και υστερα απο χρονια. Απο χιλιομετρα μακρια θα το αναγνωριζεις.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 07:03:40 πμ »

Die cast counterfeit.

Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 07:42:28 πμ »

Η παρτίδα με τις πενταρες 1895 ειχε σε ολα τα νομίσματα ενα τραβηγμα στο  , λεπτα ,στο Α.
Πρεπει να ηταν ολα ψεύτικα.  Φιλί
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 07:53:55 πμ »

Μου θυμίζει τη συζήτηση για άλλες ποικιλίες του Όθωνα.
Βαρείες, Κοτσίδες, Overdates, Σπασίματα, Μετατοπίσεις... ο μεγάλος χαμός από ποικιλίες.
Το νόμισμα που ξεκίνησε τη συζήτηση, προς το παρόν είναι μία μη αναφερόμενη υποποικιλία, από τις πολλές που σίγουρα υπάρχουν και δεν έχουν αναφερθεί ακόμη. Κι αν είναι πλαστό (που δεν είναι), μπράβο στους μάγκες που το έκαναν, διότι είναι τόσο άψογο που πάντα... θα είναι κανονικό. Όλα τα υπόλοιπα είναι χρήσιμα μόνον για να αποδείξουν την ύπαρξη της υποποικιλίας αυτής.

Λόγω του ότι είναι από τα ευκολότερα, αν όχι το ευκολότερο του Όθωνα, δεν ασχολήθηκε κανείς με τις ποικιλίες και υποποικιλίες που θα μπορούσαν να υπάρχουν. Ίσως αυτό εξηγεί πολλά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 08:43:49 πμ »

k.Νίκο, σέβομαι πολύ τα λεγόμενα σας και την επάρκεια σας ειδικά στους Καπιδίστριες.

Δεν θα μπορούσαν όλές οι εν λόγω δεκάρες να προήλθαν από την ίδια μήτρα, ή και από το ίδιο μασούρι? Δεν σας μέμφομαι , επειδη ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί, σας ερωτώ.
Στον Καποδίστρια δεν υπάρχουν ποικιλίες που όλα τα νομίσματα απο μια συγκεκριμένη ποικιλία έχουν ένα κουσούρι? p.x. die crack στο ίδιο σημείο?

Επίσης , εχω παρατηρήσει πως στην παρτίδα που υπάρχει από το 100ρικο 1922 ΝΕΟΝ (χαρτονομισμα) σε όλα  υπάρχει ενα συγκεκριμενο σποτ πανω πανω και λίγο αριστερα. Αν τα χαρτονομίσματα δεν ειχανε αριθμό , θα μπορούσε να επικαλεστει καποιος πως εινι και αυτά πλαστά με το ίδιο ακεπτικό?

Το θεμα νομίζω πως πρεπει να αντιμετωπιστεί με την αρμόζουσα σοβαρότητα.

ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 08:45:07 πμ »

Και γω νομιζω πως προκειται για νομισματα που προερχονται απο την ιδια μητρα γι αυτο και τετοια ομοιοτητα. Προφανως προκειται για παρτιδα και αναμενουμε και τα αλλα. Τωρα αν προκειται για κινεζικη μητρα η ευρωπαικη...δεν μπορω να ξερω  

ΥΓ το ποσο πωλειται κατι ειναι προς κριση και σχολιασμο κατ εμε ΑΛΛΑ οχι για να υπονομευσουμε τον πωλητη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences