Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 03:38:03 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τι ειναι αυτο  (Αναγνώστηκε 10185 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 06:20:08 μμ »

Α μαλιστα. Τωρα βγαινει καπως νοημα.
Ομως φιλε μου ετσι οπως εχεις τη δημοπρασια στο εβαυ αυτο που καταλαβαινει ο αλλος ειναι οτι δεν αμφισβητειται η γνησιοτητα του νομισματος ,αλλα οτι ειναι mount removed. Οτι δηλαδη εκει εχει κανει το λαθος η pcgs.
Και μια απορια. Γιατι δεν στελνεις το νομισμα και στην ngc? Αν βγει πλαστο, εκει να δουμε τι θα πει η pcgs. Γιατι 100 φορες να στειλεις το ιδιο νομισμα στην ιδια εταιρεια, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 06:26:33 μμ »

καλησπερα καλε μου φιλε ... ο τιτλος που εχω στην πωληση στο ebay  ειναι αυτος  ακριβως ... ( RARE COIN 1/2 DRX 1855 GENUINE OR BIG MISTAKE BY PCGS Απορία GREECE - GREEK ) ... τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα ... το γραφω και στην περιγραφη μου μεσα στην δημοπρασια ... αν καποιος ξερει καλυτερα αγγλικα ας μου γραψει αυτο που εξηγησα και θα το μεταφερω στο ebay  στην δημοπρασια ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 06:27:21 μμ »

Και μια απορια. Γιατι δεν στελνεις το νομισμα και στην ngc? Αν βγει πλαστο, εκει να δουμε τι θα πει η pcgs. Γιατι 100 φορες να στειλεις το ιδιο νομισμα στην ιδια εταιρεια, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.

Το ποιο σωστο που ακουσα μεχρι σημερα!!
Σπασιμο και ξανα σε αλλη εταιρια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 06:31:23 μμ »

Eψαξα και βρηκα το θεμα εκεινης της εποχης
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1226.0
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 09:14:22 μμ »

Αντίγραφο είναι.  Μην κοιτάς που είναι πιστοποιημένο.
+1
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 11:37:36 μμ »

Α μαλιστα. Τωρα βγαινει καπως νοημα.
Ομως φιλε μου ετσι οπως εχεις τη δημοπρασια στο εβαυ αυτο που καταλαβαινει ο αλλος ειναι οτι δεν αμφισβητειται η γνησιοτητα του νομισματος ,αλλα οτι ειναι mount removed. Οτι δηλαδη εκει εχει κανει το λαθος η pcgs.
Και μια απορια. Γιατι δεν στελνεις το νομισμα και στην ngc? Αν βγει πλαστο, εκει να δουμε τι θα πει η pcgs. Γιατι 100 φορες να στειλεις το ιδιο νομισμα στην ιδια εταιρεια, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.

+1

ηθελα να το γραψω και προχθες στο 10ρικο του 1876.το να το στειλεις παλι πισω στην ιδια εταιρια δε λεει τπτ.
εδω πχ ειναι οι αποψεις του dpodaras/δημητρη και του rakosyllekth/βασιλη. ο 1ος λεει οτι ειναι τζουφιο ο 2ος οτι ειναι γνησιο.οσες φορες και να το δουν (απο θεμα εγωισμου και μονο) την ιδια αποψη θα υποστηριζουν που και οι 2 ειναι γνωστες οχι εταιριες που πανε απο λαθη σε λαθη.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 12:01:35 πμ »

Δεν ειναι μονο αυτοι φιλε!
Και απο Θεσσαλονικη μεγαλος συλλεκτης ειχε πει σε αλλο φορουμ οτι το νομισμα ειναι ψευτικο!!
Και απο Πατρα το ιδιο ειπαν καποιοι.
Και στην ΠΝΕ εκεινες τις μερες υπηρχε ενα ακριβως το ιδιο και αναγραφωταν σαν ψευτικο εποχης , δεν ξερω για ποιο λογο ο εν λογο συνδεσμος σημερα δεν λειτουργει να το δουμε.
(ο αποπανω συνδεσμος που ειχε το γνησιο δουλευει , ο αποκατω συνδεσμος που ειχε το πλαστο δεν δουλευει.
Τυχαιο?
Ισως σε καποιον παλιο μου υπολογιστη υπαρχουν φωτο απο τα ψευτικα.
Οπως ειπε ο Geonet75 εχουν ολα τα ιδια σημαδια , τα ιδια ελατωματα (χτυπηματα) την ιδια ακριβως φθορα , πραγματα-σημεια τα οποια τα εχουν ΜΟΝΟ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΛΟΥΠΙ δλδ τα χυτά !!
Τωρα εαν ενας Βασιλης για να μην θιχτει η αξιοπιστια της εταιριας του καθετε και λεει αρες μαρες κουκουναρες (διοτι ετσι συμφερει την τσεπη του) καποιοι αλλοι οπως ο Δημητρης εχουν το θαρρος να πουνε την αληθεια!!
Οπως ειπε ο Δημητρης το νομισμα ειναι πλαστο !! Και εαν θελει κανεις να σκασει τα φραγκα που ζηταει ο Μιμμης θα πρεπει να ζυγισει εαν αξιζει για να εχει την καλυτερη γκαφα σε πιστοποιημενο νομισμα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 12:12:15 πμ »

ετσι ειναι καλε μου φιλε ... εγω γιωργο σε αυτους που θεωρουν οτι το νομισμα ειναι 100% πλαστο τους πουλαω την μεγαλυτερη γκαφα της συγκεκριμενης εταιρειας σε ελληνικο νομισμα !!! στους αλλους που πιστευουν οτι ειναι γνησιο πουλαω μια σπανια  1/2  δραχμη 1855 πιστοποιημενη απο μια απο τις 2 σοβαροτερες εταιρειες στον κοσμο ( PCGS ) ... και κανενας να μην την θελει δεν εχω κανενα προβλημα ... ο γιος μου να ειναι καλα και υγεια να εχει που ειναι 8 χρονων και οταν μεγαλωσει ας την κανει οτι θελει !!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 12:18:18 πμ »

μιμη εσυ τουλαχιστον λες οτι ειναι ζαρια Μεγάλο χαμόγελο και στο εμπαι και γενικα και αυτο ειναι προς τιμην σου.χαμενο δε παει οπως και να χει Σαρκασμός
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 12:18:27 πμ »

Δεν ειναι μονο αυτοι φιλε!
Και απο Θεσσαλονικη μεγαλος συλλεκτης ειχε πει σε αλλο φορουμ οτι το νομισμα ειναι ψευτικο!!
Και απο Πατρα το ιδιο ειπαν καποιοι.
Και στην ΠΝΕ εκεινες τις μερες υπηρχε ενα ακριβως το ιδιο και αναγραφωταν σαν ψευτικο εποχης, δεν ξερω για ποιο λογο ο εν λογο συνδεσμος σημερα δεν λειτουργει να το δουμε.
(ο αποπανω συνδεσμος που ειχε το γνησιο δουλευει , ο αποκατω συνδεσμος που ειχε το πλαστο δεν δουλευει.
Τυχαιο?
Ισως σε καποιον παλιο μου υπολογιστη υπαρχουν φωτο απο τα ψευτικα.
Οπως ειπε ο Geonet75 εχουν ολα τα ιδια σημαδια , τα ιδια ελατωματα (χτυπηματα) την ιδια ακριβως φθορα , πραγματα-σημεια τα οποια τα εχουν ΜΟΝΟ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΛΟΥΠΙ δλδ τα χυτά !!Τωρα εαν ενας Βασιλης για να μην θιχτει η αξιοπιστια της εταιριας του καθετε και λεει αρες μαρες κουκουναρες (διοτι ετσι συμφερει την τσεπη του) καποιοι αλλοι οπως ο Δημητρης εχουν το θαρρος να πουνε την αληθεια!!
Οπως ειπε ο Δημητρης το νομισμα ειναι πλαστο !! Και εαν θελει κανεις να σκασει τα φραγκα που ζηταει ο Μιμμης θα πρεπει να ζυγισει εαν αξιζει για να εχει την καλυτερη γκαφα σε πιστοποιημενο νομισμα!!


Γιωργη αποψη δεν εχω για το θεμα αλλα θα κανω μια μικρη διορθωση στα λεγομενα σου.
Τα νομισματα <αδερφακια> μπορει να ειναι απο την ιδια μητρα αλλα οχι απαραιτητα χυτα(δεν κανω αποκλειστιακη αναφορα στο εν λογω οπως προανεφερα ).
Και στην πρεσα η ιδια μητρα κλωνους θα βγαλει.
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 12:51:06 πμ »


Και στην ΠΝΕ εκεινες τις μερες υπηρχε ενα ακριβως το ιδιο και αναγραφωταν σαν ψευτικο εποχης , δεν ξερω για ποιο λογο ο εν λογο συνδεσμος σημερα δεν λειτουργει να το δουμε.
(ο αποπανω συνδεσμος που ειχε το γνησιο δουλευει , ο αποκατω συνδεσμος που ειχε το πλαστο δεν δουλευει.


Σε αυτό αναφέρεσαι Γιώργο ή κάνω λάθος;
Δημοπρασία 115, λοτ 196
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 01:12:07 πμ »

Ακριβως αυτο!! Ολοι μπορειτε να δειτε  τα ιδια ακριβως χτυπηματα , και οπως λεει ο Σωτηρης μπορουν να βγουν και απο μια μητρα , δεν αντιλεγω ,, ,Μονο που η μητρα εαν πχ ειχε προβλημα θα σπασιματος θα εβγαζε σπυρια (παραπανω μεταλλο) οχι κρατηρες)
 Αλλα εξηγησε μας βρε Σωτηρη την κατασταση του νομισματος (φθορα) ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ εχουν ακριβως την ιδια φθορα??
ΟΛΑ?
Αυτο μας το εξηγεις Σωτηρακι?
100 τεμαχια εαν βρεις και τα 100 δεν θα εχουν την παραμικρη διαφορα-φθορα  μεταξυ τους!!

Αλλα αυτα εινα φυσικα φαινομενα , τι καθωμε και σας τα λεω τωρα και ζητω εξηγησεις??

Οπως ειπα και σε αλλο ποστ , ας μελετηση ο καθενας και ας βγαλει τα πορισματα του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 01:28:08 πμ »

Ακριβως αυτο!! Ολοι μπορειτε να δειτε  τα ιδια ακριβως χτυπηματα , και οπως λεει ο Σωτηρης μπορουν να βγουν και απο μια μητρα , δεν αντιλεγω ,, ,Μονο που η μητρα εαν πχ ειχε προβλημα θα σπασιματος θα εβγαζε σπυρια (παραπανω μεταλλο) οχι κρατηρες)
 Αλλα εξηγησε μας βρε Σωτηρη την κατασταση του νομισματος (φθορα) ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ εχουν ακριβως την ιδια φθορα??
ΟΛΑ?
Αυτο μας το εξηγεις Σωτηρακι?
100 τεμαχια εαν βρεις και τα 100 δεν θα εχουν την παραμικρη διαφορα-φθορα  μεταξυ τους!!

Αλλα αυτα εινα φυσικα φαινομενα , τι καθωμε και σας τα λεω τωρα και ζητω εξηγησεις??

Οπως ειπα και σε αλλο ποστ , ας μελετηση ο καθενας και ας βγαλει τα πορισματα του.


Γιωργη ειναι κατι σαν τα πενταδραχμα του Οθωνα. Κλείσιμο ματιού
Σε καθε περιπτωση δεν ειπα οτι δεν ειναι χυτο (πιθανον να ειναι) .
Απλα διορθωσα  ενα εκφραστικο λαθος το  οτι <ολα τα αδερφακια ειναι χυτα!!!>


 Τωρα επι του θεματος  μας λοιπον.... αυτο που θελω να πω ειναι   οτι μια μητρα (που αυτη μπορει να ειναι χυτη στο φιναλε), εχει δυνατοτητα  στην πρεσα να βγαλει και προεξοξες αλλα και εσοχες Κλείσιμο ματιού
Ή Επιπλεον οχι απιθανο θα μπορουσε  τα γδαρσιματα να γινονται σκοπιμα κατοπιν εορτης, πριν την κυκλοφορια. Σου δινω αυτη την εκδοχη αλλα το πιθανοτερο ειναι το παρακατω.

 Σε σχεση με την κοινη  τους φθορα φιλε μου που ρωτας  ειναι εφικτο να γινει απλα αν φθειρεις την μητρα. Θα βγαζεις φθαρμενα ΚΑΙ ολοιδια.  Η φθορα φυσικα ειναι τεχνητη.......τι αλλο νομιζες!!!

Υποθεσεις κανουμε φιλε Γιωργο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2012, 01:46:07 πμ από coll » Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 02:29:57 πμ »

Και μια απορια. Γιατι δεν στελνεις το νομισμα και στην ngc? Αν βγει πλαστο, εκει να δουμε τι θα πει η pcgs. Γιατι 100 φορες να στειλεις το ιδιο νομισμα στην ιδια εταιρεια, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.

Το ποιο σωστο που ακουσα μεχρι σημερα!!
Σπασιμο και ξανα σε αλλη εταιρια!!

Ουτε καν σπασιμο. Στο κουτακι του για crossgrade. Κι αν βγει ψευτικο, ασε την pcgs να χτυπιεται λογω αναξιοπιστιας. Δεν ξερω αν υπαρχει και καμια αποζημιωση. Αν το βγαλουν και αυτοι γνησιο, ε τοτε μαλλον γνησιο θα ναι.

Αν δεν βοηθησε κανενας με τα αγγλικα και το θες ακομα στο εβαυ, πες μου και θα σου στειλω πμ πως θα το εγραφα εγω.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 06:01:34 πμ »

καλημερα φιλε μου ... ναι αν εχεις λιγο χρονο στειλε μου πμ ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences