Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 04:44:58 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/2 1855 οθωνας  (Αναγνώστηκε 23979 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:27:26 μμ »

1/2  1855  οθωνας ... παρακαλω θα ηθελα την εκτιμηση σας για το συγκεκριμενο νομισμα ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:28:02 μμ »

Απ: 1/2  1855  οθωνας
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:31:29 μμ »

Καταρχην εγω θα ηθελα να μας πουν αν ειναι γνησιο φιλε Μιμμη!!
Στις φωτο σου δειχνει πολυ πορωδες και με προδιαθετη να πω  χυτο!!
Εσυ που το εχεις στα χερια σου σου δινει αυτη την αισθηση??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:43:15 μμ »

Φίλε Δημήτρη, πριν από χρόνια στο Μοναστηράκι βρήκα ολόιδιο νόμισμα (φθορά, εμφάνιση, πατίνα), το οποίο αφού επεξεργάστηκα πραγματικά πολύ ώρα, ο κάτοχός του μου αποκάλυψε οτι ήταν πλαστο αποτρέποντας έτσι επιπλοκές και για 'μένα και... για αυτόν. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:46:33 μμ »

Συμπλήρωση. Δε λέω οτι είναι το ίδιο, αλλά ως γνωστό, ίδιες μήτρες και ίδιες τεχνικές βγάζουν παρόμοια νομίσματα.
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2011, 05:37:00 μμ »

πρέπει να ναι το λεγόμενο αντίγραφο από 'αλπακά'..  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2011, 07:48:36 μμ »

παιδια ειναι η γνωστη ελληνικη κοπια,δεν χρειαζεται αναλυσεις,μια επισκεψη σε δυο μαγαζια,η, την κυριακη στην λεσχη, θα σας πειση,ειναι αναξιο λογου η γνησιοτητα του.τα πουλαγε ο γνωστος πλανωδιος,που εχω ξαναπει,1 χιλιαρικο δραχμες τοτε,που ηταν σχεδον τσαμπα, οτι παρεις του 33,34,55,κρητικα,γεωργιου,( δραχμες, μισα, τεταρτα,κλπ)απο την περιφερεια και μονο το διαπιστωνεις,επισης ειναι και πιο μικρα.το μονο καλο ειναι οτι ειναι ασημενια,ειναι και αυτο κατι.κατα καιρους πολλοι ειχαν αγορασει, αλλοι για πλακα,αλλοι τσιμπησαν λογω απειριας,αλλα μονο που το πιανεις το καταλαβαινεις απο την χυτη του κατασκευη.σε οποιον λεει κατι το ονομα μιχαλης,θα καταλαβε.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 11, 2011, 01:01:53 μμ »

καλησπερα αγαπητοι φιλοι ... εγραψα αυτο το ποστ στα πιο γνωστα ελληνικα forum που οι περισσοτεροι απο εμας μπαινουμε για να ενημερωνομαστε γυρω απο το χομπυ μας ... και το εγραψα σχεδον σε ολα με το σκεπτικο οτι καποια παιδια δεν θελουν να γραφουν σε καποιο αλλο forum και ετσι θα ειχαν ολοι την δυνατοτητα να εκφρασουν την προσωπικη τους γνωμη για το νομισμα ... ειμαι της αποψης οτι οσο πιο πολλες γνωμες υπαρχουν τοσο πιο δημοκρατικο ειναι  ..... η ιστορια λοιπον του νομισματος ειναι η εξης ... το παρακατω νομισμα το αγορασα εγω απο το αμερικανικο σιτε κατοπιν συμφωνιας με τον πωλητη οτι το νομισμα θα παει αμεσως για πιστοποιηση στην PCGS ... αν το νομισμα για οποιοδηποτε λογω δεν εβγαινε γνησιο κατα την πιστοποιηση ο πωλητης θα μου επεστρεφε τα χρηματα μου πισω και εγω θα του επεστρεφα το νομισμα του ... ετσι λοιπον εχθες το νομισμα εφτασε πλεον στα χερια μου και θα ανεβασω τις φωτογραφιες του για να τις δειτε και εσεις ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 11, 2011, 01:05:04 μμ »

περιμενω λοιπον την γνωμη σας  Χαμόγελο  το νομισμα απο την PCGS κριθηκε ως γνησιο με την επισημανση οτι αφαιρεθηκε απο καποιο κοσμημα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 11, 2011, 02:24:13 μμ »

Φιλε Μιμμη και ο ANACS ειχε πιστοποιηση στο παρελθον 20 δρχ του 1833 ως γνησια και ηταν καραμπινατα ψευτικα!!
Η NGC εχει πιστοποιηση 100 δρχ της Χουντας που καποιοι αμφισβητουν την γνησιοτητα τους!!

Εγω αυτο το νομισμα πριν το σλαμπαρεις θα ηθελα να μου πεις αν το μετρησες σε παχος-διαμετρο-βαρος και πηρες την γνωμη και αλλου που το εχει ηδη στην συλλογη του!!
Για μενα το θεμα τωρα πως εχει??
Απο την στιγμη που μπηκε σε σλαμπ το νομισμα κρινετε γνησιο!!
Ειτε ειναι ειτε δεν ειναι!!
Εγω εκ του ασφαλους δεν μπορω να μιλησω διοτι το νομισμα το ειδα απλα απο φωτογραφιες και ανεφερα τι εντυπωση μου δινουν οι φωτογραφιες!!
Τωρα αν εχω κανει λαθος , εκανα λαθος!!
Αλλα αν εχουν κανει αυτοι λαθος , ειναι χοντρο λαθος και θιγετε η αξιοπιστια των σλαμπ για αλλη μια φορα!!
Ας μιλησουν και αλλοι οι οποιοι εχουν περασει απο τα χερια τους αρκετα τετοια νομισματα!!

Υ,Γ Παντως ο Βασιλης για να στο στειλει για πιστοποιηση πιστευε οτι ηταν γνησιο , αλλιως πιστευω δεν θα το εστελνε Κλείσιμο ματιού
Ιδωμεν απαντησεων Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 11, 2011, 03:49:49 μμ »

δωστε σλαμπ στο λαό!  Έκπληξη Έκπληξη Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 11, 2011, 03:56:07 μμ »

Εγω λεω να παρατησουμε ολοι τα σλαμπ. Στο εξης θα πηγαινουμε ολοι στον Ζαχαρια η στον asimako και θα μας λενε αυτοι αν ειναι γνησια η οχι. Μαλιστα, θα βαζουν και δικο τους βαθμο ή κατασταση.
Σοβαρα τωρα, πιστευετε οτι ο Ζαχαριας οταν πουλησει τη συλλογη του δε θα τη σλαμπαρει?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 11, 2011, 04:59:01 μμ »

επειδή το πας επί προσωπικού εγώ δεν επέβαλλα ούτε σε σένα ούτε σε κανέναν τη γνώμη μου, ούτε φυσικά έδωσα κανέναν βαθμό. Αυτό για να ξηγιόμαστε. Εσύ γιατί μυγιάστηκες;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 11, 2011, 05:03:09 μμ »

και για να μαστε και ξεκάθαροι στην τελική αυτό το πράγμα είναι μούφα καραμπινάτη ή δεν είναι;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 11, 2011, 05:24:51 μμ »

καλησπερα παιδια !! καλυτερα να μην τσακωνομαστε ... ας πει ο καθε ενας συλλεκτης την γνωμη του και ας βγαλει ο καθενας το δικο του συμπερασμα απο αυτα που θα ακουστουν  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences