Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 09:38:58 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σε ποιες σειρές υπάρχουν πλαστές εκδόσεις;  (Αναγνώστηκε 4614 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 09:29:49 πμ »

Καθώς κοιτώ διάφορες ιστοσελίδες με πωλήσεις ή ανταλλαγές παλιών γραμματοσήμων, αναρωτιέμαι ποια από αυτά μπορεί να είναι πλαστά. Θα διευκόλυνε πολύ (υποθέτω και άλλους) αν γνωρίζαμε σε ποιες σειρές έχουν ως σήμερα υπάρξει πλαστές εκδόσεις. Από ό,τι έχω καταλάβει, σίγουρα στις μεγάλες κεφαλές Ερμή, αλλά σε όλες τις αξίες ή μόνο κάποιες; Σε μεταγενέστερα; Αν βρούμε σε σχετικά ελκυστική τιμή (ή ανάλογα, συμφέρουσα πρόταση ανταλλαγής) αεροεσπρέσο, ζέπελιν, δημοκρατία, ολυμπιάδες 96 και 06 κ.ά. προχωρούμε με αυτό που βλέπουμε ή πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί;

Ένας συνοπτικός (και διαρκώς επικαιροποιούμενος) πίνακας με τις πλαστές εκδόσεις θα βοηθούσε ιδιαιτέρως...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 02:07:58 μμ »

Welcome to the Twilight Zone. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι και δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο που σίγουρα θα βοηθούσε πολύ.

Ο γενικός κανόνας λέει οτι οι ακριβές σειρές είναι και αυτές που αντιγράφονται συνήθως γιατί τις θέλει πολύς κόσμος.

Οπότε με αυτή την παραδοχή και με πολύ διάβασμα από καταλόγους και λοιπά για να γνωρίζουμε τις προδιαγραφές αρχίζουμε να βλέπουμε αν παίζει να είναι κάποιο γραμματόσημο πλαστό ή οχι.

Γενικά σε σειρές που αναφέρεις υπάρχουν πλαστά. Ισως απο την εμπειρία μας, να ανεβάζει κάτι ο καθένας για σειρές που είδε πλαστές.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 02:30:52 μμ »

Κάτι που θα μπορούσε να γίνει, είναι ένα μήνυμα (στο παρόν τόπικ) το οποίο όποιος θα έχει να προσθέσει μια πληροφορία θα το κάνει παράθεση και θα το συμπληρώνει. Δίνω ένα παράδειγμα (τελείως ενδεικτικό, τα αναγραφόμενα δεν ισχύουν): 

Σειρά (ημερομηνία) Αξίες που κυκλοφορούν πλαστές    Τυχόν αναγνωριστικό σημείο

Ζέπελιν (1933)       Μόνο οι αξίες 100 & 120 ευρώ       Το χρώμα είναι (...), η διάσταση είναι (...)
Αεροεσπρέσο (1933) Όλες οι αξίες                             Το χαρτί είναι (...)
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 03:10:30 μμ »

Συμφωνώ με το ότι οι πιο ακριβές σειρές είναι αυτές που είναι πιθανά πλαστές για ευνόητους λόγους. Βλέπε Ολυμπιακή, Δημοκρατία κλπ.  Θεωρώ πως τέτοιες σειρές πρέπει να αγοράζονται με κάποιο σχετικό πιστοποιητικό ή ακόμη καλύτερα με σαρνιέρα ώστε να αποφύγουμε αναγομώσεις. Κάποια γνωστά κομμάτια είναι πχ 10λεπτο ολυμπιακής με 17 αντί για 16 δοντάκια, εκστρατεία ή προσωρινή με σφράγιση ΑΘΗΝΑ . Γενικά θέλει προσοχή όταν αγοράζουμε κάτι και να ρωτάμε και κάποιον που εμπιστευόμαστε..Αλλιώς είναι να το βλέπει κι άλλο μάτι!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 03:38:16 μμ »

Πρακτικά:

Αν φτιαχτεί ένας τέτοιος κατάλογος, με οποιονδήποτε τρόπο, θα περιλαμβάνει μόνο τα μισά (εκτός αν έχει το μέγεθος της εγκυκλοπαίδειας Brittanica, χεχε). Οπότε, μπορεί να κάνει ζημιά στους νέους συλλέκτες, που θα σκεφτούν "δεν έχει τα χαρκτηριστικά των πλαστών, άρα είναι σωστό".

Βλέπουμε σε συζητήσεις για τα νομίσματα ότι πιστοποιούνται και πλαστά (ή αμφίβολα). Ο ένας λέει έτσι, ο άλλος λέει αλλιώς. Οπότε...

Δες αυτή τη συζήτηση και θα παρατηρήσεις ότι υπάρχουν δύο ή τρεις διαφορετικές απόψεις (για να το πω όσο πιο ευγενικά γίνεται).
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=18586.0

ΥΓ
Welcome to the Twilight Zone.

Ε, ναι. Αν θέλεις να κολυμπήσεις στα βαθιά...
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 03:54:39 μμ »

χεχε το διάβασα εκείνο το τόπικ.

Για το κυρίως θέμα: Έχω την άποψη ότι η παράθεση των σειρών για τις οποίες γνωρίζουμε με βεβαιότητα ότι έχουν εκδοθεί πλαστά γραμματόσημα θα βοηθούσε, εφόσον θα ήταν ξεκάθαρο στα μέλη / αναγνώστες της ότι δεν είναι πλήρης (η παράθεση) αλλά απλώς διαρκώς επικαιροποιείται και συμπληρώνεται. Η αναγκαιότητά της μου ήρθε καθώς αναρωτιόμουν αν στη σειρά ζέπελιν, που θέλω να αποκτήσω γιατί μου αρέσει πολύ, υπάρχουν πλαστά ή όχι (ώστε ανάλογα να δώσω σημασία στην επιλογή πωλητή κλπ.) Αλλά φυσικά δεν επιμένω, αν ένα τέτοιο τόπικ δεν κρίνεται λειτουργικό, όπως λέει ο sac.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 04:04:08 μμ »

Σωστά λέει ο sac απόλυτα λειτουργικό μπορεί να μην είναι, αλλά θα είναι καλύτερο από το τίποτα που έχουμε τώρα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 04:17:24 μμ »

Για τη σειρά Ζέπελιν που αναφέρεις, μάλλον συμβαίνει το εξής:

Υπάρχουν πολλά αντίγραφα και όχι πλαστά. Κάποια γραμματόσημα, νομίσματα κλπ φτιάχνονται όχι με σκοπό να ξεγελάσουν (τους χρήστες ή τους συλλέκτες), αλλά για να πουληθούν ως υποκατάστατα (σε συλλέκτες).

Φυσικά, τα όρια ανάμεσα σε αυτές τις δύο κατηγορίες δεν είναι πάντα σαφή. Στην περίπτωση των Ζέπελιν, υπάρχουν πάρα πολλά αντίγραφα που ξεχωρίζουν εύκολα και πουλιούνται σε χαμηλές τιμές (5-10 ευρώ).

Με απλά Ελληνικά, οι πιθανότητες να πέσεις σε πλαστά Ζέπελιν είναι μικρές (τολμώ να πω).


Με την ευκαιρία να σχολιάσω ότι ένας κατάλογος με τα αντίγραφα των Ζέπελιν θα μπορούσε να πιάνει μια σελίδα, αλλά θα είχε ελάχιστη χρησιμότητα, γιατί... και στραβός θα τα έβλεπε. :-) Από ό,τι βλέπω, ο κατάλογος του Βλαστού δεν αναφέρει την ύπαρξη πλαστών Ζέπελιν, λογικά γιατί θεωρεί ότι τα αντίγραφα ξεχωρίζουν εύκολα.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 09:01:01 πμ »

Καθώς κοιτώ διάφορες ιστοσελίδες με πωλήσεις ή ανταλλαγές παλιών γραμματοσήμων, αναρωτιέμαι ποια από αυτά μπορεί να είναι πλαστά. Θα διευκόλυνε πολύ (υποθέτω και άλλους) αν γνωρίζαμε σε ποιες σειρές έχουν ως σήμερα υπάρξει πλαστές εκδόσεις. Από ό,τι έχω καταλάβει, σίγουρα στις μεγάλες κεφαλές Ερμή, αλλά σε όλες τις αξίες ή μόνο κάποιες; Σε μεταγενέστερα; Αν βρούμε σε σχετικά ελκυστική τιμή (ή ανάλογα, συμφέρουσα πρόταση ανταλλαγής) αεροεσπρέσο, ζέπελιν, δημοκρατία, ολυμπιάδες 96 και 06 κ.ά. προχωρούμε με αυτό που βλέπουμε ή πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί;

Ένας συνοπτικός (και διαρκώς επικαιροποιούμενος) πίνακας με τις πλαστές εκδόσεις θα βοηθούσε ιδιαιτέρως...

Φιλε Νικο, δεν μπορεις να περιμενεις τετοια θεματα να αναπτυχθουν σε βαθος μεσα απο το διαδικτυο. Η γνωση που απαιτειται για την σοβαρη συζητηση και αναλυση τετοιων θεματων αποκταται μονο μεσα απο την μακροχρονη εμπειρια και την βαθια μελετη σοβαρων εργασιων.
Τα θεματα αυτα αναλυονται σωστα σε αρθρα στα διαφορα φιλοτελικα journals (ΕΦΕ, Λεσβου, κτλ) αλλα και σε εξειδικευμενη βιβλιογραφια. Κλασσικο και πολυ χρησιμο παραμενει το εργο του Rienk Feenstra "Greece – A Collection of Forgeries" το οποιο ομως ειναι αρκετα δυσευρετο και θα πρεπει να εισαι τυχερος για να το βρεις η καποιον που θα μπει στην διαδικασια να στο κανει φωτοαντιγραφα. Το "μειονεκτημα" του ειναι πως τα επεξηγηματικα του σχεδια, φτιαγμενα στο χερι, μπορει να σε μπερδεψουν λιγακι. Σχετικα προσφατα, το 2010, κυκλοφορησε το "Forgeries of Greek Stamps of the 19th Century" του Bill Ure το οποιο παταει πανω στον Feenstra και αναλυει μεσα απο μεγαλα και πεντακαθαρα σκαναρισματα πια (και οχι σχεδια) ολους τους γνωστους πλαστους τυπους της κλασσικης περιοδου της Ελλαδας (Μεγαλες και Μικρες Κεφαλες Ερμου, Ολυμπιακα 1896-1906 κλπ)... Και τα δυο αυτα βιβλια (των Feenstra και Ure) ειναι γραμμενα στα Αγγλικα και απαραιτητα για τον συλλεκτη που θελει να αποκτησει γνωση των πλαστων. Οπως ειπα πριν, ο Feenstra ειναι καπως δυσευρετος αλλα ακομα και μονο με τον Ure θα εισαι πληρως καλυμμενος για την κλασσικη περιοδο.
Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 12:21:57 μμ »

Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση για το βιβλίο του Ure κυρίως αλλά δε μπόρεσα να το βρω κάπου για αγορά, μόνο στην Φιλοτέλεια απ οτι είδα πρέπει να έχει ενα μέρος του σε κάποιο παλαιότερο τεύχος της.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 01:01:40 μμ »

Εγώ το βρήκα μόνο εδώ-> http://pbbooks.com/foreignc.htm, 95$ με τα μεταφορικά. Κάτω κάτω είναι τα στοιχεία του βιβλιοπώλη.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 01:43:50 μμ »

Εγώ το βρήκα μόνο εδώ-> http://pbbooks.com/foreignc.htm, 95$ με τα μεταφορικά. Κάτω κάτω είναι τα στοιχεία του βιβλιοπώλη.


Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 18, 2015, 07:51:04 μμ »

Ε να μην το πώ μετά από τοση βαβούρα που έγινε για ένα γραμματόσημο? (http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=20902.0). Θα το πώ!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ΛΙΘΟΓΡΑΦΙΚΗ '12-'13 1 ΛΕΠΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΚΑΡΜΙΝΟΧΡΩΜΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ, ΚΑΡΑΠΛΑΣΤΟ ΕΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΥ!! Όπως επίσης και σε όλη αυτήν την σειρά μου είπε ο ίδιος, έβγαιναν πλαστά και στις καρμινόχρωμες και στις μελανές επισημάνσεις (λχ "Λήμνος", "Ελληνική Διοικησις", "Διοικησις Θράκης" κλπ. δεν θυμάμαι τώρα άλλες επισημάνσεις). Διότι αυτή η σειρά 12-'13 (επισημανσεις στα γραμμ/σημα του 11-12) ήταν συνεχώς έως και το '30. Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ, θέλει ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΟ μάτι και έρευνα με συνεχείς συγκρίσεις με διαπιστωμένα γνήσια. Και δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει αμα αρχίσουνε τιποτε κινέζοι να τα αναπαραγουνε...
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences