Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:25:43 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"  (Αναγνώστηκε 14034 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 08:01:23 μμ »

Λευτεριά στις πεντάρες. Οι συνειδητοποιημένες καταστροφές των σλαμπ είναι πάντα ευχάριστες!
+1 Άνεση Ευγε Γιαννη!!!!!

Ευχαριστώ πολύ κύριε συνονόματε Χαμόγελο
Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 08:33:49 μμ »

Γιαννη αφου εσυ γουσταρεις εμενα μου περισσευει Σαρκασμός Σαρκασμός
παρα παρα παρα πολυ ομορφη 5αρα να την χαιρεσαι οντως 64+  ,χαιρομαι με το σκεπτικο σου για τις επομενες γενιες με βρισκει απολυτα συμφωνο,καλοριζικο φιλε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 08:39:32 μμ »

Γιαννη αφου εσυ γουσταρεις εμενα μου περισσευει Σαρκασμός Σαρκασμός
παρα παρα παρα πολυ ομορφη 5αρα να την χαιρεσαι οντως 64+  ,χαιρομαι με το σκεπτικο σου για τις επομενες γενιες με βρισκει απολυτα συμφωνο,καλοριζικο φιλε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Σε ευχαριστώ πολύ θείε Μπάμπη Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Έλα και κοντοζυγώνει Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 09:31:56 μμ »

Νέες φωτό:


Δυστυχώς κατά την μετατροπή του μεγέθους τους χάνουν πολλά ωραία στοιχεία. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 09:43:44 μμ »




Δυστυχώς κατά την μετατροπή του μεγέθους τους χάνουν πολλά ωραία στοιχεία. Αναποφασιστικότητα
Δε πειραζει ..εσυ παντως αποκτας όλα και καλυτερα..
Ρομαντισμος  σε συνδυασμο με αυξανωμενη γνωση...δε χανει
Καλη συνεχεια από καρδιας
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 09:46:54 μμ »




Δυστυχώς κατά την μετατροπή του μεγέθους τους χάνουν πολλά ωραία στοιχεία. Αναποφασιστικότητα
Δε πειραζει ..εσυ παντως αποκτας όλα και καλυτερα..
Ρομαντισμος  σε συνδυασμο με αυξανωμενη γνωση...δε χανει
Καλη συνεχεια από καρδιας

Ευχαριστώ πολύ! Επίσης Χαμόγελο
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:12:30 μμ »

 Τα σλαμπ οταν εχουν λερωθει, να τα καθαριζετε με ενα βαμβακι με καθαρο οινοπνευμα.
 Το ασετον με τα πλαστικα δεν εχουν τις καλυτερες σχεσεις.
 Κατα τα αλλα, δικαιωμα σου ειναι φιλε μου να κανεις οτι θελεις με το νομισμα σου, αλλα μιας και δημοσιοποιεις την γνωμη σου και την κινηση σου, σε αυτα που λες υπαρχει σοβαρος αντιλογος.

 1. το σλαμπ στην προκειμενη περιπτωση, περαν της φυσικης προστασιας, του προσεδιδε υπεραξια και για να πιστοποιηθει στοιχισε καποια χρηματα.
 Αυτα, με την πραξη σου, τα πεταξες στα σκουπιδια.
 Αν σε ενοχλουσε η εμφανιση του σλαμπ θα μπορουσες να το στειλεις για reholder, με εξασφαλισμενο τον βαθμο, εφοσον δεν ειχε βγει απο το σλαμπ.

 2. Το οτι δεν σκοπευεις να το πουλησεις και γιαυτο δεν σε νοιαζει, θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι οταν μεγαλωσεις καπως και ηλικιακα, θα καταλαβεις οτι στα συλλεκτικα δεν υπαρχει η λεξη"ποτε".
 Εαν σε πεντε εξι χρονια θελησεις να το ανταλλαξεις η να το πουλησεις επειδη αλλαξες κατευθυνση η για χιλιους αλλους λογους, θα ξαναπληρωσεις την πιστοποιηση αναγκαστικα και, το κυριοτερο, ΔΕΝ ειναι καθολου σιγουρο οτι θα παρει τον ιδιο βαθμο.

 3.Προσεχε, αυτα που ακους απο διαφορους στα συλλεκτικα, θα πρεπει να τα κρινεις με ωριμοτητα και με σκεψη, να μην ενθουσιαζεσαι απο συνθηματα.

 Γιατι τα νομισματα σου τα πληρωνεις εσυ και μονον εσυ, για ρωτα μερικους συλλεκτες εμπειροτερους που πιθανον να σε χειροκροτουν, θα πεταγαν στα σκουπιδια χρηματικη υπεραξια απο ενα σλαμπαρισμενο νομισμα τους, σπαζοντας το?
 Οσο για το "παιχνιδι" που λες στα raw, καλο ειναι, αρκει να μην γινεται στην δικη σου την πλατη.
 

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:24:33 μμ »

Παντα σωστα και ωριμα μιλας Δημητρη..και βεβαια δεν είναι κανονας και ουτε πρεπει να γινει για
τους λογους που λες πολύ σωστα Κλείσιμο ματιού
Αλλα που και που ειδικα δεν κανει κακο μια μελετη ένα πειραμα για εκμαθηση..αλλα ειπαμε
που και που και για λογους εμβανθυσης ..όχι για πλακα Σαρκασμός..γιατι οι .."συνεχομενες" πλακες  ..κοστιζουν
Εδώ χωρις να γνωρίζω το μελος εχω την εντυπωση από ένα δυο θεματα ότι μιλαμε για εμβανθυση..ελπιζω Χαμόγελο
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:29:15 μμ »

Τα σλαμπ οταν εχουν λερωθει, να τα καθαριζετε με ενα βαμβακι με καθαρο οινοπνευμα.
 Το ασετον με τα πλαστικα δεν εχουν τις καλυτερες σχεσεις.
 Κατα τα αλλα, δικαιωμα σου ειναι φιλε μου να κανεις οτι θελεις με το νομισμα σου, αλλα μιας και δημοσιοποιεις την γνωμη σου και την κινηση σου, σε αυτα που λες υπαρχει σοβαρος αντιλογος.

 1. το σλαμπ στην προκειμενη περιπτωση, περαν της φυσικης προστασιας, του προσεδιδε υπεραξια και για να πιστοποιηθει στοιχισε καποια χρηματα.
 Αυτα, με την πραξη σου, τα πεταξες στα σκουπιδια.
 Αν σε ενοχλουσε η εμφανιση του σλαμπ θα μπορουσες να το στειλεις για reholder, με εξασφαλισμενο τον βαθμο, εφοσον δεν ειχε βγει απο το σλαμπ.

 2. Το οτι δεν σκοπευεις να το πουλησεις και γιαυτο δεν σε νοιαζει, θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι οταν μεγαλωσεις καπως και ηλικιακα, θα καταλαβεις οτι στα συλλεκτικα δεν υπαρχει η λεξη"ποτε".
 Εαν σε πεντε εξι χρονια θελησεις να το ανταλλαξεις η να το πουλησεις επειδη αλλαξες κατευθυνση η για χιλιους αλλους λογους, θα ξαναπληρωσεις την πιστοποιηση αναγκαστικα και, το κυριοτερο, ΔΕΝ ειναι καθολου σιγουρο οτι θα παρει τον ιδιο βαθμο.

 3.Προσεχε, αυτα που ακους απο διαφορους στα συλλεκτικα, θα πρεπει να τα κρινεις με ωριμοτητα και με σκεψη, να μην ενθουσιαζεσαι απο συνθηματα.

 Γιατι τα νομισματα σου τα πληρωνεις εσυ και μονον εσυ, για ρωτα μερικους συλλεκτες εμπειροτερους που πιθανον να σε χειροκροτουν, θα πεταγαν στα σκουπιδια χρηματικη υπεραξια απο ενα σλαμπαρισμενο νομισμα τους, σπαζοντας το?
 Οσο για το "παιχνιδι" που λες στα raw, καλο ειναι, αρκει να μην γινεται στην δικη σου την πλατη.
 



Κύριε Δημήτρη,

1 και 2) εύχομαι να μην πουλήσω ποτέ τη συλλογή μου. Το νόμισμα είναι ακυκλοφόρητο οπότε έκλεισα το συγκεκριμένο.
όπως δεν είναι σίγουρο ότι θα πέρει τον ίδιο βαθμό, μπορεί και παρακάτω μπορεί να πάει και παραπάνω.

3) όλοι λένε να σλαμπάρεις οπότε είναι κάτι τελείως διαφορετικό από αυτά που ακούω.
Δεν ενθουσιάζομαι εύκολα, απλά το γεγονός ότι έχεις ένα ωραίο νόμισμα σου δίνει στιγμιαία χαρά. Είμαι σίγουρος πως σε λίγο καιρό θα θέλω κι άλλο.

Σωστό ότι τα νομίσματα τα πληρώνω εγώ, αλλά το συγκεκριμένο το πήρα σχετικά καλά. Ναι παλαιότερα έχει ξαναγίνει σπάσιμο σλαμπ για τέτοιο σκοπό. Χρηματική υπεραξία το ξέρω ότι πετάω, αλλά δεν είναι το παν τα λεφτά στο χόμπυ. Δεν λέω πως πρέπει να σταματήσει η εμπορευματοποίησει του χόμπυ μας αλλά ας δούμε τι έγινε στο ποδόσφαιρα. όλα καθαρά μπίζνα και καθόλου συναίσθημα.

υ.γ.: πήρα ένα εναλεπτάκι του γεωργίου και αυτό ms. Αυτό δεν θα το σπάσω. Είναι όλα θέμα κατάστασης. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:37:50 μμ »

Φιλε μου, γνωριζω οτι εισαι αρκετα νεος ηλικιακα, γιαυτο σου εγραψα οσα σου εγραψα.
Αλλιως ουτε που θα ασχολουμην.
Φυσικα και δεν ειναι το παν στο χομπυ τα χρηματα, χωρις αυτα ομως δεν υπαρχει χομπυ, αλλωστε τα νομισματα που συλλεγουμε..χρημα ειναι (στην κυριολεξια).
Ισως κανουμε παρομοια συζητηση σε μερικα χρονια, οποτε θα δεις τοτε εαν εχεις ακομα την ιδια αποψη για το θεμα.
Καλη συνεχεια στην συλλογη σου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:44:56 μμ »

Νομιζω οτι ο haros εδωσε μια πολυ σοφη αποψη στο ολο θεμα. Φιλε μου καλα ειναι τα raw νομισματα, αλλα το παν στη ρημαδα αυτη ζωη δεν ειναι να εισαι με τους χαμενους αλλα με τους νικητες. Σκεψου αυτους τους ανιδεους που πουλησαν raw νομισματα στα τσακαλια και τα τσακαλια αυτα οικιοποιηθηκαν την υπεραξια. Φανταζεσαι ποσο θα χτυπουσανε το κεφαλι τους αν πουλουσανε πχ μια Δημητρα και τους εβγαινε 64? Αυτοι το raw νομισμα μπορει να το πουλησαν 200 ευρω και ο ξυπνιος με το σλαμπαρισμα να το πηγε ενα χιλιαρικο! Σκεψου ποσα λεφτα χασανε. Και επειτα σκεψου και το αλλο. Το σλαμπ περα απο βαθμο προσφερει προστασια. Προσφερει ομοιμορφια στη συλλογη. Προσφερει χρηστικοτητα. Δηλαδη θες να πεις οτι τωρα το νομισμα δε θα το αποθηκευσεις καπου? Δε θα το βαλεις σε ενα χαρτονακι ας πουμε? Εκει δε θα ναι φυλακισμενο? Αυτοι οι οροι βασικα 'φυλακισμενο', 'κουτιασμενο' κλπ μη ξεχνας οτι αναφερονται σε ΑΨΥΧΑ αντικειμενα. Το νομισμα ειναι να το βλεπουμε. Αν τωρα το επιχειρημα τους ειναι συναισθηματικης φυσης και οχι κατι πρακτικο αυτο πρεπει να σε προβληματισει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:59:53 μμ »

Νομιζω οτι ο haros εδωσε μια πολυ σοφη αποψη στο ολο θεμα. Φιλε μου καλα ειναι τα raw νομισματα, αλλα το παν στη ρημαδα αυτη ζωη δεν ειναι να εισαι με τους χαμενους αλλα με τους νικητες. Σκεψου αυτους τους ανιδεους που πουλησαν raw νομισματα στα τσακαλια και τα τσακαλια αυτα οικιοποιηθηκαν την υπεραξια. Φανταζεσαι ποσο θα χτυπουσανε το κεφαλι τους αν πουλουσανε πχ μια Δημητρα και τους εβγαινε 64? Αυτοι το raw νομισμα μπορει να το πουλησαν 200 ευρω και ο ξυπνιος με το σλαμπαρισμα να το πηγε ενα χιλιαρικο! Σκεψου ποσα λεφτα χασανε. Και επειτα σκεψου και το αλλο. Το σλαμπ περα απο βαθμο προσφερει προστασια. Προσφερει ομοιμορφια στη συλλογη. Προσφερει χρηστικοτητα. Δηλαδη θες να πεις οτι τωρα το νομισμα δε θα το αποθηκευσεις καπου? Δε θα το βαλεις σε ενα χαρτονακι ας πουμε? Εκει δε θα ναι φυλακισμενο? Αυτοι οι οροι βασικα 'φυλακισμενο', 'κουτιασμενο' κλπ μη ξεχνας οτι αναφερονται σε ΑΨΥΧΑ αντικειμενα. Το νομισμα ειναι να το βλεπουμε. Αν τωρα το επιχειρημα τους ειναι συναισθηματικης φυσης και οχι κατι πρακτικο αυτο πρεπει να σε προβληματισει.

Το όλο θέμα για μένα είναι ότι κάποιοι μαζεύουν σλαμπ. όχι νόμισμα. και στο μέλλον όταν θα έχει κουτιαστεί σχεδόν όλο το ποσοστό ελληνικών νομισμάτων δεν θα υπάρχει αυτή η γλύκα του συλλέγειν. Του να βρεις ωραία νομίσματα. Το να πηγαίνω στους πάγκους στο μοναστηράκι και να ξέρω πως μπορώ να βρω κάτι καλό. Τότε όποιος έχει τα περισσότερα λεφτά θα πάρει το τοπ. Η τάση αυτή κατ'εμέ πρέπει να αντιστραφεί για να υπάρχει μέλλον.

Αυτό με τους ηττημένους νικητές, ο χρόνος θα δείξει. Και έχει δείξει μερικές φορές. Στον καραμήτσο σε συζήτηση με κορυφαιο μέλος της λέσχης, μου είπε πως σχεδόν όλοι οι "δυνατοί" συλλέκτες σε όλες τις χωρες (πλην ΗΠΑ) μαζεύουν raw. Μόνο εμείς έχουμε φάει το παιχνίδι των Αμερικάνων. Λες και είμαστε ανάξιοι.

Αναγνωρίζω το καλό των εταιριών όπως γράφω και παραπάνω. Άλλωστε έχω και σλαμπαρισμένα και αισθητικά είναι ωραία, αλλά μια χάρη. ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ. και δεν πρέπει αν μετριούνται τα πάντα σε χρήμα.

Σίγουρα η μεταπώληση είναι θέμα, αλλά αυτό το νόμισμα είναι 1ον από καλό φίλο και 2ον ακυκλοφόρητο. Δεν με νοιάζει 64 ή 65 και δεν θα μπω στο τρυπάκι. όποιος θέλει μπορεί εγώ δεν θα πάρω. Χαμόγελο

(όλα αυτά τα λέω ως συζήτηση, ουδεμία πρόθεση έχω να θίξω κάποιον, αντιθέτως βρίσκω τη συζήτηση άκρως οφέλιμη  Χαμόγελο Χαμόγελο )
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:04:47 μμ »

Φιλε μου, γνωριζω οτι εισαι αρκετα νεος ηλικιακα, γιαυτο σου εγραψα οσα σου εγραψα.
Αλλιως ουτε που θα ασχολουμην.
Φυσικα και δεν ειναι το παν στο χομπυ τα χρηματα, χωρις αυτα ομως δεν υπαρχει χομπυ, αλλωστε τα νομισματα που συλλεγουμε..χρημα ειναι (στην κυριολεξια).
Ισως κανουμε παρομοια συζητηση σε μερικα χρονια, οποτε θα δεις τοτε εαν εχεις ακομα την ιδια αποψη για το θεμα.
Καλη συνεχεια στην συλλογη σου.

Κύριε Δημήτρη, πραγματικά σας ευχαριστώ που γράφετε. όπως όλα τα μέλη στο στέκι έτσι και εγώ βρίσκω το λόγο σας πολύ ωραιο και στρωτό. Τιμή μου και χαρά μου να γράφετε Χαμόγελο

Που ξέρετε μπορεί να κάνουμε τη συζήτηση αυτή πολύ πιο σύντομα και θα ήθελα να δω εάν θα έχετε την ίδια άποψη για το θέμα Χαμόγελο Χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Σας ευχαριστώ επίσης Χαμόγελο
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:06:08 μμ »

Μπορεις να μου πεις αν θελεις τον κυριοτερο λογο που εσπασες το σλαμπ μεσα σε μια προταση?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 11:06:35 μμ »

Παιδια ενδιαφερουσα η κουβεντα, εχει ξαναγινει εκατονταδες φορες  Μεγάλο χαμόγελο Πρωτη φορα ομως ξεκιναει επειδη καποιος εσπασε σλαμπ οχι για να το στειλει η ξαναστειλει αλλα για να το κρατησει ετσι! Γιαννη πρωτοπορος  Φιλί

Εμενα παντως σαν ιδεα μου αρεσε και μου δειχνει εναν ανθρωπο ας το πω ρομαντικο οσον αφορα τα συλλεκτικα!

Διαβαστε και αυτο το παλιο θεμα να δειτε μερικες αποψεις που εχουν πολλα μελη πριν καιρο! Και δειτε την ψηφοφορια η οποια ειναι ακομη ενεργη!  Αν θελετε συνεχιστε το οσοι νομιζετε εχετε να πειτε κατι!

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=12077.0
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences