Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 03:48:05 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: πεστε μας την αποψη σας
Ειμαι κατα των σλαμπ γιατι θελω να εχω αμεση επαφη με το νομισμα
Ειμαι υπερ επειδη φοβαμαι μην παρω καποιο πλαστο
Ειμαι υπερ επειδη σε περιπτωση μεταπωλησης θελω να παρω πισω τα χρη
Ειμαι υπερ επειδη προστατευεται το νομισμα
Ειμαι υπερ μονο λογο σπανιοτητας η υψηλοβαθμου νομισματος

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορια περι πιστοποιησης!  (Αναγνώστηκε 13296 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 06, 2014, 02:00:29 μμ »

Παιδια πειτε ολοι την γνωμη σας περι του θεματος αυτου!!

Θα πω πρωτος την αποψη μου και ειναι οτι δεν πιστοποιω.
1. Γιατι τα νομισματα της συλλογης μου δεν θα πωληθουν και τα εχω για την παρτη μου.
2. Τα χρηματα της πιστοποιησης τα γλιτωνω και μπορω να αγορασω με αυτα ενα αλλο νομισμα.
3. Τα νομισματα μου δεν ειναι τοπ-γκρειντ, οποτε δεν αξιζει να μπουν σε κουτι.
4. Θελω να εχω το νομισμα στα χερια μου, να το βαζω κατω απο την λουπα, πανω στη ζυγαρια, και να το πιανω με το παχυμετρο! Αυτη η διαδικασια μου αρεσει.

Ελπιζω στη συμμετοχη ολων των παιδιων και αν καποιος θελει παραπανω επιλογη στην ψηφοφορια επειδη δεν καλυπτεται ας την ζητησει!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 02:09:47 μμ »

Παιδια πειτε ολοι την γνωμη σας περι του θεματος αυτου!!

Θα πω πρωτος την αποψη μου και ειναι οτι δεν πιστοποιω.
1. Γιατι τα νομισματα της συλλογης μου δεν θα πωληθουν και τα εχω για την παρτη μου.
2. Τα χρηματα της πιστοποιησης τα γλιτωνω και μπορω να αγορασω με αυτα ενα αλλο νομισμα.
3. Τα νομισματα μου δεν ειναι τοπ-γκρειντ, οποτε δεν αξιζει να μπουν σε κουτι.
4. Θελω να εχω το νομισμα στα χερια μου, να το βαζω κατω απο την λουπα, πανω στη ζυγαρια, και να το πιανω με το παχυμετρο! Αυτη η διαδικασια μου αρεσει.

Ελπιζω στη συμμετοχη ολων των παιδιων και αν καποιος θελει παραπανω επιλογη στην ψηφοφορια επειδη δεν καλυπτεται ας την ζητησει!  Χαμόγελο

+1000000
συμφωνώ και εμένα δέν μου αρέσει η πιστοποίηση,
μόνο όταν πρόκειται για νόμισμα μεγάλης αξίας
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 02:39:02 μμ »

Ακριβώς αυτά που έγραψες πιστεύω κι εγώ φίλε Ιάπονα.Κοίτα κι εδώ τι έγραψα:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11859.30
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 02:46:59 μμ »

Στέλιο συμφωνώ κι εγώ με όσα έγραψες παραπάνω και προσθέτω κι έναν πέμπτο λόγο ακόμα. Τον τελευταίο καιρό οι διάφορες εταιρείες πιστοποίησης στο βωμό του κέρδους δεν είναι και τόσο αντικειμενικές, περισσότερο στη βαθμολόγηση και μερικές φορές και στην πιστοποίηση ακόμα νομισμάτων που δεν είναι γνήσια. Ο συλλεκτισμός και η αγάπη για τα νομίσματα δε χρειάζονται, κατά τη γνώμη μου, "κουτάκια".
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 02:49:59 μμ »

+100000000.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 03:04:39 μμ »

Στελιο οπως εχω αναφερει παλιοτερα εμενα δεν μου αρεσει το κουτι,ειναι σας φυλακη,ναι μεν εχουν καποια προστασια αλλα........αλλο να το εχεις στο χερι,εχει αλλη χαρη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Και γιαυτο ψήφισα: 
Ειμαι κατα των σλαμπ γιατι θελω να εχω αμεση επαφη με το νομισμα
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 03:07:12 μμ »

 Φιλε μου εγραψες " Ο συλλεκτισμός και η αγάπη για τα νομίσματα δε χρειάζονται, κατά τη γνώμη μου, "κουτάκια"."
 Μπορει.
 Επισης ομως δεν χρειαζονται "κουτακια" η λαμογια και η ασυδοσια και το αγριο ριξιμο που υπηρχε στον συλλεκτισμο πριν απο την καθιερωση των "κουτακιων" σε νομισματα καποιας αξιας.
 Τεινουμε να ξεχνουμε οτι και πριν απο τα σλαμπς υπηρχε αξιολογηση των νομισματων, μονο που ο καθενας,αφου δεν υπηρχε ανεξαρτητη αξιολογηση τριτου μερους, ελεγε και ισχυριζοταν οτι ηθελε,ειδικα αν ηθελε να πουλησει κατι.
 Ανταγωνισμος ,εγωισμοι και κυνηγι του καλυτερου νομισματος απο τον διπλανο μας υπηρχε και πριν απο τα κουτακια ,ειναι στην ανθρωπινη φυση και δεν ευθυνονται τα κουτακια για αυτο.

 Μπορει να γκρινιαζουμε για την υπαρξη αυτοκινητων, οτι σε μερικα απο αυτα πληρωνεις μαρκα, οτι μας εχουν βαλει οι εταιρειες στο τριπακι του καταναλωτισμου κλπ, αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει σοβαρη επιχειρηματολογια για την επιστροφη στην ρομαντικη εποχη του ..καρου.

 Τωρα αν ο αλλος για να παει στο περιπτερο 100 μετρα παρακατω να παρει τσιγαρα χρησιμοποιει το αυτοκινητο και πληρωνει και 3 ευρω παρκινγκ , δεν φταιει η υπαρξη του αυτοκινητου ,αλλα ο ιδιος.
 Νομιζω οτι το θεμα ειναι δηλαδη η αλογιστη χρηση του σλαμπαρισματος και οχι το σλαμπαρισμο αυτο καθαυτο.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2014, 03:43:32 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 03:22:10 μμ »

Είμαι κατά, διότι ...
Για νομίσματα που γνωρίζω, οι graders είναι πιο άσχετοι από εμένα.

Είμαι υπέρ, διότι ...
Για νομίσματα που δεν γνωρίζω, είμαι πιο άσχετος από τους Grader.

Αλλά...
Για σπανιότητες, σφάλματα και άλλες ειδικές περιπτώσεις, είμαι υπέρ της πιστοποίησης. Καλύτερα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, ασχέτως αν δεν μου αρέσουν τα κουτιά. Όχι για οικονομικούς λόγους, διότι ανά πάσα στιγμή πιστοποιείται και πωλείται, αλλά για λόγους εξασφάλισης της γνησιότητας. Αν και κάποιες φορές οι grader, έχουν κάνει λάθη σε κάποιες σπανιότητες, σφάλματα κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2014, 03:52:35 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 03:34:51 μμ »

εγω ειμαι υπερ της πιστοποιησης σε κοματια υψηλου επιπεδου και δυσκολα!!
προφυλασονται σε περιπτωση ατυχηματος κτλ.Οπως και σε περιπτωση μεταπωλησης-αναβαθμισης ο αλλος να ξερει τι παιρνει!!αλλα ειμαι και κατα διοτι θελω αμμεση επαφη με το νομισμα!!
με λιγα λογια ειμαι υπερ και κατα,τι να ψηφισω?
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 03:40:36 μμ »

Να βαλω επιλογη ψηφου: ειμαι υπερ μονο λογο σπανιοτητας η υψηλοβαθμου νομισματος. Νομιζω καλυπτει καποια κενα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 03:42:33 μμ »

Να βαλω επιλογη ψηφου: ειμαι υπερ μονο λογο σπανιοτητας η υψηλοβαθμου νομισματος. Νομιζω καλυπτει καποια κενα.

εμενα με καλυψες!!αυτο ψηφισα!!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 04:00:19 μμ »

Ωραίο θέμα Στέλιο.

Είμαι υπέρ των σλαμπ διότι μπορεί να πληρώνω μια υπεραξία αλλά γλυτώνω από πολλά γυαλισμένα ή καθαρισμένα ή υπερεκτιμημενα κομμάτια που θα τα αγόραζα ως raw απο έμπορο.

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ εμπορος των Αθηνων δεν πουλάει σλαμπαρισμένα. Στην πλειοψηφία τους πουλάνε raw νομίσματα. Για να μπορούν να ξεγελάνε τον κόσμο.
Τα χρήματα που θα πληρώσεις παραπάνω για ένα σλαμπαρισμενο π.χ. ΜΣ64 είναι λιγότερα απο αυτα που θα γλυτώσεις αν το επαιρνες raw σου σου έβγαινε bodybag. Αρα θεωρώ ότι συμφέρει. Επίσης και σαν παρουσιαση είναι ωραίο το σλαμπ. Με το πλαστικό του, το παίρνω απο τη Σύρο το ανεβαζω αθηνα, δεν φοβαμαι μην χτυπηθει στην βαλίτσα κλπ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 04:05:35 μμ »

Υπερ , για πολλους λογους οποτε δε με καλυπτει απολυτα το ερωτηματολογιο, ο κυριοτερος για μενα ειναι πιστοποιηση γνησιοτητας, προφυλαξη, πρακτικοτητα. Ο λιγοτερο σημαντικος ειναι η προφυλαξη για τα χρηματα επειδη αν ξεθαυτει ενα μασουρι, κλαφτα χαραλαμπε τα λεφτα, οτι βαθμο και να παρεις.
Σιγουρα υπαρχουν μειονεκτηματα στις εταιρειες, ξεκαθαρα πραγματα. Η πλαστιγγα μου γερνει στο υπερ συντριπτικα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 04:22:52 μμ »

Καλησπέρα
Να γραψω και εγω την άποψη μου....

Η πιστοποίηση έχει να κάνει καθαρά με το τι θέλει ο καθένας...Αν αγοράσεις μια λίρα του 1963 (κοινή δηλαδή) θες να την πιάνεις στα χέρια σου ή να την βλέπεις που και που..Αν αγοράσεις ένα Μοργκαν ή ένα Λιμπερτι πάλι το ίδιο θα συμβεί...Δεν σε χαλάει είτε είναι πιστοποιημένο είτε το έχεις στα χέρια σου..
Τι γίνεται όμως όταν είναι να σκάσεις πολλά λεφτά???
1) Το ρισκάρεις να πάρεις καθαρισμένο νόμισμα??
2) Το ρισκάρεις όταν το έχεις στα χέρια σου μην πέσει και χτυπηθεί και μετά βρίζεις την στιγμή που το έβγαλες??
3)Εγω προσωπικά αν έπαιρνα πχ ένα δύλιρο θα ήθελα να το πιάσω στα χέρια μου και μετά να το σλαμπάρω έτσι ώστε να έχει περάσει από όλα τα στάδια
Το σλαμπάρισμα είναι και ένα είδος βιτρίνας που το καμαρώνεις και δεν φοβάσαι μην πάθει τπτ το νόμισμα!Εξάλλου αν κάποια στιγμή στην βαρέσει το σπάς!Το κακό όμως που έχει γίνει είναι ότι πλέον κοιτάμε το βαθμό και όχι το νόμισμα!Πληρώνουμε τον βαθμό και όχι αν μας αρέσει το νόμισμα!

Οι Αγγλοι που είναι εξπερ σε αυτά κάτι ξέρουν που δεν τα σλαμπαρουν...
Καταγράφηκε

iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 05:40:51 μμ »

Ωραίο θέμα Στέλιο.

Είμαι υπέρ των σλαμπ διότι μπορεί να πληρώνω μια υπεραξία αλλά γλυτώνω από πολλά γυαλισμένα ή καθαρισμένα ή υπερεκτιμημενα κομμάτια που θα τα αγόραζα ως raw απο έμπορο.

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ εμπορος των Αθηνων δεν πουλάει σλαμπαρισμένα. Στην πλειοψηφία τους πουλάνε raw νομίσματα. Για να μπορούν να ξεγελάνε τον κόσμο.
Τα χρήματα που θα πληρώσεις παραπάνω για ένα σλαμπαρισμενο π.χ. ΜΣ64 είναι λιγότερα απο αυτα που θα γλυτώσεις αν το επαιρνες raw σου σου έβγαινε bodybag. Αρα θεωρώ ότι συμφέρει. Επίσης και σαν παρουσιαση είναι ωραίο το σλαμπ. Με το πλαστικό του, το παίρνω απο τη Σύρο το ανεβαζω αθηνα, δεν φοβαμαι μην χτυπηθει στην βαλίτσα κλπ.

Έτσι!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences