Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:04:55 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΛΑΤΕΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 24310 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 08:04:16 μμ »

και πως θα οργανώσουμε την επανάσταση, φίλε salonico; " Όλοι, σήμερα το βράδυ, στην πλατεία Κριστίν Λαγκάρντ, για να διαδηλώσουμε κατα του μνημονίου ". Ειναι, τουλάχιστον, αντιδεοντολογικό.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 08:46:12 μμ »

Έχοντας αφιερωσει πολλες ωρες απο την ζωη μου διαβαζοντας ευρωπαικη και ελληνικη ιστορια απο την περιοδο του 1821 και μετα εχω φτασει σε τρια συμπερασματα:

1)Αν δεν υπηρχαν οι μεγαλες δυναμεις να μας υποστηριξουν(οχι γιατι μας συμπαθουσαν αλλα για δικα τους συμφεροντα) θα ειμασταν επαρχια της βουλγαριας ή Τουρκιας!!

2)Αν διαβασει καποιος τα γεγονοτα απο το 1890 εως το 1900 θα νομιζει οτι ζει το παρον!!

3)Ο εθνικισμος οπου και οποτε εκδηλωθηκε απο τους κυβερνωντες μας οδηγησε το να το πληρωσουμε πολυ ακριβα!!Παραδειγμα ο ναυτικος αποκλεισμος του Πειραια επι Οθωνα απο Γαλλικες δυναμεις που μετεφερε και την ελονοσια απο τους εισβολεις με αποτελεσμα να χαθει ενας στους 10 Αθηναιους,ο ελληνοτουρκικος πολεμος του 1897 και η μικρασιατικη καταστροφη!!Οπου αφησαμε τον εθνικισμο να υπερισχυσει το πληρωσαμε ακριβα ακομα και σημερα!!

Εγω υποστηριζω τον πατριωτισμο και ΟΧΙ τον εθνικισμο!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 11:31:20 μμ »


Και τα 2 αυτά καθεστώτα δεν βούτηξαν στο αίμα αθώων; Απλά έτυχε οι κου#####στές να ήταν με τους νικητές στο τέλος του Β' Π.Π.

Και έτυχε επίσης σε αυτή τη χώρα οι κατακτητές να είναι φασίστες.
Εν πάσει περιπτώσει. Ονομάστηκε έτσι ή μετονομάστηκε μια πλατεία εν έτει 2013. Λοιπόν;
Θα το κάνουμε θέμα; Μια πλατεία είναι, μίας πόλης μίας χώρας με εκατοντάδες χιλιάδες αλβανούς μετανάστες, είτε μας αρέσει είτε όχι.
Και τρέχουμε να το συνδέουμε με το τι γίνεται στην Αλβανία και στην Τουρκία, και τι κάναν οι κομ#####στές και οι φασίστες, και δολοπλοκίες και συνωμοσίες για αφανισμό του Ελληνισμού, έλεος πια.
Τι φοβίες είναι αυτές; Εδώ ζούμε σε ένα κράτος που η διαφθορά και η παρανομία σε όλα τα επίπεδα έιναι άγραφος κανόνας και ασχολούμαστε με μια πλατεία;
[/quote]Eσενα φιλε salonico δηλαδη σου αρεσε που μια πλατεια σε μια ελληνικη πολη που εφερε το ονομα του Καραισκακη αλλαξε και πηρε το ονομα Αλβανια?Μπορεις να μου το εξηγησεις σε παρακαλω λιγο αυτο???Αν με πεισεις με τα επιχειρηματα σου θα οργανωσω συλλογη ψηφων απο φιλαθλους του Ολυμπιακου και θα παω στον προεδρο του με το αιτημα το γηπεδο Καραισκακη να μετονομαστει σε γηπεδο Χοτζα
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 11:39:59 μμ »

Κατσε να σας τρελανω βαλτε σκαι να δειτε την Ρεπουσι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Φιλί.Εγω απο την αλλη στο μεγκα να δω για την δολοφονια του Φυσσα .
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 11:50:55 μμ »

Κατσε να σας τρελανω βαλτε σκαι να δειτε την Ρεπουσι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Φιλί.Εγω απο την αλλη στο μεγκα να δω για την δολοφονια του Φυσσα .
Ασε αδερφε μου δεν θελουμε να ξερασουμε βραδιατικα(για σκαι -ρεπουση μιλαω)
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 11:52:56 μμ »

μιχάλη λυπάμαι αλλα δεν είσαι μερακλής Αναποφασιστικότητα
 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 11:57:42 μμ »

Ναι η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια φιλε εχω χασει το γουστο μου
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 08:07:10 πμ »

Δεν έχει να κάνει με τον χρόνο που αφιερώνουμε για διάβασμα, αλλά με το τι διαβάζουμε.
Αλήθεια, ποιος από 'μας έχει διαβάσει την ιστορία των Βαλκανίων, γραμμένη από διακεκριμένους διεθνώς Βούλγαρους, Σέρβους, Αλβανούς ή Τούρκους ιστορικούς ;
Ας διαβάσουμε όλες τις απόψεις και στο τέλος να κατασταλάξουμε κάπου. Διαβάζοντας την ιστορία μονόπλευρα, βγάζουμε λάθος συμπεράσματα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 08:06:41 μμ »


Και τα 2 αυτά καθεστώτα δεν βούτηξαν στο αίμα αθώων; Απλά έτυχε οι κου#####στές να ήταν με τους νικητές στο τέλος του Β' Π.Π.

Και έτυχε επίσης σε αυτή τη χώρα οι κατακτητές να είναι φασίστες.
Εν πάσει περιπτώσει. Ονομάστηκε έτσι ή μετονομάστηκε μια πλατεία εν έτει 2013. Λοιπόν;
Θα το κάνουμε θέμα; Μια πλατεία είναι, μίας πόλης μίας χώρας με εκατοντάδες χιλιάδες αλβανούς μετανάστες, είτε μας αρέσει είτε όχι.
Και τρέχουμε να το συνδέουμε με το τι γίνεται στην Αλβανία και στην Τουρκία, και τι κάναν οι κομ#####στές και οι φασίστες, και δολοπλοκίες και συνωμοσίες για αφανισμό του Ελληνισμού, έλεος πια.
Τι φοβίες είναι αυτές; Εδώ ζούμε σε ένα κράτος που η διαφθορά και η παρανομία σε όλα τα επίπεδα έιναι άγραφος κανόνας και ασχολούμαστε με μια πλατεία;
[/quote]
Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς την απαντησή σου, παρόλα αυτά να σου απαντήσω στην δική σου ερώτηση. Πολλές φορές τα πιο σοβαρά πράγματα ξεκινάνε απο κάτι απλό. Οπως η μετονομασία μιάς πλατείας π.χ.

Οταν πλήγεται απο παντού το φρόνιμα του Εθνους μας, του Λαού μας, ακόμα και μια ονομασία μπορεί κάτι να σημαίνει.
Αλλωστε μην ξεχνάς πως υπήρχε επι χρόνια βουλευτής του Ελληνικού κοινοβουλίου κάποιος ο οποίος υποστήριζε το Ουράνιο Τόξο, το οποίο ήταν φιλοσκοπιανό (ή φιλομακεδονικό αν προτιμάς...).
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 08:16:14 μμ »

έκανα μια ερώτηση......λένε από κάτω ότι δεν είναι η πλατεία αλλα παραχώρησε μια έκταση η αλβανική πρεσβεία και το ονόμασαν πάρκο δυρραχίου
για να ξέρουμε σε τι βάση μιλάμε.άλλο να έγινε μετονομασία άλλο να παραχώρησαν οι αλβανοί ένα οικόπεδο στο δήμο.
ξέρει κανεις η απλά θα κράζουμε πάλι ακροαριστεροί και ακροδεξιοί ποιοι έχουν τη μεγαλύτερη βλάβη στον εγκέφαλο.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 08:49:34 μμ »


[...]Πολλές φορές τα πιο σοβαρά πράγματα ξεκινάνε απο κάτι απλό. Οπως η μετονομασία μιάς πλατείας π.χ.

Οταν πλήγεται απο παντού το φρόνιμα του Εθνους μας, του Λαού μας, ακόμα και μια ονομασία μπορεί κάτι να σημαίνει.
Αλλωστε μην ξεχνάς πως υπήρχε επι χρόνια βουλευτής του Ελληνικού κοινοβουλίου κάποιος ο οποίος υποστήριζε το Ουράνιο Τόξο, το οποίο ήταν φιλοσκοπιανό (ή φιλομακεδονικό αν προτιμάς...).


Συμφωνώ απόλυτα ότι τα σοβαρά πράγματα ξεκινούν από κάτι απλό.
Η παρένθεσή σου στο τέλος και τα αποσιωπητικά δε χρειάζονταν, νομίζω.
Βρήκα τα εξής σχετικά:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_04/10/2013_521704
http://www.makthes.gr/news/reportage/110883/
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 10:51:06 μμ »

Ναι αλλά δέν είδαμε και κανένα όνομα σε πλατεία δικό μας στη Τουρκία ή στο Ισραήλ...
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 11:21:00 μμ »

έκανα μια ερώτηση......λένε από κάτω ότι δεν είναι η πλατεία αλλα παραχώρησε μια έκταση η αλβανική πρεσβεία και το ονόμασαν πάρκο δυρραχίου
για να ξέρουμε σε τι βάση μιλάμε.άλλο να έγινε μετονομασία άλλο να παραχώρησαν οι αλβανοί ένα οικόπεδο στο δήμο.
ξέρει κανεις η απλά θα κράζουμε πάλι ακροαριστεροί και ακροδεξιοί ποιοι έχουν τη μεγαλύτερη βλάβη στον εγκέφαλο.

Γιατί βάζεις ταμπέλες;
Αν εγω με εσένα διαφωνούμε σε κάτι, θα πρέπει να είμαστε ο ένας ακροαριστερός και ο άλλος ακροδεξιός;
Δεν νομίζω οτι πάει έτσι τι πράγμα.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 11:31:16 μμ »


[...]Πολλές φορές τα πιο σοβαρά πράγματα ξεκινάνε απο κάτι απλό. Οπως η μετονομασία μιάς πλατείας π.χ.

Οταν πλήγεται απο παντού το φρόνιμα του Εθνους μας, του Λαού μας, ακόμα και μια ονομασία μπορεί κάτι να σημαίνει.
Αλλωστε μην ξεχνάς πως υπήρχε επι χρόνια βουλευτής του Ελληνικού κοινοβουλίου κάποιος ο οποίος υποστήριζε το Ουράνιο Τόξο, το οποίο ήταν φιλοσκοπιανό (ή φιλομακεδονικό αν προτιμάς...).


Συμφωνώ απόλυτα ότι τα σοβαρά πράγματα ξεκινούν από κάτι απλό.
Η παρένθεσή σου στο τέλος και τα αποσιωπητικά δε χρειάζονταν, νομίζω.
Βρήκα τα εξής σχετικά:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_04/10/2013_521704
http://www.makthes.gr/news/reportage/110883/


Τα αποσιωπητικά δεν ήταν σπόντα εναντίον σου. Πιο πολύ ήθελα να τονίσω την σχέση του Ουράνιου Τόξου με τους Σκοπιανούς που θέλουν να ονομάζονται Μακεδόνες, παρά να σε θίξω.

Στα link που έβαλες αναφέρεται οτι κάποια πλάτεια θα ονομαστεί 'Θεσσαλονίκη' στην Αλβανία.
Και ερωτώ τώρα εγώ. Οι Αλβανοί δεν σέβονται τους Ελληνες που ζούνε τόσες δεκαετίες στην Βόρεια Ηπειρο και τους κυνηγούν, τους καίνε τις εκκλησίες και τους εμποδίζουν να μάθουν Ελληνικά. Θα ονομάσουν πλατεία με Ελληνικό όνομα;  Απορία
Εμείς, επειδή 40000 Αλβανοί ζούνε και εργάζονται στη  Θεσσαλονίκη (κάποιοι ίσως και παράνομα) θα πρέπει να τους 'τιμήσουμε';
Και προσοχή, δεν έχω το οτιδήποτε με τους Αλβανούς, ίσα-ίσα που συνεργάζομαι χωρίς προβλήματα μαζί τους εντός και εκτός δουλειάς, αλλα με πειράζει η λάθος 'ανωτερότητα' και ο λάθος 'προοδευτισμός' κάποιων ανθρώπων που βρίσκονται σε υψηλές θέσεις.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 12:28:53 πμ »

έκανα μια ερώτηση......λένε από κάτω ότι δεν είναι η πλατεία αλλα παραχώρησε μια έκταση η αλβανική πρεσβεία και το ονόμασαν πάρκο δυρραχίου
για να ξέρουμε σε τι βάση μιλάμε.άλλο να έγινε μετονομασία άλλο να παραχώρησαν οι αλβανοί ένα οικόπεδο στο δήμο.
ξέρει κανεις η απλά θα κράζουμε πάλι ακροαριστεροί και ακροδεξιοί ποιοι έχουν τη μεγαλύτερη βλάβη στον εγκέφαλο.

Γρηγορη σουξου μουξου μανταλακια ειπαμε πηραν την πλατεια Καραισκακη και την βαφτισαν Αλβανια.Ρε φιλε εδω δεν κολλησαν τα λαμογια να πεταξουν στην φυλακη τον Αρχιστρατηγο που ο καθε Ελληνας θα επρεπε ,για οσο θα υπαρχει αυτη η φυλη, μολις ακουγε το ονομα του Κολοκοτρωνη να γεμιζαν τα ματια του δακρυα ευγνωμοσυνης τι να λεμε τωρα.Στην Γερμανια -για Αλβανια δεν το συζητω-που ζουν χιλιαδες Ελληνες ειδες να αλλαξουν κανα παρκο τους και να το πουν Ελλαδα η μηπως αλλαξαν καμμια οδο τους και την μετονομασαν σε οδο ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΤΣΙΟΥ??
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences