Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:20:20 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέες κυκλοφορίες γραμματοσήμων  (Αναγνώστηκε 29140 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 14, 2014, 03:00:20 μμ »

Η δεύτερη σειρά του 2014 με έξι γραμματόσημα έχει τιράζ 100.000.
Προσοχή στις αξίες των 0,38 - 0,72 - 0,90 λεπτών που έχουν μέτριο τιράζ 500.000 κομμάτια.
Κυκλοφόρησαν στις 17 Φεβρουαρίου 2014.

http://eshop.philotelismos.gr/Portals/0/2014_2_triptyxo.pdf
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 14, 2014, 04:13:35 μμ »

Η σειρά κυκλοφόρησε στις 20 Μαρτίου 2014.

http://eshop.philotelismos.gr/Portals/0/2014_3_ptina_triptyxo.pdf

Η Καρδερίνα, το κλειδί της σειράς, τυπώθηκε σε 100.000 αντίτυπα. Ενδιαφέρουσες είναι και οι μικρές αξίες των 0,72 ευρώ που τυπώθηκαν σε 250.000 κομμάτια. Δύσκολο να τις δούμε (Αηδόνι & Φλώρος) πάνω σε αλληλογραφία. Τα φυλλαράκια (7.000) έγιναν για άλλη μια φορά ανάρπαστα και ήδη εξαντλήθηκαν από την online πώληση των ΕΛΤΑ. Ολα δείχνουν ότι το ίδιο θα ισχύει και για τα φυλλαράκια των μελλοντικών εκδόσεων των ΕΛΤΑ.

Σε λίγες μέρες, στις 24 Απρίλη, κυκλοφορεί έπειτα από 2 χρόνια η νέα σειρά τακτικών γραμματοσήμων με θέμα τη Λαογραφία των 12 Μηνών. Τα δέκα από τα 12 γραμματόσημα θα κοπούν σε πολλά εκατομμύρια αντίτυπα και θα είναι πολύ κοινά κομμάτια, κάτι αντίστοιχο με τα Ζώα της Θάλασσας του 2010, των οποίων την αισθητική ευχόμαστε και να ξεπεράσουν. Δύο γραμματόσημα όμως θα έχουν πολύ μικρές ποσότητες, κατά πάσα πιθανότητα 200.000 και 500.000. Φυλλαράκια μάλλον δε θα υπάρχουν, θα δούμε όμως δύο τευχίδια αυτοκόλλητων γραμματοσήμων.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 15, 2015, 09:32:08 μμ »

γρήγορο ρεζουμέ:
2014

- οι 12 μήνες (Απρίλιος)
- EUROPA με θέμα λαϊκά μουσικά όργανα (Μάιος)
- Μουντιάλ 2014 (Ιούνιος)
- Ποδήλατα (Ιούνιος)
- EUROMED (Ιούλιος)
- Τουριστική-Αυτοκόλλητα (Αύγουστος)
- El Greco (Σεπτέμβριος)
- Έλληνες λογοτέχνες (Οκτώβριος)
- Ελληνικές διαφημίσεις (Δεκέμβριος)
- Χριστούγεννα - Αυτοκόλλητα (Δεκέμβριος)
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 15, 2015, 09:36:45 μμ »

2015

1. 100 χρόνια ΕΣΗΕΑ (Ιανουάριος)
2. Ιαματικές πηγές (Φεβρουάριος)
3. Σιδηρόδρομοι (Μάρτιος)
4. Μορφές του αντιδικτατορικού αγώνα (Απρίλιος)
5. EUROPA- Παιδικό παιχνίδι (Μάιος)
6. Επέτειοι-Γεγονότα Α' (Μάιος)
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 15, 2015, 09:43:52 μμ »

Στις 11 Ιουνίου 2015 κυκλοφόρησαν 12 νέα γραμματόσημα, μία ακόμη κερδοσκοπική σειρά των ΕΛΤΑ στα πρότυπα ξένων ταχυδρομείων, που κυκλοφορεί μόνο σε φυλλαράκια και όχι σε ελεύθερη μορφή. Δεν πρόκειται να δοθούν στα ταμεία προς ταχυδρομική χρήση.
Το τιράζ είναι μόνο 10.000 κομμάτια και η αξία τους 9,50 ευρώ.
Τρέξτε να τα προλάβετε.
Η ιστοσελίδα του φιλοτελισμού δε λειτουργεί πλέον, οπότε τα ανεβάζω από το Ebay για να δουν οι φίλοι πώς είναι.

http://www.ebay.com/itm/GREECE-2015-PERSONALIZED-STAMPS-COMPLETE-SET-3-NUMBERED-SOUVENIR-SHEET-MNH-/191599940442?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c9c3f135a

Και σε καλή τιμή, ε;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 15, 2015, 09:54:10 μμ »

Πάντως, πριν από την εποχή των δεμάτων με 1,50 ευρώ, εγώ ψώνιζα κάτι τέτοια και τα κόλλαγα στην αλληλογραφία μου. Και οι παραλήπτες... πολύ το χαίρονταν... :-)
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 16, 2015, 08:34:28 μμ »

Δεν αγοράζω σειρές που δεν πάνε ταμείο. Είμαι συνδρομητής στις απλές σειρές (γραμματόσημα κομμένα, στο φακελάκι). Ελπίζω να μη στέλνουν τέτοια πράγματα, δεν θα ήθελα να τα λάβω. Ξέρει κανείς τι ισχύει;
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:31:36 πμ »

Τωρα που το site eshop.philotelismos.gr είναι κάτω απο που ενημερώνεστε για τις νέες σειρες ?
Απο που τις αγοράζετε ?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 20, 2015, 10:57:41 πμ »

Δεν αγοράζω σειρές που δεν πάνε ταμείο. Είμαι συνδρομητής στις απλές σειρές (γραμματόσημα κομμένα, στο φακελάκι). Ελπίζω να μη στέλνουν τέτοια πράγματα, δεν θα ήθελα να τα λάβω. Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Δεν "την έπιασα" την ερώτησή σου. :-) Ο,τιδήποτε παράγεται από τα ΕΛΤΑ ως γραμματόσημο, είναι για να χρησιμοποιηθεί στην αλληλογραφία. Οι φάκελλοι (ΦΠΗΚ ή αναμνηστικοί) είναι ειδικό κεφάλαιο, όλα τα υπόλοιπα (τασάκια, κρασιά, εικόνες) είναι "παραφιλοτελικά".

Αν έπαιρνες μια επιστολή με ένα καλοσφραγισμένο "φυλλαράκι" επάνω, θα σε στενοχωρούσε; ;-)
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:14:10 πμ »


Αν έπαιρνες μια επιστολή με ένα καλοσφραγισμένο "φυλλαράκι" επάνω, θα σε στενοχωρούσε; ;-)

Εμένα καθόλου  Σαρκασμός

Τώρα μεγάλη κουβέντα αυτό για τι είναι παραφιλοτελικό και τι όχι. Γενικά αν παίρνει τέλος πάνω του και μπορεί να ταχυδρομηθεί είναι στα χωράφια του φιλοτελισμού, άλλο αν εμάς μας ξυνίζει γιατί όλο σκάμε λεφτά.

Όλοι λένε για τα γραμματόσημα του αγίου όρους, αλλά αν έπεφτε στα χέρια μου σφραγισμένο απο απο μονή του αγίου όρους προφανώς και θα το σύλλεγα..

Παραφιλοτελικά μπορείς να πείς αυτά που βγαίνουν σαν προιόντα απο τα ΕΛΤΑ καθαρά για δώρα, αλλά και πάλι μερικά απο αυτά είναι ωραία, όχι για συλλογή αλλα αν σου γυαλίσει τσιμπάς κάποιο.

Για νέες σειρές μαθαίνεις απο το site της ΕΦΟ απο τις αποφάσεις που βγαίνουν στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ και απο το κέντρικο κατάστημα φιλοτελισμού κάτω στο κέντρο
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:19:21 πμ »

Πράγματι, υπάρχει και το κεφάλαιο του Αγίου Όρους που... είναι άλλο κεφάλαιο... :-)
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 20, 2015, 02:03:41 μμ »


Για νέες σειρές μαθαίνεις απο το site της ΕΦΟ απο τις αποφάσεις που βγαίνουν στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ και απο το κέντρικο κατάστημα φιλοτελισμού κάτω στο κέντρο

Παλιά στο site του ΕΛΤΑ εβγαζαν και τις ανακοινωσεις με το τιραζ. Εδω και καιρο δεν τα βγαζουν....
Δεν μπορω να πηγαινω στο κεντρο καθε φορα για να παιρνω γραμματοσημα Λύπη
Δεδομενου οτι δεν δουλευουν ΣΚ πρωι ειναι δυσκολο πολυ

Πάντως ειναι εντυπωσιακο πολύ που το site ειναι κατο κοντα 2 μηνες!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 20, 2015, 03:38:00 μμ »

Συμφωνώ αλλά θα το ξανασηκώσουν που θα πάει. Τιράζ με κάθε ανακοίνωση νέας σειράς το ανακοινώνουν δεν ειναι κρυφό.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:48:18 μμ »

Το τιράζ είναι σχεδόν σταθερό: 100.000 σειρές
Τα φυλλαράκια συνήθως είναι στα 7.000-15.000.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος για εξάψεις.
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 23, 2015, 08:21:34 μμ »

Δεν "την έπιασα" την ερώτησή σου. :-)

H ερώτησή μου σήμαινε απλώς: «όταν είσαι συνδρομητής και μια σειρά δεν βγει σε γραμματόσημα τεμάχιο-τεμάχιο, αλλά μόνο σε φυλλαράκι, ξέρει κανείς αν στέλνουν αυτό στους συνδρομητές;» Ώστε αν η απάντηση ήταν «ναι», να επικοινωνήσω έγκαιρα για να μη μου το στείλουν.

Προφανώς, η απλή απάντηση ήταν «όχι, δεν τα στέλνουν, αφού δεν είσαι συνδρομητής σε φυλλαράκι».

Προσπαθώ στο φόρουμ να απαντώ στις ερωτήσεις που κάνουν οι άλλοι και τυχαίνει να ξέρω τις απαντήσεις, και ρωτάω αυτά που δεν ξέρω. Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences