Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 01:29:51 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέες κυκλοφορίες γραμματοσήμων  (Αναγνώστηκε 29302 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 01:47:13 μμ »

Το τιράζ είναι διαστημικό πάλι.
Λογικά θα αντικαταστήσει τους μήνες κάποια στιγμή
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 04:58:29 μμ »

Το τιράζ δεν είναι διαστημικό, 100.000 σειρές  που θα  διατίθενται από τα Ταχ. Καταστήματα μέχρι 14 Δεκεμβρίου 2018  και καμία σειρά  δεν είναι  αντικατάσταση άλλης γιατί κάθε μήνα εκδίδετε  καινούργια.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 01:11:24 πμ »

Μπορεί να είναι διαστημικό το τιραζ αλλά δε λέει κάτι, δεν αγοράζονται τόσα γραμματόσημα για επιστολικό ταχυδρομείο όσο το 70 για παράδειγμα... με συνέπεια να μη τα βρίσκεις τόσο εύκολα, ούτε έμποροι που τα στοκάρουν υπάρχουν αλλά ούτε συλλέκτες που τα στοκάρουν οπότε απο το 1μήριο το πιο πιθανό είναι το μεγαλύτερο μέρος του να μην βγεί καν απο τις αποθήκες των ελτα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 02:29:28 πμ »

1,5 εκ και 1εκ δεν ειναι διαστημικο τιράζ? Δες τις άλλες σειρές που κυκλοφορούν σε 100.000.


Αν πας στο ταχυδρομείο δεν δίνουν προς χρήση την εκάστοτε καινουργια σειρά αλλα πουλάνε ακόμα τους μήνες του 2014.... Οπότε και αυτή την σειρά λογικά θα την βλέπουμε για καιρό στα ταχυδρομεία

Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 10:18:28 πμ »

Καλημέρα
Όλες οι σειρές από την ημέρα που κυκλοφορούν πηγαίνουν στα ταχυδρομεία για επιστολική χρήση. Οι σειρές που ονομάζονται «αναμνηστικές»  έμεναν στην κυκλοφορία για ένα έτος, από πέρσι αυτό άλλαξε και τώρα μένουν δύο,  στα ταχυδρομεία κάποιο κομμάτι όχι σειρά για  επιστολική χρήση μπορεί να βρεις και αργότερα.  Τώρα κυκλοφορούν  κατά καιρούς και κάποιες σειρές που λέγονται «ΚΟΙΝΕΣ» όπως η σειρά «Η ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ ΤΩΝ ΜΗΝΩΝ»  που κυκλοφορούν μέχρι εξαντλήσεως τους.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 02:48:14 μμ »

Οι κοινές σειρές ήταν μια παράδοση από πολύ παλιά, εκδίδονταν κάθε 2 χρόνια. Πρωτεύουσες, κάστρα, νησιά, ψάρια, μήνες κλπ. Βγαίνανε σε "διαστημικά" τιράζ, γεγονός που δημιούργησε πλήθος ποικιλιών χαρτιού οδόντωσης και εκτύπωσης, πολλές από τις οποίες ακόμη βγαίνουν στην επιφάνεια.
Αυτό σταμάτησε με τους μήνες το 2014, οι οποίοι τώρα σιγά σιγά λογικα εξαντλούνται.
Το κενό συμπληρώνουν οι αναμνηστικές σειρές που λογικά θα χρησιμοποιούνται σε μεγαλύτερες ποσοτητες και θα καταστρέφονται σε μικρότερες.
Καταγράφηκε
elrodatlast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 12:04:16 πμ »

Γεια σας από εμένα!
Βρήκα τυχαία το φόρουμ σας και μου φάνηκε πολυ ενδιαφέρον και με πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
Δεν μπορώ να πω ότι είμαι φανατικός φιλοτελιστής, περισσότερο παίρνω τις σειρές που μου αρέσουν εμφανισιακά και σαν θεματολογίας.
Οπότε για να αναθερμάνω και αυτή την κουβέντα.

Γνωίζουμε το εκδοτικό πρόγραμμα των ΕΛΤΑ για το 2017;
δεν έχω βρει κάτι σχετικό και είναι παράξενο αφού συνήθως μέχρι τον Οκτώβρη δημοσιεύεται το πρόγραμμα
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 10:09:16 πμ »

Καλώς τον, ελπίζω με αυτά που λέμε εδώ να σε κάνουμε φανατικό φιλοτελιστή Γλώσσα
 
Πρόγραμμα δεν έχει βγει ακόμα και δεν ξέρω πότε θα βγει (ευτυχώς να κρατήσουμε και κανα φράγκο Γλώσσα) και να βγεί όμως μάλλον ενδυκτικό θα είναι καθώς θα βγούν και άλλες εμβόλιμες σειρές. Άλλα ταχυδρομεία βέβαια έχουν ήδη ενημερώσει το κοινό τους (π.χ. βρετανικό, ρωσικό)

Το μόνο που ξέρω είναι οτι μια απο τις σειρές που θα κυκλοφορήσει θα είναι σχετική με προσωπικότητες Ελλήνων φιλοτελιστών. Θα έχει προσωπικότητες που έχουν προσφέρει στον Ελληνικό φιλοτελισμό.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 01:57:25 μμ »


Βρήκα τυχαία το φόρουμ σας και μου φάνηκε πολυ ενδιαφέρον και με πολύ χρήσιμες πληροφορίες.



Πολύ ευχάριστο αυτο που γράφεις αγαπητέ μου,οποιαδήποτε απορία έχεις πάνω σττο φιλοτελισμό μη διαστάσεις να μας τη γράψεις δημόσια ή και σε pm,δεν ξέρω αν γίνεις φανατικός φιλοτελιστής διαβάζωντας τα γραφόμενα στο στέκι,σίγουρα όμως αυτό που γίνετε εδώ δεν υπάρχει πουθενά στη φιλοτελική ζωή της χώρας....
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 11:15:56 μμ »

Καλώς ήρθες, πρόγραμμα δεν υπάρχει ακόμη απλά υπάρχει μόνο η πληροφορία ότι θα είναι πολύ μικρότερο του περσινού.
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 12:51:27 πμ »

1)  Europa      2017   ( Κάστρα )
2)  Euromed   2017   ( Δέντρα της Μεσογείου )
3)  Επέτειοι-Γεγονότα
4)  150 Χρόνια Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο
5)  100 Χρόνια Υπουργείο Υγείας
6)  Μορφές του Ελληνικού Φιλοτελισμού
7)  Οι επτά Σοφοί της Αρχαιότητας
Άνεση  Προσωπικό Γραμματόσημο
9)  Χριστούγεννα

Αυτό θα είναι το πρόγραμμα με κάθε επιφύλαξη βέβαια.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
elrodatlast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 07:22:51 μμ »

Πολύ ενδιαφέρουσες σειρές ακούγονται αυτές του 2017! Χαίρομαι πολύ που σας γνωρίζω και είμαι βέβαιος θα γίνονται ωραίες κουβέντες.
Για κάτι που είχε αναφερθεί και στο παρελθόν, βλέπουμε πολυ΄συχνά πρόσωπα στα γραμματόσημα πλέον. Ειδικά αυτή η σειρά του IFG και τις δυο φορές ήταν να απορείς τι συμφέρονται εξυπηρετεί η έκδοσή της. Με ανθρώπους εν ζωή, που στην Ελλάδα δεν τους ξέρει κανείς επιχειρηματίες στις ΗΠΑ κτλ λές και το γραμματόσημο είναι μέσο προβολής!
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 08:24:51 μμ »

- Άθο θα έχει φέτος?
- Συνήθως 12-14 εκδίδουν οπότε θα έχει κιαλλα
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 08:58:44 μμ »

Και Άθω θα έχει και λιγότερες σειρές.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 10:29:57 μμ »

Αν φτιαξουν και το site λίγο....

1η/2017 ξέρουμε πότε αναμένεται?  Απορία Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2017, 10:45:07 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences