Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:42:55 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτηση για νομισματα  (Αναγνώστηκε 3621 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgosg21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 18, 2011, 10:41:15 μμ »

Καλησπέρα παιδιά .
Σαν νεο μελος και εγω θα ήθελα να κάνω καποιές ερωτησεις αν μπορειτε να με βοηθήσετε .εδώ και μέρες που ασχολούμε με το θέμα δεν μπορώ να καταλάβω τα εξης,
Βλέπω καποιοι σε ebay και emarket να πουλάνε ενα ασημενιο 30δραχμο π.χ. 400+ευρω ενω να μαθαινω οτι η αξία του το πολύ να ειναι μεχρι 14 ευρω οπως και αλλα νομισματα να εχούν τεράστιες τιμές εκτός βέβαια τα χρυσα.το ερώτημα μου εαν υπαρχει διαφόρα σε ιδιο νομισμα στο θέμα κοστους (γνώριζω οτι παιζει ρολο η κατάσταση αλλα οχι και τέτοια διαφορα τιμης)και ποια νομίσματα μπορεί να εχουν μια τέτοια αξια?
Ευχαριστώ πολυ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2011, 10:55:50 μμ »

Η τιμη ενος νομισματος εχει να κανει με : την σπανιοτητα του , την κατασταση του και την διαθεσιμοτητα στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο!!
Τα 30δρχ του 63-64 που αναφερεσε μπορει καποιος να το αποκτηση με 10-14 ευρω σε καλη κατασταση εως ακυκλοφορητο , με 30 ευρω πιστοποιημενο απο καποια εταιρια με βαθμο μεχρι ms64 .
Απο εκει και πανω αν πχ καποιος το εχει σε ms67-68 (θεωρητικα) μπορει να ζηταει οτι θελει!!
Το αν θα πουληση αυτο ειναι αλλο ανεκδοτο  Κλείσιμο ματιού
Επειδη οπως ειπες εισαι νεος καλο θα ειναι αρχικα να μην ανοιγεσε πολυ σε αγορες , να μελετας καλα την καθε σου αγορα , να μην ακους για ευκαιριες και σιγα σιγα καθως θα περναει ο καιρος η γνωση θα αυξανει θα μπορεις να διακρινεις μονο σου τα ευτραμπελα διχως να προβληματιζεσαι Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giorgosg21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:06:53 μμ »

ευχαριστω πολυ Γιώργο για την γρηγορη απαντηση σου .
δεν θελω να πουλησω κατι απλα θελω να μαθω πανω κατω η συλλογη που εχω στην κατοχη μου εαν εχει καποια αξια η απλα εχω στο συρταρι μαζεμενη σαβουρα.θελω να μαθω δηλαδη ποια νομισματα ειναι γενικα αναφερομαι που μπορει να εχουν μεγαλη αξια τα πολυ παλια ας πουμε?εκτος τα χρυσα παντα..κατι νομισματα ρωσικα πχ που εχω και γραφει 20 κατι ρωσικα απο κατω του 1838 ειναι ακριβο γτ ειναι παλιο?
η δεν ειναι τπτ?και αλλα παλια.ποια μπορει να ειναι αυτα?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:28:18 μμ »

Γιωργο στατιστικα μπορω να σου πω οτι το 99% των νομισματων που μου δειχνουν διαφοροι δεν εχουν καμια απολυτος αξια και πανε με το κιλο!!
Ποτε ομως δεν ξερεις τι θα βρεις μεσα σε ενα πακετο νομισματων!!
Τωρα για σενα μπαινουν καποια ερωτηματα. Π χ : Τι σκοπευεις να κανεις με τα νομισματα που εχεις?
Θελεις απλα να μαθεις τι ειναι και τελος? Θελεις να ασχοληθεις , να ερευνησης και να διπλασιασεις οτι ειχε μεσα το συρταρι?
Διοτι αν σε εχει αγγιξει λιγο το σαρακι του συλλεκτισμου θα σε συμβουλευα να παρεις καταλογους να αρχισεις να μαθαινεις την ιστορια και σιγα σιγα να ανεβαινεις σε επιπεδο καθημερινα!!
Αν απο την αλλη δεν θες να ασχοληθεις, οτι νομισμα και να εχει μεσα το συρταρι σου ΜΗΝ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΑΒΟΥΡΑ αν δεν εχουν αξια, διοτι αυτα τα νομισματα καποιος δικος σου ανθρωπος τα τοποθετησε καποτε εκει
αρα υπαρχει μια συναισθηματικη αξια η οποια δεν λογαριαζετε με χρημα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giorgosg21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:39:44 μμ »

πολυ ωραία η φραση σου Γιωργο στο τελος!
οχι δεν θελω να ξεφωρτωθω οτι εχω ισα ισα που θελω να μπω και βαθια στο θεμα και να ασχοληθω και με χρυσα νομισματα και να συνεχισω την συλλογη του παππου μου .μιλαω για αξιες για να μαθω, να ανταλαξω, να,αγορασω και να πουλησω αν χρειαστει για να φτιαχνω την συλλογη μου με τον καιρο ..υπαρχουν πολλα που εχω και 10 και 20 φορες οπως εχω ενα πουγγι με 2 κιλα 30δραχμα (χαχα)οπως λεμε με το κιλο).να κανω ποστ λες αυριο μερικα απο αυτα να τα δεις και εσυ να μου πεις περιπου να μαθουμε?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences