Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούλιος 05, 2024, 09:59:27 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Victoria Young Head 1880  (Αναγνώστηκε 11839 φορές)
0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:41:47 μμ »

 Κ9  :11,81
 Κ14  :18,42
 Κ18  :23,62
 Κ22  :28,85
 Κ24  :31,50
Αυτή είναι η σημερινή τιμή χρυσού ανάλογα με τα καράτια.Οχι όμως και η τιμή αγοράς χρυσού ως μετάλλου απο σαράφηδες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:43:53 μμ »

Εσύ γιατί δεν κοιμασαι?? Γαβγιζουν τα σκυλιά  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Οχι τα εχω στειλει να μου βρουν μια καρασπανια Αυστραλεζα   Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:44:22 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:46:02 μμ »

Σπύρο κάνεις ένα βασικό λάθος στον υπολογισμό σου.
Εάν μια χρυσή λίρα την δείς σαν 24Κ πάει 7,32γρΧ31,50= 230,8 και αν την δεις σαν 22Κ πάει 8γΧ28,85=230,8 οπότε είναι το ίδιο και το αυτό.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3546


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:51:06 μμ »

Σπύρο κάνεις ένα βασικό λάθος στον υπολογισμό σου.
Εάν μια χρυσή λίρα την δείς σαν 24Κ πάει 7,32γρΧ31,50= 230,8 και αν την δεις σαν 22Κ πάει 8γΧ28,85=230,8 οπότε είναι το ίδιο και το αυτό.
+1
Καταγράφηκε

Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:59:25 μμ »

Πολύ σωστά ρε παιδιά ,απλά σας λέω οτι αυτές είναι τιμές πώλησης κι όχι αγοράς
Τιμές αγοράς:• Τιμή Καθαρού Χρυσού (24Κ): 29,50 € / g
• Τιμή Χρυσού 22Κ: 25,00 € / g
• Τιμή Χρυσού 18Κ: 20,50 € / g
• Τιμή Χρυσού 14Κ: 16,00 € / g
• Τιμή Χρυσού 9Κ: 10,00 € / g
http://www.nikiasgold.com/

Δηλαδή θέλω να επισημάνω οτι ο σαράφης παίζει σε χαμηλότερες τιμές απο τις αναγραφόμενες
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 04:15:13 μμ »

Βρε παιδια,τον τρελλανατε τον ανθρωπο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.
Φιλε, η λιρα σου ειναι Μελβουρνης, (κοπηκαν Μελβουρνης,Σiδνευ και Λονδινο το 1880) σε αυτη την ημερομηνια η Μελβουρνης χαρακτηριζεται ως normal,δηλαδη δεν εχει καποια σπανιοτητα, ειδικα σε αυτη την κατασταση.
Οι συναλλαγες μεταξυ ΙΔΙΩΤΩΝ σημερα σε λιρες κυμαινονται σε 240-245 το κομματι,αλλα αυτο αφορα λιρες σε καλη γενικη κατασταση, η δικη σου,οπως προφανως ξερεις,ειναι ταλαιπωρημενη,οποτε οπως καταλαβαινεις κανε.
Μην τον μπλεκετε με τιμες αγορας-πωλησης σε σαραφηδες κλπ, ο ανθρωπος προφανως γνωριζει οτι αμα παει στην ΤΤΕ η σε σαραφηδες θα την αγορασουν φτηνα, γιαυτο απευθυνεται σε ιδιωτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 04:43:56 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 04:15:29 μμ »

Εγώ πάλι θα πω οτι είναι ένα νόμισμα πάνω από 130 χρόνια με την λογική φθορά των τόσων χρόνων... επίσης θα πω οτι ο φίλος μας είναι σα και μένα στις φωτογραφίες και την έχει αδικήσει πολύ ναι έχει τα κατεβάσματα της αλλά δε παύει να είναι χρυσή λίρα Βικτώριας και θα σου πρότεινα να την ξανα βάλεις εκεί που την βρήκες μην μπεις καν στην διαδικασία να την δώσεις ούτε σαν μέταλλο ούτε σα τιποτα!  Κλείσιμο ματιού


Τιμή μετάλλου στους σαράφηδες και στα κοσμηματοπωλεία για Κ22 με 31500€/κιλό είναι απο 25.00€ το ελάχιστο και το μέγιστο 26.25€ το γραμμάριο! και χωρίς τα ψιλά γράμματα περί χαρτοσήμου! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 04:18:15 μμ »

Α γειά σου :)Τώρα ελπίζω πως έγινα κατανοητός.Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με την Παυλίνα .Αν δεν έχεις μεγάλη ανάγκη φίλε μου είναι κρίμα να δώσεις μια τέτοια λίρα για σκότωμα.Ας έχει τα κατεβάσματά της .Δεν παύει να έχει την ιστορία της.Μή ξυπνήσουμε και την Βικτώρια ρε παιδιά! Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 04:27:47 μμ »

Α γειά σου :)Τώρα ελπίζω πως έγινα κατανοητός.Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με την Παυλίνα .Αν δεν έχεις μεγάλη ανάγκη φίλε μου είναι κρίμα να δώσεις μια τέτοια λίρα για σκότωμα.Ας έχει τα κατεβάσματά της .Δεν παύει να έχει την ιστορία της.Μή ξυπνήσουμε και την Βικτώρια ρε παιδιά! Στριφογύρισμα ματιών

 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 05:39:34 μμ »

Χρυσα νομισματα πολυ πιο παλια απο αυτο (πχ χρυσα Γαλλικα εικοσαφραγκα) η σαν αυτο πουλιουνται καθημερινα σαν bullion coins,(εφοσον βεβαια ειναι σε μετριες καταστασεις).
Ενα νομισμα η ειναι συλλεκτικο η δεν ειναι.
Το να ειναι μια λιρα Βικτωριας δεν την καθιστα αυτοματα συλλεκτικη για να λυπαται καποιος να την δωσει.
Σε δεκα χρονια απο τωρα θα ειναι η δεν θα ειναι το ιδιο συλλεκτικη ,γιατι κανεις δεν πεταει τα χρυσα νομισματα στην θαλασσα για να γινουν πιο σπανια.
Αν λοιπον εχει καποια σπανιοτητα αυτο το συγκεκριμενο κομματι στην συγκεκριμενη κατασταση, διαφωτιστε με και παω πασο.
Αν δεν εχει, γιατι ειναι κριμα να την δωσει ο ανθρωπος?
Φυσικα στο χωνι η στο σαραφη σκοτωμενο δεν αξιζει να δωσει κανεις κανενα νομισμα, αλλα ετσι οπως του το γραφετε, ειναι σαν να του λετε οτι θα παρει καποτε μεγαλυτερη αξια,επειδη ειναι λιρα Βικτωριας, αυτο δεν ισχυει.
Σε αυτη την κατασταση ειναι bullion coin και ως τετοιο θα ακολουθει απλως τις διακυμανσεις του χρυσου.
Φυσικα η ολη συζητηση ειναι θεωρητικη,δεν ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο νομισμα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:39:27 μμ »

Ετσι κι αλλιώς χρυσό νόμισμα είναι.Σε όποια κατάσταση και να βρίσκεται εάν κάποτε φτάσει πάλι ο χρυσός όπως περσυ στα 44 γραμμάρια πάλι ωφελιμένος βγαίνει ο καθένας .Γιατί τότε πίστεψέ με αυτό το χαλασμένο και έτοιμο για χωνί νόμισμα θα το πουλήσει στο σαράφη τουλάχιστον 300 ευρώ.Γι αυτό του λέμε αστο εκεί που βρίσκεται και μη το κουνάς αν δεν έχεις τόσο μεγάλη ανάγκη.Ούτε κι εγώ ενδιαφέρομαι για το νόμισμα αλλά νομίζω οτι εδώ μέσα τουλάχιστον πρέπει να μιλάμε και να ενεργούμε και συλλεκτικά αλλά και επενδυτικά πρωτίστως και κυρίως νομίζω . Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dimiskol
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:54:40 μμ »

Ευχαριστώ όλους παιδιά για τα σχολιά σας.

Ως αρχάριος που είμαι καταλαβαίνω τα πολύ βασικά για την συλλεκτικότητα ενος κομματιού. Σίγουρα κοιτάω την κατάστασή της και την χρονολογία της... στην πορεία (ελπίζω) να μαθω κι αλλα.

Οπως κατάλαβα πάντως δεν έχει καμια ιδιαίτερη συλλεκτική σημασία που να της δίνει κάποια παραπάνω αξία. Συνεπώς θα πάει για "σπρώξιμο", αλλά ίσως καποια στιγμή που το μέταλλο θα είναι σε καλύτερες "μέρες"!
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:55:19 μμ »

Σωστός Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:00:52 μμ »

Φιλε SP προσωπικα δεν δινω επενδυτικες συμβουλες η παραινεσεις τετοιου ειδους σε οποιονδηποτε, γιατι πιστευω οτι ολοι ειναι μεγαλα παιδια και εχουν ευθυνη των πραξεων τους.
Το αν ειναι προς το συμφερον του η οχι να πουλησει τωρα ενα οποιοδηποτε χρυσο νομισμα ας το κρινει ο ιδιος, δεν νομιζω οτι ειναι η θεση μου να κανω προβλεψεις.
Δεν αναφερθηκα στο αν ο χρυσος θα πεσει η θα ανεβει,ειπα απλως οτι εφοσον θελει να πουλησει το χρυσο του νομισμα, δεν ειναι το συγκεκριμενο κομματι κατι το ιδιαιτερο για να το λυπηθει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences