Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 30, 2024, 10:07:57 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: λιρα  (Αναγνώστηκε 12755 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:04:29 μμ »

Εννοώ οτι το χρώμα τους μου μοιάζει σαν χρυσό αλουμινόχαρτο κάτι...
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:05:28 μμ »

Το 7,98 δεν λέει απολύτως τίποτα.

Φιλε μου το ξερω!!!
Και για τις δυο ομως?Πρεπει να ειναι πολυ ατυχος ο ανθρωπος.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:05:40 μμ »

οτι γυαλιζει πολυ εννοεις ε? ertin απο κοσμηματοπωλειο τις πηρες?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ertin
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:10:13 μμ »

αυτός που μου της έδωσε μου είπε ότι δεν περνάνε από το φίλερ γιατί είναι ακυκλοφόρητες. στέκι κάτι τέτοιο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:13:53 μμ »

δεν ξερω αν στεκει..αλλα ρωτησα αν τις πηρες απο κοσμηματοπωλειο γιατι αρκετες φορες τις γυαλιζουν πριν τις δωσουν να φαινονται πιο ομορφες..και ισως για αυτο να απεκτησε αυτο το γυαλισμα..η καποιος ανιδεος τις καθαρισε και τις γυαλισε...
βεβαια,τωρα μπαινουν και αλλα στην μεση..
αν αυτος που στις εδωσε σου τις ειπε ακυκλοφορητες,ισως να τις γυαλισε αυτος ετσι για να λαμπουν περισσοτερο και καλα..και εδω ισως αρχιζει να μυριζει κατι..για μενα,αν και δεν βλεπω κατι υποπτο απο θεμα σχεδιου,καλυτερα να τις μετρησεις κιολας.....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:16:45 μμ »

Το 7,98 δεν λέει απολύτως τίποτα.

Φιλε μου το ξερω!!!
Και για τις δυο ομως?Πρεπει να ειναι πολυ ατυχος ο ανθρωπος.

Αυτό είναι το ύποπτο. Να μία φυσιολογική.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:17:35 μμ »

Οχι,αυτο με τιποτα.
Τα φιλερ ειναι φτιαγμενα να περνουν κομματια μεχρι το ανωτατο οριο των τεχνικων προδιαγραφων του νομισματος.
Προσεχε ομως,μπορει οπως σου γραψαμε παραπανω να μην περναει απο το φιλερ,αλλα να ειναι γνησια,λογω ελαφρως σηκωμενου ριμ σε καποιες ημερομηνιες,οχι ομως οτι ειναι ακυκλοφορητες και γιαυτο δεν περναει..
Να ρωτησω,με το ματι σου κανει μεγαλη διαφορα,δηλαδη νοιωθεις οτι αν τις σπρωξεις λιγο θα περασουν?(δεν σου λεω να το κανεις,για να μην τα τραυματισεις..)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3545


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:18:34 μμ »

εννοείται πως δεν παίζει ρόλο το γεγονός ότι είναι ακυκλοφόρητες!Το φιλλερ δεν είναι κριτήριο γνησιότητας κατα 100 τις εκατό!Εμένα οι λίρες μου φαίνονται γνήσιες απλά είναι ντιπαρισμένες και φαίνονται σαν ψεύτικες!Κάποιος προφανώς για να τις κάνει ακυκλοφόρητες οπτικά τις έκανε έτσι πράγμα που δεν ισχύει!
Εγώ είχα μια λίρα του 1928 ΣΑ η οποία λόγω του ψηλού ριμ έπρεπε να κάτσει ελέφαντας πάνω για να περάσει!Επίσης τοθ 2013 δεν περνάει από το φίλερ!

Εγώ σαν Χρήστος όταν είναι να πάρω μια λίρα και κάτι δεν μου αρέσει απλά δεν την παίρνω!Όταν είναι να αγοράσετε ,Μην πείτε ποτέ αποκλείεται να είναι κάλπικη και είναι η ιδέα μου , ακόμα και όταν απέναντι σας έχετε έναν πολύ καλο σας φίλο που πουλάει λίρες!
Καταγράφηκε

ertin
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:21:17 μμ »

στην πραγματικότητα δεν γυαλίζουν τόσο πολύ όσο στην φωτογραφία.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:27:24 μμ »

Φίλε μου τα φίλερ είναι για τα μαύρα μάτια.
Πάρε 30 λίρες διαφορετικής κοπής γνήσιες,και θα δείς σε μέτρηση διάφορες κουφές διαστάσεις.
Πολλές φθάνουν διάμετρο έως 22,21 άλλες λόγω rim έως και 1,74.
Το καλύτερο μηχάνημα είναι το μάτι.
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:29:14 μμ »

Το 7,98 δεν λέει απολύτως τίποτα.

Φιλε μου το ξερω!!!
Και για τις δυο ομως?Πρεπει να ειναι πολυ ατυχος ο ανθρωπος.

Αυτό είναι το ύποπτο. Να μία φυσιολογική.

Δεν μπορω να καταλαβω φιλε μου για την φωτο λες τοση ωρα? η κατι που βρηκες στις λιρες που εχει ανεβασει ο φιλος? Δεν εχω καταλαβει πιο ειναι το υποπτο?
Ο τονος μου ειναι φιλικος μη παρεξηγηθουμε!!!!
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3545


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:29:59 μμ »

http://www.ebay.com/itm/CA-UK-QUEEN-VICTORIA-GOLD-FULL-SOVEREIGN-1894-M-/181206174030?pt=US_World_Coins&hash=item2a30bac94e

κοιτάξτε εδω μια ντιπαρισμένη λίρα!Το λούστρο φαίνεται δυνατό όμως τα ανάγλυφα χαρακτηριστικά είναι εντελώς αλλοιωμένα!Αυτό προφανώς δεν την κάνει ακυκλοφόρητη!Αν την στείλετε για πιστοποίηση θα την βγάλουν καθαρισμένη!! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι πλαστή αλλά χάνει την συλλεκτική της αξία! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:34:58 μμ »

Το ύποπτο είναι ότι είναι πάνω από μία με ίδια ημερομηνία στην ίδια κατάσταση, συνήθως οι πειραγμένες είναι πολλές.
Εάν είναι ντιπάρισμα έχει κάνει άτσαλη δουλειά ο μάστορας.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:35:19 μμ »

Εβγαλα ακρη στο chards, ο τυπος ειναι φοβερος..
Λοιπον ,αυτη η ημερομηνια ηταν σχετικα δυσκολη,μεχρι που αποφασισαν οι τεμπεληδες οι λονδρεζοι του βασιλικου νομισματοκοπειου να κανουν επανεκτυπωση καποια χρονια,χρησιμοποιωντας μητρες του 1925.
Οι κανονικες του 1925 εχουν low rim, οι επανεκτυπωσεις (οι οποιες ειναι κανονικοτατες λιρες και νομιμοτατες ) εχουν σηκωμενο...However, we believe that the restrikes can be distinguished from the originals by the more pronounced rim around the edge of the coin

Οποτε,αν η μονη επιφυλαξη σου ειναι το σηκωμενο ριμ (δεν περναει στο φιλερ),εχεις μια κανονικοτατη λιρα του βασιλικου νομισματοκοπειου,που ομως ειναι επανεκτυπωση .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:55:56 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:55:38 μμ »

Εβγαλα ακρη στο chards, ο τυπος ειναι φοβερος..
Λοιπον ,αυτη η ημερομηνια ηταν σχετικα δυσκολη,μεχρι που αποφασισαν οι τεμπεληδες οι λονδρεζοι του βασιλικου νομισματοκοποιου να κανουν επανεκτυπωση καποια χρονια,χρησιμοποιωντας μητρες του 1925.
Οι κανονικες του 1925 εχουν low rim, οι επανεκτυπωσεις (οι οποιες ειναι κανονικοτατες λιρες και νομιμοτατες ) εχουν σηκωμενο...However, we believe that the restrikes can be distinguished from the originals by the more pronounced rim around the edge of the coin

Οποτε,αν η μονη επιφυλαξη σου ειναι το σηκωμενο ριμ (δεν περναει στο φιλερ),εχεις μια κανονικοτατη λιρα του βασιλικου νομισματοκοπειου,που ομως ειναι επανεκτυπωση .

Αυτό που λές το είχα αναφέρει στο στέκι σε μία συζήτηση, και δεν είναι μόνο το 1925 αλλά και 1926 κ.λ.π.
αλλά οι επανεκδόσεις είχαν το ίδιο λούστρο με τις παλιές.
Πάντως φίλε μου ertin εμείς εδώ λέμε πολλά,ας την δεί κάποιος έμπορας και θα σου πεί αμέσως τι είναι.
Από απόσταση δύσκολα γίνεται πραγματογνωμοσύνη ακριβέστατη λόγω πολλών συνθηκών.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences