Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:38:04 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά νομίσματα-σημαία της Toupkias  (Αναγνώστηκε 14739 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 06:21:17 μμ »

Γιώργος.

Ο πατέρας μου ήταν από τον Αητό (και μην μου πεις ότι δεν τον ξέρεις).
Η μητέρα μου από την Αμαλιάδα (προφέρεται Αμαλι-άδα).
Εγώ έχω γεννηθεί στην Αθήνα.
Γιωργο χάρηκα και οσο για τον Αητο ακουστά το εχω αλλα δεν ξερω κατα που πέφτει και εγω στην Καλαματα τα 6 τελευταια χρονια ειμαι  Χαμόγελο Χαμόγελο
Ερχεσαι καθολου Απορία μονο αυτο πες μου για να μην χαλαμε το θεμα και ζηταω συγγνωμη Ντροπή Ντροπή
Να σαι καλα Γιωργο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 06:30:10 μμ »

Αφού δεν είσαι "ιθαγενής", δικαιολογείσαι.

Αν με βγάλει ο δρόμος περνάω, όχι τακτικά.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 06:33:24 μμ »

Αφού δεν είσαι "ιθαγενής", δικαιολογείσαι.

Αν με βγάλει ο δρόμος περνάω, όχι τακτικά.
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Αν ποτε σε βγάλει ο δρομος στην Καλαματα ενημερωσε. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 06:53:17 μμ »

Μολις γυρισα απο τη στοα του Σιλοαμ και μου ειπαν οτι ολοι προερχομαστε απο ενα ζευγος ανθρωπων και κατα συνεπεια ειμαστε ολοι μακρινοι συγγενεις.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 07:02:25 μμ »

Την Πεντάτευχο διάβαζες, μπρε;

Δεν είμαστε όλοι αδέρφια, είμαστε όλοι αδερφές...
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 08:30:24 μμ »

Οι Αλβανοί δεν είναι πιο αρχαίος λαός από εμάς  Στριφογύρισμα ματιών
Απλά οι Πελοποννήσιοι έκαναν αποικία εκεί και μπασταρδέυτηκαν με άλλους βόριους ''βάρβαρους''. Έτσι μου τα έμαθε ο παππούς μου  Σαρκασμός. Έτσι έχω διαβάσει και σε 1-2 βιβλία ιστορικά (μη με ρωτήσετε ποια είναι, εγώ δεν θυμάμαι τι έφαγα εχθές)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 09:39:43 μμ »

Οι Αλβανοί δεν είναι πιο αρχαίος λαός από εμάς  Στριφογύρισμα ματιών
Απλά οι Πελοποννήσιοι έκαναν αποικία εκεί και μπασταρδέυτηκαν με άλλους βόριους ''βάρβαρους''. Έτσι μου τα έμαθε ο παππούς μου  Σαρκασμός. Έτσι έχω διαβάσει και σε 1-2 βιβλία ιστορικά (μη με ρωτήσετε ποια είναι, εγώ δεν θυμάμαι τι έφαγα εχθές)

Ας πούμε ότι ήταν έτσι. Αυτοί οι βόρειοι βάρβαροι δεν ήταν Αλβανοί ή κάτι τέλος πάντων; Και δεν ήταν εκεί πριν τους Έλληνες;

Δεν το λέω προσωπικά σε σένα, αλλά γενικά έχουμε μια αίσθηση είτε ότι οι Έλληνες κυκλοφορούσαν σε μια γη άδεια από άλλους ανθρώπους, είτε ότι έβρισκαν μαϊμούδες/αυστραλοπίθηκους/ξέρω-γω...
Καταγράφηκε
Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 10:57:30 μμ »

Οι Αλβανοί δεν είναι πιο αρχαίος λαός από εμάς  Στριφογύρισμα ματιών
Απλά οι Πελοποννήσιοι έκαναν αποικία εκεί και μπασταρδέυτηκαν με άλλους βόριους ''βάρβαρους''. Έτσι μου τα έμαθε ο παππούς μου  Σαρκασμός. Έτσι έχω διαβάσει και σε 1-2 βιβλία ιστορικά (μη με ρωτήσετε ποια είναι, εγώ δεν θυμάμαι τι έφαγα εχθές)

Ας πούμε ότι ήταν έτσι. Αυτοί οι βόρειοι βάρβαροι δεν ήταν Αλβανοί ή κάτι τέλος πάντων; Και δεν ήταν εκεί πριν τους Έλληνες;

Δεν το λέω προσωπικά σε σένα, αλλά γενικά έχουμε μια αίσθηση είτε ότι οι Έλληνες κυκλοφορούσαν σε μια γη άδεια από άλλους ανθρώπους, είτε ότι έβρισκαν μαϊμούδες/αυστραλοπίθηκους/ξέρω-γω...
Αλβανοί δεν υπήρχαν τον 4ο αιώνα π.Χ, αυτό είναι βέβαιο. Έχετε ακουστά τα πανάρχαια πρωτελληνικά φύλα των Πελασγών? Τους Ιλλυριούς ίσως? Ψάξτε, διαβάστε και βγάλτε συμπεράσματα.. Βέβαια από βιβλία και ιστορικές εγκυκλοπαίδειες, όχι από internet και blogs.. έχει πολύ πράμα η 'ιστορία'... για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται..
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 11:04:25 μμ »

Ρε παιδιά, λύστε μου την απορία, ΜΟΝΟ έλληνες υπήρχαν εκείνη την εποχή σε όλον τον κόσμο;

Κι αν εκείνη την εποχή υπήρχαν μόνο Έλληνες σε όλον τον κόσμο, οι σημερινοί ξένοι/βάρβαροι/ξέρω-γω από ποιους κατάγονται; Από τον Σείριο κατέβηκαν;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 11:12:39 μμ »

Αλβανοί δεν υπήρχαν τον 4ο αιώνα π.Χ, αυτό είναι βέβαιο. Έχετε ακουστά τα πανάρχαια πρωτελληνικά φύλα των Πελασγών? Τους Ιλλυριούς ίσως? Ψάξτε, διαβάστε και βγάλτε συμπεράσματα.. Βέβαια από βιβλία και ιστορικές εγκυκλοπαίδειες, όχι από internet και blogs.. έχει πολύ πράμα η 'ιστορία'... για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται..

Και μετά τη σοβαρή ερώτηση, η "εκνευρισμένη" ερώτηση: Σε ποιο σοβαρό βιβλίο βρήκες εσύ στοιχεία ότι οι Πελασγοί και οι Ιλλυριοί ήταν πρωτ(ο)ελληνικά φύλα; Θέλω όνομα συγγραφέα και ακριβή τίτλο. Αν έχεις χρόνο και τόπο έκδοσης και ISBN ακόμα καλύτερα.

Ως Έλληνας έχω κάθε δικαίωμα να εκνευρίζομαι όταν ακούω μπούρδες για τους Έλληνες και την ελληνική ιστορία.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 11:25:10 μμ »

Κι αν οι Ιλλυριοί είναι πρωτελληνικό φύλο (sic), οι απόγονοί τους ποιοι είναι; Εμείς; Δηλαδή οι Έλληνες κατάγονται από Αχαιούς, Δωριείς, Ίωνες, Αιολείς και Ιλλυριούς;

(μα τι κάθομαι και ρωτάω...)
Καταγράφηκε
Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 11:26:08 μμ »

Εγώ έδωσα μία κατευθυντήρια γραμμή, ένα έναυσμα για ψάξιμο. Δεν θα ασχοληθώ να ανοίξω τα μάτια κανενός, ούτε να δώσω διάλεξη εδώ μέσα σε άτομα άγνωστα προς εμέ, ευερέθιστα με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ πνεύμα/στοιχείο, άτομα που χωρίς να γνωρίζουν επίσης κάποιους, τους θεωρούν συνομιλητές τους (χαρακτηρίζοντας τους φυσικά ότι λένε και μπούρδες..) Λύπη
Άντε καληνύχτα και βγάλτε και καμιά σημαία αύριο, όσοι ακόμα δεν αγνοείτε (γιατί κατά βάθος γνωρίζετε ότι υπάρχει) την έννοια της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑΣ..!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 11:28:17 μμ »

Οι Αλβανοί δεν είναι πιο αρχαίος λαός από εμάς  Στριφογύρισμα ματιών
Απλά οι Πελοποννήσιοι έκαναν αποικία εκεί και μπασταρδέυτηκαν με άλλους βόριους ''βάρβαρους''. Έτσι μου τα έμαθε ο παππούς μου  Σαρκασμός. Έτσι έχω διαβάσει και σε 1-2 βιβλία ιστορικά (μη με ρωτήσετε ποια είναι, εγώ δεν θυμάμαι τι έφαγα εχθές)

Ο Πέλοπας που έδωσε το όνομά του στην Πελοπόννησο τι "εθνικότητας" ήταν;

Μήπως είναι και οι Λυδοί πρωτοελληνικό φύλο;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 11:29:30 μμ »

Εγώ έδωσα μία κατευθυντήρια γραμμή, ένα έναυσμα για ψάξιμο. Δεν θα ασχοληθώ να ανοίξω τα μάτια κανενός, ούτε να δώσω διάλεξη εδώ μέσα σε άτομα άγνωστα προς εμέ, ευερέθιστα με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ πνεύμα/στοιχείο, άτομα που χωρίς να γνωρίζουν επίσης κάποιους, τους θεωρούν συνομιλητές τους (χαρακτηρίζοντας τους φυσικά ότι λένε και μπούρδες..) Λύπη
Άντε καληνύχτα και βγάλτε και καμιά σημαία αύριο, όσοι ακόμα δεν αγνοείτε (γιατί κατά βάθος γνωρίζετε ότι υπάρχει) την έννοια της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑΣ..!!
ΓΡΑΨΕ ΠΛΗΡΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΨΟΦΙΑ

(Πώς λέμε "ένας φίλος μου που ξέρει μου είπε ότι η λίρα είναι γνήσια", ένα πράγμα...)
Καταγράφηκε
Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 12:40:45 πμ »

Άντε πάλι..

Εγώ έδωσα μία κατευθυντήρια γραμμή, ένα έναυσμα για ψάξιμο. Δεν θα ασχοληθώ να ανοίξω τα μάτια κανενός, ούτε να δώσω διάλεξη εδώ μέσα σε άτομα άγνωστα προς εμέ, ευερέθιστα με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ πνεύμα/στοιχείο, άτομα που χωρίς να γνωρίζουν επίσης κάποιους, τους θεωρούν συνομιλητές τους (χαρακτηρίζοντας τους φυσικά ότι λένε και μπούρδες..) Λύπη
Άντε καληνύχτα και βγάλτε και καμιά σημαία αύριο, όσοι ακόμα δεν αγνοείτε (γιατί κατά βάθος γνωρίζετε ότι υπάρχει) την έννοια της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑΣ..!!

Συνήθως οι είρωνες (λόγω του ύφους των ερωτήσεων σου) είναι και προκλητικοί εξ'αιτίας της αμάθιας και της αδιαφορίας να μάθουν..
Η γνώση είναι δύναμη όμως.. όποιος θέλει την αποκτά ΜΟΝΟΣ του. Δυστυχώς η δημοκρατία δίνει σε όλα τα είδη των ανθρώπων το δικαίωμα στη γνώση..

Μην περιμένεις άλλη απάντηση από μένα.. το να αντιπαρατεθώ (όπως συνηθίζεται τώρα τελευταία εδώ μέσα) μαζί σου, και άσκοπο, και ανούσιο είναι για μένα. Όσον αφορά το ύφος σου, και να ήθελα να σου πω πέντε πράγματα, πλέον απαξιώ..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences