Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:35:23 μμ
Σελίδες: 1 ... 94 95 [96] 97 98 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 483861 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1425 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 09:41:57 μμ »

εβγαλες φωτο με αυτες που σου ειπαν οτι ηθελαν να τσεκαρουν καλυτερα ?
σιγουρεψου οτι τις ειδαν ολες δλδ αυτοι που ασχολουνται εδω
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 09:42:30 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1426 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 10:35:14 μμ »

Μάλιστα ακόμα και αυτές που είναι του 1992? Την τελευταία σελίδα? Γιατί με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ότι αξίζουν κάτι.. κάποια δεύτερη γνώμη παιδιά?
Καλησπέρα.
Εγώ γιατί δεν είδα του 1992 τηλεκάρτα;
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1427 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 10:37:11 μμ »

Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν έβαλα της τηλεκαρτες να της πουλήσω και μου προσφέρουν 200€ να της δώσω χωρίς δισταγμό έτσι?
Αν για τις τηλεκάρτες που ανέβασες σου δίνουν 200€, δώς τες και μην κοιτάξεις πίσω.


Ερώτηση: Πού τις έβαλες για πούλημα;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2020, 10:38:03 μμ από warrior » Καταγράφηκε
nikos132003
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #1428 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 09:07:20 πμ »

Καλημερα .διαθετω μια συλλογη απο 1150 και 550 ελληνικες και ξενες τηλεκαρτες.. θελω να τις πουλησω ολες μαζι ολη τη συλλογη. περιπου μια τιμη και που μπορω να τις πουλησω.. ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #1429 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:36:14 μμ »

καλησπερα.

Οσον αφορα τις ελληνικες τηλεκαρτες--->
Εξαρταται απο το τι καρτες εχεις, σε τι κατασταση, αν ειναι μεσα στην ζελατινα τους η' ανοικτες, αν εχεις καρτες με μικρο τιραζ (αντιτυπα), αν ειναι μεμονωμενες καρτες η' πολλαπλες ιδιες μικρου τιραζ, αν εχεις απο τις λεγομενες σπανιες η' τις συλλεκτικες που πιανουν καλυτερη τιμη.

Αν ανεβασεις φωτογραφιες, η εκτιμηση μπορει να γινει ευκολοτερα. Ανεβασε αυτες που εχεις κλειστες, και αυτες που εχουν χαμηλο τιραζ (ας πουμε κατω απο 50.000)
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1430 στις: Δεκέμβριος 13, 2020, 09:57:40 μμ »

Καλημερα .διαθετω μια συλλογη απο 1150 και 550 ελληνικες και ξενες τηλεκαρτες.. θελω να τις πουλησω ολες μαζι ολη τη συλλογη. περιπου μια τιμη και που μπορω να τις πουλησω.. ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα.
Οσα περισσότερα σας προσφέρουν.
Στο e-bay, με δημοπρασία.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1431 στις: Δεκέμβριος 13, 2020, 10:01:14 μμ »

καλησπερα.

Οσον αφορα τις ελληνικες τηλεκαρτες--->
Εξαρταται απο το τι καρτες εχεις, σε τι κατασταση, αν ειναι μεσα στην ζελατινα τους η' ανοικτες, αν εχεις καρτες με μικρο τιραζ (αντιτυπα), αν ειναι μεμονωμενες καρτες η' πολλαπλες ιδιες μικρου τιραζ, αν εχεις απο τις λεγομενες σπανιες η' τις συλλεκτικες που πιανουν καλυτερη τιμη.

Αν ανεβασεις φωτογραφιες, η εκτιμηση μπορει να γινει ευκολοτερα. Ανεβασε αυτες που εχεις κλειστες, και αυτες που εχουν χαμηλο τιραζ (ας πουμε κατω απο 50.000)

Καλησπέρα.
Χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός, τα 50.000 αντίτυπα δέν είναι μικρό τιράζ εν' έτη 2020 για τις τηλεκάρτες.
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #1432 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 11:04:25 πμ »

καλημερα!

ναι, συμφωνω απολυτα, και δεν θεωρω πως εισαι υπερβολικος. Τιραζ ακομα και 10.000 δεν ειναι πλεον χαμηλο.

Απλα εβαλα τον πηχυ στις 50.000 ουτως ωστε οταν καποιος μη σχετικος με τις τηλεκαρτες πιασει στα χερια του μια συλλογη και θελει να την κοστολογησει, να μην χασει καποιες που εχουν αξια παρα το σχετικα υψηλο τιραζ για τα δεδομενα της εποχης (πχ την Βεργινα).
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1433 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 10:35:21 μμ »

καλημερα!

ναι, συμφωνω απολυτα, και δεν θεωρω πως εισαι υπερβολικος. Τιραζ ακομα και 10.000 δεν ειναι πλεον χαμηλο.

Απλα εβαλα τον πηχυ στις 50.000 ουτως ωστε οταν καποιος μη σχετικος με τις τηλεκαρτες πιασει στα χερια του μια συλλογη και θελει να την κοστολογησει, να μην χασει καποιες που εχουν αξια παρα το σχετικα υψηλο τιραζ για τα δεδομενα της εποχης (πχ την Βεργινα).
Καλησπέρα.

Πολύ σωστή σκέψη!
Δεν το είχα συνδυάσει έτσι.
Αν και οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες.Δυστυχώς...
Καταγράφηκε
GiorgosV
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #1434 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 05:36:23 μμ »

Καλησπέρα , αποφάσισα μετά από πολλά χρόνια να πουλήσω τη συλλογή του πατέρα μου. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάποια προϋπάρχουσα γνώση για τις τηλεκάρτες. Θα ήθελα την βοήθεια σας ώστε να καταφέρω να πουλήσω είτε όλη τη συλλογή , είτε το μεγαλύτερο μέρος της. Για παράδειγμα , στη συλλογή υπάρχουν 2 κάρτες με εικονιζόμενο τον Παρθενώνα με κωδικό 0108 , 11/93. Τι αξία μπορεί να έχουν; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1435 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 08:43:41 μμ »

Καλησπέρα , αποφάσισα μετά από πολλά χρόνια να πουλήσω τη συλλογή του πατέρα μου. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάποια προϋπάρχουσα γνώση για τις τηλεκάρτες. Θα ήθελα την βοήθεια σας ώστε να καταφέρω να πουλήσω είτε όλη τη συλλογή , είτε το μεγαλύτερο μέρος της. Για παράδειγμα , στη συλλογή υπάρχουν 2 κάρτες με εικονιζόμενο τον Παρθενώνα με κωδικό 0108 , 11/93. Τι αξία μπορεί να έχουν; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα.
Για την τηλεκάρτα που αναφέρατε, να υπολογίσετε 2,5 € στην καλύτερη των περιπτώσεων.
Μιλάμε για κωδικό με 310.000 αντίτυπα περίπου.
Καταγράφηκε
GiorgosV
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #1436 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:14:59 μμ »

Καλησπέρα , αποφάσισα μετά από πολλά χρόνια να πουλήσω τη συλλογή του πατέρα μου. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάποια προϋπάρχουσα γνώση για τις τηλεκάρτες. Θα ήθελα την βοήθεια σας ώστε να καταφέρω να πουλήσω είτε όλη τη συλλογή , είτε το μεγαλύτερο μέρος της. Για παράδειγμα , στη συλλογή υπάρχουν 2 κάρτες με εικονιζόμενο τον Παρθενώνα με κωδικό 0108 , 11/93. Τι αξία μπορεί να έχουν; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα.
Για την τηλεκάρτα που αναφέρατε, να υπολογίσετε 2,5 € στην καλύτερη των περιπτώσεων.
Μιλάμε για κωδικό με 310.000 αντίτυπα περίπου.

Ευχαριστώ , γνωρίζετε κάποια έμπιστη ιστοσελίδα ή μαγαζί στο οποίο θα μπορούσα να απευθυνθώ είτε για εκτίμηση είτε για πώληση; Έχω γύρω στα 8 άλμπουμ και άλλες τόσες κούτες γεμάτες.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #1437 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 10:06:08 μμ »

Αγαπητέ θέλει ψάξιμο η περίπτωσή σας. Αν διαθέτετε τον χρόνο και την διάθεση, προμηθευθείτε έναν τιμοκατάλογο και με αυτόν οδηγό, βγάλτε τα ασφαλή συμπεράσματά σας. Τουλάχιστον θα γνωρίζετε αν περιλαμβάνονται στην συλλογή από  σπανιότητες έως αξιόλογα κομμάτια.

Αν επιτρέπεται, ο πατέρας σας δεν σας έχει πληροφορήσει σχετικώς, για την βαρύτητα αυτής της ογκώδους συλλογής; Υπήρξε μήπως και συνδρομητής στο συλλεκτικό τμήμα του ΟΤΕ; Αν η συλλογή είναι οργανωμένη, υποθέτω πως θα περιλαμβάνει αρκετά -αν όχι όλα- από τα συλλεκτικά ζευγάρια και πιθανότατα κάπου θα υπάρχει και ένας σχετικός κατάλογος που θα συμβουλευόταν ο πατέρας σας..
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1438 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 11:18:47 μμ »

Καλησπέρα , αποφάσισα μετά από πολλά χρόνια να πουλήσω τη συλλογή του πατέρα μου. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάποια προϋπάρχουσα γνώση για τις τηλεκάρτες. Θα ήθελα την βοήθεια σας ώστε να καταφέρω να πουλήσω είτε όλη τη συλλογή , είτε το μεγαλύτερο μέρος της. Για παράδειγμα , στη συλλογή υπάρχουν 2 κάρτες με εικονιζόμενο τον Παρθενώνα με κωδικό 0108 , 11/93. Τι αξία μπορεί να έχουν; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα.
Για την τηλεκάρτα που αναφέρατε, να υπολογίσετε 2,5 € στην καλύτερη των περιπτώσεων.
Μιλάμε για κωδικό με 310.000 αντίτυπα περίπου.

Ευχαριστώ , γνωρίζετε κάποια έμπιστη ιστοσελίδα ή μαγαζί στο οποίο θα μπορούσα να απευθυνθώ είτε για εκτίμηση είτε για πώληση; Έχω γύρω στα 8 άλμπουμ και άλλες τόσες κούτες γεμάτες.
Ιστοσελίδες μπορείτε να βρείτε με μία απλή περιήγηση στο internet.
Για το 'έμπιστες' που αναφέρεστε, δεν μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά.

Αν η συλλογή έχει χρονολογική σειρά και αν φυσικά έχετε την διάθεση και τον χρόνο, ανεβάστε μας κάποιες τηλεκάρτες ακόμα.

Σε ποιά χρονιά τελειώνει η συλλογή;

Η τηλεκάρτα είναι ένα περίεργο συλλεκτικό αντικείμενο.
Π.χ. η τηλεκάρτα που αναφέρατε, έχει εκδοθεί με 2 διαφορετικά τσιπ. Και ο 0108, είναι ο ένας κωδικός από την συγκεκριμένη έκδοση.
Καταγράφηκε
GiorgosV
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #1439 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 03:13:56 μμ »

Λόγω όγκου δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω χρονολογική αρχή και τέλος για τη συλλογή.
Ενδεικτικά κάποιες κλειστές που έχω :
Σαντορίνη 08/95 χωρίς κωδικό , τιράζ 25.000
4χ ELCO 09/99 χωρίς κωδικό , τιράζ 35.000
Johann Michael II Wittmer, "Άποψη της Αθήνας από τον Ιλισσό", 1833. Υδατογράφημα 07/95 0137 ,τιράζ 72.000
Ζάκυνθος 01/95 0128 , τιράζ 412.000
Λουτράκι - Φάρος Ηραίου 12/96 1109
BROOKLYN 02/98 χωρίς κωδικό , τιράζ 33.000
ALFA 01/99 χωρίς κωδικό , τιράζ 34.000
8χ Lucky Strike 10/98 χωρίς κωδικό, τιράζ 39.000
5χ Εθνική Τράπεζα - Κυκλάδες με 3 διαφορετικές απεικονίσεις , όλες 08/98 χωρίς κωδικό και τιράζ 34.000
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 94 95 [96] 97 98 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences