Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:23:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 90 91 [92] 93 94 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 483902 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1365 στις: Οκτώβριος 30, 2019, 11:08:57 μμ »

Καλησπέρα.
Αν δεις τον κατάλογο, πρόσεξε την αρίθμηση που έχει η φωτογραφία της τηλεκάρτας που χρησιμοποιεί σαν 'δείγμα' ο Γεωργιάδης.
Είναι με κωδικό 1100 και αρίθμηση 672216 -αν δεν κάνω λάθος-.
Αν λοιπόν η τηλεκάρτα που έχεις, έχει κωδικό 1100 και αρίθμηση 000001 έως 027000, τότε έχεις κάποια από αυτές που αναφέρει ο Γεωργιάδης σαν ΕΑ (Εκτός Αρίθμησης).
Ελπίζω να σε διαφώτισα.
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1366 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 11:37:17 πμ »

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Με διαφώτισες πλήρως.

Οι Εκτός Αρίθμησης σε τι διαφέρουν από τις υπόλοιπες ;
έχουν μεγαλύτερη αξία ;
ή έχουν ονομαστεί με αυτόν τον τροπο για κάποιον άλλο λόγο ;

Σε ρωταώ διότι έχω την ίδια κάρτα με αρίθμηση εντός 000001 έως 027000, αλλά και εκτός αυτού του εύρους.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1367 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 09:59:24 μμ »

Καλησπέρα.
Για τις ΕΑ, η κουβέντα είναι μεγάλη.
Θεωρητικά -και πρακτικά- έχουν μεγαλύτερη αξία.

Οι 2 τηλεκάρτες που έχεις, εντός και εκτός της συγκεκριμένης αρίθμησης, αντιμετωπίζονται από πάρα πολλούς συλλέκτες σαν 2 'διαφορετικές' τηλεκάρτες. Σαν 'ποικιλία' ας πούμε. Η αρίθμηση τους βρίσκεται μέσα σε αρίθμηση άλλης τηλεκάρτας.
Οπως είναι και το Ναύπλιο με κωδικό 0102.

Αν κάτι δεν γράφω σωστά, παρακαλώ να με διορθώσετε.
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1368 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 03:51:03 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.
Ήσουν κατατοπιστικότατος.

Καλή συνέχεια
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1369 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 11:39:52 πμ »

Καλή σας ημέρα,

Εάν έχω καταλάβει σωστά, όταν μία κάρτα δεν έχει κωδικό, τότε έχει μεγαλύτερη αξία διότι θεωρείται ως "σφάλμα".

Ωστόσο, μου έχει δημιουργηθεί η εξής απόρια :
με ποιον τρόπο μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι ο λόγος που μία κάρτα δεν έχει κωδικό, δεν οφείλεται σε κάποιο "σφάλμα" κατά την κατασκευή της, αλλά στο ότι έχει ξεθωριάσει με την πάροδο του χρόνου, σε βαθμό που ο κωδικός να μην φαίνεται καθόλου ;

Σας ευχαριστώ για τις σκέψεις σας
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1370 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 10:21:21 μμ »

Καλησπέρα.
Δεν μου έρχεται κάποια τηλεκάρτα που να μην έχει κωδικό.
Υπάρχουν κάποιες χωρίς ημερομηνία έκδοσης, όπως αυτή με το καρτοτηλέφωνο και την μαύρη γραφή τον 11ο του 1994.

Στα πρώτα χρόνια της τηλεκάρτας, οι κωδικοί από κάποιες τηλεκάρτες ήταν πολύ εύκολο να αφαιρεθούν ή να σβηστούν. Ηταν κωδικοί που ήταν 'χτυπημένοι' με μελάνι και δεν είχαν 'δέσει' με το 'σώμα' της τηλεκάρτας.
Η πιο χαρακτηριστική περίπτωση ήταν η τηλεκάρτα με θέμα τα Κιόνια της Τήνου -4ος του 1996-.
Θεωρώ μάλιστα πως σε αυτή την τηλεκάρτα, το σπάνιο είναι να βρεθεί τηλεκάρτα με τον κωδικό πάνω της και όχι χωρίς αυτόν...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Μετά η επιστήμη της παραχάραξης έφτασε σε άλλα επίπεδα. Σβηνόντουσαν οι γραμμές από τα μηδέν και έτσι κάποιες τηλεκάρτες γινόντουσαν σπάνιες, αλλά όχι αυθεντικές...

Σίγουροι δεν μπορούμε να είμαστε σχεδόν σε καμιά περίπτωση.
Μόνο αν υπάρχει κλειστή τηλεκάρτα με τέτοιο σφάλμα κωδικού, την οποία την ανοίγεις, μετράς τις μονάδες που έχει και αν είναι γεμάτη, τότε το σφάλμα είναι πραγματικό.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #1371 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 10:54:36 μμ »


ο λόγος που μία κάρτα δεν έχει κωδικό, δεν οφείλεται σε κάποιο "σφάλμα" κατά την κατασκευή της, αλλά στο ότι έχει ξεθωριάσει με την πάροδο του χρόνου, σε βαθμό που ο κωδικός να μην φαίνεται καθόλου ;

...ή στο ότι τον έχει σβήσει κάποιος επιτήδειος, ή στο ότι δεν είναι ντάμυ κάρτα, ή στο ότι τον έχει σβήσει κάποιος επιτήδειος και έχει ξανατοποθετήσει την κάρτα σε ζελατίνα ή...

Σε όλα τα παραπάνω υπάρχουν απαντήσεις, αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με την προόδο της τεχνολογίας.
Παλαιότερα όσο και να προσπαθούσαν να έσβηναν τον αριθμό, δεν το κατάφερναν τέλεια και πάντα υπήρχε κάποιο ίχνος του στη κάρτα. Σαν σφάλμα χωρίς νούμερο φτάσαμε να παραδεχόμαστε μόνο τις κλειστές τηλεκάρτες χωρίς νούμερο. Και το τελευταίο γιατί ακούστηκε ότι η πονηριά του απατεώνα δεν έχει όρια και ότι ξανάβαζε σε ζελατίνα κάρτες με σβημένο νούμερο.
Τις ντάμυ κάρτες τις ξεχωρλιζεις οιο εύκολα, αφού δεν έχουν ούτε νούμερο, αλλα ούτε και chip.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #1372 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 11:22:10 μμ »

Στα πρώτα χρόνια της τηλεκάρτας, οι κωδικοί από κάποιες τηλεκάρτες ήταν πολύ εύκολο να αφαιρεθούν ή να σβηστούν. Ηταν κωδικοί που ήταν 'χτυπημένοι' με μελάνι και δεν είχαν 'δέσει' με το 'σώμα' της τηλεκάρτας.
Η πιο χαρακτηριστική περίπτωση ήταν η τηλεκάρτα με θέμα τα Κιόνια της Τήνου -4ος του 1996-.
Θεωρώ μάλιστα πως σε αυτή την τηλεκάρτα, το σπάνιο είναι να βρεθεί τηλεκάρτα με τον κωδικό πάνω της και όχι χωρίς αυτόν...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Σχεδόν σε όλες τις GPT κάρτες του 1996 μπορούσε να σβηστεί ο κωδικός σε άλλες δύσκολα, όπως στη Κιονία Τήνου που αναφέρεις, αλλά και στις κάρτες με θέμα τη Μήλο, τη Σύμη (αυτές που θυμάμαι) και σε άλλες πανεύκολα, με ένα απλό χάϊδεμα, όπως στις 500άρες Άνδρος, Φραγκίστα, μουσείο (καβααλάρης), Κάρυστος.
Αλλά ασ μην ξεχνάμε και μερικά θέατρα και το Θεοτοκόπουλο από τις Gemplus, που μέχρι να εντοπίσουμε το κωδικό φτύναμε αίμα Σαρκασμός Σαρκασμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2019, 11:24:22 μμ από Minos » Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1373 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 06:13:52 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις.

Δεν είχα υπ'όψιν μου ότι μπορούν να γίνουν όλες αυτές οι παραχαράξεις.

Όσες κάρτες έχω χωρίς κωδικό είναι ανοιχτές και παλιές.
Συνεπώς, εκτιμώ ότι αυτό έγινε με την πάροδο του χρόνου.

Τώρα, όσον αφορά κλειστές κάρτες χωρίς κωδικό, θεωρώ ότι είναι αδύνατο να ελεγχθεί διότι ποιος θα άνοιγε μία κλειστή κάρτα μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσει εάν πρόκειται πράγματι σφάλμα ή για παραχάραξη.
Τουλάχιστον, έτσι το κατανοώ εγώ
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1374 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 11:14:46 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις.

Δεν είχα υπ'όψιν μου ότι μπορούν να γίνουν όλες αυτές οι παραχαράξεις.

Όσες κάρτες έχω χωρίς κωδικό είναι ανοιχτές και παλιές.
Συνεπώς, εκτιμώ ότι αυτό έγινε με την πάροδο του χρόνου.

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι αν μία τηλεκάρτα αφεθεί για μεγάλο διάστημα στον ήλιο, αλλάζει χρώμα.
Αυτό φυσικά δεν θεωρείται σφάλμα! 
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Τώρα, όσον αφορά κλειστές κάρτες χωρίς κωδικό, θεωρώ ότι είναι αδύνατο να ελεγχθεί διότι ποιος θα άνοιγε μία κλειστή κάρτα μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσει εάν πρόκειται πράγματι σφάλμα ή για παραχάραξη.
Τουλάχιστον, έτσι το κατανοώ εγώ

Και όμως έχει συμβεί.
Κάποιος, πριν αγοράσει μία τηλεκάρτα, την άνοιξε, επιβεβαίωσε ότι ήταν αυθεντική και την αγόρασε.

Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1375 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 11:17:27 μμ »

Στα πρώτα χρόνια της τηλεκάρτας, οι κωδικοί από κάποιες τηλεκάρτες ήταν πολύ εύκολο να αφαιρεθούν ή να σβηστούν. Ηταν κωδικοί που ήταν 'χτυπημένοι' με μελάνι και δεν είχαν 'δέσει' με το 'σώμα' της τηλεκάρτας.
Η πιο χαρακτηριστική περίπτωση ήταν η τηλεκάρτα με θέμα τα Κιόνια της Τήνου -4ος του 1996-.
Θεωρώ μάλιστα πως σε αυτή την τηλεκάρτα, το σπάνιο είναι να βρεθεί τηλεκάρτα με τον κωδικό πάνω της και όχι χωρίς αυτόν...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Σχεδόν σε όλες τις GPT κάρτες του 1996 μπορούσε να σβηστεί ο κωδικός σε άλλες δύσκολα, όπως στη Κιονία Τήνου που αναφέρεις, αλλά και στις κάρτες με θέμα τη Μήλο, τη Σύμη (αυτές που θυμάμαι) και σε άλλες πανεύκολα, με ένα απλό χάϊδεμα, όπως στις 500άρες Άνδρος, Φραγκίστα, μουσείο (καβααλάρης), Κάρυστος.
Αλλά ασ μην ξεχνάμε και μερικά θέατρα και το Θεοτοκόπουλο από τις Gemplus, που μέχρι να εντοπίσουμε το κωδικό φτύναμε αίμα Σαρκασμός Σαρκασμός.
Εχεις δίκιο με τα παραδείγματα που αναφέρεις Γιώργη.
Μάλλον τα Κιόνια ήταν η πρώτη τηλεκάρτα που παρατήρησα το 'σβήσιμο' του κωδικού και μου έχει μείνει.
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1376 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 11:22:31 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις.

Δεν είχα υπ'όψιν μου ότι μπορούν να γίνουν όλες αυτές οι παραχαράξεις.

Όσες κάρτες έχω χωρίς κωδικό είναι ανοιχτές και παλιές.
Συνεπώς, εκτιμώ ότι αυτό έγινε με την πάροδο του χρόνου.

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι αν μία τηλεκάρτα αφεθεί για μεγάλο διάστημα στον ήλιο, αλλάζει χρώμα.
Αυτό φυσικά δεν θεωρείται σφάλμα! 
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Τώρα, όσον αφορά κλειστές κάρτες χωρίς κωδικό, θεωρώ ότι είναι αδύνατο να ελεγχθεί διότι ποιος θα άνοιγε μία κλειστή κάρτα μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσει εάν πρόκειται πράγματι σφάλμα ή για παραχάραξη.
Τουλάχιστον, έτσι το κατανοώ εγώ

Και όμως έχει συμβεί.
Κάποιος, πριν αγοράσει μία τηλεκάρτα, την άνοιξε, επιβεβαίωσε ότι ήταν αυθεντική και την αγόρασε.


Έχω ορισμένες με διαφορετικό χρώμα. Δεν πίστεψα ότι ήταν σφάλμα, αλλά φυσική φθορά.
Βέβαια, ότι ίσως προέρχεται από έκθεση σε ήλιο δεν το είχα σκεφτεί.

Φαντάζομαι ότι για να την ανοίξει, είτε θα πρέπει να ήταν ιδιαίτερα υψηλό το κόστος της, είτε να την αναζητούσε πολύ καιρό
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1377 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 06:32:06 μμ »

Καλησπέρα σας,

Βλέπω ότι ο κατάλογος του Γεωργιάδη τελειώνει τον Οκτώβριο του 2003.

Υπάρχουν κατάλογοι που να συνεχίζουν από αυτήν την ημερομηνία και μετά ;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1378 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 08:49:24 μμ »

Καλησπέρα σας,

Βλέπω ότι ο κατάλογος του Γεωργιάδη τελειώνει τον Οκτώβριο του 2003.

Υπάρχουν κατάλογοι που να συνεχίζουν από αυτήν την ημερομηνία και μετά ;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Είχε εκδόσει και κάποιες σελίδες 'έξτρα' μέχρι τις αρχές του 2005 αν δεν κάνω λάθος.

Επίσης υπάρχει κατάλογος μέχρι το 2008, του Τσαούση αν θυμάμαι καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2019, 08:49:54 μμ από warrior » Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1379 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 11:27:28 πμ »

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή, όπως του Γεωργιάδη ;
ή μόνο μέσω αγοράς μπορώ να τα βρω ;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 90 91 [92] 93 94 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences