Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:43:28 πμ
Σελίδες: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 488933 φορές)
0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1185 στις: Μάρτιος 07, 2017, 11:07:25 πμ »

Μα δεν το ξεχνω,  καθε αλλο. Γιαυτο ανεφερα και το φιλο μου με τα σπιρτοκουτα που μαζευει 30 χρονια  γιαυτο και ειπα για το αν υπαρχει το μικροβιο της συλλογης δεν υπαρχει θεραπεια. Απλα επειδη ειμαστε στο θεμα εκτιμησεις και τεθηκε το θεμα τιμης ειπα οτι αν καποιος θελει να εχει στο ντουλαπι λεφτα τετοιες εποχες που δεν εξαργυρωνονται τοτε οκ... Δεν κρινω κανεναν ουτε θελω να προσβαλλω τις συλλογες.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sakisr21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1186 στις: Μάρτιος 07, 2017, 03:05:20 μμ »

Μα δεν το ξεχνω,  καθε αλλο. Γιαυτο ανεφερα και το φιλο μου με τα σπιρτοκουτα που μαζευει 30 χρονια  γιαυτο και ειπα για το αν υπαρχει το μικροβιο της συλλογης δεν υπαρχει θεραπεια. Απλα επειδη ειμαστε στο θεμα εκτιμησεις και τεθηκε το θεμα τιμης ειπα οτι αν καποιος θελει να εχει στο ντουλαπι λεφτα τετοιες εποχες που δεν εξαργυρωνονται τοτε οκ... Δεν κρινω κανεναν ουτε θελω να προσβαλλω τις συλλογες.  Χαμόγελο
πεταμένα λεφτά φίλε, αλλά όλες ψώρες καύλες η' όπως αλλιώς θες να το πεις είναι ετσι!! και όπως λέει ο φίλος ο Αποστόλης η όλη ηδονή είναι να της βρίσκεις λίγες λίγες!!
Καταγράφηκε
sakisr21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1187 στις: Μάρτιος 07, 2017, 03:08:59 μμ »

και εγώ τα είχα παρατήσει για αρκετά χρόνια,και μια στης τόσες έπαιρνα πακέτο ότι απλή δεν είχα παραγγείλει.
και μέσα σε ένα χρόνο εχω δώσει σχεδόν 5000 για να αποκτήσω καμιά 20-25 κομμάτια!
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1188 στις: Μάρτιος 07, 2017, 04:46:16 μμ »

Καλησπερα  sakisr21, επειδη αυτο ακουγεται ενδιαφερον και μιας και το θεμα ειναι εκτιμησεις θα μπορουσες να αναφερεις ετσι μερικες ακριβες καρτες σε τι τιμες τις πηρες? Δε θελω να φανω αδιακριτος αλλα επειδη και γω σε αυτη τη κατηγορια ανηκω που τα ειχα παρατησει και εχω αρχισει να ψιλοσκεφτομαι ποσο θα κοστιζαν οι ακριβες για να τις ψαξω θα ηθελα ετσι να ακουσω μερικες τιμες για να ξερω. 5000 για 20-25  καρτες παει κανενα 200-250 αρι η μια....
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1189 στις: Μάρτιος 07, 2017, 05:29:51 μμ »

Άντε για να ακούσω ..
(Συγνώμη για τη σφήνα) Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
 Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα

ΥΓ:Έχει κόσμο σήμερα το μαγαζί  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1190 στις: Μάρτιος 07, 2017, 07:32:59 μμ »

THANEFST6 τι να το κανεις? Κοσμο εχει χρηστικες πληροφοριες δεν εχει....αν δηλαδη καποιος θελει για παραδειγμα εναν αραχθο καλο κλειστο και μια δηλο καλη κλειστη ποσο μπορει να τα βρει σημερα?
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1191 στις: Μάρτιος 07, 2017, 08:46:27 μμ »

Οι κουβέντες και οι απόψεις που γράφονται στις τελευταίες 2-3 σελίδες, είναι πραγματικά άξιες λόγου.
Γράφονται τόσες αλήθειες και βλέπεις τόσες διαφορετικές απόψεις μαζεμένες σε λίγα post που στεναχωριέμαι που δεν είχα πάρει μέρος.

Η μεγάλη αλήθεια είναι ότι η τηλεκάρτα έχει 'πεθάνει' σαν -εμπορικό- είδος. Και σαν συλλεκτικό είδος αργοσβήνει.
Οι 'δεινόσαυροι' που διάβασα -εύστοχα θεωρώ- τείνουν να εξαφανιστούν παντελώς. Τα 'καλά' κομμάτια, στις μέρες μας, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν να βρουν αγοραστή στις τιμές που οι 'δεινόσαυροι' θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι αξίζουν. Και μην πέφτετε στην παγίδα όσων εσκεμμένα θέλουν να μας πείσουν ότι όποιος τις θέλει θα τις πληρώσει ακριβά. Δεν είναι συλλέκτες, είναι έμποροι και τους ενδιαφέρει να βρουν κάποιο θύμα να ξεφορτωθούν την υπερτιμολογημένη πραμάτεια τους.
Η υπομονή και το ψάξιμο είναι η μαγεία αλλά και το ζουμί στις τηλεκάρτες.
Μην λησμονείται ότι οι πρώτες Βεργίνες, χαρίστηκαν στο κοινό της ΔΕΘ και κάποιοι πλούτισαν πουλώντας τες σε τιμές που όλοι γνωρίζουμε. Μερικοί βέβαια ακόμα ζητάνε πολλά, αλλά θα στρώσουν και αυτοί.  Σαρκασμός

Ολα έχουν να κάνουν με τον νόμο της αγοράς και της ζήτησης.


Υ.Γ. Γιώργη, σε ευχαριστώ για την 'παρέμβασή' σου και το 'μοίρασμα', μαζί μας, των γνώσεων και των εμπειριών σου.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #1192 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:01:11 μμ »

Παρακαλώ Μανώλη Κλείσιμο ματιού. Άλωστε εξιστορώ σαν παλιές ροαντικές ιστορίες εμπειρίες μου.

ΥΓ Έλαμψες??? ένα διήμερο δια της απουσίας σου Θυμός Στριφογύρισμα ματιών.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1193 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:47:28 μμ »

Ο Αράχθος που προαναφέρθηκε να υπολογίζεις γύρω στα 200€ η Δήλος λίγο πιο κάτω. Έτσι λέω εγώ.Υποψη ότι οΑραχθος είναι δύσκολο, πολύ δύσκολο τεμάχιο..και πραγματικά δεν ξέρω αν τις καλές εποχές πουλήθηκε σε πολύ ψηλότερες τιμές.
Η Δήλος είναι λίγο πιο εύκολη αν μιλάμε για τη χοντρή γραφή γιατί η ψιλή είναι άλλη ιστορία: ψιλά γράμματα στην κυριολεξία!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1194 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:57:30 μμ »

και εγώ τα είχα παρατήσει για αρκετά χρόνια,και μια στης τόσες έπαιρνα πακέτο ότι απλή δεν είχα παραγγείλει.
και μέσα σε ένα χρόνο εχω δώσει σχεδόν 5000 για να αποκτήσω καμιά 20-25 κομμάτια!
Ε γράψε μας καμμία καλη που πήρες!!
Χωρίς τιμή, βέβαια.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1195 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:59:21 μμ »

Να μια ωραια πληροφορια που δεν ηξερα. Ευχαριστω πολυ WARRIOR!  Μηπως γνωριζουμε και ποσες βεργινες χαριστηκαν τοτε? Ηταν μεγαλο νουμερο? γιατι οντως θυμαμαι εμπορους που ειχαν στοκ τοτε ,ονοματα δε θα πω, και τοτε αναρωτιωμουν ολο αφελεια πως τις ειχαν βρει... Ευτυχως που και τοτε δεν ειχα παρασυρθει και δεν αγορασα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Τιποτα παιδια εγω απο'οσο βλεπω το μονο που αξιζει ειναι να βρεις καποιον οπως ειπε και ο  THANEFST6  να εχει καρτες να μη τις θελει πια και να στις χαρισει.... Να τις παρεις για την ομορφια των θεματων και να τις βλεπεις... ουτε κερδος ουτε επενδυση ουτε τιποτα.....
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1196 στις: Μάρτιος 07, 2017, 11:13:38 μμ »

Ε καλά, αυτά δεν γίνονται κάθε μέρα. Από τη στιγμή που κάποιοι αγόρασαν επόμενο είναι ότι θέλουν και να πουλήσουν. Και εγώ κατά καιρούς δίνω κάρτες: η πουλάω η ανταλλάσσω και μεγαλώνω σιγά-σιγά τη συλλογή μου. Αλλά τι να το κανείς, άμα θες συνέχεια καινούργιες ποικιλίες, κωδικούς και αλλά διαφορά , ποτέ δεν παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.
Αν πάλι κάποιοι δεν έχουν δώσει φράγκο , λογικό είναι να χαρίζουν πολύ απλά γιατί δεν έχουν χώρο στο σπίτι για άλμπουμ και για κιβώτια με κάρτες!!
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1197 στις: Μάρτιος 08, 2017, 12:04:13 πμ »

Εδω ειναι που διαφωνω λιγο.  Αυτο το "Από τη στιγμή που κάποιοι αγόρασαν επόμενο είναι ότι θέλουν και να πουλήσουν" εμενα με βρισκει καθετα αντιθετο στη λογικη του συλλεκτη. Οταν εισαι συλλεκτης αγοραζεις την επιθυμια σου και την εχεις και την καμαρωνεις. Οταν αγοραζεις αγοραζεις αγοραζεις και μετα πουλας πουλας πουλας δεν εισαι συλλεκτης για μενα. Χαρακτηριζεσαι  εμπορος που με αγοροπωλησιες προσπαθεις να κανεις συλλογη στο τζαμπα..... Και ακριβως αυτο ειναι και ο λογος που σταματησα τις καρτες. Διοτι ειδικα πριν το ευρω υπηρχαν καποια κορακια που το παιζανε συλλεκτες πηγαινανε και μαζευανε καρτες και λεγανε α ωραια θα παρω τρια Πατμο Μετεωρα θα πουλησω τα δυο στη τιμη που πηρα τα τρια και μετα το αλλο θα μεινει καβα στο τζαμπα.... Αυτο λοιπον δεν εχει να κανει με αγνη συλλεκτικη προθεση αλλα με μια δολια λογικη εκμεταλευσης που καταστρεφει συνηθως και τους υπολοιπους. Οταν εισαι  συλλεκτης και το αντεχει το σπιτι σου και η τσεπη σου αγοραζεις για τα κρατας τα πραγματα. Δεν αγοραζεις ουτε μπουγιο ουτε γουργια ουτε μαζευεις κατι επειδη το βρηκες ευκαιρια... Διαφορετικα εισαι στοκατζης και φυσικα επομενο ειναι οτι οταν το στοκ πιασει ταβανι αρχιζεις και πουλας και οτι σωσεις.... Ζωντανο παραδειγμα η πλημμυρα που εγινε τους τελευταιους μηνες με τους ριζους τους μαλαμους και τους γαλαταδες.....
Καταγράφηκε
sakisr21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1198 στις: Μάρτιος 08, 2017, 12:54:31 πμ »

καλησπέρα θα ανεβάζω δυο δυο.
Καταγράφηκε
sakisr21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1199 στις: Μάρτιος 08, 2017, 12:56:13 πμ »

οι επόμενες
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences