Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:59:03 μμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 483965 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 09:49:56 πμ »

καλημερα καλε μου φιλε  !!! μιλαμε για την ιδια καρτα !!  Χαμόγελο ... ειναι η δικη μου ... απλα εδω εχουν μπει πολλοι σοβαροι συλλεκτες καρτων και θα ηθελα την αποψη τους για την πραγματικη της αξια ... ακομη ποσοι συλλεκτες την εχουν στην συλλογη  τους ? φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 03:06:32 μμ »

καλησπερα και απο μενα!!!δυστηχως κυριε μιμη εγω δεν εχω ασχοληθει με τις χρονοκαρτες καθολου οποτε δεν ειμαι σε θεση να σας πω κατι για την συγκεκριμενη χρονοκαρτα!!!
αλλα και μονο το γεγονος οτι ειναι διαφορετικη απο την κανονικη που τυπωθηκε της δινει παραπανω αξια!!!
ποια ειναι η αξια της δυστηχως ουτε σε αυτο μπορω να βοηθησω!!!
μακαρι να γνωριζα και να μπορουσα να σας βοηθησω!!!
περιμενετε να σας πουν και τα αλλα παιδια την γνωμη τους!!!
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 03:17:08 μμ »

να εισαι καλα καλη μου φιλη !! δωρα μπορει καποιος αλλος φιλος να εχει ασχοληθει μες τις χρονοκαρτες και να βοηθησει ... παντως σε καθε περιπτωση σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου ... με εκτιμηση μιμις
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 03:52:20 μμ »

Κυριε Μιμη , εαν δεν σας βοηθήσει αυτός..δεν θα σας βοηθήσει κανείς νομίζω .Στείλτε του ενα μαιλ ,αν και για να έχει βγάλει το κινητό του φόρα παρτίδα πάει να πει πως μάλλον μπορείτε να τον πάρετε και τηλέφωνο.

Ηλίας Λεβάκης
Συλλέκτης τηλεκαρτών & νομισμάτων
Βούλγαρη 117 Πειραιάς 18534
Τηλέφωνο : 210 4111194
Κινητό : 6978514222

email : elias@phonecards.gr
email : eliaslev@otenet.gr
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:38:56 μμ »

Λοιπόν, το έψαξα λιγάκι και σας αναφέρω.
Η χρονοκάρτα, σαν αξία δέν έχει ούτε 1€.
Ομως, η συγκεκριμένη που μας ενδιαφέρει, έχει τιράζ στα 5.000 κομμάτια. Και μάλιστα -πρέπει- είναι τα προτελευταία 5.000 κομμάτια που βγήκαν απο τα συνολικά 850.000 (απο 840.000 μέχρι 844.999). Αν δεν κάνω λάθος η αρίθμηση τελειώνει στο 849.999.
Εψαξα αλλα δεν βρήκα τιμή για την συγκεκριμένη σε κάποιο site, βρήκα όμως μία παρόμοια σε τιράζ χρονοκάρτα, με 6.000 αντίτυπα -δοκίμιο όμως- η οποία πιάνει 25€-30€.
Η χρονοκάρτα του Μίμι έχει μέν 1000 αντίτυπα λιγότερα, αλλα είναι ουσιαστικά κάτι σαν ποικιλία. Και μην ξεχνάμε πως η άλλη χρονοκάρτα είναι δοκίμιο.
Οπότε έχουμε και λέμε. Χαμηλότερο τιράζ, αλλα σαν ποικιλία, δηλαδή απευθύνεται σε 'προχωρημένους' συλλέκτες χρονοκάρτας.
Και εξηγώ τί εννοώ 'προχωρημένους συλλέκτες χρονοκάρτας'.
Ο ΟΤΕ έχει προσπαθήσει να παρουσιάσει και τις χρονοκάρτες σαν συλλεκτικό είδος.
Εδω και μερικά χρόνια εκδίδει συλλεκτικές χρονοκάρτες, στην πεπατημένη των συλλεκτικών τηλεκάρτων, τις οποίες δειγματίζει στους αντίστοιχους καταλόγους των τηλεκαρτών.
Οι συλλεκτικές χρονοκάρτες ξεκίνησαν με τιράζ στις 3.500 κομμάτια, αν θυμάμαι καλά, και τώρα βρίσκονται στα 1000 κομμάτια. Δηλαδή συνεχίζουν να τις μαζεύουν ο 1 στους 3 που ξεκίνησαν...
Οι λόγοι πολλοί. Για μένα όμως ήταν το κόστος που με έκανε να τις σταματήσω. Η κάθε συλλεκτική χρονοκάρτα κόστιζε -και κοστίζει- 25€! Το σέτ δηλαδή 50€!!! Αρα έβγαινε -βγαίνει- 150€ το χρόνο.
Οχι ιδιαίτερα πολλά θα μου πείτε. Σύμφωνοι, αλλα όταν πληρώνεις σε κάθε 4μηνο για τηλεκάρτες 80€, δεν είναι λογικό να δίνεις και άλλα 50€ για 2 χρονοκάρτες. Δηλαδή σύνολο 130€...
Οπότε το 1ο ζητούμενο είναι, φίλε Μίμι, για να μην σε κουράζω άλλο, πόσοι θέλουν/ψάχνουν να αγοράσουν την χρονοκάρτα που έχεις και 2ο ζητούμενο, τι ποσό είναι διαθετιμένοι να δώσουν...
Οι ενεργοί συλλέκτες χρονοκάρτας είναι 1000, τα αντίτυπα της δικής σου χρονοκάρτας είναι 5000. Εγω σου βάζω 2500, αφαιρώ τις μισές που ενδεχομένως να έχουν καταστραφεί. Και πάλι το τιράζ υπερκαλύπτει τους ενεργούς συλλέκτες...
Και για να δώσω μια εκτίμηση, θα έλεγα πως σαν αξία βρίσκεται, με σημερινά δεδομένα, μεταξύ 20€ και 25€. Μπορέι κάποιος να δώσει και παραπάνω, δεν αντιλέγω,απλά προσωπικά θεωρώ πιο 'τίμια' την τιμή των 20-25 €.
 
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 03:10:27 μμ »

καλησπερα καλε μου φιλε !!! μανωλη καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τον πολυτιμο χρονο που διεθεσες !!! απο οσο διαβασα το κειμενο σου συμφωνω κατα 99% ... η μονη διαφορα που βρισκω και θα ηθελα την αποψη σου σε μια δικη μου σκεψη ... ολες τις συλλεκτικες καρτες με χαμηλο τιραζ λιγοι πιστοι φιλοι της τηλεκαρτας της εχουν αποκτησει μιας και ετσι και αλλιως λογω χαμηλου τιραζ σιγουρα αποχτουν - αποχτησουν στο μελλον μια υπεραξια ... μια τηλεκαρτα απο τις πρωτες που κυκλοφορησαν στην ελλαδα ( το ετος 2000 ) που βγηκε στα 850.000 τιραζ μια ποικιλια με μονο 5.000 τιραζ ποσες μπορει να εχουν μεινει στα χερια συλλεκτων ? θα ηθελα την γνωμη σου αλλα και των υπολοιπων συλλεκτων αν θελουν να πουν ... μανωλη και παλι σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου ... με εκτιμηση μιμις
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 04:51:59 μμ »

Γεια σου φιλε μου.Το 5000 τιραζ ενταξει δεν το λες και λιγο
αμα σκεφτεις οτι υπαρχουν τηλεκαρτες με κωδικους που ειναι
30-50-110-250-500-800-1000 και 2000 τιραζ.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 05:01:55 μμ »

καλησπερα καλε μου φιλε ... δεν ειπα οτι ειναι η πιο δυσκολη καρτα που κυκλοφορησε ποτε στην ελλαδα !  Κλείσιμο ματιού απλα εστω και μεταξυ μας υπαρχει καποιος απο τους φιλους εδω που να την εχει στην συλλογη του ? σε ευχαριστω πολυ ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 05:20:43 μμ »

Κυριε Μιμη,πάρτε τον τηλέφωνο για να λυθεί το ζήτημα .Έμαθα από έναν φίλο οτι τον είχε πάρει για μια τηλεκάρτα πριν λίγο καιρό και ήταν πολύ εξυπηρετικός.
Και με τρώει και η περιέργεια γιατί όπως είπατε ,έχω χρονοκαρτες αρκετές ,έχω και αυτήν αλλά όχι σαν  την δικιά σας.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 05:24:14 μμ »

καλησπερα καλε μου φιλε ... ο ηλιας μου απαντησε ηδη στο ερωτημα μου ... απλα θα ζητησω την αδεια του για να μεταφερω την απαντηση του δημοσιως ... σε ευχαριστω πολυ ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 09:26:47 πμ »

καλησπερα καλε μου φιλε !!! μανωλη καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τον πολυτιμο χρονο που διεθεσες !!! απο οσο διαβασα το κειμενο σου συμφωνω κατα 99% ... η μονη διαφορα που βρισκω και θα ηθελα την αποψη σου σε μια δικη μου σκεψη ... ολες τις συλλεκτικες καρτες με χαμηλο τιραζ λιγοι πιστοι φιλοι της τηλεκαρτας της εχουν αποκτησει μιας και ετσι και αλλιως λογω χαμηλου τιραζ σιγουρα αποχτουν - αποχτησουν στο μελλον μια υπεραξια ... μια τηλεκαρτα απο τις πρωτες που κυκλοφορησαν στην ελλαδα ( το ετος 2000 ) που βγηκε στα 850.000 τιραζ μια ποικιλια με μονο 5.000 τιραζ ποσες μπορει να εχουν μεινει στα χερια συλλεκτων ? θα ηθελα την γνωμη σου αλλα και των υπολοιπων συλλεκτων αν θελουν να πουν ... μανωλη και παλι σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου ... με εκτιμηση μιμις
Καλημέρα Μίμι!
Χαρά μου να βοηθώ ανθρώπους σαν εσένα.
Προς απάντηση στο ερωτημά σου περί συλλεκτικών καρτών και χαμηλού τιράζ, θα αναφέρω οτι η συγκεκριμένη δέν είναι συλλεκτική και δέν είναι τηλεκάρτα! Μην μπερδεύουμε τηλεκάρτες και χρονοκάρτες. Αλλη, συλλεκτική, βαρύτητα έχει μια τηλέκάρτα των 5000 τιράζ και άλλη μια χρονοκάρτα με αντίστοιχο τιράζ και βέβαια άλλη τιμή...
Προσωπικά δέν έχω την συγκεκριμένη χρονοκάρτα που αναφέρεσαι και δεν θα έδινα -εύκολα- 30€ για να την αποκτήσω. Θα προτιμούσα να διέθετα αυτά τα 30€ για τηλεκάρτα/ες.
Πάντως πολύ θα ήθελα να μάθω τί σου απάντησαν για την αξία της χρονοκάρτας.
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 09:59:39 πμ »

Καλημέρα σε όλους παιδιά,
Εγω απο τιμή της κάρτας δεν ξέρω αλλά ειμαι σχεδόν σίγουρος για το εύρος της.
http://colnect.com/en/phonecards/phonecard/434439-Hellas_ship-Ships-OTE_Remotes-Greece
Τα αντίτυπα και όλες τις λεπτομέρειες (για τις χρονοκάρτες τουλάχιστον) τα έχει αναλάβει άλλος συλλέκτης  (για την ενημέρωση του σαιτ) δικός μας, έλληνας και τον συγκεκριμένο τον εμπιστεύομαι προσωπικά.
Μάλλον για 12.000 κομμάτια μιλάμε..

φιλικά,
μάρκος
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 07:20:11 μμ »

Είναι γνωστό πως για τις τηλεκάρτες θεωρούμε, σαν κωδικό, τα πρώτα 4 ψηφία της αριθμησής της.
Αυτό να φανταστώ πως ισχύει και για τις τελευταίες εκδόσεις τηλεκαρτών.
Και εξηγώ που θέλω να φτάσω.
Παρατηρώ στο φυλλάδιο που στέλνει ο ΟΤΕ για τις καινούργιες εκδόσεις των τηλεκαρτών οτι αναγράφει το εύρος αρίθμησης κάθε τηλεκάρτας.
Και απ' ότι βλέπω, αρκετές απο αυτές, έχουν 2πλό κωδικό!
Π.χ. στην τηλεκάρτα του 05/13, που αποικονίζει το Λιμάνι του Γαλαξειδίου, ο ΟΤΕ δίνει σαν εύρος αρίθμησης της συγκεκριμένης τηλεκάρτας το 503.787.000-503.844.999, αρα λοιπόν η συγκεκριμένη τηλεκάρτα έχει σαν έκδοση 2 κωδικούς; Τον 5037- και τον 5038-;
Ο κωδικός 5037-, έχει τιράζ 13.000 αντίτυπα, ενω ο  5038-, έχει 45.000 αντίτυπα (σύνολο έχουμε 58.000 αντίτυπα για την συγκεκριμένη τηλεκάρτα).

Εχω δίκιο στον συλλογισμό μου;
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 09:39:49 μμ »

Είναι γνωστό πως για τις τηλεκάρτες θεωρούμε, σαν κωδικό, τα πρώτα 4 ψηφία της αριθμησής της.
Αυτό να φανταστώ πως ισχύει και για τις τελευταίες εκδόσεις τηλεκαρτών.
Και εξηγώ που θέλω να φτάσω.
Παρατηρώ στο φυλλάδιο που στέλνει ο ΟΤΕ για τις καινούργιες εκδόσεις των τηλεκαρτών οτι αναγράφει το εύρος αρίθμησης κάθε τηλεκάρτας.
Και απ' ότι βλέπω, αρκετές απο αυτές, έχουν 2πλό κωδικό!
Π.χ. στην τηλεκάρτα του 05/13, που αποικονίζει το Λιμάνι του Γαλαξειδίου, ο ΟΤΕ δίνει σαν εύρος αρίθμησης της συγκεκριμένης τηλεκάρτας το 503.787.000-503.844.999, αρα λοιπόν η συγκεκριμένη τηλεκάρτα έχει σαν έκδοση 2 κωδικούς; Τον 5037- και τον 5038-;
Ο κωδικός 5037-, έχει τιράζ 13.000 αντίτυπα, ενω ο  5038-, έχει 45.000 αντίτυπα (σύνολο έχουμε 58.000 αντίτυπα για την συγκεκριμένη τηλεκάρτα).

Εχω δίκιο στον συλλογισμό μου;


Ο κωδικός για τις τηλεκάρτες που βγάζει αυτό το εργοστάσιο κατασκευής είναι τριψήφιος. Με το 0 μπροστά γίνεται τετραψήφιος: 0503.
Τετραψήφιος κωδικός αριθμός για αυτό το εργοστάσιο ήταν μέχρι τη κάρτα Seat Auto Lux   06/99   4119. Στην αμέσως επόμενη κάρτα ο κωδικός γίνεται τριψήφιος: Ιωάννινα   06/99   180

Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 09:43:43 μμ »

Μανωλη αμα ειχαι 2 κωδικους θα τους βαζαν χωριστα
οπως στις παλιες τηλεκ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences