Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 05:09:46 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τιμοκαταλογος νεοελληνικων νομισματων  (Αναγνώστηκε 105082 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:15:22 πμ »

Μια πολυ αξιεπαινη δουλεια απο τον Δημητρη (dpodaras)


http://www.greekcoinsforum.com/index.php?board=11.0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2015, 08:21:26 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:26:22 πμ »

Superb...Χίλια μπράβο και ένα εύγε!
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:33:58 πμ »

Αυτή η πολύ καλή δουλεία του Δημήτρη, πρέπει να καρφιτσωθεί σαν μόνιμο θέμα εάν φυσικά το επιτρέπει.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:41:20 πμ »

Συμφωνώ, πολύ καλή δουλειά. Προσωπική μου άποψη πάντως, και λόγω επαγγέλματος, αντί για μια τιμή, θα ήθελα να δώ το εύρος. Έτσι η μεταβλητότητα ή η διασπορά των τιμών λαμβάνετε υπόψιν και το αντίστοιχο διάστημα τιμών για οποιαδήποτε κατάσταση είναι σίγουρα πιο βοηθητικό.

Σημείωση: Το σχόλιο μου αφορά όλους τους καταλόγους που δίνουν συγκεκριμένες τιμές, όχι μόνο τον τιμοκατάλογο του Δημήτρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 10:57:23 πμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2013, 11:05:19 πμ »

Αυτή η πολύ καλή δουλεία του Δημήτρη, πρέπει να καρφιτσωθεί σαν μόνιμο θέμα εάν φυσικά το επιτρέπει.

+1
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 24, 2013, 11:05:23 πμ »

Οι τιμές αναλογα με την κατάσταση και την σπανιοτητα ειναι σωστές κατα 98 τοις εκατο.

Δημητρη μπράβο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
hairybeast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 92


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 24, 2013, 11:08:48 πμ »

Φοβερό,
Δύο-τρεις τιμές που με απασχόλησαν πρόσφατα
είναι αυτές που πρέπει να είναι.
Από εμένα πάντως, τώρα, γλιτώσατε πολλές ερωτήσεις
του τύπου "και πόσο αξίζει αυτό;"
Καταγράφηκε

Μιχάλης
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2013, 11:46:51 πμ »

Και για μένα οι εκτιμήσεις στον κατάλογο του Δημήτρη είναι μέσα στα πλαίσια του λογικού για την εποχή που ζούμε.
Δεν μπορώ να μην αναφερθώ δημόσια στο πενηνταράκι του 1868 που όντως είναι πολύ σπάνιο νόμισμα αλλά οι πρόσφατες πράξεις είναι σε σαφώς χαμηλότερα επίπεδα.
Σίγουρα υπάρχει και ο αντίλογος και με επιχειρήματα μάλιστα, απλά εκφράζω άποψη χωρίς ίχνος ιδιοτέλειας μιάς και το συγκεκριμένο νόμισμα είναι ακόμη πολύ μακρυά από τις οικονομικές μου δυνατότητες έστω και στο επίπεδο των τελευταίων πράξεων.
Τρομερή δουλεια Δημήτρη άξια συγχαρητηρίων για τον κόπο σου και την ακρίβεια των εκτιμήσεών σου.
Πιστεύω ότι μαζί με τον online του Κώστα θα γίνει "μπούσουλας" για όλους μας.     
Ένα μεγάλο μπράβο!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2013, 01:41:04 μμ »

Και για μένα οι εκτιμήσεις στον κατάλογο του Δημήτρη είναι μέσα στα πλαίσια του λογικού για την εποχή που ζούμε.
Δεν μπορώ να μην αναφερθώ δημόσια στο πενηνταράκι του 1868 που όντως είναι πολύ σπάνιο νόμισμα αλλά οι πρόσφατες πράξεις είναι σε σαφώς χαμηλότερα επίπεδα.
Σίγουρα υπάρχει και ο αντίλογος και με επιχειρήματα μάλιστα, απλά εκφράζω άποψη χωρίς ίχνος ιδιοτέλειας μιάς και το συγκεκριμένο νόμισμα είναι ακόμη πολύ μακρυά από τις οικονομικές μου δυνατότητες έστω και στο επίπεδο των τελευταίων πράξεων.
Τρομερή δουλεια Δημήτρη άξια συγχαρητηρίων για τον κόπο σου και την ακρίβεια των εκτιμήσεών σου.
Πιστεύω ότι μαζί με τον online του Κώστα θα γίνει "μπούσουλας" για όλους μας.     
Ένα μεγάλο μπράβο!!!!!!!!!

και πως μπορεις να ξέρεις εσύ Ηλία οτι οι εκτιμησεις του ειναι με ακριβεια?

Εχεις δει μονολεπτα του Οθωνα εκτος του 1833 που έχεις ποτε στην ζωη σου ακυκλοφορητα?

Εχεις δει γενικα χαλκινα του Οθωνα,μισες 1843 η πενηνταρακι 1868 σε δημοπρασια που να πονταρες και να εχασες η να κερδισες?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 24, 2013, 02:54:00 μμ »

Και για μένα οι εκτιμήσεις στον κατάλογο του Δημήτρη είναι μέσα στα πλαίσια του λογικού για την εποχή που ζούμε.
Δεν μπορώ να μην αναφερθώ δημόσια στο πενηνταράκι του 1868 που όντως είναι πολύ σπάνιο νόμισμα αλλά οι πρόσφατες πράξεις είναι σε σαφώς χαμηλότερα επίπεδα.
Σίγουρα υπάρχει και ο αντίλογος και με επιχειρήματα μάλιστα, απλά εκφράζω άποψη χωρίς ίχνος ιδιοτέλειας μιάς και το συγκεκριμένο νόμισμα είναι ακόμη πολύ μακρυά από τις οικονομικές μου δυνατότητες έστω και στο επίπεδο των τελευταίων πράξεων.
Τρομερή δουλεια Δημήτρη άξια συγχαρητηρίων για τον κόπο σου και την ακρίβεια των εκτιμήσεών σου.
Πιστεύω ότι μαζί με τον online του Κώστα θα γίνει "μπούσουλας" για όλους μας.     
Ένα μεγάλο μπράβο!!!!!!!!!

και πως μπορεις να ξέρεις εσύ Ηλία οτι οι εκτιμησεις του ειναι με ακριβεια?

Εχεις δει μονολεπτα του Οθωνα εκτος του 1833 που έχεις ποτε στην ζωη σου ακυκλοφορητα?

Εχεις δει γενικα χαλκινα του Οθωνα,μισες 1843 η πενηνταρακι 1868 σε δημοπρασια που να πονταρες και να εχασες η να κερδισες?
Μία άποψη είπα Βασιλάκη από τις γνώσεις που έχω αποκτήσει μέχρι τώρα.
Δεν έχω χτυπήσει πενηνταράκια γιατί είναι εκτός των δυνατοτήτων μου αυτή τη στιγμή, εξέφρασα άποψη από τις τιμές που έχουν κλείσει σε δημοπρασίες.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 24, 2013, 03:02:14 μμ »

πολυ καλη δουλεια και ενδιαφερον!βεβαια εχω καποιες αποριες προς το παρον,αλλα θα το ψαξω,και αν δεν βγαλω ακρη θα σας ρωτησω..ελπιζω να ετοιμαζει και για τις υπολοιπες περιοδους τετοιους πινακες,(κων/νο β,γεωργιο β,β δημοκρατια και καποδιστρια.) για το τελευταιο βεβαια πιστευω ειναι λιγο δυσκολο με τοσες ποικιλιες αλλα μια τιμολογηση στις πιο ευκολες και συχνες ποικιλιες,θα ηταν καλη νομιζω..επισης στον παυλο,θα ηθελα να δω και το σετ 65 ολοκληρωμενο σε τιμη και οχι μεμονωμενα τα κομματια..οπως με παραξενεψε το 30αρι του 64..αυτο δεν ειναι του κων/νου??αλλα παρ'ολα αυτα,ειναι μια πολυ καλη δουλεια! μπραβο! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 27, 2013, 10:27:46 πμ »

Συμφωνώ, πολύ καλή δουλειά. Προσωπική μου άποψη πάντως, και λόγω επαγγέλματος, αντί για μια τιμή, θα ήθελα να δώ το εύρος. Έτσι η μεταβλητότητα ή η διασπορά των τιμών λαμβάνετε υπόψιν και το αντίστοιχο διάστημα τιμών για οποιαδήποτε κατάσταση είναι σίγουρα πιο βοηθητικό.

Σημείωση: Το σχόλιο μου αφορά όλους τους καταλόγους που δίνουν συγκεκριμένες τιμές, όχι μόνο τον τιμοκατάλογο του Δημήτρη.
Νομιζω πως η τιμη που δινετε σε καταλογους ή στον online καταλογο του Δημητρη (Δημητρη χιλια μπραβο!!), ειναι η κεντρικη τιμη του διαστηματος.
Καταγράφηκε
HELLAS NUM
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:20:06 μμ »

Καλησπερα στην παρεα.
Εχω να παρατηρησω οτι ενας τιμοκαταλος εχει δυο σκελη καθως η λεξη η ιδια ειναι συνθετη , δηλαδη τιμες και καταλογος.
Για τις τιμες εχω να πω οτι σε γενικες γραμμες ειναι οτι πιο κοντινο υπαρχει στην σημερινη πραγματικοτητα , εχω πολλες παρατηρησεις και ενστασεις οπως ολοι πιστευω , αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο αφου μεσω  συζητησεων ο Δημητρης μπορει να διακρινει αν και που χρειαζονται διορθωσεις οι τιμες.
Οσο για το δευτερο συνθετικο της λεξης , δηλαδη ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ , κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι καλυτερο και πληρεστερο εχουμε δει.
Συγχαρητηρια Δημητρη για την προσπαθεια σου και για την αναβαθμιση που δινεις στον Ελληνικο συλλεκτικο χωρο.

Νικος
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
 10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 3249257
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2013, 06:10:42 μμ »

μπορει καποιος να μου πει γιατι ο καραμιτσος εχει διαφορετικα mintage..απο τον καταλογο του Δημητρη?
και δεν ειναι σε 1-2..ειναι σε αρκετα και με αρκετη διαφορα
ενα παραδειγμα ..τον καλοκαγαθο τον εχει ο καραμιτσος 150.000 και στου δημητρη 300.000
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2013, 06:20:49 μμ »

Υπάρχει BU και PROOF.  Μήπως ο ένας αναφέρεται στο σύνολο και ο άλλος στο ένα από τα δύο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo