Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:56:16 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χαρτονομισμα 1000 μαρκα 1910.ετιμηση  (Αναγνώστηκε 4387 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 18, 2013, 08:37:29 μμ »

Καλησπερα σε ολα τα μελη.θα ηθελα μια εκτιμηση για αυτο το χαρτονομισμα παρακαλω.ειναι απο δεσμιδα ακυκλοφορητο,με την κοκκινη σφραγιδα και ειναι του 1910.Εκτιμηση βαση του αριθμου και οτι ειναι ακυκλοφορητο.Κ.Νικο NMS αν και δεν σας γνωριζω προσωπικα ξερω οτι θα μπορουσε να με βοηθησει η απαντηση σας γιατι γνωριζετε αρκετα για τα γερμανικα χαρτονομισματα.ευχαριστω εκ τον προτερων Σπυρος.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2013, 09:11:31 μμ »

σπυρο,βαλε στην αναζητηση 1000μαρκα η 1000marks και θα σου βγαλει.υπαρχουν παλιοτερες εκτιμησεις και θεματα..βεβαια με τις φωτο θα εχεις ενα θεματακι που δεν θα τις βλεπεις.... Χαμόγελο εχω και εγω ενα ακυκλοφορητο και 3 συνεχομενα αλλα φαγωμενα..ομορφα χαρτονομισματα και συνηθως οχι ακριβα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 18, 2013, 09:20:06 μμ »

Καλησπερα Κωστα.εχω βαλει εχω δει και τιμες πανω κατω περιμενω μια απαντηση απο τον Κ.Νικο γιατι εκτος απο ολα τα αλλα που γνωριζει εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει αρκετα στα διαφορα θεματα που απανταει,και η διαφορα του ειναι οι λεπτομεριες..οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ.ααα δεν σε εχω ξεχασει με το τοκεν αλλα δεν υα βρισκω πουθενα..αλλα θα τα βρω και εαν εχω διπλο δικο σου οπως σου ειχα πει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:05:54 μμ »

Μέχρι να έρθει ο Νίκος ρίξε μια ματιά στον κατάλογο...

τα 7 ψηφία  με κόκκινη σφραγίδα και συριακό που είναι σαν το δικό σου ακυκλοφόρητα έχουν 20 ευρό

τα 6 ψηφία έχουν  40 ευρό .

Για να μην σε μπερδεύουν τα κάθε λογής site που ο καθένας ζητάει ότι του κατέβει...

Αν θες και ιστορικά στοιχεία έχω και από αυτά..το 1910 τα 1000 μάρκα ήταν ο μισθός ενός χρόνου εργάτη πλήρους ωραρίου.  Ένα γεύμα με μπύρα έκανε 70  pfennigs...
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:33:09 μμ »

Ευχαριστω nestor για της πληροφοριες σου..αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι εαν αυτη η τιμη ειναι και για το δικο μου.ξερω οτι το γραμμα στην δεξια σφραγιδα πεζει μεγαλο ρολο στο θεμα της τιμης,αλλα δεν γνωριζω για αυτο το γραμμα.εγω παντως δεν ασχολουμε με χαρτονομισματα αν και εχω διαφορες συλλογες δεν ξερω δεν τα συμπαθησα ποτε για καποιο λογο.
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2013, 01:02:49 πμ »

Να είσαι καλά μην ευχαριστείς ,και εγώ μαθαίνω ψάχνοντας για τα δικά σου...Ο κατάλογος δεν λέει για το γραμμα στην στάμπα, λέει για μια διαφορά ανάμεσα σε 6 και 7 ψηφία .
Πιο κάτω έχει την ίδια διαφορά σε αυτό με την πράσινη στάμπα και γράμματα.

Εμένα μου κάνουν πιο ζεστά...το χαρτί ,λίγο τα χρώματα,λίγο οι εικόνες....μου αρέσουν τα χαρτονομισματα.
Τεσπα περί ορέξεως... Κολοκυθόπιτα .γούστα είναι αυτά. Ελπίζω να πέσουν στα χέρια σου πράγματα που σου αρέσουν πιο πολύ στο μέλλον.
Και στείλε και ένα πμ με το θέμα στον Νικο μπας και δεν το δει ..
Καταγράφηκε
stelouni
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:44:09 μμ »

καλησπέρα έχω 33 τέτοια χαρτονομισματα με 7 αριθμούς αρχικα γράμματα Nr και τελευτάιο γράμμα L να υποθέσω πως είναι και αυτά στην κατηγορία των 20 ευρώ? και δεύτερον θα ήθελα να με ενημερώσετε που μπορεί να τα πουλήσει κανείς αυτά ?

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 21, 2013, 12:21:01 πμ »

σπυρο μου γεια σου! ομορφο το χαρτονομισμα σου.... αν και φοβαμαι οτι δεν ειναι ακυκλοοφορητο.. ομως ειναι σε πολυ καλη κατασταση! γιατι λεω για την κατασταση.... στην πισω οψη.. στην κατω αριστερη γωνια.. υπαρχει ιχνος τσακισματος της γωνιας λιγο πριν αρχισει το καδρο του σχεδιου!

τα χαρτονομισματα αυτα ειναι φτηνα! ο δικος μου κραους του 2008 το εχει με τα 7 ψηφια  οντως με 5 10 20 δολλαρια οπως σου εδειξαν... ενω ο γερμανικος μου καταλογος του 2001 το εχει  1 ευρω σε VF και 4 σε ακυκλοφορητο!


θελω να συνιστησω την προσοχη στις τιμες του κραους αυτης της εκδοσης... στα γερμανικα γιατι κατι παιχτηκε... μαλλον καποια λαμογια γιαν α κονομησουν καποιοι!! δεν κανω πλακα!! το χαρτονομισμα των 10 μαρκων του 1906 ενω το 2003 το ειχαν πανφτηνο... αυτο με τον 7 ψηφιο αριθμο σειρας.. το ειχαν δε F στα 3.50$.... ομως το 2008 στην ιδια κατασταση εκτοξευεται στα 120$... (σε G το παει στα 70$), και στην επομενη εκδοση το ξανακατεβαζει νομιζω στα 20-25 δολλαρια... αν καποιος το εχει ας με βοηθησει σε αυτο....

καταλαβαινεται ευκολα οτι κατι παιχτηκε!!! το ιδιο εγινε και με αλλα παλια γερμανικα χαρτονομισματα!

γενικα τωρα.... το 1000 μαρκο το εχω δει να πουλιετε στην ελλαδα ακυκλοφορητο με 3 ευρω! πριν καποιο διαστημα το αγορασε φιλος απο ελληνικο site δημοπρασιων... ακυκλοφορητο!
σε καποιες περιπτωσεις μπορει να το δεις μεχρι 10 ευρω... αλλα...

παντως ειναι ομορφο χαρτονομισμα με ομορφο σχεδιο, εντυπωσιακο σχεδιο και μας δειχνει και καποια στοιχεια ασφαλειας που εχουν πια εκλειψει.... τις περιεργες εγχρωμες τριχες πανω στο σχεδιο (δεν φθοριζουν!), αλλα και το κοτλε χαρτι... που το εκαναν και για λογους ασφαλειας αλλα και ηταν σχετικα μοδα τοτε... αρεσε! Χαμόγελο

σε αυτα να ξερεις οτι θα βρεις 5 ποικιλιες! και καποιες ειναι πανακριβες... αλλα απλα τις ξεχνας.. δεν βρισκονται!

εκτος τις βασικες ποικιλιες υπαρχει ποικιλια σε αυτο που εχεις και στο μεγεθος της πλακας εκτυπωσης του.. που επαιζε στα 175 ή στα 181 χιλιοστα...

τωρα... αυτα με τα 7 ψηφια στον αριθμο σειρας... βγηκαν μετα το 1916 για τα εξοδα του πολεμου.. ή τις αποζημιωσεις... αλλα η σειρα που εχεις...  με το γραμμα Μ... μας λεει οτι τυπωθηκε καπου στο 1921... λιγο πριν γινει ολοκληρωτικη καταρρευση της γερμανικης οικονομιας! σωθηκαν πολλα λογο οτι στην αρχη ειχαν τεραστια αξια αλλα πολυ γρηγορα την εχασαν τελειως!!

προσοχη και σε παρομοια χαρτονομισματα με πρασινο αριθμο σειρας και σφραγιδες... αλλα και σε αλλα που εχουν αλλη ημερομηνια... παλαιωτερη!! εχουν αλλες τιμες...
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:31:08 πμ »

σπυρο μου γεια σου! ομορφο το χαρτονομισμα σου.... αν και φοβαμαι οτι δεν ειναι ακυκλοοφορητο.. ομως ειναι σε πολυ καλη κατασταση! γιατι λεω για την κατασταση.... στην πισω οψη.. στην κατω αριστερη γωνια.. υπαρχει ιχνος τσακισματος της γωνιας λιγο πριν αρχισει το καδρο του σχεδιου!

τα χαρτονομισματα αυτα ειναι φτηνα! ο δικος μου κραους του 2008 το εχει με τα 7 ψηφια  οντως με 5 10 20 δολλαρια οπως σου εδειξαν... ενω ο γερμανικος μου καταλογος του 2001 το εχει  1 ευρω σε VF και 4 σε ακυκλοφορητο!


θελω να συνιστησω την προσοχη στις τιμες του κραους αυτης της εκδοσης... στα γερμανικα γιατι κατι παιχτηκε... μαλλον καποια λαμογια γιαν α κονομησουν καποιοι!! δεν κανω πλακα!! το χαρτονομισμα των 10 μαρκων του 1906 ενω το 2003 το ειχαν πανφτηνο... αυτο με τον 7 ψηφιο αριθμο σειρας.. το ειχαν δε F στα 3.50$.... ομως το 2008 στην ιδια κατασταση εκτοξευεται στα 120$... (σε G το παει στα 70$), και στην επομενη εκδοση το ξανακατεβαζει νομιζω στα 20-25 δολλαρια... αν καποιος το εχει ας με βοηθησει σε αυτο....

καταλαβαινεται ευκολα οτι κατι παιχτηκε!!! το ιδιο εγινε και με αλλα παλια γερμανικα χαρτονομισματα!

γενικα τωρα.... το 1000 μαρκο το εχω δει να πουλιετε στην ελλαδα ακυκλοφορητο με 3 ευρω! πριν καποιο διαστημα το αγορασε φιλος απο ελληνικο site δημοπρασιων... ακυκλοφορητο!
σε καποιες περιπτωσεις μπορει να το δεις μεχρι 10 ευρω... αλλα...

παντως ειναι ομορφο χαρτονομισμα με ομορφο σχεδιο, εντυπωσιακο σχεδιο και μας δειχνει και καποια στοιχεια ασφαλειας που εχουν πια εκλειψει.... τις περιεργες εγχρωμες τριχες πανω στο σχεδιο (δεν φθοριζουν!), αλλα και το κοτλε χαρτι... που το εκαναν και για λογους ασφαλειας αλλα και ηταν σχετικα μοδα τοτε... αρεσε! Χαμόγελο

σε αυτα να ξερεις οτι θα βρεις 5 ποικιλιες! και καποιες ειναι πανακριβες... αλλα απλα τις ξεχνας.. δεν βρισκονται!

εκτος τις βασικες ποικιλιες υπαρχει ποικιλια σε αυτο που εχεις και στο μεγεθος της πλακας εκτυπωσης του.. που επαιζε στα 175 ή στα 181 χιλιοστα...

τωρα... αυτα με τα 7 ψηφια στον αριθμο σειρας... βγηκαν μετα το 1916 για τα εξοδα του πολεμου.. ή τις αποζημιωσεις... αλλα η σειρα που εχεις...  με το γραμμα Μ... μας λεει οτι τυπωθηκε καπου στο 1921... λιγο πριν γινει ολοκληρωτικη καταρρευση της γερμανικης οικονομιας! σωθηκαν πολλα λογο οτι στην αρχη ειχαν τεραστια αξια αλλα πολυ γρηγορα την εχασαν τελειως!!

προσοχη και σε παρομοια χαρτονομισματα με πρασινο αριθμο σειρας και σφραγιδες... αλλα και σε αλλα που εχουν αλλη ημερομηνια... παλαιωτερη!! εχουν αλλες τιμες...

Κ.Νικο ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας, οι λεπτομέρειες ειναι αυτές που σας κάνουν παντα μοναδικό σε καθε απαντηση σς και η γνώση βεβαια...ειπα ακυκλοφόρητο γιατι εχω 6 τετοια χαρτονομισματα με τον εναν αριθμο πισω απο τον αλλο..και ειναι ολα σε τελεια κατασταση..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences