Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 01:35:19 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: δραχμη 1911 μου σου εξηνταέξι  (Αναγνώστηκε 12196 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:46:11 μμ »

...οχι δεν εχω ξαναδει.........ας πω και καμια βλακεια......δεν πειραζει...μαθαινω
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:50:53 μμ »

...οχι δεν εχω ξαναδει.........ας πω και καμια βλακεια......δεν πειραζει...μαθαινω

Να με συγχωρείς, ξέρεις ότι λόγω οικειότητας σου μίλησα έτσι.
Ήδη διέγραψα το σχόλιό μου.

Λόγω της ψιλοπατίνας και του λούστρου, φαίνονται κάποια σημεία λίγο παράξενα και φαίνεται να λαμποκοπά. Επίσης είναι και ο φωτισμός τέτοιος για να δοθεί το κανονικό χρώμα του νομίσματος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:57:27 μμ »

Είναι καταπληκτικό νόμισμα... αλλά...
Στα 65άρια, η βασική αρχή εκτίμησης είναι ότι η κοπή τους πρέπει να είναι ανώτερη του μέσου όρου κοπής. Στα 66άρια, αυτό το σημείο εκτίμησης ανεβαίνει περισσότερο, η κοπή πρέπει να είναι σχεδόν τέλεια.
Το συγκεκριμένο νόμισμα έχει πρόβλημα σ'αυτό ακριβώς το κομμάτι. Προφανώς οι grader το αγνόησαν λόγω του ότι το νόμισμα πραγματικά δεν το έχει ακουμπήσει ποτέ ανθρώπινο χέρι. Παρόλα αυτά, είναι εμφανέστατη η χαλαρή εκτύπωση στο κάτω μέρος της μπροστά όψης και στο πάνω μέρος της πίσω όψης. Σε τέτοιο βαθμό, που σχεδόν δεν φαίνονται τα μαργαριταράκια στην περίμετρο.
Επίσης έχει χαλαρή εκτύπωση στα μαλλιά, στο αυτί, στο κεφάλι της Θέτιδος, στο κεφάλι του αλόγου... και γενικώς σε πολλά σημεία.
Όλα αυτά τα σημεία, σε αντιπαράθεση με άλλα κατώτερου βαθμού νομίσματα, με κάνουν να πιστεύω ότι το συγκεκριμένο είναι overgraded.

Έγινε παλαιότερα συζήτηση για το 66 και είχα, όπως κι έχω ακόμη, την άποψη ότι είναι overgraded.
Δεν είχα τη δυνατότητα να ανεβάσω φωτό απ' το δικό μου, για να εξηγήσω για ποιόν λόγο ανέφερα ότι ανέφερα παλαιότερα. Οπότε σήμερα που το είχα στα χέρια μου, άρπαξα την ευκαιρία για να δικαιολογήσω την άποψή μου.
Άσχετα την κατάσταση του δικού μου, πιστεύω ακόμη ότι το 66 είναι overgraded, επειδή από κάποιον βαθμό και πάνω, εξετάζουμε την ποιότητα κοπής. Το 66άρι δεν έχει εκείνα τα στοιχεία που μπορούν να το ανεβάσουν πάνω από τον μέσο όρο κοπής.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:07:40 μμ »

Πανεμορφη δραχμη να τη χαιρεσαι Κωστα Χαμόγελο.

Τα θεματα που εχω ειναι τα εξης...
Στη βαση του λαιμου αφου μιλαμε για το κοψιμο του νομισματος. Απο τη φωτο επισης δεν καταλαβαινω πολλα απο λουστρο στο οποιο αναφερθηκες, το οποιο καθιστα ενα νομισμα ακυκλοφορητο, και επισης μου κανει εντυπωση ενα νομισμα 100 χρονων να μην εχει πατιναριστει αρκετα!
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:13:53 μμ »

Πανεμορφη δραχμη να τη χαιρεσαι Κωστα Χαμόγελο.

Τα θεματα που εχω ειναι τα εξης...
Στη βαση του λαιμου αφου μιλαμε για το κοψιμο του νομισματος. Απο τη φωτο επισης δεν καταλαβαινω πολλα απο λουστρο στο οποιο αναφερθηκες, το οποιο καθιστα ενα νομισμα ακυκλοφορητο, και επισης μου κανει εντυπωση ενα νομισμα 100 χρονων να μην εχει πατιναρει αρκετα!

Και εμένα με τη πρώτη ματιά μου κάνει για γυαλισμένο..δεν μου δίνει την αίσθηση του τέρμα λουστράτου νομίσματος που λάμπει λόγω αυτού αλλά λάμπει εξαιτίας καθαρισμού. + ότι είναι παράξενο μετά 100 χρόνια να μην έχει πατίνα.
Παρόλα αυτά απο λεπτομέρια είναι πραγματικά πολύ καλό!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:18:35 μμ »

Αν εννοείς στην καμπύλη κάτω, αν υπάρχει γωνία στο λαιμό... Δεν υπάρχει γωνία στην δραχμή. Θα ήταν πολύ παχύ το νόμισμα αν ήταν τόσο τρισδιάστατο.
Για το λούστρο...
Όπως είναι ο φωτισμός, βγήκε για να φανούν οι λεπτομέρειες. Ένα άλλο σημείο που μπορείς να καταλάβεις το λούστρο είναι από το 'ανάγλυφο' στο πεδίο. Με το ίδιο σκεπτικό, που είναι το λούστρο από το 66άρι ;;
Δεν έχει πατιναριστεί, επειδή το πήρα από παλαιότερο συλλέκτη, που το πήρε από παλαιότερο συλλέκτη. Και ακόμη και γω που το 'χω τα τελευταία 30 και πλέον χρόνια, το έχω φυλαγμένο σε 'ειδικές' συνθήκες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:14:12 μμ »

Επειδή με ρωτούν φίλοι με μηνύματα... Δεν θέλω να σχολιάσω περισσότερο για το νόμισμά μου. Δεν το ανέβασα για να δείξω κάτι παραπάνω από τις λεπτομέρειες του.

Πρέπει να υπάρχει μέτρο σύγκρισης και γνώση περίπου των λεπτομερειών του νομίσματος. Κυκλοφορούν πολλά που έχουν σχετικά κακό πάτημα και δεν δείχνουν όλα τα στοιχεία της δημιουργίας του μεγάλου ζωγράφου Γ. Ιακωβίδη. Αν δεν κάνω λάθος, είναι ο 1ος Έλληνας που φιλοτέχνησε θέμα για νόμισμα, μετά τα νομίσματα του Καποδίστρια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:56:31 πμ »

πράγματι Κώστα κι επ' ευκαιρίας συγχαρητήρια για το νόμισμά σου αλλά και για την ανάπτυξη του θέματος!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:55:43 μμ »

λαμποκοπαει το μαγουλακι ...η κανω λαθος?

Έχει μερικά σημεία που πατιναρίστηκε λιγάκι .
Για παράδειγμα... η γραμμή που φαίνεται σαν die crack στην μύτη του Γεωργίου. Έτσι ήταν το σχέδιο. Αυτή η γραμμή είναι κανονική και όχι crack.
Αλλά πρόσεξε και τις γωνίες στο αυτί... με την ευκαιρία αυτή και κάνε, σύγκριση με το 66.
+1
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 05:42:31 μμ »



 Αν δεν κάνω λάθος, είναι ο 1ος Έλληνας που φιλοτέχνησε θέμα για νόμισμα, μετά τα νομίσματα του Καποδίστρια.



Έτσι είναι,δεν κάνεις λάθος!! 
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:53:58 μμ »

Είναι καταπληκτικό νόμισμα... αλλά...
Στα 65άρια, η βασική αρχή εκτίμησης είναι ότι η κοπή τους πρέπει να είναι ανώτερη του μέσου όρου κοπής. Στα 66άρια, αυτό το σημείο εκτίμησης ανεβαίνει περισσότερο, η κοπή πρέπει να είναι σχεδόν τέλεια.
Το συγκεκριμένο νόμισμα έχει πρόβλημα σ'αυτό ακριβώς το κομμάτι. Προφανώς οι grader το αγνόησαν λόγω του ότι το νόμισμα πραγματικά δεν το έχει ακουμπήσει ποτέ ανθρώπινο χέρι. Παρόλα αυτά, είναι εμφανέστατη η χαλαρή εκτύπωση στο κάτω μέρος της μπροστά όψης και στο πάνω μέρος της πίσω όψης. Σε τέτοιο βαθμό, που σχεδόν δεν φαίνονται τα μαργαριταράκια στην περίμετρο.
Επίσης έχει χαλαρή εκτύπωση στα μαλλιά, στο αυτί, στο κεφάλι της Θέτιδος, στο κεφάλι του αλόγου... και γενικώς σε πολλά σημεία.
Όλα αυτά τα σημεία, σε αντιπαράθεση με άλλα κατώτερου βαθμού νομίσματα, με κάνουν να πιστεύω ότι το συγκεκριμένο είναι overgraded.

εάν δεν το δεις στο χέρι ,όλα τα παραπάνω που λες δεν υπάρχουν.
Αυτά που λες υπάρχουν μόνον εάν δεις οποιοδήποτε νόμισμα στο χέρι σου και οχι σε μια φωτογραφια.
Ουτε οι PCGS graders δεν μπορουν να πουν εαν κατι ειναι overgraded απο μια φωτογραφία.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 07:00:53 πμ »

Είναι καταπληκτικό νόμισμα... αλλά...
Στα 65άρια, η βασική αρχή εκτίμησης είναι ότι η κοπή τους πρέπει να είναι ανώτερη του μέσου όρου κοπής. Στα 66άρια, αυτό το σημείο εκτίμησης ανεβαίνει περισσότερο, η κοπή πρέπει να είναι σχεδόν τέλεια.
Το συγκεκριμένο νόμισμα έχει πρόβλημα σ'αυτό ακριβώς το κομμάτι. Προφανώς οι grader το αγνόησαν λόγω του ότι το νόμισμα πραγματικά δεν το έχει ακουμπήσει ποτέ ανθρώπινο χέρι. Παρόλα αυτά, είναι εμφανέστατη η χαλαρή εκτύπωση στο κάτω μέρος της μπροστά όψης και στο πάνω μέρος της πίσω όψης. Σε τέτοιο βαθμό, που σχεδόν δεν φαίνονται τα μαργαριταράκια στην περίμετρο.
Επίσης έχει χαλαρή εκτύπωση στα μαλλιά, στο αυτί, στο κεφάλι της Θέτιδος, στο κεφάλι του αλόγου... και γενικώς σε πολλά σημεία.
Όλα αυτά τα σημεία, σε αντιπαράθεση με άλλα κατώτερου βαθμού νομίσματα, με κάνουν να πιστεύω ότι το συγκεκριμένο είναι overgraded.

εάν δεν το δεις στο χέρι ,όλα τα παραπάνω που λες δεν υπάρχουν.
Αυτά που λες υπάρχουν μόνον εάν δεις οποιοδήποτε νόμισμα στο χέρι σου και οχι σε μια φωτογραφια.
Ουτε οι PCGS graders δεν μπορουν να πουν εαν κατι ειναι overgraded απο μια φωτογραφία.
+1000000000!!!!!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 08:15:49 πμ »

εάν δεν το δεις στο χέρι ,όλα τα παραπάνω που λες δεν υπάρχουν.
Αυτά που λες υπάρχουν μόνον εάν δεις οποιοδήποτε νόμισμα στο χέρι σου και οχι σε μια φωτογραφια.
Ουτε οι PCGS graders δεν μπορουν να πουν εαν κατι ειναι overgraded απο μια φωτογραφία.

Συμφωνώ και επαυξάνω... +1
Δεν κρίνουμε νόμισμα, κρίνουμε φωτογραφία (πάντα το λέω αυτό).

Αυτό που λες όμως, πρέπει να το αποδεχτούμε για όλα τα νομίσματα που ανεβαίνουν προς αξιολόγηση και όχι κατά το δοκούν. Πρόσεξα ότι δεν συμβαίνει το ίδιο, όταν τα νομίσματα που ανεβαίνουν είναι Raw.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 08:28:14 πμ »

Καλημερα, συνηθως ειμαστε πιο αυστηροι με τα raw γιατι τα σλαμπαρισμεμα καποιος τα εχει δει απο κοντα (εκτος του ιδιοκτητη) και εκανε μια εκτιμηση...βεβαια στο 95% των εκτιμησεων εχουν δικιο! 
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 07:50:14 μμ »

Τελικα εφτασε $1,762.50 (includes BP Buyer's Premium)

http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3026&lotNo=25052&type=bidnotice-tracked-dailystatus
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences