Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:39:52 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιταλικο γραμματοσημο που το εκαναν χαρτοσημο!!!  (Αναγνώστηκε 3377 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:25:52 μμ »

Ρε παιδια.. γνωριζει κανεις τιποτα για αυτο που εχω στα χερια μου;;; ιστορια, τυχον αξια κτλ;;

τι εχω τωρα.... Χαμόγελο

επεσε στα χερια μου γραματοσημο ιταλικο του 1901... απο αυτα με τον αετο τον ιταλικο! γνωριζω οτι επισφραγισμενα με το ονομα του νησιου αναλογα σε ποιο θα κυκλοφορουσαν..... τετοια γραμματοσημα ηταν εν χρηση στα δωδεκαννησα το 1912....

αυτο που εχω... δεν εχει επισφραγηση νησιου αλλα αλλο! ενω γραφει Poste Italiane...  (αν και αο την σφραγιδα που εχει ισα που φαινεται...), εχει τυπωμενο πανω του  "DEBITO PUBLICO OTTOMANO" και αντι της αξιας που κανονικα ηταν 2 cent... σφραγισαν απο πανω γραφωντας "20 PARA".

το γραμματοσημο εγινε χαρτοσημο και ηταν σε εγγραφα της εποχης!!!

μαλιστα φαινεται πανω του σφραγιδα.... DIRETTORE DELL....(βρισκεται ακριβως στο σημειο που ειχε το Poste Italiana)  και πανω στο γραμματοσημο-χαρτοσημο εχει με πενα γραμμενο ενα καλλιγραφικο "α", (οχι κεφαλαιο!!!), σε μεγαλο μεγεθος!

για τον οποιο πιστευει οτι αυτο το Α ειναι τυχαιο... απλα πληροφορω οτι δεν εχω μονο ενα τετοιο περιεργο... και ολα εχουν αυτο το Α....

τι ειναι ρε παιδια αυτο;;; εχετε ακουσει για κατι τετοιο;;;

δεν μιλαμε για τα Marca da bollo..... αλλα για γραμματοσημο που το αλλαξαν σε οθωμανικους παραδες και το εκαναν χαρτοσημο!!! βρεθηκε εδω στην ροδο σε χαρτια πανω.. αλλα δυστυχως η προηγουμενη κατοχος τα εκοψε απο πανω.... 
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:29:25 μμ »

ουαου!!Νικο δεν σε πιστευω!!! εχεις κατι και δεν ξερεις πληροφοριες????κατι συμβαινει εδω περα!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
εισαι καλα φιλε μου?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:33:09 μμ »

χαχαχαχαχα και σε αλλο με νομισματα εβαλα που δεν ξερω... αλλα.. αναρωτιεμαι αν ξερει κανεις... (μιας και ρωταω για οθωμανικα νομισματα ειδικης κοπης και χρησεως σε συγκεκριμενη περιοχη)
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:35:41 μμ »

χαχαχαχαχα και σε αλλο με νομισματα εβαλα που δεν ξερω... αλλα.. αναρωτιεμαι αν ξερει κανεις... (μιας και ρωταω για οθωμανικα νομισματα ειδικης κοπης και χρησεως σε συγκεκριμενη περιοχη)

τωρα σιγουρα κατι δεν παει καλα..ο ειδικος των οθωμανικων ζητα βοηθεια σε οθωμανικο ειδικης κοπης κιολας!!εγω σιγουρα δεν μπορω να βοηθησω ουτε στο νομισμα ουτε στο γραμματοσημο...αλλα πιστευω αν εβαζεσ και φωτο,ισως καποιος να μπορουσε να κανει κατι...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:46:48 μμ »

για τα νομισματα δεν εχω καν φωτο.... δεν τα εχω δει ποτε! για το γραμματοσημο προσπαθω αλλα δεν μπορω να βγαλω καλη φωτο...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:47:32 μμ »

για τα νομισματα δεν εχω καν φωτο.... δεν τα εχω δει ποτε! για το γραμματοσημο προσπαθω αλλα δεν μπορω να βγαλω καλη φωτο...

πιστευω σε σενα..ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:48:18 μμ »

Εγώ πάντως ήδη άνοιξα τους καταλόγους και προσπαθώ να λύσω το γρίφο.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2013, 11:08:29 μμ »

θα ξαναπροσπαθησω αυριο για φωτο γιατι πρεπει να παω για υπνο... ειμαι πρωινος και...
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2013, 11:32:09 μμ »

Προς το παρόν βρήκα τα εξής:

1. Τι ήταν το οθωμανικό χρέος;
http://en.wikipedia.org/wiki/Ottoman_public_debt

2. Πώς ήταν τα αντίστοιχα στα Δωδεκάνησα;
http://www.ebay.com/itm/EGEO-1916-SCARPANTO-MARCA-DA-BOLLO-DEBITO-PUBBLICO-OTTOMANO-P-10-MNH-/400383733332?pt=Erinnofilia&hash=item5d38baee54

3. Πού αλλού διαβάζουμε D.P.O.?
http://www.ebay.de/itm/RODI-ITALIAN-REVENUES-MARCA-DA-BOLLO-FISCALI-STAMPS-ITALY-OTTOMAN-TURKISH-RHOD-/200923628106?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ec7fb424a

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 20, 2013, 07:36:04 μμ »

χχμμ... το δικο μου ειναι σαν αυτο που λεει 10 παρα... αλλα το δικο μου ειναι των 20 παραδων!

ευχαριστω φιλε μου! Χαμόγελο αυτα τωρα.... εξακολουθουν να εχουν φιλοτελικο ενδιαφερον ή ειναι πια χαρτοσημα;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences