Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:01:44 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συζητηση για γραμματοσημα  (Αναγνώστηκε 9046 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:37:09 πμ »

Καλησπέρα και πάλι! Προσωπικά συλλέγω τα πάντα από γραμματόσημα. Ολες τις χώρες,σφραγισμένα,ασφράγιστα.Το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής μου είναι σφραγισμένα.Τα περισσότερα ξένα προέρχονται από ανταλλαγές με ελληνικά διπλά τα οποία άλλα είχα από γνωστούς άλλα τα αγόρασα στη συσκευασία χαρτοπόλεμου με τα 500 διαφορετικά από το Μοναστηράκι έναντι 8-10 ευρώ.

Ασφράγιστα συλλέγω Ελλάδα (όσα αντέχει η τσέπη μου αλλιώς σφραγισμένα).Έχω 20 εύκολες χρονιές ελληνικές πλήρεις,ασφράγιστες..(1960-1986).Συλλέγω πλήρεις χρονιές Ανατολικής Γερμανίας ,Ισπανίας και έχω και αρκετά Λιθουανίας+ κάποια θέματα που με ενδιαφέρουν από διάφορες χώρες.

Δεν έχω ξοδέψει μια περιουσία ίσως γιατί ξεκίνησα να συλλέγω την τελευταία τριετία και πάλι επιλεκτικά αγοράζω από ebay/μαγαζιά/πάγκους/ΕΛΤΑ.Όταν βρω χρόνο θέλω να μετρήσω τι έχω μαζέψει μέχρι τώρα..πρέπει να είναι πάνω από 12.000 διαφορετικά.Δε πιστεύω να έχω ξοδέψει πάνω από 500 ευρώ..

Πιστεύω η χαρά του συλλέγειν δλδ η τακτοποίηση,η μελέτη, η αίσθηση πως έχεις ένα κομμάτι της ιστορία,η ικανοποίηση όταν συμπληρώνεις μία σειρά αξίζει τον κόπο. Κατά πόσο αποτελεί επένδυση η συλλογή μου δεν με απασχολεί αν και προσωπικά πιστεύω πως αυτή η αγορά πολύ παρακάτω δεν έχει..Για εμένα το θέμα είναι να κάνει κανείς κάτι όμορφο να το βλέπει να το χαίρεται με όσα μπορεί να διαθέσει,οι άνθρωποι που ξοδεύουν μεγάλα ποσά για σπάνια γραμματόσημα και τα κλείνουν στο θησαυροφυλάκιο είναι επενδυτές και όχι συλλέκτες στο 99% των περιπτώσεων..

Συγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι που έγραψα και αν περιαυτολόγησα κάπως. Χαμόγελο Καλημέρα!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences