Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:59:55 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συζητηση για γραμματοσημα  (Αναγνώστηκε 9049 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:36:46 μμ »

Γεια χαρα στην παρεα
Αναρωτιομουν παντα γιατι οι συλλεκτες γραμματοσημων , ενω αποδεδειγμενα ειναι πολλοι περισσοτεροι απο τους αντιστοιχους στα νομισματα, δε δραστηριοποιουνται σε φορουμ. Τα φορουμ που εχουν σα βαση τους συλλεκτες νομισματων αυτη τη στιγμη ειναι 4-5. Παρολλο που υπαρχουν πολλες λεσχες σε ολη την Ελλαδα, παρολλο που στον Καραμητσο καθε μηνα γινεται δημοπρασια που αλλαζουν χερια πολλα χρηματα, εντουτοις, οι φιλοι των γραμματοσημων κινουνται σε ενα underground θα ελεγα χωρο. Κανεις δε ξερει ποιοι ειναι, που μενουν κλπ, παρα μονο μια πολυ κλειστη κοινωνια ανθρωπων. Σε αντιθεση με τους νομισματαδες που ολοι λιγο πολυ τους ξερουμε, ακομα και το τι δουλεια κανουν γνωριζουμε. Το φαινομενο αυτο εχει προεκταση, περα απο την επιφανεια αυτη, και στην αγορα.
Εξηγουμαι καλυτερα με παραδειγματα.
Καθε μηνα ο Καραμητσος βγαζει λαχνους με ολα σχεδον τα γραμματοσημα του καταλογου. Καθε σειρα βγαινει σε μονη σειρα, σε τετραδα, σε παραλλαγες, λαθη κλπ....Επειδη παρακολουθω τις δημοπρασιες περιπου 10 χρονια, εχω σχηματισει μια αρκετα καλη εικονα στο θεμα αυτο. Το πληθος των λαχνων που βγαινουν ειναι -σε σχεση με τα νομισματα- πολυ μεγαλυτερο. Τα στοκ αντιστοιχα μεγαλυτερα. Η σειρα της δημοκρατιας (1933) που ειναι η πιο δυσκολη σειρα του 20ου αιωνα (εξαιρουνται σφαλματα, ποικιλιες κλπ), και εχει τιμη καταλογου 2000 ευρω (Ο Καραμητσος την δινει περιπου 1000-1200 στις δημοπρασιες), βγαινει τουλαχιστον 7-8 φορες το χρονο σε ασφραγιστη κατασταση και μερικες φορες και σε τετραδα. Σκεφτειτε λοιπον αντιστοιχα ενα νομισμα αυτης της κλασης τιμης....πχ 20 δρχ 1884 μσ64, δραχμες Γεωργιου μσ64 (πλην 1883), 10λ 1882 μσ65 κλπ....τα οποια βαση των καταλογων των 2 μεγαλυτερων εταιρειων παρουσιαζουν ενα στοκ 20-30 κομματιων. Αρα, ενα γραμματοσημο μιας Χ τιμης σε σχεση με ενα αντιστοιχο νομισμα Χ τιμης επισης, παρουσιαζει πολυ μεγαλυτερο στοκ. 2 τινα μπορει να συμβαινουν....ειτε η αγορα ειναι υπερτιμημενη, ειτε οι συλλεκτες ειναι περισσοτεροι (ειτε και τα 2 μαζι).
Αντιστοιχα 'σκοτεινος' στο θεμα αυτο ειναι και ο χωρος των χαρτονομισματων, με αγνωστους συλλεκτες, αγνωστα σχετικα στοκ, και φανταζομαι αρκετα μικροτερη αγορα, αλλα με μεγαλη ζητηση οταν βγαινει ενα καλο κομματι.
Ενα ακομα σημειο που θελω να επισημανω, ειναι οτι ενω στο χωρο των νομισματων οι εταιρειες πιστοποιησης εχουν σαρωσει πλεον την αγορα, στα γραμματοσημα, που ειναι και πολυ πιο ευθραυστο υλικο απο αποψη συντηρησης, και αρκετα πιο απαιτητικο οσον αφορα την αξιολογηση, οι εταιρειες πιστοποιησης ειναι αγνωστη πρακτικη , παρα μονο σε καποια πολυ σπανια κομματια , στα οποια δραστηριοπουνται εταιρεις που καν δε γνωριζουμε εδω Ελλαδα.
Οποιος θελει επικουρικα να πει κατι για τα παραπανω, ειμαι πολυ ανοιχτος να ακουστουν και αλλες αποψεις..ολα αυτα ειναι δικα μου συμπερασματα που προηλθαν απο τη μεχρι τωρα ενασχοληση μου με τους 3 αυτους συλλεκτικους χωρους.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 13, 2013, 06:06:06 μμ »

Πολύ καλό θέμα!! Προσωπικά δεν έχω βγάλει άκρη,το παλεύω και εγώ..

Με αυτά που καταλαβαίνω,το θεωρώ δύσκολο οι συλλέκτες γραμματοσήμων να είναι διαφορετικού χαρακτήρα (αντικοινωνικοί, εσωστρεφείς,εχθροί της τεχνολογίας κλπ) από των άλλων ειδών.Τις περισσότερες φορές είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι,απλά αυτό που μας χαρακτηρίζει είναι αυτό που μας τραβάει περισσότερο.Εγώ πχ, μαζεύω και κέρματα και χαρτονομίσματα αλλά τα γραμματόσημα με κέρδισαν περισσότερο οπότε χαρακτηρίζομαι περισσότερο "συλλέκτης γραμματοσήμων".

Από παρατηρήσεις μου.
Υπάρχουν περισσότερα μαγαζιά με εξειδίκευση στα νομίσματα από τα αντίστοιχα στα γραμματόσημα.
 
Υπάρχει μεγαλύτερη δραστηριότητα στο διαδίκτυο από συλλέκτες νομισμάτων.

Υπάρχουν πολλοί περισσότεροι πάγκοι στο Μοναστηράκι και σε αγορές γενικά με νομίσματα πάρα με γραμματόσημα.

Μεγαλύτερη κάμψη τιμών λόγω κρίσης έχουν τα γραμματόσημα σε σχέση με νομίσματα.(αναφέρομαι στα κομμάτια που συλλέγει ένας μέσος συλλέκτης με ένα μικρομεσαίο budget και από τα 2 είδη και όχι στα δύσκολα κομμάτια για τους λίγους).Αλλά αυτά που αναφέρει ο heretic77 δείχνουν πως για τα ακριβά κομμάτια αυτό αντιστρέφεται.

Αυτό που βγαίνει,κατά τη γνώμη μου, είναι πως οι τους περισσότερους Έλληνες συλλέκτες τους έχουν κερδίσει τα κέρματα ,χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν συλλέγουν και άλλα αντικείμενα,σε επίπεδο μεγαλοσυλλεκτών όμως υπάρχουν στα γραμματόσημα πολλοί που ξοδεύουν σοβαρά ποσά και μάλλον οι συλλέκτες αυτοί να είναι και περισσότεροι από των νομισμάτων..καταλυτικό ρόλο παίζουν και οι ξένοι συλλέκτες.Μήπως σαν χώρα υποτιμούμε τα γραμματόσημά μας σε σχέση με τους ξένους συλλέκτες τελικά;


Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2013, 09:28:57 μμ »

Να πω και εγω κάτι που σκέφτομαι.Θεωρω ότι η πιο νέα γενιά μεγάλωσε με την μόδα του μπαλέτου,πιάνου,καράτε,ξένες γλώσσες,τηλεόραση ,τηλεόραση,τηλεόραση κλπ.που να υπάρξει χρόνος για συλλεκτες.Αυτα ειναι προνόμια των παππούδων που λίγο λίγο μας αφήνουν.Τα νομισματα ειναι πιο κοντά στην επένδυση ,ψυχολογικά,και ο φιλοτελισμος θεωρείται περισσότερο σαν χόμπι.Λαθος βέβαια κατα την γνώμη μου.Ενα ειναι σίγουρο όμως.Μολις κάνει κάποιος αρχή με την συλλογή γραμματοσημων,δύσκολα ξεκολλαει.Ειναι αλκοολικι όπως και να το κάνουμε.Μακαρι να βγουν απο τα μπαουλα και τα γραμματοσημα.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2013, 09:35:49 μμ »

Εγω προσωπικά μαζεύω απο όλα, γραμματόσημα, χαρτονομίσματα και νομίσματα, όσο αντέχει η τσέπη μου.
Τα γραμματόσημα είναι η πρώτη μου συλλεκτική αγάπη. Πιστεύω και για πολλούς άλλους.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2013, 04:17:55 μμ »

Κατ'αρχάς τα συγχαρητήρια και από εμένα για αυτό το όντως hereticό θέμα.
Τα της αγοράς, των υπερτιμήσεων κλπ. δεν τα ξέρω, γιατί συλλέγω γραμματόσημα από χόμπι και όχι ως επένδυση.
Όσον αφορά τον Καραμήτσο, λάβετε υπόψη ότι οι δημοπρασίες του έχουν διεθνή εμβέλεια. Ο άνθρωπος στέλνει δωρεάν καταλόγους μέχρι και στην Αμερική και σίγουρα πολλά κομμάτια του κάνουν υπερπόντια ταξίδια.
Όσον αφορά τους συλλέκτες, κάθε άλλο παρά σε underground χώρο θα τους τοποθετούσα. Μάλλον κρυψίνοια υπάρχει. Οι λέσχες μη νομίζετε ότι αποτελούν κάτι ιδιαίτερο, πολλές φορές δυστυχώς μετατρέπονται σε φτηνές εμποροπανηγύρεις και δεν προωθούν την αγάπη για το γραμματόσημο. Είναι πραγματικά λυπηρό. Τα γηραιά μέλη τους δεν έχουν τη διάθεση αλλά ούτε και το (βιολογικό) σθένος να οργανώσουν δράσεις προβολής του γραμματοσήμου.
Επίσης, καθώς η συλλογή γραμματόσημου απαιτεί χρόνο (πλύσιμο, στέγνωμα, επιλογή του κομματιού που αξίζει να μπει στη συλλογή, οργάνωση στη συλλογή, αναζήτηση ποικιλιών, μελέτη καταλόγων, σύνταξη λιστών βάσει αριθμών καταλόγου κλπ.) προσελκύει συνήθως συνταξιούχους που δε δουλεύουν πια και έχουν χρόνο. Και αυτοι οι άνθρωποι στην Ελλάδα, σε συντριπτική πλειοψηφία, δεν έχουν ακόμη τις δεξιότητες να χειριστούν υπολογιστές. Είναι απλά τα πράγματα.
Η κρυψίνοια που αναφέραμε παραπάνω και η ελληνική λογική "να βγάλω και από τη μύγα ξύγκι" εξηγεί και το γεγονός ότι στις λέσχες ή στο διαδίκτυο σπάνια γίνεται συζήτηση -που να μη συνδέεται με πώληση, εκτίμηση κλπ.- για τις Μεγάλες Κεφαλές του Ερμή, ένα εξάισιο κλασικό γραμματόσημο, μοναδικής καλλιτεχνικής αξίας σε παγκόσμιο επίπεδο. Στις λέσχες δε μιλάει κανένας για αυτές. Στο ελληνόφωνο διαδίκτυο δε νομίζω ότι θα βρείτε πάνω από 4-5 "αγνές" συζητήσεις, που να μην αποσκοπούν στο κέρδος.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 14, 2013, 04:44:40 μμ »

Σας ευχαριστω καταρχην για τα καλα σας λογια  Χαμόγελο
Ανοιξα το θεμα αυτο για το λογο οτι αυτο το 'αλκοολικι' που ειπε καποιος φιλος πιο πανω πολλες φορες με πιανει σε ασχετες στιγμες και εκεινη την ωρα θελω τη δοση μου! Και δυστυχως θελω να διαβασω καποιο θεμα για το αντικειμενο που μ αρεσει και οι συζητησεις που βρισκω ειναι πολυ φτωχες και εξαντλουνται σε 2-3 απαντησεις. Και ομως, πιστευω οτι το γραμματοσημο εχει πιο δαιδαλωδη θεματολογια απο το νομισμα. Μονο οι κεφαλες Ερμη ειναι ενα κεφαλαιο απο μονο του που αν υπηρχε ενδιαφερον αντιστοιχο με τα νομισματα, θα συζητουσαμε για χρονια και τελειωμο δε θα ειχε. Σκεφτειτε μονο μια 25ετια με περιπου 15 διαφορετικες περιοδους, για 7 γραμματοσημα που ουσιαστικα στην οψη ειναι ιδια, αλλα μελετωντας τα , τα 7 γραμματοσημα γινονται 1007 και βαλε , με τοσες ποικιλιες εικονας, χαρτιου, σφαλματων, αποχρωσεων....εγω πχ μαζευω 10λεπτα Ερμη της τελευταιας περιοδου, εχω πολλα κομματια που βλεποντας τα διπλα διπλα, το καθενα απο αυτα ειναι μια ολοκληρη ιστορια, γιατι το καθενα εχει διαφορετικο χρωμα, σφραγιδα κλπ κλπ. Και οι τιμες γενικοτερα θα ελεγα ειναι αρκετα προσιτες, αν καποιος συλλεξει σφραγισμενα κομματια, χωρις βεβαια να παραβλεπουμε οτι υπαρχουν πανακριβα κομματια οπως και στα νομισματα.
Μου αρεσει επισης η περιοδος 24-59, που ειναι ο κυριος ογκος που συλλεγω...και εκει ισχυουν πανω κατω τα ιδια, σε ποικιλιες, σφαλματα, και οτι μπορει να φανταστει κανεις.
Ισως ειναι αυτο που ειπε ενας φιλος πιο πανω, οτι οι νεοι συλλεκτες πια εχουν επικεντρωθει αποκλειστικα στο νομισμα, και το γραμματοσημο ειναι χομπι πιο μεγαλων ηλικιων...και λογικο γιατι πλεον η αλληλογραφια εχει περιοριστει παρα πολυ πια, με τη διαδοση του ιντερνετ. Ισως να ναι και καλυτερα που ειναι τα πραγματα ετσι, γιατι υπαρχει ενα μυστηριο και παρασκηνιο.
Με ποια περιοδο ασχολειστε εσεις περισσοτερο? Εγω οπως ειπα κ πριν, μαζευω ασφραγιστα απο περιοδο 24-59 και τελευταια περιοδο κεφαλων Ερμη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2013, 05:02:36 μμ »

χωρις να ειμαι συλλεκτης γραμματοσημων,χωρις να εχω σην κατοχη μου εστω και ενα γραμματοσημο,πιστευω οτι αυτη η underground φαση που ειπε ο φιλος παραπανω,οφειλεται λιγο-πολυ στο γεγονος του οτι το εκδιαφερον συλλογης γραμματοσημων ηταν σε μια περιοδο χωρις υπολογιστες-ιντερνετ-φορουμ κτλ...οτι γινοταν,γινοταν με τον απλο τροπο..εκτοτε,και αφου το συλλεκτικο ενδιαφερον για τα γραμματοσημα μειωθηκε,ισως δεν ενδιαφερονται πολλοι για αυτο και οπως ειπωθηκε παραπανω,οι γηραιοτεροι δεν εχουν το σθενος πλεον να υποστηριξουν πολυ ενεργα τον τομεα αυτο..ετσι εχει φτασει στο σημειο αυτο που βρισκεται τωρα..εν αντιθεση με τα κερματα,που ειναι πιο διαδεδωμενο σπορ,με πληθωρα κατηγοριων-επενδυσεων-μεταλλων κτλ,οπου υπαρχει και η πιο ευρεια ανταλλαγη πληροφοριων και αποψεων,πιστευω ομως οτι συμβαλλει και το γεγονος του οτι πχ ειχα καποιες οικονομιες στην ακρη,αλλαξε το νομισμα,κρατησα μερικα και σιγα σιγα δημιουργειται μια μικρη συλλογη απο νομισματα ευκολοτερα απ'οτι με τα γραμματοσημα..τα οποια περνανε απο γενια σε γενια και ισως καποιος απογονος ενδιαφερθει περισσοτερο να ασχοληθει..με τα γραμματοσημα ειναι δυσκολοτερο να βρεθουν ''κατα τυχη'' στα χερια καποιου αν δεν μαζευει..αυτη ειναι η γνωμη μου..λιγο μπερδεμενη αλλα πιστευω να καταλαβατε τι θελω να πω.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2013, 06:07:13 μμ »

Oi μεγάλοι συλλεκτες γραμματοσήμων είναι μεγάλης ηλικίας. Δεν ξερουν το ιντερνετ.

Η αγορά γραμματοσήμων είναι στρεβλή - όπως και αγορά ακινήτων - . Οταν η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζήτηση συναντήσει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ προσφορά θα κλάψουνε μανούλες.

Θα πω 2 παραδείγματα που τα έχω ξαναπει .Πρώτο , σειρές της Δημοκρατίας ΜΗΝ 1933 υπαρχουν απειρες. Δεν δικαιολογείται αυτή η τιμή. Οταν οι ζητούντες την σειρα αυτή αντιληφθούν τα κομματια που πυαρχουν δεν θα δινουν ουτε 100 δολαρια για να την αποκτήσουν.
Δεύτερον, δεν υπάρχει πραγματική προσφορά γραμματοσήμων στην Ελλάδα. Μονον ένας οικος δημοπρασιών υπάρχει και ότι βρεθει απο δημοπρασίες του εξωτερικού. Ποτέ δεν θα μάθετε τι υπάρχει και τι όχι. Για αυτόν τον λόγο σταμάτησα να συλλεγω ελληνικά γραμματόσημα και στράφηκα στο εξωτερικό (περιπου).

Τα καινούρια είναι πεταμένα λεφτά. Δεν κανουν ούτε το κόστος. Ωραίο είναι το χόμπυ αλλά όχι να πετάς λεφτα στο πηγαδι , δεν λεει. Και δεν μου περισσεύουν.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2013, 07:33:20 μμ »

Οταν η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζήτηση συναντήσει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ προσφορά θα κλάψουνε μανούλες.
...
Τα καινούρια είναι πεταμένα λεφτά. Δεν κανουν ούτε το κόστος. Ωραίο είναι το χόμπυ αλλά όχι να πετάς λεφτα στο πηγαδι , δεν λεει. Και δεν μου περισσεύουν.

Αγαπητέ Solferino, μανούλες ποτέ δεν είναι καλό να κλαίνε. Αν πρόκειται να είναι αυτό το τίμημα, ας μη γίνει ποτέ αυτή η συνάντηση. Χαμόγελο
Την πικραμένη άποψή σου για τα ασφράγιστα την έχω ακούσει πολλάκις από παλιούς, συνεπείς συλλέκτες που έδιναν τα λεφτάκια τους το '60 και το '70 στα ΕΛΤΑ και σήμερα τα γραμματοσημα τους τιμώνται λιγότερο από το άλμπουμ που τα φιλοξενεί. Τα γραμματόσημα σε Ευρώ όμως νομίζω ότι έχουν αξία. Σε κάθε σειρά υπάρχει ένα δύσκολο γραμματόσημο που τυπώνεται πλέον μόνο σε 120.000-200.000 αντίτυπα. Δε νομίζω ότι αγοράζοντάς τα ρίχνεις λεφτά στο πηγάδι. Στο κάτω κάτω ας τα πάρουμε και ας τα δίνουμε σε παιδιά, να σπείρουμε την αγάπη για το φιλοτελισμό σε μάτια που βλέπουν (ακόμη) στο γραμματόσημο τις εικόνες και όχι τους αριθμούς.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 14, 2013, 07:45:45 μμ »

αν δίνεις 5 και 10 ευρώ ίσως να μην σε νοιάζει. Αν δίνεις χιλιάρικα σε νοιάζει εκτος απο παρακαταθήκη να αφήσεις και κάτι που να έχει και αξία.

Αγαπητέ μου τα λεκώμματα του Αγίου όρους τυπωθηκαν σε 3.000 μόνο τεμάχια. Βρες πόσο κάνουν σημερα......
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 14, 2013, 07:54:13 μμ »

αν δίνεις 5 και 10 ευρώ ίσως να μην σε νοιάζει. Αν δίνεις χιλιάρικα σε νοιάζει εκτος απο παρακαταθήκη να αφήσεις και κάτι που να έχει και αξία.

Αγαπητέ μου τα λεκώμματα του Αγίου όρους τυπωθηκαν σε 3.000 μόνο τεμάχια. Βρες πόσο κάνουν σημερα......

Έπεσες μέσα. Τόσα δίνω, να μη σου πω και λιγότερα.
Όσο για το Αγιον Ορος, ακόμα δε βγήκαν από το αυγό, τι παρακαταθήκη να αποτελέσουν; Ακόμα δεν έγινε η αγουρίδα μέλι. Είμαι βέβαιος ότι σε 40-50 χρόνια μια χαρά θα τα βγάλουν τα λεφτά τους. Το θέμα είναι ποιος θα τα χαρεί τότε...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 14, 2013, 07:58:11 μμ »

xexexexe. Οι κληρονόμοι μου και θα λένε 'ευτυχώς που υπήρχει ο ΄###### ο παππούς Βασίλης'. Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 14, 2013, 07:58:36 μμ »

εγω παντως,μιας και δεν ασχολουμαι με γραμματοσημα,δεν εχω προβλημα..τωρα αν πεσει κανα λοτακι με κοινα,σφραγισμενα η οχι,σε καλη τιμη,ισως τα τσιμπαγα,ετσι απλα και μονο να υπαρχουν... Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 14, 2013, 09:22:25 μμ »

Με τη γνωμη του Βασιλη συμφωνω και εγω, αλλα επειδη ο οικος κραταει τις τιμες σε αυτο το επιπεδο, δε ξερω αν θα πεσουν παρα πολυ. Παντως προσφορα υπαρχει πολυ μεγαλη. Ειδικα οι καταλογοι γραμματοσημων , ειναι πια τοσο γελοιοι που εχει καταντησει φαιδρο....ενω οι πραγματικες τιμες ειναι στο 20-30% της τιμης, καθε χρονο αυξανουν τις τιμες. ΠΟΤΕ δεν εχω δει ΜΕΙΩΣΗ τιμων. Δηλαδη αυτο δε το καταλαβαινω...το πολυ πολυ κρατα την τιμη σταθερη. Τι νοημα εχει να αυξανεις μια υποθετικη πλασματικη τιμη, μηπως τσιμπησει κανενας ανιδεος?
Παντως, περα απο τις τιμες και την αγορα, το αντικειμενο των γραμματοσημων ειναι πιστευω πολυ ενδιαφερον, και ισως και ακομα περισσοτερο απο τα νομισματα. Αξιζει καποιος να ασχοληθει, μονο και μονο για τη χαρα της συλλογης.
Και κατι για την περιοδο 60-2000. Εκει πραγματικα φανηκε οτι αν καποιος επενδυε σε γραμματοσημα, ολα πηγανε στραφι. Μιλαμε για απιστευτες ποσοτητες, και ενω κανονικα βαση νομου τα γραμματοσημα τα αδιαθετα επρεπε να καταστεφονταν, εντουτοις, οι γνωστοι επιτηδειοι που εχουν διαλυσει την Ελλαδα σε ολες τις μορφες της ζωης, κραταγαν τεραστια στοκ. Με συνεπεια τα γραμματοσημα αυτα να εχουν φτασει να πωλουνται στον Καραμητσο 1 ευρω ολη η χρονια ασφραγιστα (δε κανω πλακα, πχ σειρα 1980).
Και κατι ακομα....εκει επρεπε να ειναι ΚΑΙ η τιμη των μεταπολεμικων νομισματων, εχω μιλησει με στοιχεια για το ποσες ΧΙΛΙΑΔΕΣ μασουρια δημοκρατιας β υπαρχουν, και ομως καποιοι επιμενουν να δινουν 1-2 ευρω το κερμα. Αλλα ας μην επεκταθω σε αυτο γιατι ειναι εκτος τοπικ.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:21:47 πμ »

Θα ήθελα να πώ και τη δική μου γνώμη για τη συλλογή γραμματοσήμων και να συνεχίσω έτσι την ενδιαφέρουσα συζήτηση που άνοιξε . Τα γραμματόσημα τα είχα απο μικρό παιδί αλλά δεν είχα ασχοληθεί για πολλά χρόνια. Άρχισα ένα βράδυ με το γιό μου να τα ξεχωρίζουμε έτσι για να περάσει η ώρα και απο τότε κολλήσαμε και οι δυο . Καταστρέψαμε αρκετά απο αυτά πάνω στο ξεκόλλημα ,χωρίσαμε τετράδες χωρίς να γνωρίζουμε την αξία τους αλλά στην πορεία μάθαμε αρκετά. Δεν πιστεύω οτι μόνο μεγάλοι σε ηλικία ασχολουνται με γραμματόσημα. Ίσως αυτοί που ξέρουν πολλά να είναι μεγάλοι αλλά πιστεύω ότι στην Ελλάδα ο φιλοτελισμός είναι πολύ διαδεδομένος.
Τώρα όσο αναφορά το ερώτημα συλλογή ή επένδυση εγώ θα απαντούσα και τα δύο. Φτιάχνεις ή συνεχίζεις μια συλλογή ξοδεύοντας κάποια χρήματα, κάνεις το χόμπι σου και την αφήνεις στα παιδιά σου που μπορούν είτε να τη συνεχίσουν είτε να την πουλήσουν αν δεν έχουν το <<μικρόβιο>> . Ίσως σε 10-15 χρόνια οι τιμές να επιστρέψουν στα επίπεδα πριν την κρίση. Επίσης πιστεύω ότι κάποια καλά κομμάτια δεν χάνουν ποτέ πολύ μεγάλο μέρος της αξίας τους έτσι τουλάχιστον φαίνεται απο τις δημοπρασίες. Τα παιχνίδια δεν τα αποκλείω απο τους εμπόρους αλλά αυτά γίνονται παντού και στο χώρο των νομισμάτων (με λάθος πιστοποιήσεις )κλπ.
Πολλοί απο του συλλέκτες γραμματοσήμων μεταξύ αυτών και εγώ θα έδιναν χωρίς δεύτερη σκέψη τα  νομίσματα ή αλλά συλλεκτικά αντικείμενα ώστε να μπορέσουν να συμπληρώσουν τη συλλογή τους με αυτά που τους λείπουν. Το γραμματόσημο ίσως να μην είναι  της μόδας αλλά μπορούμε να το κάνουμε εμείς μέσα απο τις συζητήσεις αλλά και την προτροπή προς τους φίλους ,τα παιδιά μας να ασχοληθούν με αυτό.
Καλό βράδυ ή μάλλον καλημέρα σε όλους τους φίλους !!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences