Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:56:46 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κάποιες σπάνιες τηλεκαρτες  (Αναγνώστηκε 18266 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:14:21 πμ »

Εν τω μεταξύ πάλι μπερδεύτηκα και το εγραψα στο άλλο thread.
...Οπότε copy-paste εδω  Μεγάλο χαμόγελο

DUMMY!
καλημέρα Μανώλη,
Η κάρτα την φωτογραφίας που επισυνάπτεις ειναι dummy. Κανείς απο τους εκτιμητές δεν μετάφρασε τον
όρο αυτό αλλά ειναι γνωστό το τι σημαίνει. Βασικά αν το ψάξει κανείς στο λεξικό σημαίνει "ψεύτικο"
αλλά τα πράγματα δεν ειναι ακριβώς έτσι όσον αφορά τις τηλεκάρτες. Πρόκειται για το 1ο των πρώτων, στάδιο τύπωσης μιας τηλεκάρτας για δοκιμαστικούς λόγους και συγκεκριμένα για την απεικόνιση του μοτίβου της και όπως φαίνεται και στην φωτογραφία σου, για την ορθή τοποθέτηση της θέσης του τσιπ.
Η συγκεκριμένη κάρτα [μαζί με άλλες 3, που φέρουν διαφορετικά αυτοκόλλητα αλλά και διαφορετικής μπροστινής υφής (βλ. σελ. 412 Α.Α 31 Γεωργιαδης )] αποτελεί το dummy των καρναβαλιών ή μπαλαρινών που εχω επισυνάψει παραπάνω. Δηλαδη ουσιαστικά των δοκιμίων. Να σημειώσω οτι ΟΛΕΣ οι τηλεκάρτες έχουν τα dummy τους και ειναι πολύ λογικό μιάς και πριν την φορτιση και κόλληση του τσίπ πρέπει πρώτα να περάσουν αυτο το στάδιο του 1ου ελέγχου (χρώματα, επιφάνεια, θεση τσίπ).
Ενδεχομένως θα έχετε δεί για παράδειγμα το "ΠΗΛΙΟ" ή τον ΠΑΥΛΟ ΜΕΛΑ" του 1993 χωρίς τσιπ και κλειστές στην ζελατίνα τους. Αυτές ειναι dummy και οχι σφάλματα όπως πολλοί μπορεί να υποστήριζαν. Παρόλα αυτά, σε πολλές περιπτώσεις οι 2 αυτοί όροι-είδη κάρτας δικαίως συγχέονται.

Υ.Γ Για την ιστορία.. η πίσω όψη της κάρτας ειναι φωτογραφία κάποιου δημαρχείου ελληνικής πόλης αλλά δεν θυμάμαι ποιας. Ξάνθη??, Πάτρα??
φιλικά
 Μάρκος
 
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:01:58 μμ »

Μάρκο, σου απάντησα στο...άλλο θέμα.  Μεγάλο χαμόγελο

Οσο για το δημαρχείο, θα έλεγα οτι είναι στην Ξάνθη.
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 17, 2013, 04:47:54 μμ »

Αν κατάλαβα καλά,  είναι δοκίμιο των δοκιμίων;  Απορία
Εχει κάποια συλλεκτική αξία;



Μανώλη ναί. Εγώ κάπως έτσι θα το έθετα, ναι. Δοκίμια των δοκιμίων.
Δοκίμια όμως που διαφέρουν κατα πολύ σε σχέση με αυτά που
φτιάχτηκαν για να λειτουργήσουν ή να παρουσιάσουν κάποιο τεχνολογικό επίτευγμα ως δείγμα (service, Demonstration, trial, test, κ.α).
Διαφέρουν κατα πολύ ΚΑΙ σαν κατασκευή (τα dummy ουσιαστικά δεν ειναι παρα κομμάτια πλαστικό χωρίς κωδικό και τσιπ) αλλά ΚΑΙ σαν αξία. 
Τυχαίνει να έχω στη συλλογή μου και τις 4 κάρτες (όχι τα τσιπάτα καρναβάλια)
οπότε έχω μια εικόνα αξίας. Κατ επέκταση, θα σου πω πως τα αγόρασα 15 ευρώ έκαστο απο φίλο.
Οι τιμές όμως ειναι τιμές και ειναι υποκειμενικές και εξαρτάται απο το ποιον απευθύνεσαι να τα αγοράσεις.
Απο τις γνώσεις του, τις ανάγκες του, το πώς "κοβει" τον πελάτη του (ψαρωμένο ή όχι), αλλά και το πόσο  βέβαια ο ίδιος τα αγόρασε. Κάποιοι λίγοι συλλέκτες πάντως τα μαζεύουν και αυτά καθώς τα θεωρούν παραλλαγές και μέρος της ελληνικής καρτοσυλλογής. Περι ορέξεως...

Σε κάθε περίπτωση, ΓΕΝΙΚΑ, οι δοκιμαστικές κάρτες αποτελούν ενα χαώδες είδος καρτών, κυρίως γιατι τις εποχές κατασκευής τους, οι εταιρείες δεν κρατούσαν αρχείο με λεπτομέρειες, με αποτέλεσμα και ο εκτιμητης που θέλει να τυπώσει τιμοκατάλογο να δυσκολεύεται να βρεί πληροφορίες και αν καταφέρει να βρεί αυτές θα ήταν μάλλον ελλειπείς. Επίσης, ποτε να μην ξεχνάμε και το γεγονος, οτι επειδή ακριβώς ειναι συνήθως λίγα αντίτυπα, άρα δυσεύρετες, άρα ακριβές, έχουν γίνει και πολλές παραποιήσεις οπότε οι αγορές τους θέλουν προσοχή. Αναλόγως το δοκίμιο βέβαια αλλά γενικά με προσοχή.


Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 17, 2013, 07:47:01 μμ »

Μανώλη ξέχασα τελείως να σου απαντήσω για τις Χιλιανές καρτες.
Η δημοπρασία των καρτών έχει κλείσει εδώ και έναν χρόνο.
Ο τύπος που τις αγόρασε ειναι εξαιρετικά προχωρημένος συλλέκτης απο Αυστραλία και ήξερε πάρα πολύ
καλά τι χτύπαγε. Τις πήρε προς 25 Εγγλέζικες λίρες. Και γώ φίλε μου δε θέλω να το σκέφτομαι...
Προσπαθώ να το ξεχάσω ...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 17, 2013, 07:50:02 μμ »

Αν κατάλαβα καλά,  είναι δοκίμιο των δοκιμίων;  Απορία
Εχει κάποια συλλεκτική αξία;



Τυχαίνει να έχω στη συλλογή μου και τις 4 κάρτες (όχι τα τσιπάτα καρναβάλια)
οπότε έχω μια εικόνα αξίας.

Καλησπέρα Μάρκο.
Σε ποιές 4 κάρτες αναφέρεσαι;
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 17, 2013, 07:50:50 μμ »

Μανώλη ξέχασα τελείως να σου απαντήσω για τις Χιλιανές καρτες.
Η δημοπρασία των καρτών έχει κλείσει εδώ και έναν χρόνο.
Ο τύπος που τις αγόρασε ειναι εξαιρετικά προχωρημένος συλλέκτης απο Αυστραλία και ήξερε πάρα πολύ
καλά τι χτύπαγε. Τις πήρε προς 25 Εγγλέζικες λίρες. Και γώ φίλε μου δε θέλω να το σκέφτομαι...
Προσπαθώ να το ξεχάσω ...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Χαμόγελο
Ευχαριστώ πολύ Μάρκο!
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 17, 2013, 09:02:26 μμ »

Αν κατάλαβα καλά,  είναι δοκίμιο των δοκιμίων;  Απορία
Εχει κάποια συλλεκτική αξία;



Τυχαίνει να έχω στη συλλογή μου και τις 4 κάρτες (όχι τα τσιπάτα καρναβάλια)
οπότε έχω μια εικόνα αξίας.


Καλησπέρα Μάρκο.
Σε ποιές 4 κάρτες αναφέρεσαι;


Στα 4 dummy των καρναβαλιών, δηλαδή τα δοκίμια των συγκεκριμένων δοκιμίων.
Σελ. 412 Μ.Γ  Α.Α 31

σαν φωτογραφίες μπορείς να τις δεις όλες εδώ.
http://colnect.com/en/phonecards/phonecard/296829-Carnival_Dummy_-_Testing_Colours_No2-Test_Cards-OTE-Greece
http://colnect.com/en/phonecards/phonecard/296828-Carnival_Dummy_-_Mirror_Finished_Surface-Test_Cards-OTE-Greece
http://colnect.com/en/phonecards/phonecard/296826-Carnival_Dummy_-_Glossy_Surface-Test_Cards-OTE-Greece
http://colnect.com/en/phonecards/phonecard/296827-Carnival_Dummy_-_Satinated_Surface-Test_Cards-OTE-Greece
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 18, 2013, 06:59:07 μμ »

Μανώλη ξέχασα τελείως να σου απαντήσω για τις Χιλιανές καρτες.
Η δημοπρασία των καρτών έχει κλείσει εδώ και έναν χρόνο.
Ο τύπος που τις αγόρασε ειναι εξαιρετικά προχωρημένος συλλέκτης απο Αυστραλία και ήξερε πάρα πολύ
καλά τι χτύπαγε. Τις πήρε προς 25 Εγγλέζικες λίρες. Και γώ φίλε μου δε θέλω να το σκέφτομαι...
Προσπαθώ να το ξεχάσω ...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Χαμόγελο
Ευχαριστώ πολύ Μάρκο!

οταν λες εγγλεζικες λιρες εννοεις τις γνωστες???αυτη με το αλογακι και τον θυρεο απο την πισω μερια???
γιατι αν ειναι ετσι τοτε καλυτερα να την ξεχασουμε ολοι μας οχι μονο εσυ!!!αυτα ειναι ονειρα απιαστα για μας!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:16:58 πμ »

Μανώλη ξέχασα τελείως να σου απαντήσω για τις Χιλιανές καρτες.
Η δημοπρασία των καρτών έχει κλείσει εδώ και έναν χρόνο.
Ο τύπος που τις αγόρασε ειναι εξαιρετικά προχωρημένος συλλέκτης απο Αυστραλία και ήξερε πάρα πολύ
καλά τι χτύπαγε. Τις πήρε προς 25 Εγγλέζικες λίρες. Και γώ φίλε μου δε θέλω να το σκέφτομαι...
Προσπαθώ να το ξεχάσω ...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Χαμόγελο
Ευχαριστώ πολύ Μάρκο!

οταν λες εγγλεζικες λιρες εννοεις τις γνωστες???αυτη με το αλογακι και τον θυρεο απο την πισω μερια???
γιατι αν ειναι ετσι τοτε καλυτερα να την ξεχασουμε ολοι μας οχι μονο εσυ!!!αυτα ειναι ονειρα απιαστα για μας!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Οχι χρυσές και τέτοια. Κανονικής κυκλοφορίας λίρες. 25GBP, περίπου 29 ευρώ.
Τα χρήματα ειναι πολύ λίγα για αυτες τι κάρτες. Προσωπικά, αν ήμουν απόλυτα σίγουρος για το τι ειναι, θα δανειζόμουν χρήματα για να χτυπήσω παραπάνω. Αξίζουν πολύ παραπάνω οχι μόνο απο άποψη συλλογής αλλά και επένδυσης. Θελω να πώ, με απλά λόγια οτι θα τα βγάλει κανεις τα λεφτα του, ακόμη και σε κρίση αν αποφασίσει να τις πουλησει κάποια στιγμή.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 20, 2013, 04:55:48 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
πες το βρε ετσι γιατι ετσι οπως το ειπες πηγε το μυαλο μου στις χρυσες!!!το μυαλο μου εκει και η ψυχη στην κουλουρη που λενε!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
πλακα πλακα νομιζω οτι εδωσε πολυ λιγα λεφτα για την συγκεκριμενη καρτα!!τζαμπα μην σου πω την πηρε!!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences