Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σεπτέμβριος 29, 2024, 01:28:11 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΤΗΣ ΣΥΡΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 53840 φορές)
0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 29, 2014, 06:29:36 μμ »

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231330805
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:35:44 πμ »

Δε νομίζω να προλάβουν οι ισλαμιστές να μας σφάξουν στο γόνατο. Θα τους προλάβουν τα παιδιά μας. Το είπε κι ο προφήτης Τζίμης Πανούσιος ο τραγουδιστής.
Μπορώ να γίνω πιο κακός κι απο τον Sac  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 30, 2014, 12:30:02 μμ »

Δε νομίζω να προλάβουν οι ισλαμιστές να μας σφάξουν στο γόνατο. Θα τους προλάβουν τα παιδιά μας. Το είπε κι ο προφήτης Τζίμης Πανούσιος ο τραγουδιστής.
Μπορώ να γίνω πιο κακός κι απο τον Sac  Σαρκασμός

Ρε συ, με εμένα είσαι ή με το τέρας; ;-)

Δεν προσπαθώ να γίνω κακός... Και το βασικό που έγραψα είναι για τη λέξη "ισλαμιστής" που τη χρησιμοποιούμε λάθος.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 30, 2014, 01:33:35 μμ »

φίλε Sac, δηλώνω δημόσια, οτι συμπαρατάσσομαι μαζί σου, απέναντι απο το τέρας του θρησκευτικού φανατισμού.
Δεν το είπα για κακό το κακός, ίσως έπρεπε να πω αιχμηρός. Έχεις δίκιο, είναι παρεξηγήσιμο.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 30, 2014, 01:37:22 μμ »

ΟΚ, κανένα πρόβλημα :-)
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 439

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:25:22 πμ »

φίλε Sac, δηλώνω δημόσια, οτι συμπαρατάσσομαι μαζί σου, απέναντι απο το τέρας του θρησκευτικού φανατισμού.
Δεν το είπα για κακό το κακός, ίσως έπρεπε να πω αιχμηρός. Έχεις δίκιο, είναι παρεξηγήσιμο.
Όταν η θρησκεία σου λέει πρέπει να σκοτώσεις ή να τιμωρήσεις κάποιον επειδή είναι εχθρός δεν είναι θρησκευτικός φανατισμός είναι απλα ευλάβεια..
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 01, 2014, 10:53:15 πμ »

φίλε Sac, δηλώνω δημόσια, οτι συμπαρατάσσομαι μαζί σου, απέναντι απο το τέρας του θρησκευτικού φανατισμού.
Δεν το είπα για κακό το κακός, ίσως έπρεπε να πω αιχμηρός. Έχεις δίκιο, είναι παρεξηγήσιμο.
Όταν η θρησκεία σου λέει πρέπει να σκοτώσεις ή να τιμωρήσεις κάποιον επειδή είναι εχθρός δεν είναι θρησκευτικός φανατισμός είναι απλα ευλάβεια..

πολύ βαθύ αυτό που λες, πρέπει να το μελετήσω αρκετά για να το εμπεδώσω.
Αν δεν στο λέει η θρησκεία αλλα το κάνεις απο υπερβάλλων ζήλο;            (πρόσεχε, είναι ερώτηση-παγίδα)
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 439

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 01, 2014, 02:46:52 μμ »

φίλε Sac, δηλώνω δημόσια, οτι συμπαρατάσσομαι μαζί σου, απέναντι απο το τέρας του θρησκευτικού φανατισμού.
Δεν το είπα για κακό το κακός, ίσως έπρεπε να πω αιχμηρός. Έχεις δίκιο, είναι παρεξηγήσιμο.
Όταν η θρησκεία σου λέει πρέπει να σκοτώσεις ή να τιμωρήσεις κάποιον επειδή είναι εχθρός δεν είναι θρησκευτικός φανατισμός είναι απλα ευλάβεια..

πολύ βαθύ αυτό που λες, πρέπει να το μελετήσω αρκετά για να το εμπεδώσω.
Αν δεν στο λέει η θρησκεία αλλα το κάνεις απο υπερβάλλων ζήλο;            (πρόσεχε, είναι ερώτηση-παγίδα)
Tότε μάλλον είναι φανατισμός αλλα και πάλι μια τέτοια θρησκεία που σε ωθεί να σκοτώσεις απο υπερβάλλων ζήλο είναι μια θρησκεία που στηρίζεται στο φανατισμό, άρα μια εν δυνάμει εχθρική θρησκεία.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 01, 2014, 04:31:09 μμ »

γνωρίζει κανείς καμιά τέτοια θρησκεία (που να μην σε ωθεί στην βία), σύμφωνα με την ιστορία. Παρακαλώ όχι επιπόλαιες απαντήσεις.
Προσωπικά, θα απαντούσα τον δωδεκαθεΙσμό και τον βουδισμό αλλα αυτοακυρώνομαι ως επιπόλαιος.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 01, 2014, 04:53:31 μμ »

  Μην μπερδευεστε.
  Ειναι αλλο το οτι πολλοι λαοι στην ιστορια χρησιμοποιησαν την οποια θρησκεια ως προσχημα για να σφαξουν και να σφαχτουν μεταξυ τους και αλλο η ιδια η θρησκεια να επιτασσει ,μεσω του ιδρυτη της, σφαγη ολων των απιστων για να επιτευχθει η διαδοση της.
  Οι μουσουλμανοι σε αυτο το θεμα εχουν τα πρωτεια, οσο και να προσπαθουν να το στρογγυλεψουν και να το μασκαρεψουν το θεμα, οι διδαχες του ιδρυτη τους, ειναι σαφεις.
  Φυσικα και η συντριπτικη τους πλειοψηφια χεστηκε για την διαδοση του Ισλαμ δια πυρος και σιδηρου, κοιτανε οι ανθρωποι να πορευτουν στην ζωη τους.
   Οι φανατικοι ομως εχουν γερο πατημα στις διδαχες του ιδρυτη της.
   Οι χριστιανοι απο την αλλη, εχουν κανει στο ονομα της θρησκειας παμπολλα εγκληματα και σφαγες, προχειρα αναφερω τις σταυροφοριες και μερικους "ιερους πολεμους" μεταξυ των.
   Ομως η Χριστιανικη θρησκεια δεν το επιτασει πουθενα, οι καριοληδες οι Παπες,οι αυτοκρατορες, οι τυχοδιωκτες και το παπαδαριο-εξουσια της τοτε εποχης την χρησιμοποιουσαν ως προσχημα.
   Η δωδεκαθειστικη θρησκεια που αναφερεις, ηταν μια πολυ απλοικη μορφη θρησκειας που εξυπηρετουσε τις αναγκες της τοτε εποχης, και φυσικα ειναι γεματη με εγκληματα και πραξεις βιας μεταξυ των ιδιων των θεων , καθως και των ανθρωπων με εντολη των θεων.
   Ειναι νεκρη εδω και πολλους αιωνες.(Αν εξαιρεσεις κατι τρελλους που φορανε μανδυες και κανουν τελετες περιεργες και μετα αλλαζουν ρουχα και μπαινουν στο αμαξι και φευγουν ,για να μην τους παρουν με τις ντοματες τιποτα περαστικα χαμινια..)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 01, 2014, 05:05:01 μμ »

 Ειναι νεκρη εδω και πολλους αιωνες.(Αν εξαιρεσεις κατι τρελλους που φορανε μανδυες και κανουν τελετες περιεργες και μετα αλλαζουν ρουχα και μπαινουν στο αμαξι και φευγουν ,για να μην τους παρουν με τις ντοματες τιποτα περαστικα χαμινια..)

[/quote]

Συμφωνώ σε μεγάλο ποσοστό. Ποιος την σκότωσε; Οι γραφές, κάτι για ρομφαίες που θα πίψουν στα κεφάλια Ελλήνων και λοιπών λαών αναφέρουν, δεν λογίζονται στο σύνολο της θρησκείας;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 01, 2014, 05:25:52 μμ »

Φιλε μου, ο Ναζωραιος εστειλε τους μαθητες του (Αποστολους) να διδαξουν την δικη του αληθεια σε ολο τον κοσμο, οχι με μαχαιρια και ρομφαιες, αλλα με τον λογο.
Πουθενα δεν αποδιδεται στις διδαχες του χρηση βιας εναντιον κανενος.(Το ακριβως αντιθετο θα ελεγα)
Ολα τα υπολοιπα ειναι μετεπειτα μακακιες και προσαρμογες της θρησκειας στις τοτε κοσμικες αναγκες.
Οπως ,ας πουμε, το γεγονος οτι οι παπαδες ακομα ευλογουν τα οπλα..
Δηλαδη, ευλογουν το γεγονος οτι θα σκοτωσεις εναν συνανθρωπο σου.(εχθρο η φιλο δεν εχει σημασια).

Το προβλημα με τον Χριστιανισμο ειναι οτι ειναι ουσιαστικα ανεφαρμοστος επι της αρχης.
Μια ομαδα ανθρωπων που θα ακολουθουσε τις διδαχες του Χριστου, δεν θα επιβιωνε ουτε λεπτο σε οποιαδηποτε κοινωνια, παλαιοτερη η συγχρονη.
Δηλαδη μια ομαδα που δεν θα χρησιμοποιουσε βια για οποιονδηποτε λογο, ουτε για να αμυνθει, που αμα βαρουσες κανενα τους θα γυριζε και το αλλο μαγουλο, που θα ειχε σαν σημαια την ταπεινωση, την υποταγη και την αυτοθυσια κλπ.
Γιαυτο πολυ γρηγορα, απο τα πρωτα του βηματα, ο χριστιανισμος "προσαρμοστηκε" σε πιο βιωσιμες αρχες",(δηλαδη να μην σκοτωνεις, αλλα αμα ειναι εχθρος στον πολεμο, να του μαμησεις το κερατο κλπ).
Ακομα και καποιες ομαδες (αιρεσεις, Αμις  κλπ) που υποτιθεται οτι ειναι πιο κοντα στις αρχικες διδαχες του Χριστου, στην ουσια και αυτες τις παραμορφωνουν κατα το δοκουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2014, 05:35:38 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 01, 2014, 05:42:56 μμ »

Συμφωνούμε, ο χριστιανισμός δεν συνάδει με τον ψυχισμό των Ελλήνων.
Επιμένω οτι υπάρχει αναφορά για βία απο τους αγγέλους προς διάφορα έθνη, αυτο βέβαια δεν αποτελεί προτροπή και ίσως να ειναι κι εφησυχασμός δεν παύει όμως να είναι ρατσιστικό και και και.
Το ότι είναι ο περιούσιος λαός, επίσης ρατσιστικό σωβινιστικό και και και.
Το να κάνεις κάποιον ρατσιστή, τον εξαναγκάζεις και στην βία, αναμφίβολα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 01, 2014, 05:59:59 μμ »

Αναφερεσαι στην Παλαια Διαθηκη, που ο Θεος παρουσιαζεται ως ενα εκδικητικο καθηκι,ενα παλιοτομαρο που για το κεφι του βασανιζε ανθρωπους και Εθνη ολοκληρα, που ειχε "περιουσιο" λαο, τους Εβραιους και πολλα αλλα.
Ο Χριστος, στο περιβαλλον που εζησε, δεν μπορουσε ευθεως να απορριψει τα μεχρι τοτε πιστευω τους, γιατι κανεις δεν θα τον ακολουθουσε,αν το καλοεξετασεις ομως, οσα ειπε και μας μεταφερθηκαν,ανετρεπε πληρως τις αρχες της Ιουδαικης θρησκειας (την Παλαια Διαθηκη ουσιαστικα) , ασχετα αν ελεγε οτι "την συμπληρωνει' και ειναι ο γιος του αιμοβορου αυτου Θεου..
 Ο χριστιανισμος, στην βαση του, ειναι η θρησκεια της αγαπης προς τον συνανθρωπο (ειτε ειναι αλλοθρησκος, ειτε μαυρος, ειτε κιτρινος) ,της αυτοθυσιας, της υποταγης στην εξουσια (στον Καισαρα) και της ελπιδας.
Χριστιανοι , με την κυριολεκτικη εννοια του ορου, ειναι καποια προσωπα και οχι φυσικα ολοκληρα εθνη.
Μητερα Τερεζα, Αλβερτος Σβαιτσερ , καποιοι ανωνυμοι που "τρεχουν" ορφανοτροφεια στην μεση του πουθενα στην Αφρικη, ολοι οι υπολοιποι ειναι απλως υποκριτες.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 01, 2014, 06:14:33 μμ »

σε ευχαριστώ που μου τα ξεκαθαρίζεις, έχω μια σύγχυση με τις θρησκείες, γενικότερα. Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι χριστιανοί μαζί σου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences