Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 11:40:24 μμ
Σελίδες: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 440435 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #885 στις: Αύγουστος 04, 2016, 11:13:02 μμ »

Όταν αγοράζω μία λίρα κ θέλω την επόμενη να ξέρω πόσα χρήματα έχω αμεσα την στιγμή εκείνη βλέπω την τιμή αγοράς της λίρας στην τράπεζα της ελλαδος.. Όχι ποσό κάνει στα σαραφικα στην αμερικη στην ινδια η όπου στο διελο βγάζουν τιμή χρυσού.. Σαρκασμός Σαρκασμός

Σωστός
Πολύ σωστός.Και η τιμή αυτή βάζει το κατώτατο όριο διαπραγμάτευσης στην πιάτσα,όσο κι άν επιδεινωθούν οι συνθήκες προσφοράς -ζήτησης.Π.χ. για σήμερα άν κάποιος σου μίλαγε για κάτω από 276,19 Ευρώ του απαντούσες "χαίρετε και αγαλλιάσθε".Ευτυχώς...
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=1215
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #886 στις: Αύγουστος 04, 2016, 11:23:19 μμ »

Όταν αγοράζω μία λίρα κ θέλω την επόμενη να ξέρω πόσα χρήματα έχω αμεσα την στιγμή εκείνη βλέπω την τιμή αγοράς της λίρας στην τράπεζα της ελλαδος.. Όχι ποσό κάνει στα σαραφικα στην αμερικη στην ινδια η όπου στο διελο βγάζουν τιμή χρυσού.. Σαρκασμός Σαρκασμός

Σχετικό είναι αυτο που λες .
Εφόσον ταξιδευες συχνά στα σαραφάδικα εξωτερικού , που δίνουν τιμή "buy back" μεγαλύτερη απο την ΤΤΕ και τα ελληνικά σαραφάδικα , θα υπολόγιζες αυτή την αξία.
Ίδια αξία μάλιστα αν ειναι και λιποβαρης.
Όλα εξαρτώνται απο τον τόπο και τον χρόνο που θες να κανείς την πώληση .
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #887 στις: Αύγουστος 04, 2016, 11:42:34 μμ »

Φίλε herakliotis,
Στο ποστ σου #880 (21:45:10 - είναι μεγάλο και δεν το βάζω σε παράθεση) λες πολλά σωστά (με τα οποία και συμφωνώ) λες και μια ανακρίβεια όμως:

Το 1989 η λίρα δεν έκανε 9.000. Δεν έπεσε (όλο το χρόνο) ποτέ κάτω από 14.000 (δραχμές).
Τώρα που βρήκες εσύ λίρα και την αγόρασες με 9 χιλιάρικα, δεν το ξέρω. Μήπως όμως κάνει λάθος  στο έτος?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #888 στις: Αύγουστος 04, 2016, 11:54:03 μμ »

Επίσης:
Παράθεση
ο Μητσοτακης υπουργος οικονομιας τοτε (1965) απαγορευσε την λιρα σαν νομιμο χρημα συναλλαγων και ετσι σιγα σιγα κυλισε το 1970 και μετα και ηρθε η δραχμη σαν νομισμα συναλλαγων

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράματα.
Μέχρι την απαγόρευση του Μητσοτάκη η λίρα, σαν νόμισμα συναλλαγής αναγραφόταν (νόμιμα) και μέσα στα συμβόλαια. "Αυτό το σπίτι, τόσες λίρες".
Με την απαγόρευση, σταμάτησε να αναγράφεται. Γραφόντουσαν δραχμές. ΟΜΩΣ στην πράξη η συναλλαγή γινόταν σε λίρες (στο γραφείο του συμβολαιογράφου εννοώ). Ο αγοραστής δεν έδινε δραχμές, έδινε λίρες (και ο πωλητής τις αποδεχόταν βεβαίως, και ο συμβολαιογράφος κοίταζε αλλού). Αν συμφωνούσαν και οι δυο σ' αυτό.
Στη χώρα μας, έτσι γίνεται.

Δεν είμαστε βλέπεις σαν τις ΗΠΑ, όπου το 1933 η κυβέρνηση έβγαλε νόμο και είπε "Απαγορεύεται η κατοχή χρυσού" και πήγαν όλοι (τρόπος του λέγειν, κι εκεί υπήρχαν Έλληνες) και άλλαξαν τα χρυσά τους με δολλάρια.

Και τώρα (μετά το 2001 και βάσει του νόμου που καθιέρωσε το ευρώ σαν νόμισμα της χώρας) μπορείς (πάλι) να γράψεις σε συμβόλαιο το αντίτιμο της συναλλαγής σε χρυσές λίρες Αγγλίας. Δηλαδή η απαγόρευση του Μητσοτάκη του 1965 καταργήθηκε το 2002. Ρώτα τον συμβολαιογράφο σου αν δεν με πιστεύεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #889 στις: Αύγουστος 05, 2016, 06:23:14 πμ »

Φίλε μου βλέπω ξέρω καλά τι λέω . 9 έκανε εκείνη την εποχή ή λίρα.
Και θα στο εξηγήσω το γιατί.
Εσύ τρέχεις στα επίσημα στοιχεία του κράτους- τράπεζας.
Εγώ έκανα την συναλλαγή από έξω.Στην τράπεζα δεν έχω μπει ποτέ μου να αγοράσω. Εκεί λοιπόν εσύ χάνεις τον πραγματικό λογαριασμό της εποχής.
Παράδειγμα τωρινό. Ή τράπεζα λέει 330. Αγοράζει όμως από εδώ μέ 285-300. Τεκμηριωμένα. Τό σάιτ αυτό μετά από πενήντα χρόνια δεν θα υπάρχει. Ή τράπεζα θά υπάρχει για να καταγράφει τιμές. Μόνο λοιπόν κάποιος εικοσαρις σημερινός που θα είναι τότε εβδομήντα θά θυμάται ότι το 2016 αγόρασε με 300!!
Ευχαριστημένος με το παράδειγμά;; Δεν έχω άνοια αλτσχάιμερ ακόμη το 89 πήρα την πρώτη 9 χιλιάδες.
Όσο για αυτά πού είπα γι την ιστορία της λίρας στην Ελλαδα τά είπα περιληπτικά και δεν μπήκα σέ λεπτομέρειες για το πόσο ακόμη κράτησε ή λίρα μετά την απαγόρευση . Πως εάν ήθελες να αγοράσεις επενδύσεις λίρες από την τράπεζά δεν έπαιρναν λιρες
Αλλά ένα χαρτί , έναν τίτλο όπου ανέγραφε ότι είχε ς τόσες λίρες κτλ κτλ. Ή αναφορά μου μόνο είχε νά κάνει πως έφυγε ή λίρα απο την ζωή του Έλληνα σε μία δύσκολη χρονική περίοδο σαν σήμερα επειδή το κράτος ήθελε να αποκατασταθεί ή αξία της δραχμής στην αγορά. Ή αναφορά μου ήθελε να δείξει σε αυτούς που σήμερα αγοράζουν λίρες πώς πρέπει να αγοράσεις τίς λίρες και με ποιό σκεπτικό.
Φιλικά Γιωργος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #890 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:08:47 πμ »

Παράθεση
Πως εάν ήθελες να αγοράσεις επενδύσεις λίρες από την τράπεζά δεν έπαιρναν λιρες
Aκριβώς.Ας μην ξεχνάνε οι νεώτεροι ότι η αγορά χρυσού μέσω τραπέζης δεν ήταν απελευθερωμένη ως δυνατότητα-όπως είναι σήμερα,ασύμφορη αλλά υπάρχει-και όταν μάθαιναν π.χ.οι γνωστοί σου,ότι ασχολείσαι με το άθλημα που ελεύθερα συζητάμε εδώ σε αντιμετώπιζαν με μισό μάτι.Η λίρα έχει φορτωθεί στην Ελλάδα (λίγο η κατοχή,λίγο η άτυπη απαγόρευση που πριγράφει ο Γιώργος)με ενοχικό φορτίο.Ηταν φάση (να το πώ απλά)για λίγους και τολμηρούς.Αυτά,εδώ στην Ελλάδα:στο εξωτερικό τα πράγματα ήταν απλά και εύκολα,ήταν απλώς ένα άλλο εμπόρευμα.Θυμηθείτε την ταινία "Βαλκανιζατέρ" του '95:οι ήρωες διασχίζουν τη μισή Ευρώπη για να επενδύσουν μετρητά και να πάρουν λίρες από Ελβετία.Περιγράφει μία εποχή κοντινή σε μας.
Τέλος πάντων ,σημασία έχει η ουσία και όχι οι επιμέρους λεπτομέρειες.Καλά τα λέει ο heracliotis.Εγώ δε προσωπικά προβλέπω,ότι- δεδομένου του γεγονότος ότι η κατοχή χρυσού είναι ελευθερία-η ιστορία αυτή θα φάει από το σύστημα άγριο κυνήγι.Θα το δείτε σιγά-σιγά να εξελίσσεται.Ηδη γίνεται:σε μία τόσο κρίσιμη φάση οι συναλλαγές έχουν απαγορευτικές τιμές:ούτε να αγοράσεις μπορείς (δεν σου αφήσανε λεφτά κιόλας) .ούτε να πουλήσεις κοψοχρονιά.Το Ελληνικό πείραμα υποδούλωσης περιλαμβάνει και αυτό το φαινόμενο.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #891 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:23:01 πμ »

Φίλε μου βλέπω ξέρω καλά τι λέω . 9 έκανε εκείνη την εποχή ή λίρα.
Και θα στο εξηγήσω το γιατί.
Εσύ τρέχεις στα επίσημα στοιχεία του κράτους- τράπεζας.
Εγώ έκανα την συναλλαγή από έξω.Στην τράπεζα δεν έχω μπει ποτέ μου να αγοράσω. Εκεί λοιπόν εσύ χάνεις τον πραγματικό λογαριασμό της εποχής.
Παράδειγμα τωρινό. Ή τράπεζα λέει 330. Αγοράζει όμως από εδώ μέ 285-300. Τεκμηριωμένα. Τό σάιτ αυτό μετά από πενήντα χρόνια δεν θα υπάρχει. Ή τράπεζα θά υπάρχει για να καταγράφει τιμές. Μόνο λοιπόν κάποιος εικοσαρις σημερινός που θα είναι τότε εβδομήντα θά θυμάται ότι το 2016 αγόρασε με 300!!
Ευχαριστημένος με το παράδειγμά;; Δεν έχω άνοια αλτσχάιμερ ακόμη το 89 πήρα την πρώτη 9 χιλιάδες.
Όσο για αυτά πού είπα γι την ιστορία της λίρας στην Ελλαδα τά είπα περιληπτικά και δεν μπήκα σέ λεπτομέρειες για το πόσο ακόμη κράτησε ή λίρα μετά την απαγόρευση . Πως εάν ήθελες να αγοράσεις επενδύσεις λίρες από την τράπεζά δεν έπαιρναν λιρες
Αλλά ένα χαρτί , έναν τίτλο όπου ανέγραφε ότι είχε ς τόσες λίρες κτλ κτλ. Ή αναφορά μου μόνο είχε νά κάνει πως έφυγε ή λίρα απο την ζωή του Έλληνα σε μία δύσκολη χρονική περίοδο σαν σήμερα επειδή το κράτος ήθελε να αποκατασταθεί ή αξία της δραχμής στην αγορά. Ή αναφορά μου ήθελε να δείξει σε αυτούς που σήμερα αγοράζουν λίρες πώς πρέπει να αγοράσεις τίς λίρες και με ποιό σκεπτικό.
Φιλικά Γιωργος.

Αφήνω και το δικό σου κείμενο σε παράθεση.
Ναι, πράγματι, από τα "επίσημα αρχεία" πήρα το στοιχείο που σου έγραψα. Γι' αυτό και σου βάζω εδώ το σχετικό πίνακα, καθώς κι άλλον έναν.
Είναι από ένα βιβλίο της ΤτΕ, από το οποίο (πήγα και ζήτησα, και μου έδωσαν) φωτοτυπία μερικές σελίδες (δυστυχώς δεν πωλείται). Θα δεις λοιπόν εκεί ότι η ΜΕΣΗ τιμή, όλο το 1989, δεν έπεσε κάτω από τις 14.000 δραχμές. Μιλάω για τον πίνακα [Lira78-95], τον πρώτο (ελπίζω να ανέβει). Θα δες λοιπόν εκεί ότι η τιμή ήταν από 14.280 (το Νοέμβριο), μέχρι 16.180 (το Δεκέμβριο).

Δεν αμφισβητώ ότι (τότε) βρήκες κάποιον και αγόρασες μια λίρα 9.000. Κι εγώ θα το έκανα στη θέση σου. Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει ότι "η τιμή της λίρας το 1989 ήταν 9.000 δραχμές".

Σήμερα π.χ. η τιμή (της ΤτΕ) είναι (βάσει της ανακοίνωσης της):
Αγορά 278,18
Πώληση 335,58
Αυτό μας δίνει μια ΜΕΣΗ τιμή 306,88.
Αυτή (η μέση) τιμή είναι θεωρητική, δηλαδή δεν θα υπάρξει στα σημερινά αρχεία της ΤτΕ καταγεγραμμένη πράξη με €306,88. Οι πράξεις που θα γίνουν σήμερα θα είναι είτε με 278,18 (οι αγορές) είτε με 335,58 (οι πωλήσεις).
Όμως, η ΜΕΣΗ τιμή της 5 Αυγούστου 2016 (που θα αποτυπωθεί έμμεσα στα σημερινά αρχεία της τράπεζας) αυτή θα είναι. Δεν θα είναι ούτε 180, ούτε 440. Και συμφωνείς (νομίζω και ελπίζω) ότι τα €306,88 είναι σήμερα, για μια λίρα, όχι πολύ μακριά από την πραγματικότητα.
Ο πίνακας λοιπόν τέτοιες μέσες τιμές δίνει, και οι οποίες για τότε επίσης δεν ήταν μακριά από την πραγματικότητα.

Το να μη θυμάσαι (ή να μπέρδεψες) το έτος είναι μια πιθανότητα, δεν μπορεί να αποκλειστεί. Γι' αυτό και σε ΡΩΤΗΣΑ για το έτος. Καμία υπόννοια για άνοια (γεροντική υποθέτω εννοείς), Αλτσχάϊμερ, ή κάτι άλλο τέτοιο. Απλώς σε ρώτησα αν είσαι σίγουρος. Αφού είσαι, τελείωσε.

Ο άλλος πίνακας είναι ο αντίστοιχος για την περίοδο 1954-1977.
Βλέπει σ' αυτόν κάποιος ότι επί ΣΕΙΡΑ ΕΤΩΝ (μέχρι το Μάϊο του 1972), η τιμή της λίρας ήταν περίπου σταθερή, από 300 ώς 400 δραχμές.

Για τα περί συναλλαγών με λίρες, συμβόλαια, νόμους (περί προστασίας εθνικού νομίσματος) κλπ, τα αφήνω, γιατί θα πάει μακριά η βαλίτσα.

Να είσαι καλά, και να βρίσκεις πάντα λίρες φτηνά (όπως το 1989 την πρώτη σου), και να έχεις και λεφτά να τις αγοράζεις.
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #892 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:43:15 πμ »

το 89 που λέει και ο Ηρακλιώτης η πραγματική τιμή ήταν αρκετά πιο κάτω, ήταν πιο φτηνή δηλαδή.
αν δεν κάνω λάθος ο βασικός της εποχής ήταν κάπου στα 70 χιλιάρικα (διορθώστε με)
και ο χαμηλότερα αμοιβόμενος υπαλληλάκος έπαιρνε 8 λίρες το μήνα με τον μισθό του.
υπολογίστε τι παίρνει σήμερα..
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #893 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:59:46 πμ »

Douglas,με όλο τον σεβασμό -είναι πολύ πιθανό να έχεις δίκιο,μπράβο στα στοιχεία σου-αλλά κολλάς στην λεπτομέρεια και χάνεις την ουσία,αποπροσανατολίζοντας μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σε επουσιώδη μονοπάτια.Το θέμα που συζητάμε δεν είναι τι κάναμε ακριβώς τότε οι πιό παλιοί (σε ηλικία).Εμείς καβατζώσαμε όπως μπορούσαμε και τέλειωσε.Το ζήτημα με όφελος γνώσης για το στέκι είναι:στην νέα κατάσταση που προέκυψε,εντελώς εχθρική για την χρυσή λίρα Αγγλίας,ΠΩΣ κινούμαστε επενδυτές και συλλλέκτες από τούδε και στο εξής?
(Πληροφοριακά,σου λέω ότι κι εγώ πήρα λίρες στα '90ς με 20.000δρχ/τμχ με επίσημη τιμή γύρω στις 27.000,αλλά δεν έχει σημασία.Ξέρεις τι έχει σημασία,για αυτήν εδώ τη συζήτηση?Οτι αυτός που μου τις πούλησε,ηθελε να τις "ξεφορτωθεί"ως άχρηστες ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ στο χρηματιστήριο ,τα θυμάστε τι γινοτανε τότε Έκπληξη.Την συνέχεια αυτού του ανθρώπου δεν θα την πώ,μια τραγική ιστορία.Ιδού η σημασία όσων συζητάμε.Stay tuned Μεγάλο χαμόγελο)
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #894 στις: Αύγουστος 05, 2016, 10:10:10 πμ »

ο herakliotis εχει δικιο γιατι τοτε δεν ανοιγαμε το πι σι να δουμε τιμη χρυσου εκεινη την ωρα..τοτε η λιρες τις αγοραζαμε πολυ πολυ φτηνα σε σχεση με την τοτε τιμη του χρυσαφιου..παιδακι τοτε εγω 10 χρονω οτι επερνα χαρτζιλικι 5.000 δρχ την βδομαδα απο δουλεια σε βουλκανιζατερ μου τα εκανε λιρακια η μανα μου με 15.000 η 17000 δρχ..ειχα παρει{η μητερα μου για μενα}ιταλικη με 13000δρχ..τα εχω σαν ενθυμιο απο παιδι Σαρκασμός Σαρκασμός για αυτο κ ο κυριος νταγλας τα λεει ετσι βαση στοιχειων στα χαρτια αλλα η αγορα ηταν διαφορετικη τοτε..κ ο Douglas Whittacker καλα τα λεει αλλα στα χαρτια..με ολο τον σεβασμο κυριε νταγλας δεν σας παω κοντρα στα λεγομενα σας Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #895 στις: Αύγουστος 05, 2016, 10:36:25 πμ »

το 89 που λέει και ο Ηρακλιώτης η πραγματική τιμή ήταν αρκετά πιο κάτω, ήταν πιο φτηνή δηλαδή.
αν δεν κάνω λάθος ο βασικός της εποχής ήταν κάπου στα 70 χιλιάρικα (διορθώστε με)
και ο χαμηλότερα αμοιβόμενος υπαλληλάκος έπαιρνε 8 λίρες το μήνα με τον μισθό του.
υπολογίστε τι παίρνει σήμερα..

Εγώ πάντως το 89,έπαιρνα ή 20 ή 30 χιλιάρικα το μήνα.Κότσο με πιάσανε!
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #896 στις: Αύγουστος 05, 2016, 10:45:07 πμ »

Όλοι καλά τα λέμε αλλά το βασικό είναι αυτό
το 89 που λέει και ο Ηρακλιώτης η πραγματική τιμή ήταν αρκετά πιο κάτω, ήταν πιο φτηνή δηλαδή.
αν δεν κάνω λάθος ο βασικός της εποχής ήταν κάπου στα 70 χιλιάρικα (διορθώστε με)
και ο χαμηλότερα αμοιβόμενος υπαλληλάκος έπαιρνε 8 λίρες το μήνα με τον μισθό του.
υπολογίστε τι παίρνει σήμερα..

Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #897 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:49:04 πμ »

Εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάζω.
Αλλά τώρα δεν έχω καιρό να απαντήσω.
Αργότερα, ευχαρίστως.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #898 στις: Αύγουστος 05, 2016, 12:04:50 μμ »

Εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάζω.
Αλλά τώρα δεν έχω καιρό να απαντήσω.
Αργότερα, ευχαρίστως.
περιμενουμε με ανυπομονησια την απαντηση σας..παντα κατι καλο βγαινει απο τετοιες συζητησεις Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #899 στις: Αύγουστος 05, 2016, 05:02:07 μμ »

βρε ανοιξτε τα σεντουκια , πουληστε μερικές από τις λιρες που αγορασατε με 30 -50 ευρω και φορτωστε κανα τσουβαλι μετοχες της Εθνικης ναχουμε να μιλαμε σε μια δεκαετία .....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences