Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 08:02:11 πμ
Σελίδες: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 438965 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #870 στις: Αύγουστος 04, 2016, 07:36:41 μμ »

τα ομόλογα Μάρκο;;; όλοι οι χαμηλού ρίσκου επενδυτές έπαιρναν και ομόλογα.. πάνε κι αυτά.. ατμός..
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #871 στις: Αύγουστος 04, 2016, 07:41:44 μμ »

τα ομόλογα Μάρκο;;; όλοι οι χαμηλού ρίσκου επενδυτές έπαιρναν και ομόλογα.. πάνε κι αυτά.. ατμός..
Στελιο δεν θα ξεχασω την μερα που ηρθε καμαρωτη η μανα μου και μου ανακοινωσε οτι εδωσε 30χιλ,μονο τα κλαμματα που δεν εβαλα Κλάμα ποτε δεν με ενθουσιαζαν τα χαρτια,μονο ευκαιριακα και αυτα με φειδω,βεβαια σε νερα λεει που δεν ξερεις μην πας για κολυμπι και δη στα βαθια Κλείσιμο ματιού
Φιλε Τασο ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος και οφειλω να ομολογησω οτι οι συντηρητικες πρακτικες σε βαθος χρονου εχουν βγει κερδισμενοι κατα μεγαλο ποσοσστο.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #872 στις: Αύγουστος 04, 2016, 08:01:43 μμ »

ναι καλά.
τα πάντα καταρρέουν όταν έρθει η ώρα τους.
επίσης οι παλιοί έλεγαν..: πάρε Τράπεζες... εγγύηση..!
κατάφερα κι έκανα -99% τα λεφτά μου με τις ΕΤΕ και τις ΕΥΡΩΒ..
 Κλάμα
Στη σειρά σας παρακαλώ,να ξανανοίξει η Ασπίς Πρόνοια,να μου δώσει τα χ000000 δρχ που της εμπιστεύτηκα πρώτα,να κάνει μετά καμμιά πενηνταριά reverse split η Πειραιώς μήπως τα 7 τεμάχια γίνουν ξανά 7000,και μετά η Εθνική.
Αν αντί για μετοχές τότε,είχαμε πάρει λίρες,θα κάναμε ντούς,σαν τον Αυλωνίτη με το Φωτόπουλο.Τώρα απλά,"γυρνάμε τη μανιβέλα". Κλάμα
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #873 στις: Αύγουστος 04, 2016, 08:06:28 μμ »

για δε..
κάτσε μη μας πάρουν και τι μανιβέλα στο τέλος και ξέρεις τι θα γυρνάμε τότε..
 Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #874 στις: Αύγουστος 04, 2016, 08:14:07 μμ »

Να πω κι εγώ τη sacλαμάρα μου (copyright Σίμος):

Κάποιος, τότε, μεροκαματιάρης, όχι "επενδυτής" κλπ, μου είχε πει μια κουβέντα που... με έκανε πολύ πιο προσεχτικό... "Πουθενά δεν χαρίζουν λεφτά."
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #875 στις: Αύγουστος 04, 2016, 08:19:40 μμ »

Αφού εκδηλώσω την συμπάθεια μου για τους πληγέντες συναδέλφους διαφόρων αποτυχημένων μορφών επενδύσεων θα παραθέσω την άποψη μου για το θέμα
Το ότι κάποιος επενδύσει σε χρυσές λίρες δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι η επένδυση θα είναι επιτυχής. Ασφαλώς οι λίρες αποτελούν άριστο επενδυτικό εργαλείο, αλλά η επιτυχία εξαρτάται και από άλλους παράγοντες.
Είναι σαν να λέει κάποιος ότι αν αγοράσει mercedes δεν θα σκοτωθεί σε τροχαίο
Τον βασικό ρόλο δεν παίζει η επένδυση, αλλά ο επενδυτής
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #876 στις: Αύγουστος 04, 2016, 08:43:06 μμ »

Την πάτησαν διευθυντές καταστημάτων της aspis bank και δεν θα την παταγαμε εμείς;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #877 στις: Αύγουστος 04, 2016, 08:45:10 μμ »

Τις λιρες δεν τις αγοραζεις για να κερδισεις!!
Εαν θες να κερδισεις θα πρεπει να περιμενεις.
Πχ την πρωτη μου λιρα εν ετη 1989 την πηρα 9 χλιαδες δραχμες.
Γυρω στο 2000 ετος αγοραζα με 13-15 χιλιαδες δραχμες.
Το 2004 εαν θυμαμε καλα διοτι τα λεω απο μνημης εκανε γυρω στα 90 ευρω.
Το 2007 ειχε φταση στα 170-190 ευρω!!
Το 2010 εσπασε το φραγμα των 300 ευρω και καλπασε μεχρι τα 370!!
Καναμε μεγαλη χαρα τοτε!!
Μετα πατωσε μεχρι τα 220!!
Σημερα ξαναεπιασε τα 300.
Ενας λοιπον που αγορασε το 1989 με 9 χιλιαδες δρχ κερδισε ή δεν κερδισε?
Ενας που αγορασε με 170??
Αλλα σημερα σαν Γιωργος δεν κοιταω το κερδος (το οποιο ερχετε αργα και μακροπροσθεμα) κοιταω την εξασφαλιση των χρηματων.
Το προβλημα που εχουμε σημερα δεν ειναι τωρινο. Υπηρχε και επι Βασιλεια Παυλου αλλα κανεις μας δεν το ξερει μια και κανεις δεν νοιαζετε να διαβασει την ιστορια την οικονομικη ιστορια της Ελλαδας.
Ποσες και ποσες ταινιες εκεινης τις εποχης μιλανε οι ανθρωποι για δραχμες και κατευθιαν ο συνομιλητης τους τις μετετρεπε σε λιρες?? Αναρωτηθηκατε ποτε το γιατι??
Διοτι τα οικονομικα τις Ελλαδος δεν πηγαιναν καλα!!
Και στα Ελληνικα κερματα και χαρτονομισματα δεν τα εμπιστευοταν ο κοσμος!!
Ετσι λοιπον τα οποια χρηματα ειχαν καποιοι τα μετετρεπαν κατευθειαν σε λιρες Αγγλιας για ασφαλεια και αυτο ηταν η σιγουρια τους!!
Η λιρα ηταν νομιμο χρημα συναλλαγων τοτε!! Μολις ειχαμε βγει απο τον πολεμο !!
Στον πολεμο μονο οσοι ειχαν λιρες δεν πεινασαν!!
Ασχετος εαν τους εκμεταλευτηκαν οι τοκογλυφοι μαναβηδες-μπακαληδες-τσιρακια των Γερμανων που ειχαν τα κελαρια τους γεματα τροφιμα!!
Μπορει να εδιναν μια λιρα για μια τενεκα λαδι και ενα σακι αλευρι αλλα με αυτο εκαναν ψωμι να  τρωνε για τρεις μηνες!!
Χαλασε σημερα μια λιρα και ζησε για τρεις μηνες!!
Για να σβησει λοιπον αυτη η ασφαλεια που ειχαν τοτε ο κοσμος για την χρυση λιρα ο καλος μας ο Μητσοτακης υπουργος οικονομιας τοτε (1965) απαγορευσε την λιρα σαν νομιμο χρημα συναλλαγων και ετσι σιγα σιγα κυλισε το 1970 και μετα και ηρθε η δραχμη σαν νομισμα συναλλαγων!!
Αυτη ειναι η αμαρτωλη ιστορια της λιρας οπως την ξερω εγω.
Και σαν ξαναλεω: Μπορει μακροπροθεσμα να εχεις κερδος απο την λιρα.
Την δεδομενη στιγμη δεν μας ενδιαφερει το κερδος.
Μας καιει να μην χασουμε αυτα που εχουμε στην ακρη.
Και δεν ειναι λιγα. Τα Ελληνικα νοικοκυρια εχουν στα χερια τους με μια αναλυση προσφατη μιας τραπεζας 20 δις ευρω στα (στρωματα-μαξιλαρια) τους!!
Τωρα πραξτε οπως νομιζετε ακουγοντας την ιστορια μου απο το 1989 εως σημερα και πως ειδα-βλεπω την λιρα μελετωντας τα οικονομικα της Ελλαδος πριν ακομη γεννηθω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #878 στις: Αύγουστος 04, 2016, 09:12:12 μμ »

τα ομόλογα Μάρκο;;; όλοι οι χαμηλού ρίσκου επενδυτές έπαιρναν και ομόλογα.. πάνε κι αυτά.. ατμός..
Στελιο δεν θα ξεχασω την μερα που ηρθε καμαρωτη η μανα μου και μου ανακοινωσε οτι εδωσε 30χιλ,μονο τα κλαμματα που δεν εβαλα Κλάμα ποτε δεν με ενθουσιαζαν τα χαρτια,μονο ευκαιριακα και αυτα με φειδω,βεβαια σε νερα λεει που δεν ξερεις μην πας για κολυμπι και δη στα βαθια Κλείσιμο ματιού
Φιλε Τασο ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος και οφειλω να ομολογησω οτι οι συντηρητικες πρακτικες σε βαθος χρονου εχουν βγει κερδισμενοι κατα μεγαλο ποσοσστο.
Μαρκο μου , τις περισσότερες φορες αν όχι ολες κυριαρχεί η θεωρία του όχλου .... Οι αγορές ειναι κυκλικες σε οποιασδήποτε μορφης επενδυση . Όταν ο κόσμος γεμιζει αγοραστες καλό ειναι να πουλάμε γιατι οι αγοραστες τελειώνουν ..... και το αντιστροφο. Το1999 όλοι αγόραζαν μετοχες .... Τωρα δεν αγοράζει κανεις . Εγω τωρα  όσο μπορω θα αγοράζω με ορίζοντα πενταετίας ....
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #879 στις: Αύγουστος 04, 2016, 09:27:51 μμ »

Ολα σωστά,αλλά υπάρχει και το θέμα "ασφάλεια".
Το 1950,η τράπεζα ήταν Τράπεζα.Αν είχες θυρίδα,είχες ησυχάσει.Τώρα,δεν ξέρεις απο πού να φυλαχτείς.Στη θυρίδα,κλείνουν οι τράπεζες,δεν ξέρεις αν θα μπορέσεις να τις πάρεις.(Το ζήσαμε).Σπίτι,στο διαλύουν όταν λείψεις,ή ακόμα χειρότερα,αν είσαι μέσα βάζουν ένα κουμπούρι στο κεφάλι του παιδιού σου και τις δίνεις.
Σε κρυφό σημείο στο χωράφι;Ερχεται ο "για την πλάκα μου και για τη βόλτα στη φύση" με το Garett και....μπίπ μπίπ."Αααα,κοίτα τί του έπεσε του απρόσεχτου,ας τις πάρω μωρέ,τυχερές είναι!"
Λές και υφαίνεται μία παγκόσμια συνωμοσία για την εξαφάνιση κάθε χρήματος σε φυσική μορφή.
Δεν ξέρω,πρώτη φορά στη ζωή μου αισθάνομαι τόσο ανήμπορος να διαφυλάξω τους κόπους μιάς ζωής.
Μπορεί βέβαια όλα να είναι στο μυαλό μου και να είμαι απλά "κιοτής"... Λύπη
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 359


Προφίλ
« Απάντηση #880 στις: Αύγουστος 04, 2016, 09:47:28 μμ »

Εύγε στον heracliotis για όσα έγραψε-ίδια είναι και η δική μου εμπειρία ,τα ίδια πράγματα σώσανε και τους δικούς μου παππούδες.Και μία πληροφορία της τελευταίας στιγμής,από φίλο ξενιτεμένο οικονομολόγο στο Λονδίνο (αντιγράφω το μέιλ όπως το έλαβα):
"1. Υπάρχει τρόπος να βγάλει κάποιος χρήματα στο εξωτερικό ανεξαρτήτως  ποσού. Από τον Ιούνιο έχει ξεκινήσει μια αθρόα έξοδος χρημάτων σε λογαριασμούς του εξωτερικού. Υπάρχουν άτομα που αποκλειστική τους δουλειά είναι αυτό και μόνο, εξασφαλίζοντας ένα αρκετά καλό πρόσθετο εισόδημα. Δεν κατάλαβα ακριβώς τον τρόπο με τον οποίο γίνεται αυτό. Την περασμένη βδομάδα κάποια κυβερνητικά στελέχη σε Τραπεζικούς οργανισμούς και ΥΠΟΙΑΝ κάνανε το ίδιο.
2. Το bail-in θα γίνει και είμαστε στην περίοδο όπου μπορεί να γίνει αυτό ανά πάσα στιγμή. Θα γίνει από το πρώτο ευρώ. Το κούρεμα μπορεί να φτάσει να είναι της τάξης του 40-50%. Υπολογίστε ότι το 95% των καταθέσεων είναι κάτω από 100.000€ και συνολικού ξεπερνούν τα 90-100 δις... Εκεί θα γίνει το όλο πάρτυ...
3.Προσωπική εκτίμηση εδώ(στο City) ότι το κούρεμα θα γίνει με τις καταθέσεις από τα τουριστικά έσοδα να είναι κατατεθειμένες στους τραπεζικούς λογαριασμούς, όποτε εκτιμώ ότι είναι πιθανόν να γίνει  ακόμη και μέσα στον Αύγουστο, είναι ο μήνας που μπαίνουν αρκετές οφειλές των γραφείων προς τους ξενοδόχους."
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #881 στις: Αύγουστος 04, 2016, 09:56:09 μμ »

Δεν εκπλήσσομαι.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #882 στις: Αύγουστος 04, 2016, 10:00:31 μμ »

Μπορεί κάποιος να δεί προς τα πού έχει στραβώσει το στόμα μου; Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #883 στις: Αύγουστος 04, 2016, 10:56:47 μμ »

Όταν αγοράζω μία λίρα κ θέλω την επόμενη να ξέρω πόσα χρήματα έχω αμεσα την στιγμή εκείνη βλέπω την τιμή αγοράς της λίρας στην τράπεζα της ελλαδος.. Όχι ποσό κάνει στα σαραφικα στην αμερικη στην ινδια η όπου στο διελο βγάζουν τιμή χρυσού.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #884 στις: Αύγουστος 04, 2016, 10:59:04 μμ »

Όταν αγοράζω μία λίρα κ θέλω την επόμενη να ξέρω πόσα χρήματα έχω αμεσα την στιγμή εκείνη βλέπω την τιμή αγοράς της λίρας στην τράπεζα της ελλαδος.. Όχι ποσό κάνει στα σαραφικα στην αμερικη στην ινδια η όπου στο διελο βγάζουν τιμή χρυσού.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Σωστός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences