Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:21:23 μμ
Σελίδες: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 426173 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #510 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:47:52 μμ »

Υποθέτω εννοεί 275 + 3% + 23%, δηλ. 275 x 1,26 = 346,50 τη μία λίρα. Άσχημο δάγκωμα.
Αν 275 είναι η τελική τιμή, τότε σημαίνει αγορά 275 / 1,26 = 218,25 η μία (καθαρή αξία - αποκλείεται!).

Αν ισχύει το 2ο, να πάω να αγοράσει η εταιρεία μου (που εκπίπτει το ΦΠΑ)!

ΥΓ. Όταν σήκωσα κάποτε θέμα για αξιόπιστους πωλητές έγινε χαμός, τώρα δε σηκώνουν ξεφώνισμα τέτοιες τακτικές (αν ισχύει το 1ο) ή διαφήμιση (αν ισχύει το 2ο); Τέτοια σχόλια για εμπόρους, είτε θετικά είτε αρνητικά, δε σηκώνουν αποκάλυψη του ονόματος τουλάχιστον; Αυτοί θα έπρεπε να φοβούνται το φόρουμ, όχι το αντίθετο, γιατί όταν όλα είναι φανερά, δε σηκώνει παιχνιδάκια από καμμία πλευρά (ούτε δυσφήμιση από "μέλη", ξεσκεπάζονται εύκολα).

ΥΓ2. Είχα πάρει τηλ. κάποια στιγμή σε έναν από τους σαράφηδες που διαφημίζει χαμηλές τιμές χωρίς χαρτόσημα, φπα κλπ και μου είπε ότι η τιμή ισχύει για παλιότερες λίρες χρησιμοποιημένες, για καινούριες σε blister πουλάει στην τιμή της ΤτΕ. Άρα ο στόχος του είναι απλά να με τραβήξει στο μαγαζί του, δεδομένου ότι δεν μπορώ να διακρίνω κανονική λίρα από λειψή ή "ελλατωματική στην όψη" ή βέβαια κάλπικη και αναγκαστικά θα αγόραζα μόνο σφραγισμένες. Μετά πήρα στο άλλο γνωστό μαγαζί και, όταν η πωλήτρια μου είπε ότι έχει επιπλέον και φπα και της είπα ότι δεν πρέπει, το γύρισε και μου είπε "δεν ξέρω, πάρτε αργότερα να μιλήσετε με τον κ. Ν.".
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #511 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:52:15 μμ »


Υπάρχει βέβαια ζήτημα κατά τη γνώμη μου από το αν ισχύει το "αποτελούν ή έχουν αποτελέσει" για τις νέες/σύγχρονες κοπές.


Η χρυσή λίρα Αγγλίας και το χρυσό δολλάριο είναι νομίσματα στις χώρες τους, ανεξάρτητα από την κοπή τους (δεν υπάρχει διαφοροποίηση στα χαρακτηριστικά τους από όταν ήταν σε πραγματική κυκλοφορία). Νομίζω είναι τα μόνα που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, όλα τα άλλα (maple leafs, krugerrands, panda, φιλαρμονικές κλπ) όχι.
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #512 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 04:05:58 μμ »

β) Τα χρυσά νομίσματα για τα οποία ισχύουν σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις:
-αποτελούν ή έχουν αποτελέσει νόμιμο χρήμα στη χώρα προέλευσης τους

Σχετικά με αυτό, δεν έννοεί ότι πράγματι έχουν χρησιμοποιηθεί ως χρήμα. Εννοεί ότι είναι "κέρματα" (και όχι ράβδοι, rounds κλπ). Δηλαδή, συμπεριλαμβάνει και τα "συλλεκτικά κέρματα" κάθε είδους, καθώς και τις ουγγιές που αποτελούν "νόμιμο χρήμα".

Το νόημα της αναφοράς αυτής (αν έχω καταλάβει καλά) είναι ότι τα "κέρματα" μπορεί να είναι καθαρότητας λιγότερο από 995/1000, ενώ οι ράβδοι κλπ τουλάχιστον 995/1000.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #513 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 04:09:19 μμ »

Μπερδευόμαστε νομίζω λίγο, λοιπόν, όταν υπάρχει συναλλαγή μεταξύ επιτηδευματία και φυσικού προσώπου όπου ο επιτηδευματίας αγοράζει κάτι απο το φυσικό πρόσωπο επειδή το φυσικό πρόσωπο δεν είναι υπόχρεο στην έκδοση τιμολογίων, ο επιτηδευματίας για να αιτιολογήσει την αγορά κόβει τιμολόγιο αγοράς με χαρτόστημο και υπέρ ΟΓΑ επί τις αξίας του αντικειμένου.

Το χαρτόσημο είναι 3% και 0,4% υπερ ΟΓΑ (2,4% αν είναι ΑΕ ή ΕΠΕ)


Χαρτόσημο και ΦΠΑ δεν πάνε μαζί.


Αν αγοράσει η εταιρεία η οποία δεν μπορεί να αιτιολογήσει την παραγωγικότητα της δαπάνης απο την αγορά χρυσού (είτε νομίσματος είτε άλλης μορφής) τότε δεν εκπίπτει απο τα ακαθάριστα έσοδα της και κατα συνέπεια δεν εκπίπτει και τον ΦΠΑ (μιλάμε για εταιρείες που βάση καταστατικού δεν έχουν αντικειμενο τους αγοραπωλησίες και μεταποίηση χρυσού κλπ)
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #514 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 04:13:07 μμ »

β) Τα χρυσά νομίσματα για τα οποία ισχύουν σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις:
-αποτελούν ή έχουν αποτελέσει νόμιμο χρήμα στη χώρα προέλευσης τους

Σχετικά με αυτό, δεν έννοεί ότι πράγματι έχουν χρησιμοποιηθεί ως χρήμα. Εννοεί ότι είναι "κέρματα" (και όχι ράβδοι, rounds κλπ). Δηλαδή, συμπεριλαμβάνει και τα "συλλεκτικά κέρματα" κάθε είδους, καθώς και τις ουγγιές που αποτελούν "νόμιμο χρήμα".

Το νόημα της αναφοράς αυτής (αν έχω καταλάβει καλά) είναι ότι τα "κέρματα" μπορεί να είναι καθαρότητας λιγότερο από 995/1000, ενώ οι ράβδοι κλπ τουλάχιστον 995/1000.

Όχι αλλιώς ο νόμος θα όριζε τι είναι κέρμα. Το νόμο τον διαβάζουμε όπως ακριβώς είναι γραμμένος. Ο νόμος εννοεί νομίσματα τα οποία σύμφωνα με την Τράπεζα της χώρας τους τα θεωρεί νόμιμο χρήμα, πολλά χρυσά νομίσματα παλιά κόβωνταν για την εξυπηρέτηση συναλλαγών με μεγάλα ποσά. Προφανώς ο νομοθέτης θέλει να αποκλείσει τα αναμνηστικά και παρεμφερή
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #515 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 04:28:10 μμ »

Ρε τι εχασα!!! Γιαννη ειδοποιησε ρε συ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Λιρα με φπα και 340 το κομματι...τι βλεπουν τα ματακια μου!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
 Να ακους τι σου λενε οι παλιοι τζον... μην εισαι ισχυρογνωμων  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #516 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 04:35:40 μμ »

275 με ΦΠΑ βγαίνει 218 χωρίς ΦΠΑ και χαρτόσημο (ή περίπου).

218 * 3% (χαρτόσημο) = 6,54
218 * 23% (ΦΠΑ) = 50,14
218 + 6,54 + 50,14 = 274,68

Δεν ξέρω και πολλά από λίρες, αλλά "δεν μου βγαίνει".



Ξεκόλλησα: 275 / 1,26 = 218,25πρωτος ειχε τιμη στο site 255 και εβαλε και

Ξανα. Ο πρωτος ειχε τιμη στο site 260 και προσθεσε και το ΦΠΑ, ΕΝΩ ο δευτερος που πηρα μετα τηλ εδωσε 275 και ειπε δεν υπαρχει ΦΠΑ.

260 x 1,23 = 319,80

Είναι σαφώς ακριβότερος ο 1ος σε σχέση με τα 275 του 2ου.

Πιθανά δεν δικαιούνται να πουλήσουν νόμιμα και γι' αυτό η απόδειξη δεν γράφει "λίρες Αγγλίας", οπότε σαν επενδυτικός χρυσός ή σκραπ χρυσός ή ό,τι άλλο δικαιούται να πουλάει βάζει και ΦΠΑ. (Ή απλά τον βάζει και όποιος τσιμπήσει, διότι πιστεύω ότι έχουν και άλλοι δικαίωμα πώλησης λιρών πλην των τραπεζών, όπως κατάλαβα το νόμο. Αν λάβετε υπόψιν ότι μπορεί να αγοράζει κοσμήματα κλπ με ΦΠΑ, πρέπει να πουλάει και με ΦΠΑ για να τον αποσβαίνει. Αν δεν του φτάνει, τον φορτώνει όπου μπορεί. Άσχετο, για επεξήγηση: ξενοδόχος που γνώρισα είχε χτίσει πληρώνοντας 23% ΦΠΑ για το κτίριο. Εφόσον νοίκιαζε με 8% ΦΠΑ, ήθελε πωλήσεις 3 φορές το κόστος ανέγερσης για να πάρει πίσω το ΦΠΑ που πλήρωσε. Όχι μόνο πουλούσε με αποδείξεις αλλά αν μπορούσε να χρεώσει παραπάνω ΦΠΑ θα το έκανε ευχαρίστως.).
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #517 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 04:56:03 μμ »

Να σημειώσουμε κάτι ακόμα  οι αργυραμοιβοί, ενεχυροδανειστές και λοιποί δεν μπορούν να αγοροπωλούν χρυσές λίρες παρα μόνο κοσμήματα και τιμαλφή οπότε αν πωλούν χρυσές λίρες  (παράνομα βέβαια) ίσως βάζουν ΦΠΑ για να φένετε σαν κόσμημα.


Ο φίλτατος με το ξενοδοχείο ο φπα μπορεί να μην εκπίπτει στην περίπτωση τους αλλά θα τον αποσβέσει στην 10ετία με τις αποσβέσεις οπότε δεν θα επιβαρύνει τα έξοδα του. Άλλο που ταμειακά το πλήρωσε όλο. Μετά και 23% να έβαζε στις πωλήσεις του πάλι θα έπρεπε να δίνει 23% στο κράτος  εκτός αν το έβαζε καπέλο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #518 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 05:18:21 μμ »

Να σημειώσουμε κάτι ακόμα  οι αργυραμοιβοί, ενεχυροδανειστές και λοιποί δεν μπορούν να αγοροπωλούν χρυσές λίρες παρα μόνο κοσμήματα και τιμαλφή οπότε αν πωλούν χρυσές λίρες  (παράνομα βέβαια) ίσως βάζουν ΦΠΑ για να φένετε σαν κόσμημα.

Ο φίλτατος με το ξενοδοχείο ο φπα μπορεί να μην εκπίπτει στην περίπτωση τους αλλά θα τον αποσβέσει στην 10ετία με τις αποσβέσεις οπότε δεν θα επιβαρύνει τα έξοδα του. Άλλο που ταμειακά το πλήρωσε όλο. Μετά και 23% να έβαζε στις πωλήσεις του πάλι θα έπρεπε να δίνει 23% στο κράτος  εκτός αν το έβαζε καπέλο.
Δεν είναι ακριβές. Ο ΦΠΑ ανέγερσης, ανακαίνισης, κλπ ξενοδοχείου εκπίπτεται κανονικότατα και σε περίπτωση αδυναμίας συμψηφισμού μπορεί να αιτηθεί επιστροφής.

ΣΣ. Πάντα εντός θέματος για τις χρυσές λίρες Σαρκασμός Σαρκασμός.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #519 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 05:21:27 μμ »

Είπες οτι έχτισε όχι ανακαίνισε οπότε πάω πάσο. Κλείνω εδω το άσχετο του θέματος πάμε στα της λίρας τώρα. Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #520 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 06:19:42 μμ »

Είπες οτι έχτισε όχι ανακαίνισε οπότε πάω πάσο. Κλείνω εδω το άσχετο του θέματος πάμε στα της λίρας τώρα. Σαρκασμός

Ποιος χτιζει λιρες   Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #521 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:26:29 μμ »

Για το χαρτόσημο το κατάλαβα. Για το ξενοδοχείο λίγο-πολύ τα κατάλαβα, αν και δεν είναι του παρόντος. Τα υπόλοιπα (για τις πατέντες των αργυραμοιβών0 δεν τα πολυκατάλαβα, γιατί δεν με ενδιαφέρουν, χεχε.

Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως «επενδυτικός χρυσός» νοούνται:

α) Ο χρυσός υπό μορφή ράβδου ή πλάκας, βάρους αποδεκτού από τις αγορές πολύτιμων μετάλλων, καθαρότητας τουλάχιστον 995 χιλιοστών, αντιπροσωπευόμενος ή μη από τίτλους. Εξαιρούνται από το καθεστώς του παρόντος άρθρου οι ράβδοι και πλάκες βάρους έως και ενός (1) γραμμαρίου.

β) Τα χρυσά νομίσματα για τα οποία ισχύουν σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις:
-είναι καθαρότητας τουλάχιστον 900 χιλιοστών,
-έχουν κοπεί μετά το έτος 1800,
-αποτελούν ή έχουν αποτελέσει νόμιμο χρήμα στη χώρα προέλευσης τους και
-πωλούνται υπό κανονικές συνθήκες σε τιμή η οποία δεν υπερβαίνει κατά ποσοστό άνω του 80% την αξία της ελεύθερης αγοράς του χρυσού ο οποίος περιέχεται στα νομίσματα.

Αυτό που μου προκάλεσε το ενδιαφέρον είναι το "νόμιμο χρήμα".

Ας πάρουμε τρία νομίσματα:
http://www.catawiki.com/catalog/coins/countries/austria/1046949-austria-100-euro-2007-wiener-philharmoniker
http://www.catawiki.com/catalog/coins/countries/france/3680503-france-20-euro-2003-proof-100th-anniversary-of-the-tour-de-france
http://en.numista.com/catalogue/pieces41792.html

Το πρώτο (31,1 γρ, 999,9/1000) εμπίπτει και στην πρώτη παράγραφο, γιατί είναι πάνω από 995/1000. Εμπίπτει και στη δεύτερη; Ναι, ναι, ναι (είναι "νόμιμο χρήμα" στην Αυστρία), ναι.

Το δεύτερο (17 γρ, 920/1000) δεν εμπίπτει στην πρώτη παράγραφο. Εμπίπτει στη δεύτερη; Ναι, ναι, ναι (είναι "νόμιμο χρήμα" στη Γαλλία), ναι.

Το τρίτο (1 γρ, 999/1000) δεν εμπίπτει στην πρώτη παράγραφο, γιατί είναι "βάρους έως και ενός (1) γραμμαρίου". Εμπίπτει στη δεύτερη; Ναι, ναι, ναι (είναι "νόμιμο χρήμα" στην Ελλάδα)... όχι (αλλά δεν βρήκα καλύτερο παράδειγμα). :-)

Καλά τα λέω;

Ας μην φέρουμε τη συζήτηση αν τα τρία αυτά νομίσμτα εμπίπτουν στην πρώτη παράγραφο. Ας μείνουμε στην έννοια του "νόμιμου χρήματος". Επίσης, το αν πραγματικά χρησιμοποιήθηκαν ποτέ σε συναλλαγές (προφανώς όχι) καταλαβαίνω ότι δεν μας ενδιαφέρει (σε σχέση με τον παρόντα νόμο).



Άσχετο: Σχετικά με το "κέρμα" και το "νόμισμα", καταλαβαίνω ότι ο ο παρών νόμος χρησιμοποιεί "λάθος ορολογία", θα ήταν πιο σωστό να ακολουθήσει αυτή: http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Euro/Notes-coins/Collectors/default.aspx , αλλά... ας μην το κάνουμε ζήτημα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:38:28 μμ από sac » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #522 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:59:26 μμ »

ΖΗΤΩ Η ΤΡΕΛΑ Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #523 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 09:18:42 μμ »

Το αν έπρεπε ο νομοθέτης να το πει κέρμα η νόμισμα πραγματικά δε το ξέρω ίσως έχεις και δίκιο, αλλά επειδή είναι νόμος δε χωρά αμφησβιτήσεις οπότε τον παίρνουμε όλοι ως έχει αλλιώς θα φιλοσοφούμε μέχρι να πεθάνει ο highlander  Σαρκασμός

Η ΤΤΕ εδώ το λέει πολύ ωραία και άλλα σου λύνει και τις απορίες για τα 3 νομίσματα

Συλλεκτικά κέρματα ευρώ
Τα συλλεκτικά κέρματα ευρώ εκδίδονται επισήμως από τα κράτη-μέλη, έχουν ονομαστική αξία (αξία όψεως), θεωρούνται νόμιμο χρήμα αλλά δεν προορίζονται για κυκλοφορία. Η ονομαστική αξία των συλλεκτικών κερμάτων είναι πάντοτε διαφορετική από εκείνη των κυκλοφορούντων κερμάτων, όπως επίσης και η παράσταση που απεικονίζεται σε αυτά.

Ενώ τα κυκλοφορούνται κέρματα αποτελούν νόμιμο χρήμα σε ολόκληρη τη ζώνη του ευρώ, τα συλλεκτικά κέρματα αποτελούν νόμιμo χρήμα μόνο στη χώρα έκδοσής τους. Τα κέρματα αυτά σπανίως χρησιμοποιούνται για πληρωμές διότι η αγοραία αξία τους είναι συνήθως πολύ υψηλότερη από την ονομαστική τους αξία και πολλά από αυτά κατασκευάζονται από πολύτιμα μέταλλα όπως ο χρυσός ή ο άργυρος.

Για να αποφευχθεί οποιαδήποτε σύγχυση στο κοινό, τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συλλεκτικών κερμάτων διαφέρουν από εκείνα των κερμάτων που προορίζονται για κυκλοφορία. Από τις τρεις τεχνικές παραμέτρους των κερμάτων, δηλαδή το χρώμα, τη διάμετρο, και το βάρος, τουλάχιστον οι δύο θα πρέπει να είναι διαφορετικές από εκείνες των κερμάτων που προορίζονται για κυκλοφορία.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #524 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 09:49:26 μμ »

Valeroi, όσο και να σε συμπαθώ και να σε εκτιμώ, θα σου ζητήσω έλεος!

Έπιασα τρία νομίσματα συγκεκριμένα για να δούμε αν τα περιλαμβάνει ο νόμος και... εσύ μου απαντάς για το κέρμα και το νόμισμα; Και μου παραθέτεις και το λινκ που έβαλα; Και έγραψα και ξεκάθαρα "να μην το κάνουμε ζήτημα"!

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Euro/Notes-coins/Collectors/default.aspx , αλλά... ας μην το κάνουμε ζήτημα...


Το αν έπρεπε ο νομοθέτης να το πει κέρμα η νόμισμα πραγματικά δε το ξέρω ίσως έχεις και δίκιο, αλλά επειδή είναι νόμος δε χωρά αμφησβιτήσεις οπότε τον παίρνουμε όλοι ως έχει αλλιώς θα φιλοσοφούμε μέχρι να πεθάνει ο highlander  Σαρκασμός

Η ΤΤΕ εδώ το λέει πολύ ωραία και άλλα σου λύνει και τις απορίες για τα 3 νομίσματα




Ενδιαφέρεται κανείς να συζητήσουμε αν τα τρία αυτά κέρματα "νούνται ως επενδυτικός χρυσός για στους σκοπούς του παρόντος άρθρου";
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2015, 10:17:42 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences