Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:13:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 440934 φορές)
0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #435 στις: Ιούλιος 17, 2015, 08:51:04 μμ »

Δημητρη πεφτει τις τελευταιες μερες, στο μηνυμα που εγραψα ειχε 247 μεταλλο, οποτε 260 για BU Ελισσαβετ (ενα +5% δηλαδη)μου φαινεται λογικο.
Φυσικα ο καθενας οπου θελει πουλαει και αγοραζει, αλλα μεταξυ συλλεκτων σε συνηθη συναλλαγη, δεν νομιζω οτι βρισκεις ευκολα BU Ελισσαβετ (ειδικα νεοτερων κοπων)με μικροτερο premium,αλλα ο.κ., οπως ειπα ο καθενας οτι θελει κανει.

Ναι Δημήτρη στο 247 σου λέω και εγώ περίπου 255, του 2015 έφερναν με 258.
Αφού γνωρίζεις σε συνθήκες φυσιολογικές άντε ένα 3% premium βάστα να ηρεμήσουν τα πράγματα και θα δείς αρνητικό -3% premium με την πείνα που θα πέσει. Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Πρός θεού μην παρεξηγηθώ όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα δεν κατηγορώ κανένα, απλά λέω την γνώμη μου εγώ δεν τις θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο από Γεώργιο και μετά, με καθαρά εξαίρεση του 1989 - 2002 - 2005 -2012 και φυσικά τίποτε πιστοποιημένες υψηλών βαθμών - κάτι Καναδέζες κ.λ.π.

Δηλαδη Δημητρη καποιος που θελει να κανει λιρες 10 χιλιαρικα αυριο το πρωι θα παρει τα χρηματα θα παει μια βολτα στο κεντρο και θα αγορασει ολοκαινουργιες Ελισαβετ BU με 250-255 την μια αερα πατερα και οσες θελει  ετσι;;Και αυτην την περιοδο μαλιστα;

Δημητρη εισαι εκτος πραγματικοτητας.Οταν δινεις συμβουλες σε νεους να εισαι ρεαλιστης και να λες την πραγματικοτητα και οχι τι μπορει να κανεις εσυ ή τι θα ηθελες να γινεται!!

Η παραθεση μου απευθυνεται στον elpidoforo που βρισκει οτι ωρα θελει ακυκλοφορητες Ελισαβετ στο μεταλλο!!

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #436 στις: Ιούλιος 17, 2015, 08:56:32 μμ »

Μα ουτε εγω τις θεωρω κατι ιδιαιτερο, και το καποιο premium που εχουν ειναι λογω μεγαλης εμπορικοτητας και αναγνωρισιμοτητας στον Ελληνικο χωρο, σε σχεση με τα αλλα χρυσα παρομοιου μεγεθους που τα βρισκεις χαλαρα και στο μεταλλο η πολυ ελαχιστα παραπανω στην Ελλαδα μεταξυ συλλεκτων.
Ακριβώς Δημήτρη αλλά είπαμε σύνδρομο κατοχής.
Πάρε π.χ. ένα bufallo και στην ίδια αξία πάρε Ελισάβετ κράτησέ τα μερικά χρόνια και κάποια στιγμή βγάλε τα για πώληση εκεί που πρέπει, και τότε θα δούμε με τι τιμή θα πουληθούν αντίστοιχα.
Τέλος πάντων όλα είναι σχετικά.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #437 στις: Ιούλιος 17, 2015, 08:59:06 μμ »

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς κοστολογούνται οι λίρες (όχι οι συλλεκτικές)? Τα βάζω κάτω και δε βγαίνουν τα νούμερα...

Τιμή μετάλλου + 10% premium έχει σημαντικη απόκλιση από τις τιμές πωλησης που βλεπω. Εδω στο forum πωλούνται γύρω στα 265, στα σαραφικα 265, στο eBay περίπου 275, ή ΤτΕ έχει το δικό της θεό (287!!)...

Οι λιρες στην Ελλαδα αγοραζονται με ευρω, γιαυτο και εκτος απο την τρεχουσα τιμη του χρυσου (που ειναι σε δολλαρια), εχει σημασια και η ισοτιμια ευρω-δολλαριου.
Σημερα ο χρυσος που περιεχει μια λιρα σε ευρω ειναι 247.
Δεν πουλιουνται στην πιατσα με 10% premium, αλλα με λιγοτερο, γυρω στα 260-265 ευρω κανουν.
Εαν ειναι αρκετα ταλαιπωρημενες η φθαρμενες, κανουν λιγοτερο, κοντα στο μεταλλο.
Οταν πεφτει η τιμη, ψιλοαυξανουν οι πωλητες το premium και το αντιθετο.
Στο ebay παντα πουλιουνται ακριβοτερα, λογω των προμηθειων που κρατα απο τον πωλητη.
Στην ΤΤΕ ειναι αυτοκτονια.
Θελει γενικως προσοχη, γιατι στην Ελλαδα κυκλοφορουν και αρκετες μουφες (πλαστες)

Αυτη ειναι η πιο ισορροπημένη αντικειμενικη απαντηση.Ολα τα αλλα ειναι για την δημιουργια εντυπωσεων!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #438 στις: Ιούλιος 17, 2015, 09:05:38 μμ »

Δημητρη πεφτει τις τελευταιες μερες, στο μηνυμα που εγραψα ειχε 247 μεταλλο, οποτε 260 για BU Ελισσαβετ (ενα +5% δηλαδη)μου φαινεται λογικο.
Φυσικα ο καθενας οπου θελει πουλαει και αγοραζει, αλλα μεταξυ συλλεκτων σε συνηθη συναλλαγη, δεν νομιζω οτι βρισκεις ευκολα BU Ελισσαβετ (ειδικα νεοτερων κοπων)με μικροτερο premium,αλλα ο.κ., οπως ειπα ο καθενας οτι θελει κανει.

Ναι Δημήτρη στο 247 σου λέω και εγώ περίπου 255, του 2015 έφερναν με 258.
Αφού γνωρίζεις σε συνθήκες φυσιολογικές άντε ένα 3% premium βάστα να ηρεμήσουν τα πράγματα και θα δείς αρνητικό -3% premium με την πείνα που θα πέσει. Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Πρός θεού μην παρεξηγηθώ όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα δεν κατηγορώ κανένα, απλά λέω την γνώμη μου εγώ δεν τις θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο από Γεώργιο και μετά, με καθαρά εξαίρεση του 1989 - 2002 - 2005 -2012 και φυσικά τίποτε πιστοποιημένες υψηλών βαθμών - κάτι Καναδέζες κ.λ.π.

Δηλαδη Δημητρη καποιος που θελει να κανει λιρες 10 χιλιαρικα αυριο το πρωι θα παρει τα χρηματα θα παει μια βολτα στο κεντρο και θα αγορασει ολοκαινουργιες Ελισαβετ BU με 250-255 την μια αερα πατερα και οσες θελει  ετσι;;Και αυτην την περιοδο μαλιστα;

Δημητρη εισαι εκτος πραγματικοτητας.Οταν δινεις συμβουλες σε νεους να εισαι ρεαλιστης και να λες την πραγματικοτητα και οχι τι μπορει να κανεις εσυ ή τι θα ηθελες να γινεται!!

Η παραθεση μου απευθυνεται στον elpidoforo που βρισκει οτι ωρα θελει ακυκλοφορητες Ελισαβετ στο μεταλλο!!


Με 10 χιλιάρικα Γιάννη άν είχα, μόνο Ελισάβετ δεν θα έπαιρνα άν δεν έβρισκα κοντά στο μέταλλο και τις ήθελα φυσικά.
Θα έπαιρνα bufallos διαφόρων ημερομηνιών και θα τα παρκάριζα.
Οταν υπάρχει ζήτηση Γιάννη δεν βρίσκεις εύκολα κοντά στο μέταλλο ελισάβετ, ξέρεις όμως όταν τα πράγματα είναι ήρεμα τότε βρίσκεις με κλειστά τα μάτια ή κάνω λάθος μήπως.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #439 στις: Ιούλιος 17, 2015, 09:11:40 μμ »

Θα επαιρνες Δημητρη με 10.000 ευρω 10 μπαφαλο περιπου κοντα στο μεταλλο ετσι;;Και οταν εσυ ή τα παιδια σου θα θελατε να ρευστοποιησετε αμεσα για να πατε ενα ταξιδακι θα τσιμπαγατε με σημερινα δεδομενα 8 χιλιαρικα Δημητρη μου και ΑΝ πεσετε σε κανενα τιμιο σαραφη και ειστε τυχεροι!!

Γιατι Δημητρη καποος που αγοραζει λιρες σημερα τις θελει για το μακροπροθεσμο διαστημα για τα παιδια και τα εγγονια του..

Ακυκλοφορητους θυρεους εγω τους αγοραζω για την παρτη μου και την ευχαριστηση μου.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #440 στις: Ιούλιος 17, 2015, 09:19:58 μμ »

Θα επαιρνες Δημητρη με 10.000 ευρω 10 μπαφαλο περιπου κοντα στο μεταλλο ετσι;;Και οταν εσυ ή τα παιδια σου θα θελατε να ρευστοποιησετε αμεσα για να πατε ενα ταξιδακι θα τσιμπαγατε με σημερινα δεδομενα 8 χιλιαρικα Δημητρη μου και ΑΝ πεσετε σε κανενα τιμιο σαραφη και ειστε τυχεροι!!

Γιατι Δημητρη καποος που αγοραζει λιρες σημερα τις θελει για το μακροπροθεσμο διαστημα για τα παιδια και τα εγγονια του..

Ακυκλοφορητους θυρεους εγω τους αγοραζω για την παρτη μου και την ευχαριστηση μου.
Οι απόψεις μας διίστανται Μεγάλο χαμόγελο
Ο τίμιος σαράφης Γιάννη σήμερα αγοράζει bu ελισάβετ 235 Κλείσιμο ματιού
Buffalo πρέπει να είσαι φευγάτος για να τα πάς σε τίμιο σαράφη. (Ποτέ δεν πουλάς τελευταία στιγμή πάντα με πρόγραμμα)
ΓΙΑ ακυκλοφόρητους θυρεούς δεν υπάρχει τιμή και το ξέρεις, γιατί μήπως είναι συλλεκτικοί λέω εγώ.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #441 στις: Ιούλιος 17, 2015, 09:22:17 μμ »


Ο τίμιος σαράφης Γιάννη σήμερα αγοράζει bu ελισάβετ 235 Κλείσιμο ματιού

Tίμιος σαράφης εδώ  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #442 στις: Ιούλιος 17, 2015, 09:26:18 μμ »


Ο τίμιος σαράφης Γιάννη σήμερα αγοράζει bu ελισάβετ 235 Κλείσιμο ματιού

Tίμιος σαράφης εδώ  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Άνεση
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #443 στις: Ιούλιος 17, 2015, 09:27:18 μμ »


Ο τίμιος σαράφης Γιάννη σήμερα αγοράζει bu ελισάβετ 235 Κλείσιμο ματιού

Tίμιος σαράφης εδώ  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Άνεση
+ - 1
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #444 στις: Ιούλιος 17, 2015, 09:27:25 μμ »

Θα επαιρνες Δημητρη με 10.000 ευρω 10 μπαφαλο περιπου κοντα στο μεταλλο ετσι;;Και οταν εσυ ή τα παιδια σου θα θελατε να ρευστοποιησετε αμεσα για να πατε ενα ταξιδακι θα τσιμπαγατε με σημερινα δεδομενα 8 χιλιαρικα Δημητρη μου και ΑΝ πεσετε σε κανενα τιμιο σαραφη και ειστε τυχεροι!!

Γιατι Δημητρη καποος που αγοραζει λιρες σημερα τις θελει για το μακροπροθεσμο διαστημα για τα παιδια και τα εγγονια του..

Ακυκλοφορητους θυρεους εγω τους αγοραζω για την παρτη μου και την ευχαριστηση μου.
Οι απόψεις μας διίστανται Μεγάλο χαμόγελο
Ο τίμιος σαράφης Γιάννη σήμερα αγοράζει bu ελισάβετ 235 Κλείσιμο ματιού
Buffalo πρέπει να είσαι φευγάτος για να τα πάς σε τίμιο σαράφη. (Ποτέ δεν πουλάς τελευταία στιγμή πάντα με πρόγραμμα)
ΓΙΑ ακυκλοφόρητους θυρεούς δεν υπάρχει τιμή και το ξέρεις, γιατί μήπως είναι συλλεκτικοί λέω εγώ.

Οι εκτακτες αναγκες ρευστοποιησης Δημητρη σχεδον ΠΟΤΕ δεν ερχονται με προγραμμα!!Ρωτα εμενα που ειμαι καμμενος τον τελευταιο καιρο!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #445 στις: Ιούλιος 17, 2015, 09:28:39 μμ »

Και ακυκλοφόρητους θυρεούς αγοράζει ο τίμιος σαράφης Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #446 στις: Ιούλιος 17, 2015, 09:35:26 μμ »

Θα επαιρνες Δημητρη με 10.000 ευρω 10 μπαφαλο περιπου κοντα στο μεταλλο ετσι;;Και οταν εσυ ή τα παιδια σου θα θελατε να ρευστοποιησετε αμεσα για να πατε ενα ταξιδακι θα τσιμπαγατε με σημερινα δεδομενα 8 χιλιαρικα Δημητρη μου και ΑΝ πεσετε σε κανενα τιμιο σαραφη και ειστε τυχεροι!!

Γιατι Δημητρη καποος που αγοραζει λιρες σημερα τις θελει για το μακροπροθεσμο διαστημα για τα παιδια και τα εγγονια του..

Ακυκλοφορητους θυρεους εγω τους αγοραζω για την παρτη μου και την ευχαριστηση μου.
Οι απόψεις μας διίστανται Μεγάλο χαμόγελο
Ο τίμιος σαράφης Γιάννη σήμερα αγοράζει bu ελισάβετ 235 Κλείσιμο ματιού
Buffalo πρέπει να είσαι φευγάτος για να τα πάς σε τίμιο σαράφη. (Ποτέ δεν πουλάς τελευταία στιγμή πάντα με πρόγραμμα)
ΓΙΑ ακυκλοφόρητους θυρεούς δεν υπάρχει τιμή και το ξέρεις, γιατί μήπως είναι συλλεκτικοί λέω εγώ.

Οι εκτακτες αναγκες ρευστοποιησης Δημητρη σχεδον ΠΟΤΕ δεν ερχονται με προγραμμα!!Ρωτα εμενα που ειμαι καμμενος τον τελευταιο καιρο!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Βρε παλιοσκουληκαντέρα το ξέρω αυτό που λές.
Αλλά αυτά δεν συμβαίνουν κάθε μέρα,τώρα σε κάτι ιδιαίτερα έκτακτο δεν βαριέσαι σπρώχνεις μερικές παλιοελισάβετ που είναι για πέταμα σαν νόμισμα. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #447 στις: Ιούλιος 18, 2015, 12:23:32 πμ »

Αυτή τη στιγμή λίρες με 247 δεν βρίσκεις.

Ελισάβετ ακυκλοφόρητες σε μεγάλη ποσότητα επίσης δεν βρίσκεις.

Γεωργίους / Εδουάρδους / Βικτωρίες σε μεγάλη ποσότητες μπορείς να βρεις μεν αλλά με σχετική δυσκολία.

Η δαμόκλειος σπάθη που λέγετε Grexit δεν έφυγε οριστικά μην γελιώμαστε , όλοι κάνουν τα κουμάντα τους , και αυτοί που έχουν λίρας  , λίρας δεν δίδουν εύκολα

Μιλάω για την ελληνική αγορά , μαγαζιά από κοντά συναλλαγή.
Για τα e - μπουλιονάδικα δεν ξέρω δεν ασχολήθηκα ποτέ, αλλά λόγω της υπάρχουσας κατάστασης και να ήθελες δεν μπορείς.
Αλήθεια τα e - μπουλιονάδικα , στέλνουν 1-2 μεμονωμένες;


Υ.Γ. Εγώ πούλησα εδώ προχθές έναν Γιωργάκη για λογαριασμό συναδέλφου για να τον βοηθήσω να πάρει λίγο καλύτερη τιμή από χρυσομάγαζο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2015, 12:34:43 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #448 στις: Ιούλιος 23, 2015, 06:04:09 μμ »

Αληθεύει ότι τα διάφορα μαγαζιά (πλην τραπεζών) πουλάνε τις λίρες με ΦΠΑ;
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #449 στις: Ιούλιος 23, 2015, 06:07:56 μμ »

Αληθεύει ότι τα διάφορα μαγαζιά (πλην τραπεζών) πουλάνε τις λίρες με ΦΠΑ;

Οποιαδηποτε πωληση χρυσων λιρων εκτος της Τραπεζας της Ελλαδος και Πειραιως ειναι παρανομη.Και ΦΠΑ να θελουν να σου βαλουν(που δεν βαζουν) πως να τον δικαιολογησουν βρε Γιαννη;

Ο επενδυτικος χρυσος σε καμμια περιπτωση δεν υποκειται σε ΦΠΑ.Μηπως μπερδευεσαι με το χαρτοσημο καπου στο 2.5% που σου κοτσαρουν τα χρυσομαγαζα;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences