Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:51:11 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμαί 1884  (Αναγνώστηκε 22556 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 27, 2013, 09:44:58 πμ »

για πέσμας ρε Λιάκο που κρατάς μούγκα,πόσο το έδωσες το εικοσαρικό σου το μσ63 στον Γιωργάκη το βαλ το φλιο μου?
Βασιλάκη εγώ ανέβασα το εικοσάρικο για να κάνουμε εκτιμήσεις νομισματικής φύσεως και να δούμε τα προβλήματά του.
Σε προέτρεψα να ανεβάσεις τα δικά σου για να τα χαζέψουμε και να τα συγκρίνουμε για την ομορφιά τους.
Ορθά έπραξες και είπες ότι είναι προς πώληση και δεν τα ανεβάζεις, και όντως εγώ δεν σκέφτηκα αυτά που σκέφτηκες εσύ.
Την υπόλοιπη κουβέντα που κάναμε πέρα από το νομισματικό την εξέλαβα ως χιούμορ και με τέτοιο τρόπο σου απάντησα για να βγεί και γέλιο που πάντα κάνει καλό.
Να φανταστείς και εγώ έσκαγα στα γέλια όταν διάβαζα τις απαντήσεις σου και να σου πω την αλήθεια έμεινα μακάκας όταν είδα ότι στράβωσες.
Μούγκα κράτησα γιατί κατάλαβα ότι στην πορεία τσαντίστηκες με κάτι που ακόμη δεν το έχω καταλάβει, ίσως είμαι ακόμη αγνός σε κάποια θεματάκια και ζητώ "συγνώμη" γι' αυτό.
Προς απάντηση του πόσο κοστίζει ένα εικοσάρικο MS63, έχουν περάσει δύο από τα χέρια μου, το ένα το πούλησα 650€ και το άλλο 700€.
Εκεί παίζουν οι τιμές σε τέτοια κατάσταση και το γνωρίζουν άπαντες.
Έχω πάρει νόμισμα 3€ και το έχω δώσει 1000€, έχω πάρει επίσης νόμισμα 70€ και το έδωσα 800€ όταν κάποιος μου το ζήτησε, αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι και πάντα θα υπάρχουν τέτοιες καταστάσεις.
Δεν παίζει ρόλο πόσο αγοράστηκε ένα νόμισμα, σημασία έχει πόσο κοστίζει.
Και τα δύο εικοσάρικα που είχα στην κατοχή μου τα πήρα 300€, αλλά κάτω από εκεί που άξιζαν δεν τα έδινα.

Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:01:32 πμ »

Απαντηση στα ισα και μπραβο για την τιμη εκτιμησης για ms63 ,σε ms62 ποσο κοστολογουνται,;
Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:08:48 πμ »

Τα νομιισμστα φυσικα ειναι τα ιδια και σωστες οι επισημανσεις
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:28:07 πμ »

Tιμη ειναι αυτη που οριζει η αγορα, εκει που γινονται πραξεις με λιγα λογια. Και μιλαω για το  μεσο ορο πραξεων ,οχι μια μεμονωμενη αγοραπωλησια οπου ενας μπορει να πουλησε κατι σε εναν αδαη 10 φορες πανω (οπως και το αναποδο φυσικα).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:52:26 πμ »

τελευταια πραξη σε 64αρι την εκανα εγω στα 1000 ευρω . απλα για το ιστορικο. και δεν το πουλησα ουτε σε αδαη ουτε σε νιουφη .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:56:49 πμ »

τελευταια πραξη σε 64αρι την εκανα εγω στα 1000 ευρω . απλα για το ιστορικο. και δεν το πουλησα ουτε σε αδαη ουτε σε νιουφη .
Σε 64 τόσο έχει Διονυσάκη, είσαι σωστός.
 
Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 27, 2013, 12:07:41 μμ »

Ετσι ,να αναφερονται να μενουν γρμενα να τα βλεπουμε
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 27, 2013, 01:41:56 μμ »

Να ρωτήσω και γω κάτι. Απορία
Αν , λέμε αν, η τιμή χρυσής λίρας πάει 200 euros,το 20ρικο ms 64 θα χάσει αξία? ή θα παραμείνει ακλόνητο στο χιλιάρικο. Πρόκειται για χρυσό-συλλεκτικό κομμάτι,το ξέρω αλλά όπως μια χούντα χρυσή επηρεάζεται από την τιμή spot ,του Γεωργίου παραμένουν σταθερά ή επηρεάζονται ΜΟΝΟΝ από το population.?
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 27, 2013, 02:44:41 μμ »

Να ρωτήσω και γω κάτι. Απορία
Αν , λέμε αν, η τιμή χρυσής λίρας πάει 200 euros,το 20ρικο ms 64 θα χάσει αξία? ή θα παραμείνει ακλόνητο στο χιλιάρικο. Πρόκειται για χρυσό-συλλεκτικό κομμάτι,το ξέρω αλλά όπως μια χούντα χρυσή επηρεάζεται από την τιμή spot ,του Γεωργίου παραμένουν σταθερά ή επηρεάζονται ΜΟΝΟΝ από το population.?


Παραδειγμα (λιγο ασχετο) για το ποσο επηρεσε η πτωση του χρυσου την τιμη μιας συλλεκτικης-καλης καταστασης λιρας..εκλεισε πριν λιγη ωρα ....θα την ηθελα για την συλογη μου, αλλα πηγε πολυ ψηλα για τα δικα μου οικονομικα δεδομενα.. Λύπη

http://www.ebay.co.uk/itm/STUNNING-VICTORIA-SHIELD-BACK-1842-A-SUPERB-HIGH-GRADE-EXAMPLE-/281125466931?ViewItem=&ssPageName=ADME%3AB%3AEOIBUAA%3AUS%3A3160&item=281125466931&nma=true&si=ycMAQLKsNq29uBUqvkdOxAF%252F9ho%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557


Λοιπον τι λες Απορία Φανηκε να επηρεασε την τιμη της η πτωση του μεταλλου Απορία

Εγω παντως λεω .....καθολου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 27, 2013, 02:48:35 μμ »

Ωραίος ο  ANTONIO. Αν και ρώτησα για τον Γεώργιο κ όχι Sovereign που απευθύνεται σε πιο ευρύ κοινό ,κατανόησα το παράδειγμα σου. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 27, 2013, 02:55:37 μμ »

συνηθως οι τιμες παραμενουν στα μεγαλα μσ  πεσει ανεβει  οχρυσος

απλα οταν ειναι ψιλα το μεταλο  τοτε γινετε ποιο ελκιστικο το νομισμα μιας που λες τοσο σε βαρος και μικρη υπεραξια το νομισμα

συνηθως παντα αλλα για ολα υπαρχει η πρωτη φορα
Καταγράφηκε

rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 27, 2013, 03:22:31 μμ »

επειδη ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του,και επειδή ο Ηλίας σκάει στα γέλια ####ντας την δουλειά του άλλου εις πολαπλούν ,και τώρα και στο παρελθόν ,αλλά όταν αυτός πουλάει βαρείες η οτιδήποτε άλλο δεν γουστάρει να σκάνε οι άλλοι στα γέλια και να του γαμάν την πώληση,τα σερτ ναμπερς δεν λένε ψέματα και για τους έξυπνους που βλεπουν το ίδιο νόμισμα στις φωτογραφίες και καθώς ο Γιάννης πριν το πάρει στα χέρια του ανέβασε προς πώληση λάθος νομισμα γιαυτό και το κατέβασε  δεν έχετε παρα να μπείτε www.pcgs.com kai να βαλετε τα εξής cert numbers sto cert up verification.

1.....17236416  damaged N98 ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΗΛΙΑ.
2.....17236417  ΜΣ63  ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΟΘΟΣ.
3.....17236418  ΑΟΥ58 ΔΙΚΟ ΜΟΥ
4.....17236419  ΜΣ63 ΔΙΚΟ ΜΟΥ
5......17236420 ΜΣ63 ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ.

Τώρα λοιπον για τους κατασκοπους που ψαχνουν να βρουν πως και τι πάρτε την λύση του γρύφου.
Και ο Γιάννης εάν το πήρε απο το εβαυ 378 ευρο ειναι μαγκας και εγώ που δεν το είδα κόπανος.

Καμία άλλη απορία?

Με την ιντριγκα και με το που ποιος πηρε ποσο εικοσαρικο 1884 μσ63 δεν μπαι΄νει ρε φιλαράκια στην συλλογή

φιλικά,
Βασίλης.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 27, 2013, 03:59:19 μμ »

το νούμερο 4 ειναι του Γιαννη του Οθως,το πρωτο του Λιάκου και τα αλλα δικα μου.
Τωρα κοιταξα τα τιμολογια με τα ονοματα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 27, 2013, 04:01:34 μμ »

το νούμερο 4 ειναι του Γιαννη του Οθως,   το πρωτο του Λιάκου και τα αλλα δικα μου.
Τωρα κοιταξα τα τιμολογια με τα ονοματα.
 

Ανα γεια σου ....τωρα συμφωνουμε  Κλείσιμο ματιού  Τσαμπα σου στεiλα mail.... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 27, 2013, 05:23:11 μμ »

Άρα και εγώ σωστά είχα δει Αντώνη όταν συνέκρινα τα δυο νομίσματα τυν πρώτη φορά που το είχες αναφέρει.
Οπότε μάλλον μάθαμε και ποιος σε κέρδισε σε εκείνη την Δημοπρασία  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences