Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:50:08 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ποια είναι τα πιο σπάνια Eλληνικά νομίσματα;  (Αναγνώστηκε 57050 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 17, 2013, 08:27:31 πμ »

Θα συμφωνήσω με τη λίστα του Βασίλη, ως προς τη σπανιότητα στα κυκλοφορίας νομίσματα και το διαχωρισμό του για την 'σπανιότητα' σε υψηλές καταστάσεις, πολύ σωστή επισήμανση.
Αλλά επειδή είδα ότι ανεβαίνουν φωτογραφίες από δοκίμια κλπ. Το θέμα των δοκιμίων, των 'αναμνηστικών (ή χαριστικών) κοπών και των ποικιλιών, αποτελεί ίσως και το δυσκολότερο κομμάτι για συλλογή. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν νομίσματα που έχει εμφανιστεί μέχρι στιγμής μόνο 1 κομμάτι...  20 Δραχμές 1875 (χρυσό), 5 Λεπτά 1921 (Νικέλιο), 2 Λεπτά 1900 (Χαλκονικέλιο). Πολύ δύσκολα και σπάνια τα χρυσά του 1852, κάπως πιο 'εύκολα' κάποια δοκίμια και αναμνηστικά του Γεωργίου Α' (που έχει και τις περισσότερες κοπές essai) ή ακόμη και του 20ου αιώνα π.χ. του Κων/νου Α', 1913-1915, του Γεωργίου Β', 1.000 δραχμές 1940 ή τα χρυσά του Παύλου Α', 20 Δραχμές 1960 κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 11:03:07 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 17, 2013, 07:07:04 μμ »

Θα συμφωνήσω με τη λίστα του Βασίλη, ως προς τη σπανιότητα στα κυκλοφορίας νομίσματα και το διαχωρισμό του για την 'σπανιότητα' σε υψηλές καταστάσεις, πολύ σωστή επισήμανση.
Αλλά επειδή είδα ότι ανεβαίνουν φωτογραφίες από δοκίμια κλπ. Το θέμα των δοκιμίων, των 'αναμνηστικών (ή χαριστικών) κοπών και των ποικιλιών, αποτελεί ίσως και το δυσκολότερο κομμάτι για συλλογή. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν νομίσματα που έχει εμφανιστεί μέχρι στιγμής μόνο 1 κομμάτι...  20 Δραχμές 1875 (χρυσό), 5 Λεπτά 1921 (Νικέλιο), 2 Λεπτά 1900 (Χαλκονικέλιο). Πολύ δύσκολα και σπάνια τα χρυσά του 1852, κάπως πιο 'εύκολα' κάποια δοκίμια και αναμνηστικά του Γεωργίου Α' (που έχει και τις περισσότερες κοπές essai) ή ακόμη και του 20ου αιώνα π.χ. του Κων/νου Α', 1913-1915, του Γεωργίου Β', 1.000 δραχμές 1940 ή τα χρυσά του Παύλου Α', 20 Δραχμές 1960 κλπ.



Να συμπληρώσω Κώστα τα χρυσά του 1954.....50λεπτά, 1δρχ, 2δρχ, 5δρχ(σε ρουφηγμένο μάγουλο)
καθώς και το χρυσο proof αλλά και ασημένιο αλλά και νίκελ proof... 10 δρχ του 1959.
Επίσης το χάλκινο 20 δρχ του 1960(δοκίμιο).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 07:16:09 μμ από silahim » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 17, 2013, 08:45:14 μμ »

τα παραπάνω δεν απαιτούνται στο χτισιμο μιάς συλλογής νομισμάτων.

Συλλέγω νομίσματα σημαινει κλείνω σετάκια με κέρματα ασημένια,χρυσά,χάλκινα και χαλκονικέλινα νομιμης κυκλοφορίας στην καλύτερη δυνατη κατάσταση.

Συλλέγω δοκίμια για μένα σημαινει ικανοποιώ την ματαιοδοξία μου και ικανοποιώ τον εγωισμό μου.

Συλλέγω περίεργα χρυσά και χαριστικές κοπές (τα περισσοτερα τζούφια)σημαινει για μένα νεοπλουτισμός και σοου οφ.

Ομως ο καθένας μαζεύει οτι γουστάρει.

Η καύλα που νιώθεις όταν κρατάς ένα τάλληρο 1851 καρακυκλοφορητο με οριτζιναλ τραχια πατίνα δεν συγκρινεται με κανένα χρυσό του Παύλου η του Κοκου η του Γεωργίου του Β,όμορφα κιαυτά αλλά όχι για την ενδεκάδα.

Οταν μιλάμε για σπανιοτητα μιλάμε για νομισματα που κυκλοφόρησαν και για κάποιο λογο έγιναν σπάνια και όχι για το 10άρικο του 1959  χρυσο΄που καύλωσε ο Παύλος να κοψουν 10 τεμαχια για να χαρισει στην γυναικα,πεθερο,Πατερα,μανα και γκομενα.Ε αυτό  δεν είναι νόμισμα.ειναι κόσμημα και μάλιστα Λαλαμούνης.χε χε
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 17, 2013, 08:50:40 μμ »

Για μένα τίποτα καλύτερο απο τη γλυκιά αναμονή εως ότου να σου ερθεί το νόμισμα, ή όταν βλεπεις τον κουριερ να μπαινει στο γραφείο σου και να βλεπεις το δεματακι, ή οι όμορφες μονομαχίες στην αιθουσα δημοπρασιών και τέλος η πρώτη θέαση με το νέο σου μώρο και το γλυκό κοίτασμα λέγοντας του 'μόνο εγω θα σε αγγίζω τώρα'.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 17, 2013, 08:54:17 μμ »

τα παραπάνω δεν απαιτούνται στο χτισιμο μιάς συλλογής νομισμάτων.

Συλλέγω νομίσματα σημαινει κλείνω σετάκια με κέρματα ασημένια,χρυσά,χάλκινα και χαλκονικέλινα νομιμης κυκλοφορίας στην καλύτερη δυνατη κατάσταση.

Συλλέγω δοκίμια για μένα σημαινει ικανοποιώ την ματαιοδοξία μου και ικανοποιώ τον εγωισμό μου.

Συλλέγω περίεργα χρυσά και χαριστικές κοπές (τα περισσοτερα τζούφια)σημαινει για μένα νεοπλουτισμός και σοου οφ.

Ομως ο καθένας μαζεύει οτι γουστάρει.

Η καύλα που νιώθεις όταν κρατάς ένα τάλληρο 1851 καρακυκλοφορητο με οριτζιναλ τραχια πατίνα δεν συγκρινεται με κανένα χρυσό του Παύλου η του Κοκου η του Γεωργίου του Β,όμορφα κιαυτά αλλά όχι για την ενδεκάδα.

Οταν μιλάμε για σπανιοτητα μιλάμε για νομισματα που κυκλοφόρησαν και για κάποιο λογο έγιναν σπάνια και όχι για το 10άρικο του 1959  χρυσο΄που καύλωσε ο Παύλος να κοψουν 10 τεμαχια για να χαρισει στην γυναικα,πεθερο,Πατερα,μανα και γκομενα.Ε αυτό  δεν είναι νόμισμα.ειναι κόσμημα και μάλιστα Λαλαμούνης.χε χε

Ετσει ακριβος ειναι
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 17, 2013, 08:58:31 μμ »

Είναι κι αυτή μία άποψη, σεβαστή, αλλά προσωπικά δεν την ασπάζομαι... και σίγουρα και σεις, στη συλλογή σας, έχετε κομμάτια που ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες. Για 'μένα συλλογή, είναι να συλλέγεις οτιδήποτε σου κάνει κέφι... από καρφίτσα μέχρι αεροπλάνα. Αρκεί να σου αρέσει αυτό που κάνεις.
Τα παραπάνω τα ανέφερα σαν σπανιότητες, επειδή έγινε αναφορά από άλλους φίλους σε δοκίμια και Essai. Που αναμφίβολα, κανένας δεν θα έλεγε όχι, αν είχε τη δυνατότητα, να αποκτήσει κάποια απ' αυτά. Και μην ξεχνάμε ότι είναι αναπόσπαστο κομμάτι της νομισματικής μας ιστορίας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 17, 2013, 09:02:59 μμ »

τα παραπάνω δεν απαιτούνται στο χτισιμο μιάς συλλογής νομισμάτων.

Συλλέγω νομίσματα σημαινει κλείνω σετάκια με κέρματα ασημένια,χρυσά,χάλκινα και χαλκονικέλινα νομιμης κυκλοφορίας στην καλύτερη δυνατη κατάσταση.

Συλλέγω δοκίμια για μένα σημαινει ικανοποιώ την ματαιοδοξία μου και ικανοποιώ τον εγωισμό μου.

Συλλέγω περίεργα χρυσά και χαριστικές κοπές (τα περισσοτερα τζούφια)σημαινει για μένα νεοπλουτισμός και σοου οφ.

Ομως ο καθένας μαζεύει οτι γουστάρει.

Η καύλα που νιώθεις όταν κρατάς ένα τάλληρο 1851 καρακυκλοφορητο με οριτζιναλ τραχια πατίνα δεν συγκρινεται με κανένα χρυσό του Παύλου η του Κοκου η του Γεωργίου του Β,όμορφα κιαυτά αλλά όχι για την ενδεκάδα.

Οταν μιλάμε για σπανιοτητα μιλάμε για νομισματα που κυκλοφόρησαν και για κάποιο λογο έγιναν σπάνια και όχι για το 10άρικο του 1959  χρυσο΄που καύλωσε ο Παύλος να κοψουν 10 τεμαχια για να χαρισει στην γυναικα,πεθερο,Πατερα,μανα και γκομενα.Ε αυτό  δεν είναι νόμισμα.ειναι κόσμημα και μάλιστα Λαλαμούνης.χε χε

Ετσει ακριβος ειναι


Καλα τα ειπες. +2
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 17, 2013, 09:11:20 μμ »

Αν τύχει ποτέ κανένα χρυσό αναμνηστικό...
Μη δω κάποιον να το χτυπάει... αφήστε να το πάρω εγώ τσάμπα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 17, 2013, 09:32:23 μμ »

εγω παντως θα το χτυπησω...το λεω για μην μου κρατας μουτρα
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 17, 2013, 09:38:09 μμ »

Αν τύχει ποτέ κανένα χρυσό αναμνηστικό...
Μη δω κάποιον να το χτυπάει... αφήστε να το πάρω εγώ τσάμπα.  Κλείσιμο ματιού

χαχαχαχαχα... ετσι ακριβως! μην λεμε ο,τι θελουμε
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 17, 2013, 09:45:22 μμ »

τα παραπάνω δεν απαιτούνται στο χτισιμο μιάς συλλογής νομισμάτων.

Συλλέγω νομίσματα σημαινει κλείνω σετάκια με κέρματα ασημένια,χρυσά,χάλκινα και χαλκονικέλινα νομιμης κυκλοφορίας στην καλύτερη δυνατη κατάσταση.

Συλλέγω δοκίμια για μένα σημαινει ικανοποιώ την ματαιοδοξία μου και ικανοποιώ τον εγωισμό μου.

Συλλέγω περίεργα χρυσά και χαριστικές κοπές (τα περισσοτερα τζούφια)σημαινει για μένα νεοπλουτισμός και σοου οφ.

Ομως ο καθένας μαζεύει οτι γουστάρει.

Η καύλα που νιώθεις όταν κρατάς ένα τάλληρο 1851 καρακυκλοφορητο με οριτζιναλ τραχια πατίνα δεν συγκρινεται με κανένα χρυσό του Παύλου η του Κοκου η του Γεωργίου του Β,όμορφα κιαυτά αλλά όχι για την ενδεκάδα.

Οταν μιλάμε για σπανιοτητα μιλάμε για νομισματα που κυκλοφόρησαν και για κάποιο λογο έγιναν σπάνια και όχι για το 10άρικο του 1959  χρυσο΄που καύλωσε ο Παύλος να κοψουν 10 τεμαχια για να χαρισει στην γυναικα,πεθερο,Πατερα,μανα και γκομενα.Ε αυτό  δεν είναι νόμισμα.ειναι κόσμημα και μάλιστα Λαλαμούνης.χε χε

Ετσει ακριβος ειναι


Καλα τα ειπες. +2

+3
κάπως έτσι γιατί μετά χάνεις και το παιχνίδι......σα να μαζεύεις "ρανταρακια" h 7777ria σε χαρτιά η σπασμένους κωδικούς σε κάρτες.δίνεις λεφτά για κάτι ίδιο στην ουσία που απλώς κάποιος είχε όρεξη να παίξει μαζί του.
όσο αφορά κώστα/gkcollect για χρυσό αναμνηστικό κτλ η για δοκίμιο όλοι θα το χτυπήσουν μέχρι ένα σημείο έστω....ο λόγος είναι απλός όλοι έχουν στο μυαλό τους το κέρδος...και εγώ και εσύ και πολλοί...τώρα τα παραμυθια περί συλλεκτισμού λες και είμαστε οι ρομπέν των δασών ας τα αφήσουμε κάποτε.υπάρχουν και αγνοί συλλέκτες από εδώ μέσα και γενικά αλλα ok ειδικά όταν πάμε σε ποσα από 100 και πάνω ο "συλλεκτισμος" χάνεται.μη πάμε στα 1000αρίκα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:02:58 μμ »

Για μένα τίποτα καλύτερο απο τη γλυκιά αναμονή εως ότου να σου ερθεί το νόμισμα, ή όταν βλεπεις τον κουριερ να μπαινει στο γραφείο σου και να βλεπεις το δεματακι, ή οι όμορφες μονομαχίες στην αιθουσα δημοπρασιών και τέλος η πρώτη θέαση με το νέο σου μώρο και το γλυκό κοίτασμα λέγοντας του 'μόνο εγω θα σε αγγίζω τώρα'.
γουστάρω σκεπτικό
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 18, 2013, 01:30:33 μμ »

τα παραπάνω δεν απαιτούνται στο χτισιμο μιάς συλλογής νομισμάτων.

Συλλέγω νομίσματα σημαινει κλείνω σετάκια με κέρματα ασημένια,χρυσά,χάλκινα και χαλκονικέλινα νομιμης κυκλοφορίας στην καλύτερη δυνατη κατάσταση.

Συλλέγω δοκίμια για μένα σημαινει ικανοποιώ την ματαιοδοξία μου και ικανοποιώ τον εγωισμό μου.

Συλλέγω περίεργα χρυσά και χαριστικές κοπές (τα περισσοτερα τζούφια)σημαινει για μένα νεοπλουτισμός και σοου οφ.

Ομως ο καθένας μαζεύει οτι γουστάρει.

Η καύλα που νιώθεις όταν κρατάς ένα τάλληρο 1851 καρακυκλοφορητο με οριτζιναλ τραχια πατίνα δεν συγκρινεται με κανένα χρυσό του Παύλου η του Κοκου η του Γεωργίου του Β,όμορφα κιαυτά αλλά όχι για την ενδεκάδα.

Οταν μιλάμε για σπανιοτητα μιλάμε για νομισματα που κυκλοφόρησαν και για κάποιο λογο έγιναν σπάνια και όχι για το 10άρικο του 1959  χρυσο΄που καύλωσε ο Παύλος να κοψουν 10 τεμαχια για να χαρισει στην γυναικα,πεθερο,Πατερα,μανα και γκομενα.Ε αυτό  δεν είναι νόμισμα.ειναι κόσμημα και μάλιστα Λαλαμούνης.χε χε

Ετσει ακριβος ειναι


Καλα τα ειπες. +2

+4
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 18, 2013, 05:22:01 μμ »

το 10λεπτο (διωβολον) του 1869 {γεωργιος βασιλευς των Ελληνων} δεν εχει αξια ?
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 18, 2013, 06:01:57 μμ »

το 10λεπτο (διωβολον) του 1869 {γεωργιος βασιλευς των Ελληνων} δεν εχει αξια ?

se σχεση με τα προαναφερθέντα εχει συμβολική αξία.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences