Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:56:02 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτίμηση χαρτονομίσματος  (Αναγνώστηκε 7188 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:37:18 πμ »

Αλλη εκθεση θα διαβασουμε παλι...
θα σε μαλλώσω περιμένω τηλέφωνο μέρες πάρε το απόγευμα αν μπορείς,ασε τον ανθρωπο να βρει οτι μπορεί Nίκο ...Nίκο ....είσαι εδω;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 09, 2013, 12:26:58 μμ »

Χαμόγελο Παρον! Χαμόγελο

ομορφα κομματια! Χαμόγελο
Ταμι μου.. δεν νομιζω να εχει εκθεση μιας κια τα αναφερα στο αλλο ποστ.. χαχαχαχα αλλα.. και παλι δεν ξερεις.. χαχαχαχα


ας δουμε τα αυστραλεζικα....

1) 20$ με υπογραφες H. M. Knight and J. Stone. οποτε ειναι του 1979. εχει κι αυτο 2 ποικιλιες στον αριθμο σειρας.. τιμες κραους... VG=35$,  VF=55$, UNC=170$

2) 20$ με υπογραφες B. W. Fraser and C. I. Higgins. οποτε ειναι 1989. τιμες: VG=22$,  VF=35$, UNC=100$

3) 10$ με υπογραφες R. A. Johnston and B. W. Fraser. οποτε ειναι του 1985. τιμες: VG=12$,  VF=20$, UNC=50$

4) 10$ με υπογραφες H. M. Knight and J. Stone. οποτε ειναι του 1979. εχει 2 ποικιλιες στον αριθμο σειρας...
τιμες κραους VG=30$,  VF=55$, UNC=140$

και παλι... πιστευω οτι οι τιμες ειναι υπερβολικες... ισως στην αμερικη δεν βρισκονται πολυ ευκολα και ανεβασαν τις τιμες... στην ελλαδα... τα βρισκεις ομως! Κλείσιμο ματιού


το καναδικο τωρα... εκδοθηκε και τεθηκε σε κυκλοφορια στις 27 Ιουνιου του 1989 και ηταν σε κυκλοφορια μεχρι τις 17 Ιανουαριου του 2001. εχουμε 3 ποικιλιες λογο υπογραφων!

το δικο σου φερει τις υπογραφες των Thiessen και Crow. αυτες ειναι οι πρωτες υπογραφες και παλαιοτερες για το συγκεκριμενο χαρτονομισμα! μιας και οι υπογραφες αυτες συναντουνται και στην παλαιωτερη σειρα...
οποτε μπορεις να πεις οτι ειναι καθαρα του 1989... Χαμόγελο

απο τιμες... ο κραους εχει μονο σε ακυκλοφορητη κατασταση στα 20$... (ειναι καταλογος που οταν ειχε βγει... μαλλον το δολλαριο ΗΠΑ ηταν ποιο ακριβο του καναδικου.... αλλα τωρα πια δεν νομιζω να ειναι ετσι...). σε κυκλοφορημενη κατασταση το εχει στην ονομαστικη του τιμη...

για να πω την αληθεια.. κι εγω... οταν το ειχα παρει... στην ονομαστικη του τιμη το πηρα...
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2013, 01:32:03 μμ »

Εσκισες Νίκο και πάλι.απορώ που αντλείς τέτοιο κουράγιο για ψάξιμο,περισσότερο με ενδιέφεραν οι χρονολογίες γιατί απο τιμές αν δεν είναι ακυκλοφόρητα περιμένω γενικά χαμηλές ,εχω δει και μερικά κομμάτια σε διεθνή σάιτ  και εχω στο περίπου μια αποψη ,Νίκο σε ευχαριστώ και πάλι
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 09, 2013, 06:03:58 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο χαρα μου ειναι φιλε μου αν μπορω να βοηθησω....

οταν εχω χρονο ελευθερο.. και την στιγμη που εχω και τον κραους.. αλλα εχω ψαξει γι αυτα... οταν κοιταζα τα δικα μου χαρτονομισματα ποιο παλια.. και ξερω πανω κατω που να παω να ψαξω.. ή πως.. γιατι οχι; Χαμόγελο

σε ξενα site... πρεπει να εχεις το νου σου να ειναι ακριβως το ιδιο χαρτονομισμα.... με ιδιες υπογραφες.. και να μην ειναι χαρτονομισμα αντικαταστασης  (replacement banknote) που ειναι ποιο ακριβο!

υπαρχουν φορες που ενα χαρτονομισμα εχει ποικιλιες σε χρονολογια, σε υπογραφες κτλ.. και το ενα να ειναι πολυ φτηνο ενω το αλλο πανακριβο... οποτε... Κλείσιμο ματιού   
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 09, 2013, 06:12:52 μμ »

Εχω βρει χαρτονομισμα που με την βοηθεια του Νικου ανακαλυψα την χρονια απο την υπογραφη και αντι για 20 30 ευρω εκανε 300,,,,,εψαχνα μερες την υπογραφη παρολο που μου την εδειξε,,,,ειχε πολυ μικρη διαφορα.....
και αλλη φορα σε νομισμα ενω ο κραους το ειχε φτηνο απο την επιμονη μου να το ψαχνω γιατι το πουλανε ακριβουτσικα ανακαλυψα οτι ειχαν λιωθει ολα εκεινης της χρονιας.
Ολα θελουν παρα πολυ ψαξιμο,,,δεν ξερεις ποτε τι κρυβει ενα νομισμα απο πισω του η ενα χαρτονομισμα.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 09, 2013, 06:22:03 μμ »

σωστα! Κλείσιμο ματιού και πολλες φορες το ψαξιμο ειναι τοσο συναρπαστικο!!! ειτε τα εχεις ειτε οχι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:59:04 μμ »

Νίκο αν διαβάζεις αυτο το ποστ ,θα σε παρακαλέσω πολύ να μου γράψεις οταν θα εχεις το χρόνο επειδή εχω ψιλομπερδευτεί τις χρονολογίες των 5 χαρτονομισμάτων της Αυστραλίας σύμφωνα με τους κωδικούς και αριθμούς τους που βλέπεις ,ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 06, 2013, 02:52:11 μμ »

φιλε edison καλησπερα! Χαμόγελο

στα χαρτινα τραπεζογραμματια της αυστραλιας η ημερομηνιες ειναι αναλογα με το τι υπογραφες φερει το χαρτονομισμα!! δεν εχει να κανει με κωδικους αριθμους κτλ! μονο στα πολυμερ που ειναι τωρα εν χρηση μπορουμε να δουμε την χρονια κοπης.... απο τα 2 πρωτα ψηφια του αριθμου σειρας!

τωρα... για τις υπογραφες.. ειναι ολοκληρη ιστορια.. και πρεπει να βλεπεις τις υπογραφες και να εχεις το βιβλιο που αναφερει ποια υπογραφη ειναι ποιου...  για να δεις ποτε ηταν...
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 06, 2013, 03:31:41 μμ »

Ευχαριστώ Νίκο ,βρήκα στοιχεία στον krause  κατάλογο του 1961 και για τα 10 και 20 δολλαρίων αλλά με μπερδεύουν οι υπογραφές ,δεν μιλώ για την τιμή ,πάνω κάτω εχω καταλάβει και απο το ebay τι αξίζουν αναλόγως βέβαια κατάστασης,καλό βράδυ Νίκο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 06, 2013, 03:42:55 μμ »

ειναι δυσκολο με τις υπογραφες... αν βρω κατι στο ιντερνετ θα το ποσταρω εδω... γιαν α μπορεσεις να δεις τις υπογραφες.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 06, 2013, 05:14:52 μμ »

Ναι δυσκολεύομαι,δεν πειράζει καλύτερα, με πιάνει πείσμα για διάβασμα,κέρδος θα το εχω.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 06, 2013, 05:29:35 μμ »

χαχαχαχαχα αν βαζεις στο google τα ονοματα στις υπογραφες που δινει ο κραους... (και αναφερεις για χαρτονομισματα αυστραλιας), και  πας στις φωτο... λογικα θα σου βγαζει το πως ειναι... στα αυστραλεζικα χαρτονομισματα... και θα κανεις την αναγνωριση!

να ξερεις... υπαρχουν και ποικιλιες αλλες.. αλλα...

πχ... σε καποια.. εκει που ειναι οι υπογραφες... και λενε την ιδιοτητα του υπογραφων.... αν θυμαμαι καλα... σε καποια εχει τελεια στο τελος και σε καποια οχι...  εχει κι αλλα.. αλλα..δεν τα ξερω κι εγω καλα..
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 06, 2013, 05:35:59 μμ »

χαχαχαχαχα αν βαζεις στο google τα ονοματα στις υπογραφες που δινει ο κραους... (και αναφερεις για χαρτονομισματα αυστραλιας), και  πας στις φωτο... λογικα θα σου βγαζει το πως ειναι... στα αυστραλεζικα χαρτονομισματα... και θα κανεις την αναγνωριση!

να ξερεις... υπαρχουν και ποικιλιες αλλες.. αλλα...

πχ... σε καποια.. εκει που ειναι οι υπογραφες... και λενε την ιδιοτητα του υπογραφων.... αν θυμαμαι καλα... σε καποια εχει τελεια στο τελος και σε καποια οχι...  εχει κι αλλα.. αλλα..δεν τα ξερω κι εγω καλα..
Exω κάνει τα πειραματάκια μου απο χτές βράδυ αργά και κάποια στιγμή κουράστηκα και τα παράτησα,κατέβασα και 2 καταλόγους που ηταν free να υπάρχουν.Θα ξαναασχοληθώ στην πορεία,πάντως σε παραδέχομαι γιατί ψάχνεις λεπτομερώς το κάθε πράγμα και για τα κατεβατά ουδέν σχόλιο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences