Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 01:26:39 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΤΤΟ 1832!  (Αναγνώστηκε 6198 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:08:14 μμ »

Την γνωμη σας για αυτο το ταληρο Έκπληξη
Τί κατασταση το κανετε?
Τί τιμη το κοστολογητε?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Βασιλης Φοφικος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2011, 07:03:21 πμ »

Ενδιαφερον αυτο το ταλληρο η μεταλλιο. Αυτο αναφερεται στην αναβαση του Πριγκηπα Οττο του Bayern σε Βασιλια της Ελλαδος. Δεν νομιζω να αναγραφει καμμια ονομαστικη αξια.  Ισως ειναι αναμνηστικο Γερμανικο μεταλλιο.  Βασιλης Φοφικος
Καταγράφηκε

Αει Ο Θεος Ο Μεγας Γεωμετρει
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2011, 12:49:09 μμ »

εναι το ενα, απο τα δυο, τρια, αναμνηστικα πεντομαρκα, που εκοψε ο λουδοβικος,για την ενθρονιση του γιου του, με την επιβολη των τοτε, μεγαλων δυναμεων(αγγλια,γαλλια,ρωσια).απεικονιζει, την δολια, την ελλαδα σαν θεα, να παραδιδει στον οθωνα το στεμμα, 16 χρονων,και με πνευματικη στερηση,επετειακο για τις μερες μας, λογω των σπεσιαλ ολυμπικς,σε αυτην την κοπη υπαρχουν και ποικιλια-ες?με την ασπιδα κενη,με τον σταυρο κλπ.σχετικα ειναι φθηνο νομισμα, σε χαμηλες καταστασεις,για το συγκεκριμενο,δεν εκφερω γνωμη ,γιατι θα μου ξαναπειτε, οτι για σενα ολα κοπιες ειναι? κλπ.γιαυτο και εγω δεν λεω, οτι αυτο ειναι σιγουρα κοπια ευρωπαικη,για να αποφυγω τις αντιπαραθεσεις.αν και μου θυμιζει λιγο, το ταλληρο του 1851 το διπλοπατημενο απο ξενο νομισμα.μπα? ιδεα μου ειναι, συμπτωση,η εκτος? και οι βαυαροι, ειχαν ελλειψη αργυρου.εν παση περιπτωση,ειναι η γνωστη κοπη των αναμνηστικων,για την ενθρονιση του οθωνος στην ελλαδα,γιατι εμεις σφαζομασταν μεταξυ μας, ποιος θα παρει τα οφιτσια.οι στρατιωτικοι?οι καλαμαραδες κλπ.γιαυτο οι φιλοι μας οι ευρωπαιοι μας τον εφεραν,και ας ηταν νοητικα ηλιθιος,επιστημονικα τεκμηριωμενο,υπαρχουν και σχολια της εποχης.αν καπου υπαρχουν ελλειψεις,καθε σχολιο δεκτο,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 01:08:44 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2011, 01:01:55 μμ »

οσο για την κατασταση,αν τα αναμνηστικα ειναι φθαρμενα δεν χρειαζεται,να πουμε οτι σιγουρα χανουν ενα μεγαλο μερος της αξιας τους,αυτο ειδικα δεν μπορω να το αξιολογησω,για  λογους υγειας,το εννοω.γιωργο στις δημοπρασιες σε καταστασεις κανονικες,κοστιζουν αναλογως250-350ευρω,η σπανια ποικιλια παντως ειναι πανακριβη.σε χαιρετω καλο μεσημερι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2011, 07:20:34 μμ »

το νομισμα ειναι vf , πολυ σπανιο για αναμνηστικο αυτης της σειρας.Ο λουδοβικος ειχε κοψει πολλα και διαφορα αναμνηστικα που συναντωνται συνηθως σε καταστασεις au και πανω.Αν ειναι παστο κινεζικο που υπαρχουν, θα το δειξει το ζυγι αφου αυτα ειναι κομμενα σε λευκο κραμα πολυ ελαφρυτερο απο το ασημι.Αν δεν κανω λαθος εχει και περιμετρικη γραφη.Γιωργο εχεις και αλλο στα χερια σου εσυ θα ξερεις καλυτερα.Συνηθως τα κινεζικα εχουν reeded edge.
Mια φανταστικη σειρα απο αυτα εχει το νομισματικο μουσειο διπλα στο παλατι στο μοναχο.Νομιζω οτι εχω δημοσιευσει φωτο  στα ασημενια νομισματα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2011, 07:43:17 μμ »

Το νομισμα αυτο ειναι 100% γνησιο !! Το ειχα στα χερια μου για εναν χρονο και ηταν σε ολα ενταξει!! Αναλογια βαρους -περιμετρος - παχος και σε αντιπαραθεση με αλλο ιδιο!!
Σαν νομισμα αν το ξαναδω σε δημοπρασια και η τιμη ειναι καλη θα με ενδιαφερει να το παρω μια και δυο και τρεις φορες!!
Νομισματα που εχουν να κανουν με την ιστορια μας πρεπει να τα προσεχουμε παντα ασχετα αν ειναι αλλων κρατων!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2011, 10:19:31 μμ »

Έχει μερικά εδω:

http://ma-shops.com/shops/search.php5?searchstr=Bayern+1832&branche=-1&submitBtnMenu=Find&lang=en&PHPSESSID=&sindsvalue=0



http://ma-shops.com/shops/search.php5?searchstr=Bayern+1828&branche=-1&submitBtn=Find&lang=en&PHPSESSID=&sindsvalue=0
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2011, 02:49:26 πμ »

οποιος εχει αμφιβολιες για τα γραφομενα μου και καλη οραση, καθε αμφιβολια,ελπιζω να του λυθηκε,απο τις φωτο του ma-shops,μιας σοβαρης ενωσης εμπορων.στο μοναστηρακι αυτες τις κοπιες τις πουλουσε ο γεωργιαδης(αργυρο  μετταλλο),και στους παγκους τα πουλουσαν με τα υπολοιπα σπανια!!!οτι παρεις με το κομματι,σε αλλα, ειχαν οδοντωσεις και σε αλλα οχι,οπως τα ελληνικα ταλληρα.το αν ειναι ακριβα δημητρη, πες του αιμιλιου, ποσο στοιχιζουν? στην γερμανια η στην αλλη ευρωπη, τα γνησια,το κλεινω εδω.γιωργο μου απο καρδιας, να το χαιρεσαι, αλλα κανε συγκριση του δικου σου. με τα αλλα και ισως? διαπιστωσεις διαφορες,χαιρετω την παρεα,παντως εγω δεν λεω οτι ειναι κοπιες το αναφερω ευκρινως στην αρχη της γνωμης μου στο πρωτο μου μηνυμα,απο πιττα που δεν τρως τι σε νοιαζει και αν καει?γιαννηςτυγ.και στην πνε,εχουν βρεθει πολλες φορες, δεν βλεπω την σπανιοτητα παντως?580εχουν το νομισμα αυτο σημερα αλλα σε κατασταση ακυκλοφορητη,και 900 το αλλο, με την πανεμορφη οψη,του γιωργου,ποσο να εχει? αν ειναι γνησιο?εγω εχω και τα τρια ελληνικου ενδιαφεροντος(οικογενεια,θεα,και την στηλη,την θεα με τον οθωνα το ειχα αγορασει 300ευρω σε εξαιρετικη κατασταση,στην λεσχη,οταν τα νομισματα ηταν πιο ακριβα.καλυνηχτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2011, 03:08:19 πμ από giannist » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 27, 2011, 05:52:02 πμ »

Πάντως μια κινέζικη κόπια την έχω με την οικογένεια του Όθωνα στη συλλογή μου απο κινεζικές κόπιες.  Ένα πολυ ομορφο γνήσιο αγορασα απο την έκθεση του Μονάχου φέτος και το πιστοποιησα στην NGC.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 27, 2011, 11:22:52 πμ »

δημητρη μου να την χαιρεσαι,και ξερω οτι δεν εισαι ασχετος, να αγοραζεις κοπιες,οπως στην ιστοσελιδα που κατεβασες,ειδες τι ομορφα και διαφορετικα ειναι, και τα δυο κομματια,γιαυτο και η μεγαλη διαφορα στην τιμη,προσεξες το ξιφος,το μαλλι του οθωνα?κλπ!!!για βαλτα διπλα, και την δικη σου κοπια!και του γιωργου το γνησιο, να δουμε απο τα τεσσερα, πιο ειναι πιο ομορφο.τελος λειπη, και η σπανια ποικιλια με την ασπιδα τελειως κενη,πρεπει να την εχω,φωτογραφια απο δημοπρασια ελληνα εμπορου.το βαρος απο τις δικες μου ειναι 28 γραμμαρια,αν και του γιωργου ειναι τοσο,μαλλον εχω προβληματα ορασεως?αλλα γιατι του ma-shops,μου φαινονται κανονικα ακυκλοφορητα,με τελεια υψηλα σημεια,μαλλια,στεμμα,ξιφος,γραμματα,κεφαλες,ο λεων,κλπ,ενω του γιωργου μου μοιαζει με χυτο,και τα δοντακια σταματουν, πριν την περιφερεια?τι να πω?εχω επιλεκτικη οραση,το γηρας, ουκ ερχεται μονον. ας το κλεισουμε εδω,ο καθενας ξερει τι εχει,να το συνεχιζουμε δεν υπαρχει λογος.δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με εσενα ,ουτε με τον γιωργο,που τον θεωρω φιλο,απο τις δυο τρεις κουβεντες που εχουμε ανταλαξει,και απο δυο κινησεις, που εχω εκτιμησει.ισως καποα κυριακη τα πουμε απο κοντα,δεν εχω ποτε μου παρεξηγηθει με ατομο για νομισματα,ποσο μαλλον μαζι σου?ουτε συμφεροντα εχουμε,ουτε θελω να σου κανω τον εξπερ.εχω χρονια να ασχοληθω, με το δουνε και λαβειν,μονο αν δω κανενα παλιο δουκατο,απο ελληνικα και να ηθελα,αυτα που μου λειπουν,δεν μπορω να τα αγορασω,σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
συγνωμη δημητρη, νομιζα οτι μου ελεγες για το συγκεκριμενο νομισμα,οταν ελεγες κοπια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences