Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:18:59 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: παλιο ρολοι χειρος απο Γερμανια  (Αναγνώστηκε 8487 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
κωστας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 06, 2013, 04:04:57 μμ »

εχω ενα παλιο ρολόι απο το θειο μου που το ειχε αγορασει πριν περιπου 40 χρονια απο τη Γερμανια.
μαρκα international watch co
schaffhausen
automatic

ειναι αυτοματο(κουρδιζει με την κινηση). το λουρι του ειναι ενιαιο και ελαστικο(τεντωνει και επανερχεται)

επειδη σκεφτομαι να το πουλησω αν αξιζει καποια χρηματα. ζητω λοιπον τη γνωμη σας .......................

ευχαριστω


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2013, 04:26:40 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2013, 05:50:46 μμ »

χωρίς να ξέρω πολλά σχετικά, μπορώ με σιγουριά να σου πω οτι τα IWC είναι καλά και ακριβά ρολόγια. κάνε πολλή και διεξοδική έρευνα!  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
κωστας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2013, 08:16:11 μμ »

καμια τιμη στο περιπου αν γνωριζει καποιος?
Καταγράφηκε
SPAWN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 46


Al Simmons


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2013, 08:41:46 μμ »

Η φωτο και η πληροφορηες που δηνης φιλε δεν βοηθανε πολη,σσηγουρα δεν ειναι iwc,εισαι σίγουρος οτι ειναι 40 ετών περίπου και οχι 30 ετών περίπου και εισος λιγότερο?
Γενικότερα η Γερμανία φημίζεται για τα πολλά,καλα και αξιόπιστα προϊόντα της...τα ρολογια της ομος δεν συγκαταλέγονται σε αυτα...Γερμανικό ρολοι = προβλήματα.Εν κατακλείδι,δική μου εκτίμηση ειναι οτι δεν έχει καπια σημαντική αξία,κρατά το αν έχει καπια συναισθηματική αξία για σένα,τωρα για να το πουλησης?Τι να σου πω,λίγα ευρώ,εγω πάντως που σηλεγω ρολογια δεν θα το αγόραζα εκτός αν ειθελα να το ανυξω για να μελετισο τον μηχανησμο του
Καταγράφηκε

The Dark Ages
κωστας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2013, 11:15:45 πμ »

spawn ποσα λεφτα θα εδινες για να το παρεις εσυ καθως δεν εχει καποια συναισθηματικη αξια για μενα καθως ο ιδιος ο θειος μου ειπε πριν λιγες μερες να το πουλησω που τον ρωτησα.
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 07, 2013, 04:27:03 μμ »

Αν μπορείς βάλε μία ευδιάκριτη φωτο που να φαίνεται το καντράν, και μία πίσω το καπάκι για να δούμε τί είναι ακριβώς...
  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Kumaki
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2013, 05:53:18 μμ »

Η φωτο και η πληροφορηες που δηνης φιλε δεν βοηθανε πολη,σσηγουρα δεν ειναι iwc,εισαι σίγουρος οτι ειναι 40 ετών περίπου και οχι 30 ετών περίπου και εισος λιγότερο?
Γενικότερα η Γερμανία φημίζεται για τα πολλά,καλα και αξιόπιστα προϊόντα της...τα ρολογια της ομος δεν συγκαταλέγονται σε αυτα...Γερμανικό ρολοι = προβλήματα.Εν κατακλείδι,δική μου εκτίμηση ειναι οτι δεν έχει καπια σημαντική αξία,κρατά το αν έχει καπια συναισθηματική αξία για σένα,τωρα για να το πουλησης?Τι να σου πω,λίγα ευρώ,εγω πάντως που σηλεγω ρολογια δεν θα το αγόραζα εκτός αν ειθελα να το ανυξω για να μελετισο τον μηχανησμο του
Απο τη φωτό όντως δεν φαίνεται αν είναι iwc ή όχι.Προσωπικά δε μου θυμίζει κάποιο μοντέλο της...Παράθεση σου κάνω για να σχολιάσω αυτό που είπες σχετικά με τα γερμανικά ρολόγια ....Η Γερμανική ωρολογοποιία είναι σε πολύ ψηλά επίπεδα...συγκεκριμένα η κορυφαία εταιρεία ενδεχομένως και πάνω απο την patek ειναι Γερμανική και είναι η lange and sohne και γενικά τα Γερμανικά ρολόγια ειναι πολύ καλά...Από εκεί και περα τα iwc δεν ειναι Γερμανικα...Ελβετικά είναι ...
Καταγράφηκε
SPAWN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 46


Al Simmons


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 07, 2013, 06:03:04 μμ »

Φιλε μου,να συνονογιομαστε...μηλαμε για ενα γερμανικο ρολοι με γερμανικο μηχανησμο τι σσχέση έχουν ολα αυτα που λες?
Επιδη η Γερμανικη ορολογοποιηα ειναι σε υψηλα επιπεδα για πες μου και εναν αναλογο Γερμανικο μηχανησμω γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξέραμε...
Καταγράφηκε

The Dark Ages
Kumaki
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 07, 2013, 06:16:34 μμ »

Κοιταξε lange and sohne και glashutte original για παραδειγμα ,γιατι οχι ακομα και τα nomos,γιατι προφανως δεν ειναι πολλα αυτα που ξερεις για να ξεχασεις... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 07, 2013, 06:37:33 μμ »

Ψυχραιμία φίλοι μου ,δεν υπάρχει λόγος για εντάσεις .

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Watch_Company

Το ρολόι είναι IWC αλλά τότε έγραφαν ολόκληρο το όνομα στο καντράν...Internacional watch co πρέπει να γράφει και από κάτω    Schaffhausen που είναι η πόλη της Ελβετίας που εδρεύει το εργοστάσιο κατασκευής του.

Κώστα φιλική συμβουλή,πάρε το όμορφο ρολόι και πήγαινε σε έναν απο τους παρακάτω

 http://www.iwc.com/en/retail/

 ,το έχω κάνει και εγώ παλαιότερα για ιδίας μάρκας ρολόι και με βοήθησαν και από πλευράς service και απο πλευράς εκτιμήσεως ...

αν ψυχρά υπολογιστικά με ρώταγες θα έλεγα πως είναι γύρω στο 1960 κατασκευής και κάνει γύρω στα 1000 ευρό ...αλλά είμαι ακόμα ερασιτέχνης και για αυτό υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα οι Επαγγελματίες που ανέφερα παραπάνω

Φιλικά Νεστωρ!
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 07, 2013, 06:48:02 μμ »

Σωστά μιλάει ο Νέστωρας...

Παίζουν διάφορα με τέτοια ρολόγια (πχ το λουράκι μπορεί να μην είναι αυθεντικό, να έχει αλλαχθεί καντράν, μηχανισμός...)

Κάτω, πάνω από το έξι, γράφει automatic ή ingenieur??? Πίσω δεν πρεπει να γράφει τίποτα...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
SPAWN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 46


Al Simmons


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 07, 2013, 07:02:08 μμ »

Εκτος απο ασχετος εισαι και ειρονας (και εγω ανορθογραφος αλλα εχω το γνωση εαυτον)
Και η ασχετοσηνη σου φενετε απο αυτα που γραφης...ειναι μηχανησμη αυτη που μου γραφης?Δηλαδη αν σου ελεγα να μου πης εναν γαλικο μηχανησμο θα μου ελεγες cartier?
Κλασική περιπτοση τύπου που έχει άποψη και για την πυρηνικη φυσική και για το αν ο σοσιαλισμός ειναι υπαρξυσμός...όλοι προπονητές γηνατε( δεν αφορά τον νεστορ αυτό και τον geopapai)
Και το ρολοι δεν ειναι iwc και σηγουρα δεν ειναι δεκαετιας 60
Αλλα εγω φτεω που ασχολουμε με τον καθε αλεξυπτοτηστη
γιαυτο πλεον no coment
Καταγράφηκε

The Dark Ages
Kumaki
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 07, 2013, 07:17:03 μμ »

Φίλε μου,για να μην είμαι είρωνας,όλα τα ρολόγια που σου ανέφερα φέρουν in house μηχανισμούς 100% Γερμανικούς...Θέλεις να σου αναφέρω ένα ένα το όνομα του εκάστοτε μηχανισμού που φοράει το κάθε ένα μοντέλο των εταιρειών που σου είπα??Σου είπα 3 χαρακτηριστικές εταιρείες με δικούς τους γερμανικούς μηχανισμούς και από εκεί και πέρα έχεις όλο το ιντερντετ μπροστά σου για να το τσεκάρεις....Εσύ εκτίθεσαι με αυτά που λες σε άτομα που έχουν γνώση της ωρολογοποιίας....Χαμόγελο
Όσο αφορά το ρολόι του θέματος δεν είναι καθαρές οι φωτό για να πω αν είναι original ή replica...
Καταγράφηκε
SPAWN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 46


Al Simmons


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2013, 07:58:26 μμ »

Αμα ετσι οπος καθεσε κυταξης ευθηα μπροστα σου θα δης δυο ντουλαπια ανηξε το δεξί ντουλάπι,στο κόκκινο κουτάκι θα βρης κατι υπογλοσια....παρά δύο μαζεμένα γιατι μάλλον εισαι αρωστος.
Καταγράφηκε

The Dark Ages
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2013, 08:07:01 μμ »

Προσπαθούμε 4 άτομα να καταλάβουμε τι έχουμε εδώ και δεν φταίει  κανείς και οξύνονται  τα πνεύματα ...Στην ουσία φταίνε  οι φωτογραφίες .....Δεν κάνουμε πλέον προσπάθεια εκτίμησης και αναγνώρισης  κάνουμε προσπάθεια μαντικής...Ηρεμία και πάλι προτείνω μέχρι και εάν ανέβουν καλύτερες φώτος .

Φιλικά Νεστωρ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences