Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:50:00 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση -1/2 δραχμή 1833.  (Αναγνώστηκε 24273 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:04:48 μμ »

Βρε φιλε αυτο λεω μια ωρα  ....τζαμπα το συζητατε το θεμα .
Οποιος λαμβανει μερος στις εν λογω παντα με απορια παει στο κρεβατι το βραδυ Σαρκασμός
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:06:17 μμ »

Βρε φιλε αυτο λεω μια ωρα  ....τζαμπα το συζητατε το θεμα .
Οποιος λαμβανει μερος στις εν λογω παντα με απορια παει στο κρεβατι το βραδυ Σαρκασμός
Θα το χω υποψιν μου..εγω προσωπικα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:07:11 μμ »

Απαγορεύεται νάναι πάνω του estimate μάλλον, για να ξέρει κάποιος οτι αν δώσει την τιμή του estimate, το κερδίζει σίγουρα... Ξέχασα πάντως να τον ρωτήσω, κάτι που εχω δεί σε άλλες δημοπρασίες, οτι δηλ. οταν εχει reverse τιμή, πρέπει να αναγράφεται


Λαθος ειναι η υποθεση σου Στελιο.......
Συνηθως τα δημοπρατηθεντα ξεπερνουν κατα πολυ το estimate, το οποιο esimate απλα δεν αποκαρδιωνει τους συμμετασχοντες. Αν ηταν να το παρεις στην estmate  τοτε θα ηταν αμεση αγορα Στριφογύρισμα ματιών

Y.S Τσαμπα το ζαλιζετε το θεμα συναδελφοι.......

Αλλο λέω,
οτι αν εδινα 400, τότε το κέρδιζα σίγουρα, αν εδινα 420, θα το κέρδιζα στα 400..., αυτό εννοώ
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:08:54 μμ »

Απαγορεύεται νάναι πάνω του estimate μάλλον, για να ξέρει κάποιος οτι αν δώσει την τιμή του estimate, το κερδίζει σίγουρα... Ξέχασα πάντως να τον ρωτήσω, κάτι που εχω δεί σε άλλες δημοπρασίες, οτι δηλ. οταν εχει reverse τιμή, πρέπει να αναγράφεται


Λαθος ειναι η υποθεση σου Στελιο.......
Συνηθως τα δημοπρατηθεντα ξεπερνουν κατα πολυ το estimate, το οποιο esimate απλα δεν αποκαρδιωνει τους συμμετασχοντες. Αν ηταν να το παρεις στην estmate  τοτε θα ηταν αμεση αγορα Στριφογύρισμα ματιών

Y.S Τσαμπα το ζαλιζετε το θεμα συναδελφοι.......

Αλλο λέω,
οτι αν εδινα 400, τότε το κέρδιζα σίγουρα, αν εδινα 420, θα το κέρδιζα στα 400..., αυτό εννοώ

Ποσο ηταν το estimate ;;;
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:10:17 μμ »

400
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:12:04 μμ »

400

Ωραια!!! Το estiamte  κατα την αποψη μου δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Αν εσυ πονταριζες 450 και καποιος 500 θα το επερνε ο αλλος.
Νομιζω οτι σε μπερδευει το συστημα του e-bay μετα <σκαλια > που συμβαινει κατι αναλογο
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:12:23 μμ »

Εδωσα 360..., οταν τον ρώτησα, οτι απ' οσο ξέρω τα unσόλντ λότ, τα δίνουν με 10% κάτω, οπότε ήμουν μέσα, μου είπε οτι εξαρτάται απο τον καταθέτη (ούτε αυτο το γνώριζα..., νόμιζα οτι ισχύει σε ολες τις περιπτώσεις)
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:14:04 μμ »

Εδωσα 360..., οταν τον ρώτησα, οτι απ' οσο ξέρω τα unσόλντ λότ, τα δίνουν με 10% κάτω, οπότε ήμουν μέσα, μου είπε οτι εξαρτάται απο τον καταθέτη (ούτε αυτο το γνώριζα..., νόμιζα οτι ισχύει σε ολες τις περιπτώσεις)

Αυτου του τυπου οι δημοπρασιες εχουν δικους τους ορους κατα βουληση.
Παρε το αυγο και κουρευτο δηλαδη.......
Απο οτι καταλαβα γιατι δεν εχω παρακολουθησει απο την αρχη , υπηρχε ρεζερβα και καθως δεν του βγηκε και δεν την ξεπερασε αποφασισε να στο δωσει στα 400.
Αν ειχε ψηλες προσφορες θα το εδινε αλλου.
Αυτο γαι να ξεμπερδεψουμε τhν ενδειξη <estimate>
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:14:42 μμ »

400

Ωραια!!! Το estiamte  κατα την αποψη μου δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ!!!!


Το estimate απλώς σημαίνει οτι το κομάτι πουλήθηκε σίγουρα, αν η προσφορά ειναι ίση ή μεγαλύτερη του estimate. Αυτό μόνο σημαίνει. Τίποτα αλλο
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:17:30 μμ »

Εδωσα 360..., οταν τον ρώτησα, οτι απ' οσο ξέρω τα unσόλντ λότ, τα δίνουν με 10% κάτω, οπότε ήμουν μέσα, μου είπε οτι εξαρτάται απο τον καταθέτη (ούτε αυτο το γνώριζα..., νόμιζα οτι ισχύει σε ολες τις περιπτώσεις)


Πιθανά να μην ισχύει σε όλες της δημοπρασίες...

400

Ωραια!!! Το estiamte  κατα την αποψη μου δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Αν εσυ πονταριζες 450 και καποιος 500 θα το επερνε ο αλλος.
Νομιζω οτι σε μπερδευει το συστημα του e-bay μετα <σκαλια > που συμβαινει κατι αναλογο

Και οι δύο έχετε δίκιο. Κατά το ebay αν το μέγιστο ποντάρισμα ήταν στα 420 και δεν έδινε άλλος τίποτα τότε αν αυτο το ρημάδι estimate ήταν το reserved θα έκλεινε στα 400... αλλά αν άλλος έδινε περισσότερα τότε θα πήγαινε στον άλλο, γι αυτο λέγονται δημοπρασίες... Πονοκέφαλος...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:18:50 μμ »

400

Ωραια!!! Το estiamte  κατα την αποψη μου δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ!!!!


Το estimate απλώς σημαίνει οτι το κομάτι πουλήθηκε σίγουρα, αν η προσφορά ειναι ίση ή μεγαλύτερη του estimate. Αυτό μόνο σημαίνει. Τίποτα αλλο

Συγνωμη ρε Στελια αλλα estimate  στην ορολογια των δημοπρασιων αλλα και στην λογικη μου , ΑΛΛΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ. και οχι οτι ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ !!!!!
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:19:35 μμ »

To estimate δρα δηλ. στην ουσία, σαν επιθυμητή τιμή, η οποία ομως ΔΕΝ ειναι επιθυμητή, για τον λόγο οτι μπορεί νάναι και μικρότερη. Οχι ομως μεγαλύτερη..
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:21:15 μμ »

400

Ωραια!!! Το estiamte  κατα την αποψη μου δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ!!!!


Το estimate απλώς σημαίνει οτι το κομάτι πουλήθηκε σίγουρα, αν η προσφορά ειναι ίση ή μεγαλύτερη του estimate. Αυτό μόνο σημαίνει. Τίποτα αλλο

Συγνωμη ρε Στελια αλλα estimate  στην ορολογια των δημοπρασιων αλλα και στην λογικη μου , ΑΛΛΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ. και οχι οτι ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ !!!!!


οκ, λάθος εκφραση...Δεν σημαίνει....ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ !
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:22:08 μμ »

To estimate δρα δηλ. στην ουσία, σαν επιθυμητή τιμή, η οποία ομως ΔΕΝ ειναι επιθυμητή, για τον λόγο οτι μπορεί νάναι και μικρότερη. Οχι ομως μεγαλύτερη..

Σωστά, αυτό σου είπαν ΑΛΛΑ κανονικά το estimate είναι εκτίμηση, και όχι επιθυμητή τιμή, ελάχιστη τιμή, ή ότι άλλο θέλεις...

Και το λέω για να είναι ξεκάθαρο σε περίπτωση που θελήσεις να κάνεις προσφορά ξανά (αλλού βέβαια... όχι σε αυτούς...)
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:23:51 μμ »

To estimate δρα δηλ. στην ουσία, σαν επιθυμητή τιμή, η οποία ομως ΔΕΝ ειναι επιθυμητή, για τον λόγο οτι μπορεί νάναι και μικρότερη. Οχι ομως μεγαλύτερη..

Σωστά, αυτό σου είπαν ΑΛΛΑ κανονικά το estimate είναι εκτίμηση, και όχι επιθυμητή τιμή, ελάχιστη τιμή, ή ότι άλλο θέλεις...

Βεβαίως ! Εννοείται ! Εγώ θεωρώ οτι το νόμισμα επρεπε να το είχα κερδίσει...Απλά, λέω την ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences