Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:20:18 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ποσο κανει ενα ακυκλοφορητο 1λεπτο 1878;  (Αναγνώστηκε 10625 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 01, 2013, 03:08:09 μμ »

Εγω θα πω κατι αλλο....
Με τοσες παρτιδες που εχουν βγει τελευταια, 100 ευρω τα θεωρειτε λιγα?
Αλλαξανε οι εποχες.
καποτε το 5λ 1895 εκανε 2000 ευρω.
Τωρα αντε να κανει 200-300.
Κοροιδα πια δεν υπαρχουν οσα παλια.
Ποσοι πιστευετε οτι ειναι οι συλλεκτες στην Ελλαδα?
Καποιοι κονομησανε και κονομανε πανω στην αγνοια.
100 ευρω αυτη την εποχη που μιλαμε ειναι το 1/4 του μηνιατικου για εναν νεο ανθρωπο.
Οι εβδομηνταρηδες και πανω καλα φαγανε ολα αυτα τα χρονια, και να σας πω και κατι? Κανενας τους δε πληρωσε για να αποκτησει τις συλλογες που εχουνε. Τζαμπα τις πηρανε οι πιο πολλοι, πατωντας στην αγνοια.
Παω στοιχημα οτι οπου ναναι θα σκασει και καινουρια παρτιδα....το νομισμα προσπαθω να μαντεψω.
Η υπομονη ειναι μεγαλη αρετη.
Tα ειπες ολα με λογια σοφα και σωστα...........εχω να συμπληρωσω οτι δεν ειναι μονο οι 70αρηδες αλλα και πολυ κατω ακομα-ηλικιακα παντα-
Καταγράφηκε
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 01, 2013, 03:14:55 μμ »

μαζι σας και εγω παιδια τιποτε προσωπικο!!και ναι το 1/4 μισθου!αλλα με 400 ευρω μισθο καποιος θελει νομισματα γεωργιου ms64??αυτο μαλλον ακομα και σημερα δεν γινετε!!νομιζω!(νεκταριος γιωργο οχι παναγιωτης Χαμόγελο)
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 01, 2013, 03:18:55 μμ »

Η τιμή για μένα είναι σούπερ!Εγω το έχω απιστοποίητο αγορασμένο προ 2ετίας στα 60€.Και στη τελική αν το πιστοποιήσω παίζει να γυρίσει και AU58-MS62!Πάρα πολύ καλή αγορά έκανες φίλε.Ομολογώ πως και γω μπήκα κάποια στιγμή στον πειρασμό να το πάρω!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 01, 2013, 03:22:59 μμ »

ο πειρασμός ειναι ο εχθρός της τσέπης
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 01, 2013, 03:31:39 μμ »

Θα κανω μια γενικη ερωτηση λιγο αφελη ισως...
Ακουγεται, χωρις να ξερω, εγω τις φημες λεω...πως βγηκανε καμια 400αρια 5λεπτα 1894.
Αν η αγορα λειτουργουσε ελευθερα , ποσο πρεπει να παει το νομισμα κανονικα?
Υπαρχουν 400 συλλεκτες που δε το εχουν και το θελουν σε τετοια κατασταση? Πιστευω υπαρχουν αλλα οριακα.
Καποιοι συλλεγουν μεν αλλα δε θελουν να πληρωνουν μεγαλα ποσα οπως ο φιλος μας ο ΝΜΣ.
Ποσοι λοιπον ειναι οι συλλεκτες που πραγματικα δινουν σεβαστα ποσα σημερα και κανουν το χομπι αυτο πιο 'επαγγελματικα'?
Πανω απο 1000 ατομα?
Εδω στο στεκι πχ, ποσοι ειναι αυτοι που ασχολουνται ενεργα. Απο τα 2500 ατομα, βαρια τα 100.
Τι θα γινουν λοιπον αυτα τα 400 κομματια? Αντε να φυγουν τα 40-50 σε τιμες πανω απο 100-200 ευρω που θελουνε τωρα. Τα υπολοιπα επειδη δε θα τα αποροφησει η αγορα προφανως θα φυλαχτουν σε ενα σεντουκι και θα περιμενουμε να πουληθουν σε 142 χρονια.
Ετσι λειτουργουνε τα συλλεκτικα σημερα δυστυχως.
Και εχουν δημιουργηθει αυτες οι υψηλες τιμες, επειδη εχουν μαζευτει τα νομισματα σε λιγα χερια.

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 01, 2013, 04:54:14 μμ »

Θα κανω μια γενικη ερωτηση λιγο αφελη ισως...
Ακουγεται, χωρις να ξερω, εγω τις φημες λεω...πως βγηκανε καμια 400αρια 5λεπτα 1894.
Αν η αγορα λειτουργουσε ελευθερα , ποσο πρεπει να παει το νομισμα κανονικα?
Υπαρχουν 400 συλλεκτες που δε το εχουν και το θελουν σε τετοια κατασταση? Πιστευω υπαρχουν αλλα οριακα.
Καποιοι συλλεγουν μεν αλλα δε θελουν να πληρωνουν μεγαλα ποσα οπως ο φιλος μας ο ΝΜΣ.
Ποσοι λοιπον ειναι οι συλλεκτες που πραγματικα δινουν σεβαστα ποσα σημερα και κανουν το χομπι αυτο πιο 'επαγγελματικα'?
Πανω απο 1000 ατομα?
Εδω στο στεκι πχ, ποσοι ειναι αυτοι που ασχολουνται ενεργα. Απο τα 2500 ατομα, βαρια τα 100.
Τι θα γινουν λοιπον αυτα τα 400 κομματια? Αντε να φυγουν τα 40-50 σε τιμες πανω απο 100-200 ευρω που θελουνε τωρα. Τα υπολοιπα επειδη δε θα τα αποροφησει η αγορα προφανως θα φυλαχτουν σε ενα σεντουκι και θα περιμενουμε να πουληθουν σε 142 χρονια.
Ετσι λειτουργουνε τα συλλεκτικα σημερα δυστυχως.
Και εχουν δημιουργηθει αυτες οι υψηλες τιμες, επειδη εχουν μαζευτει τα νομισματα σε λιγα χερια.


Αυτό που λες γινοταν πάντα και παντου.  Όταν έχεις παρτίδα δεν τα βγάζεις όλα μαζί.  Τώρα για το μονολεπτο του 78, πριν πέσει αυτή η παρτίδα δεν βρησκαμε κόκκινα κομμάτια.  Βάλε και 25 ευρω η πιστποιηση.  Μια χαρά τιμη.  Όσο για τις τιμες δεν θεωρώ ότι είναι ακριβές.  Υπάρχουν ακυκλοφορητα νομίσματα για όλες τις τσέπες.  Δεν είναι υποχρεωτικό να αποκτήσουν όλοι ακυκλοφορητους Γεωργηδες και Οθωνες.  Αν τα βρίσκαμε όλα BU και τζαμπα δεν θα μας συγκινουσαν.  Δεν ακούω κανέναν να κλαιγεται η να ασχολείται με Κωνσταντίνο Β.
Καταγράφηκε

Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 01, 2013, 04:58:35 μμ »

ποσα μονολεπτα του 78 εχουνε πεσει στην αγορα ρε παιδια ? το ακουσα αλλη μια φορα αλλα δεν εδωσα βαση !
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:00:32 μμ »

Έπεσαν και του 1878 εκτός απο του 1879??
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:02:52 μμ »

Έπεσαν αρκετά.  Δεν ξέρω ποσά.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:05:14 μμ »

Δεν ειπα οτι ηταν ακριβη η τιμη που τα εδωσε ο φιλος, ισα ισα μου φανηκε πολυ καλη. Ομως διαφωνω οτι ειναι ευκαιρια 100 ευρω στις μερες μας για νομισμα που υπαρχει σε σχετικη αφθονια.
Το ζητημα ειναι οτι η αγορα κραταει τεχνητα υψηλες τιμες, νομισματα τετοια υπαρχουν για ολους, αλλα ακριβως επειδη κρατιουνται σε λιγα χερια, η τιμη παραμενει ψηλα.
Επειτα, δε θεωρω οτι υπαρχουν φτηνα ακυκλοφορητα στο Γεωργιο. Με εξαιρεση τα μονολεπτα , ολα τα αλλα ειναι πανακριβα.
Γιατι να κανει 200 ευρω ενα νομισμα που υπαρχει σε εκατονταδες κομματια (5λεπτα 94-95), αυτο δε μπορω να το καταλαβω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:21:24 μμ »

Δεν χρειάζεται να το καταλάβεις.  Ισχύουν οι νόμοι της αγοράς.  Αν παρατηρήσεις, όταν είναι λίγα και ακριβά τα κομμάτια όλοι αγοράζουν.  Όταν πέφτουν παρτίδες δεν αγοράζει κανεις, όσο φθηνά και να είναι.  Η σωστή τακτική είναι να πηγαίνεις κοντρα στην αγορα.  Οποίος δεν μπορεί, έχει μόνο τον εαυτό του να κατηγορήσει.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:36:04 μμ »

ποσο πιστευεις οτι θα ηταν μια καλη τιμη στο νομισμα αυτο φιλε μου?που παρεπιπτοτνως ειναι φρεσκο αγορα και σλαπαρισμα ενος μηνα!

η τιμη σου ηταν καλη

το λαθος σου ηταν οτι κατεβασες την τιμη και ολοι πιστευαν οτι θα την κατεβαζες και αλλο
Καταγράφηκε

oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:45:22 μμ »

Παιδια μηντο κουραζεται....
Αλλη η τιμη για τον συλλεκτη
Αλλη η τιμη για τον επαγγελματια συλλεκτη
Αλλη η τιμη για τον επαγγελματια- εμπορο συλλεκτη
ΚΕΡΔΟΣ
Για τον πρωτο να αγορασει πιο φτηνα απο οτι το βρισκει απο τις πηγες που ξερει μεχρι τωρα
Για τον Δευτερο να αγορασει πιο φτηνα απο τον .τριτο και να το βγαλει .σε καλη τιμη για τον πρωτο(και να κρατησει ενα καλο κοματι για τον εαυτο του)
Για τον τριτο να κρατησει τις τιμες και τα στοκ σε "αξιοπρεπες" επιπεδο να μην χασει αξια το"παγιο" του
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ...προς ολες τις κατηγοριες
Γιωργος

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:49:22 μμ »

Οι νομοι της αγορας θα ισχυαν αν η αγορα λειτουργουσε ελευθερα.
Ποιοι νομοι της αγορας ισχυουν οταν ξαφνικα εμφανιζεται απο το πουθενα παρτιδα 5δρχ 1930 και οσοι αγορασαν πιο πριν ms65 με 400 ευρω κλαινε τα λεφτα τους?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:56:46 μμ »

Οι νομοι της αγορας θα ισχυαν αν η αγορα λειτουργουσε ελευθερα.
Ποιοι νομοι της αγορας ισχυουν οταν ξαφνικα εμφανιζεται απο το πουθενα παρτιδα 5δρχ 1930 και οσοι αγορασαν πιο πριν ms65 με 400 ευρω κλαινε τα λεφτα τους?

Καλο ειναι αυτο που λες ..γιατι εγω ανηκω στη ..Γ εθνικη  δηλαδη πρωτη κατηγορια .
Αλλα επειδη θα μπουμε σε αλλες συζητησεις ..σου λεω οτι...στην ουσια ..τιποτα δεν λειτουργει ελευθερα.
Καταλαβαινω τι λες....καταλαβαινω...απλα δεν γινεται
Μακαρι μιας και οπως σου ειπα ανηκω ..Γ εθνικη... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός..τσεκαρισμενα  Γ εθνικη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Σε χαιρετω
Γιωργος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences