Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:16:18 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΠΑΝΙΩΤΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 50384 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 11, 2013, 09:05:54 πμ »

99,99% ΝΑΙ. Moy εχουν πει πως όταν ανοιγεις εναν λογαριασμό σου γραφει ενα κειμενο που τικαρεις το I AGREE. Μέσα σε όλα λεει ότι αποποιεισαι της ιδιοκτησιας σου όλων των φωτογραφιών και ιδιοκτήτης είναι το φεισμπουκ. Το φεισμπουκ χεστηκε αν εσυ θα παρεις μια φωτο απο καποιον αλλον. Αυτό που το ενδιαφερει σαν εταιρεια ειναι να μπορει , αν μπορει, καποια στιγμη να τις χρησιμοποιησει για ίδιο οφελος.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 11, 2013, 10:20:22 πμ »

99,99% ΝΑΙ. Moy εχουν πει πως όταν ανοιγεις εναν λογαριασμό σου γραφει ενα κειμενο που τικαρεις το I AGREE. Μέσα σε όλα λεει ότι αποποιεισαι της ιδιοκτησιας σου όλων των φωτογραφιών και ιδιοκτήτης είναι το φεισμπουκ. Το φεισμπουκ χεστηκε αν εσυ θα παρεις μια φωτο απο καποιον αλλον. Αυτό που το ενδιαφερει σαν εταιρεια ειναι να μπορει , αν μπορει, καποια στιγμη να τις χρησιμοποιησει για ίδιο οφελος.

Και επιπλέον, αν ΕΣΥ την ανεβάσεις και έχει πνευματικά δικαιώματα, ΕΣΥ να είσαι υπόλογος και όχι αυτοί...

Αν ρωτάς για το αν ο καθένας μπορεί να δεί τις φωτογραφίες που ανεβάζεις, τότε ΟΧΙ, αλλά πρέπει να σετάρεις τα δικαιώματα ανα φωτογραφία ή άλμπουμ κλπ.
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 11, 2013, 11:02:29 πμ »

Υπάρχουν 4 ερωτήματα, που δεν μπορούν να απαντηθούν, τα έχω συζητήσει με νομικούς και πήρα διαφορετικές απαντήσεις. Σας τα παραθέτω κι αν βγάλετε άκρη, σας παρακαλώ ενημερώστε με.

1. Αν στην ανάρτηση της φωτογραφίας, υπάρχει αναφορά στο φωτογράφο, υπάρχει νομικό πρόβλημα ;
2. Αν πάρω μία φωτογραφία από το google, χωρίς να μπω στη σελίδα που τη φιλοξενεί, είναι παράνομο να αναρτήσω αυτή τη φωτογραφία, σε ιστοσελίδα προσωπική, που απαγορεύεται να την επισκεφθεί ο οποιοσδήποτε πλην του ιδιοκτήτη της ;
3. Αν πάρω μία φωτογραφία ενός νομίσματος που είναι σε δημοπρασία (η οποία ανήκει στον ιδιοκτήτη της φωτογραφίας τη στιγμή που την πήρα), σε περίπτωση που η δημοπρασία κλείσει και το νόμισμα πουληθεί, η φωτογραφία αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άδεια του δημοπράτη ;
4. Αν πάρω μία φωτογραφία, την επεξεργαστώ (αλλάξω φόντο, κάποια στοιχεία, χρώματα κλπ), και τη δημοσιεύσω σαν "καλλιτεχνικό προσωπικό έργο", έχω αποκτήσει πλέον πνευματικά δικαιώματα επί της δημιουργίας μου ;



         Καθαρά επαγγελματικά
Στη πρώτη ερώτηση: Ναί πρέπει να πάρεις την άδεια του φωτογράφου,ακόμα και άν τον αναφέρεις.(και προορίζετε για επαγγελματικό
σκοπό)

Η δεύτερη ερώτηση είναι άτοπη. Εκτός και αν δεν τη κατάλαβα.

Τρίτη ερώτηση: Ναί μπορείς. Το νόμισμα δεν σου ανήκει. Η φωτό ναί.

Τέταρτη ερώτηση: Όχι δέν έχεις πνευματικά δικαιώματα....άν σε ''ανακαλύψω'' υποθετικά.....θα έχεις νομικά προβλήματα για παραποίηση.

ΟΙ επαγγελματίες του χώρου που ασχολούνται με φωτογραφίες.....συνήθως αγοράζουν φωτό.....και τις ποιό κοινές ακόμα....
από σάιτ που πουλούν φωτογραφίες....και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο!!!!!
Πρόσφατα έμπλεξα με κάποια φωτογράφο.....που δέν ήθελε να δώσει φωτό δικές της...για κάποιο μουσικό cd. Το αποτέλεσμα
ήταν να δικαιωθεί!!!! Παρόλο που οι φωτογραφίες ΗΤΑΝ ΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ(τιμολόγιο)!!!! Αλλά δεν είχα δική της συγκατάθεση.
Ισχυρίστηκε ότι τις φωτογραφίες τις πούλησε......για να μπούν σε οικογενειακό άλμπουμ και
όχι για επαγγελματική χρήση.Και τη δικαίωσαν,Διότι δεν πήρα την συγκατάθεσή της.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 11:22:31 πμ από silahim » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 19, 2013, 05:23:24 μμ »

Σήμερα βρέθηκα με φίλο στήν μικρή επαρχιακή πόλη που βρίσκεται γιά καλοκαίρι και με διαβεβαίωσε οτι στήν κατοχή του βρίσκονται τα δοκίμια των 1 και 2 δραχμών 1915,τον ρώτησα σχετικά με την εκτιμούμενη τιμή και εμεινα αναυδος με τον 6 ψηφιο αριθμό σε ευρώ που ακουσα,τελικά μερικά πράγματα είναι μόνο για αγοραστές Σαουδάραβες η Εφοπλιστές.

Ο φίλος σου στην επαρχιακή πόλη έξω απο την Τρίπολη ειναι ο Γκας.
Με έχει φιλοξενήσει δύο φορές στο άλλο του σπίτη στην Ινδιανάπολη ,στην Ινδιάνα στο USA.

Τα έχω δει και είναι τα καλύτερα γνωστά,PROOFS ειναι και τα δύο.

Τα έχει πάρει και τα δύο απο την δημοπρασία του καραμήτρου πριν απο περίπου 10 χρόνια πάνω απο 100κ.

Είχε μια πολυ καλή συλλογή Ελληνικών νομισμάτων την οποία και πούλησε το 2007.
Τα μονα που κράτησε μέχρι τέλους ήταν αυτά του Κωνσταντίνου.

Σήμερα οι τιμές τους είναι περί τα 35 με 40 κ το δύφραγκο και περι τα 20 με 25  κ η δραχμή.

Ειναι τρομερά σπάνια και όμορφα.

Ο Γκας είναι καλός άνθρωπος και οταν τον δείς να του δώσεις τους χαιρετισμούς μου.Οταν πουλησε την συλλογη ,τυπωσε 7 βιβλια με αυτην,ενα απο τα 7 μου το έκανε δωρο με αφιέρωση.

Τα χρυσά είναι ανυπαρκτα,εάν ποτε δημοπρατηθουν θα ξεπερασουν τα 300κ.

Αυτα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 14, 2013, 01:24:46 μμ »

Σήμερα βρέθηκα με φίλο στήν μικρή επαρχιακή πόλη που βρίσκεται γιά καλοκαίρι και με διαβεβαίωσε οτι στήν κατοχή του βρίσκονται τα δοκίμια των 1 και 2 δραχμών 1915,τον ρώτησα σχετικά με την εκτιμούμενη τιμή και εμεινα αναυδος με τον 6 ψηφιο αριθμό σε ευρώ που ακουσα,τελικά μερικά πράγματα είναι μόνο για αγοραστές Σαουδάραβες η Εφοπλιστές.

Ο φίλος σου στην επαρχιακή πόλη έξω απο την Τρίπολη ειναι ο Γκας.
Με έχει φιλοξενήσει δύο φορές στο άλλο του σπίτη στην Ινδιανάπολη ,στην Ινδιάνα στο USA.

Τα έχω δει και είναι τα καλύτερα γνωστά,PROOFS ειναι και τα δύο.

Τα έχει πάρει και τα δύο απο την δημοπρασία του καραμήτρου πριν απο περίπου 10 χρόνια πάνω απο 100κ.

Είχε μια πολυ καλή συλλογή Ελληνικών νομισμάτων την οποία και πούλησε το 2007.
Τα μονα που κράτησε μέχρι τέλους ήταν αυτά του Κωνσταντίνου.

Σήμερα οι τιμές τους είναι περί τα 35 με 40 κ το δύφραγκο και περι τα 20 με 25  κ η δραχμή.

Ειναι τρομερά σπάνια και όμορφα.

Ο Γκας είναι καλός άνθρωπος και οταν τον δείς να του δώσεις τους χαιρετισμούς μου.Οταν πουλησε την συλλογη ,τυπωσε 7 βιβλια με αυτην,ενα απο τα 7 μου το έκανε δωρο με αφιέρωση.

Τα χρυσά είναι ανυπαρκτα,εάν ποτε δημοπρατηθουν θα ξεπερασουν τα 300κ.

Αυτα.
Λίγους ξέρω σε προσωπικό επίπεδο και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που γνώρισα αυτόν τον ανθρωπο και τον θεωρώ φίλο μου,επειδή θα βρίσκεται στην Ελλάδα εως τέλος Σεμπτέβρη θα κάνω απειρες ωρες συζήτησης μαζί του,η μεγαλύτερη εκπληξη ηταν οταν μου είπε οτι 40 χρονια σε αυτο τον χώρο εκανε μόνο φίλους τους οποίους ολους μου κατονόμασε.Μέσα σε αυτούς είσαι και εσυ και με χαρά μου θάθελα να σε γνωρίσω απο κοντά,Το βιβλίο μου εδειξε την παρασκευή το απόγευμα και εμεινα αγαλμα,είδες το δίφραγκο ειδικά στο πίσω εξώφυλλο τι κόμματος ειναι MS 64,είσαι τυχερός και εσυ Βασίλη που τον γνώρισες. Τα 3 δοκίμια λογο προσωπικής του υπόσχεσης θα προταθούν πρώτα για αγορά σε γνωστό σε ολους συλλέκτη και αν δεν καταλήξουν στα χέρια του σύντομα θα δημοπρατηθούν.είδα μέσα στο βιβλίο και κάτι που εχω και εγω και που προσπάθησαν κάποιοι εξυπνοι στο παρελθόν να υποβαθμίσουν την οποια αξια του,εμαθα πόσο και σε ποιόν το πούλησε το 2007 σε φιλικότατη τιμή, καλο απόγευμα.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 14, 2013, 08:43:40 μμ »

μια μέρα που εμείς όλοι δεν υπήρχαμε σαν ζώντες,τον πήρε τηλ ένας Αμερικάνος έμπορος και ενώ ο Γκάς ήταν στο γραφείο του και του είπε,Look Gass ive got on my heands a 5 drx 1845 vf ,do you wan it?
Ο Γκας παράτησε δουλειά και ολους συξιλους,πηρε το πρωτο αερόπλοιο και έφυγε σε άλλο state ,πήγε βρήκε τον έμπορο και αγόρασε το τάλληρο του 1845.

ειναι καλόψυχος άνθρωπος.Να του δώσεις την καλησπέρα μου σε παρακαλώ.

Ασχετο, αλλά στον κήπο του στην Ινδιάνα τρέχουν λαγουδάκια.Ειχα χλιμιτρηση άσχημα,ερχόντουσαν τα λαγουδάκια σαν τα γατιά στα πόδια μας.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 14, 2013, 10:05:52 μμ »

μια μέρα που εμείς όλοι δεν υπήρχαμε σαν ζώντες,τον πήρε τηλ ένας Αμερικάνος έμπορος και ενώ ο Γκάς ήταν στο γραφείο του και του είπε,Look Gass ive got on my heands a 5 drx 1845 vf ,do you wan it?
Ο Γκας παράτησε δουλειά και ολους συξιλους,πηρε το πρωτο αερόπλοιο και έφυγε σε άλλο state ,πήγε βρήκε τον έμπορο και αγόρασε το τάλληρο του 1845.

ειναι καλόψυχος άνθρωπος.Να του δώσεις την καλησπέρα μου σε παρακαλώ.

Ασχετο, αλλά στον κήπο του στην Ινδιάνα τρέχουν λαγουδάκια.Ειχα χλιμιτρηση άσχημα,ερχόντουσαν τα λαγουδάκια σαν τα γατιά στα πόδια μας.
ο,κ Βασίλη,μάλλον θα τον δω το πρωί εκτώς απροόπτου,μου εχει πει τρελές ιστορίες για δημοπρασίες,για τα λαγουδάκια θα συζητήσουμε αύριο ,εδω εχει εναν γερμανικό ποιμενικό 16 μηνών που αμα τον δεις θα πάθεις πλάκα,καλό βράδυ.
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:42:19 μμ »

μια μέρα που εμείς όλοι δεν υπήρχαμε σαν ζώντες,τον πήρε τηλ ένας Αμερικάνος έμπορος και ενώ ο Γκάς ήταν στο γραφείο του και του είπε,Look Gass ive got on my heands a 5 drx 1845 vf ,do you wan it?
Ο Γκας παράτησε δουλειά και ολους συξιλους,πηρε το πρωτο αερόπλοιο και έφυγε σε άλλο state ,πήγε βρήκε τον έμπορο και αγόρασε το τάλληρο του 1845.

ειναι καλόψυχος άνθρωπος.Να του δώσεις την καλησπέρα μου σε παρακαλώ.

Ασχετο, αλλά στον κήπο του στην Ινδιάνα τρέχουν λαγουδάκια.Ειχα χλιμιτρηση άσχημα,ερχόντουσαν τα λαγουδάκια σαν τα γατιά στα πόδια μας.
Bill Εχω ενα μήνυμα για σένα απο τον Γκας σημερινό,μου είπε... να σηκώνεις και κανένα τηλέφωνο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 15, 2013, 07:47:02 μμ »

Kυριε Εντισον , εχω και εγω δυο μηνυματα προς εσας:
Εκει που χεζετε μην ζητατε και να τρωτε ταυτοχρονα!!
Δεν συμβαδιζουν!!
Δευτερον
Οι αντρες που σεβωνται τον εαυτο τους δεν μπαινουν σαν τους κλεφτες μεσα στα σαιτ νομιζωντας οτι θα κοροιδεψουν τους νοικοκυραιους!!
Οι αντρες αμα θελουν να μπουν καπου διορθωνουν αυτα που πηγαν να καταστρεψουν , ζητανε συγνωμη και μετα σαν αντρες χτυπανε την πορτα!!

Μηνυμα προς ολους:
Σιγα σιγα παραδιδω ολη την ασφαλεια του σαιτ στα υπολοιπα μελη συντονιστικης ομαδας οπως θα εχετε καταλαβει.
Εκτος εμενα πλεον αλλα τρια ατομα εχουν το δικαιωμα να διαγραφουν λογαριασμους με συνοπτικες διαδικασιες αλλα παντα με την συμφωνη γνωμη των υπολοιπων συντονιστων οι οποιοι θα εχουν παρακολουθηση και θα εχουν λαβει υποψιν τους τι εχει συμβει!!
Με τον ιδιο τροπο εχουν το δικαιωμα και να επαναφερουν λογαριασμους!!
Το μονο που θα κρατησω για μενα ειναι τους οσους λασπολογουν το σαιτ αριστερα και δεξια και ταυτοχρονα ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ  ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ!!
Δεν μπορει καποιος να κανει σαν τρελος να βρισκετε εδω μεσα και απο την αλλη να μας βριζει οπου βρεθει και οπου σταθει!!
Αυτα τα δυο δεν συμβαδιζουν!!
Σε αυτα τα ατομα δεν προκειτε ποτε να χαρισω ουτε μια κεραια απο αυτα που χρωστανε!!
Πρωτα πληρωνεις τα χρεη σου και μετα μπαινεις σαν κυριος!!
Μπαινωντας σαν κλεφτης τον εαυτο σου ξεφτυλιζεις και οχι εμας!!
Εμεις δικαιωνωμαστε σαν σαιτ γιατι ενω μας χλευαζετε μακρυα μας δεν κανετε!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences