Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:29:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: DWM- (Denver West Mint)-Εταιρεια πιστοποιησης.  (Αναγνώστηκε 3086 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Μάιος 15, 2013, 06:11:30 μμ »

Μιας και οι πωλησεις του Δημητρη (dpodaras) δεν ειναι σε ισχυ πλεον και ολα πηγαν καλα (ευχομαι δηλαδη),πηρα την αποφαση να ανοιξω αυτο το θεμα σχετικα με την εταιρεια πιστοποιησης DWM. Τι γνωριζετε λοιπον σχετικα με αυτην? Οι παλιοτεροι και ''λατρεις των σλαμπ'' τι γνωμη εχουν?θα μπορουσε να συμπεριληφθει στην λιστα με τις μεγαλες εταιρειες (PCGS-NGC) σε σχεση με τις υπηρεσιες που προσφερει,την αξιοπιστια της και την συνολικη της εικονα?

υγ. ολα τα παραπανω ειναι τροφη προς συζητησης και ενημερωσης.δεν τιθεται θεμα ''αμφιβολιας'' προς τα νομισματα του προαναφερθεντος συμφορουμιτη,μιας και πιστευω οτι ειναι αξιοπιστος οπως και αρκετοι ακομα στο στεκι.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2013, 07:42:56 μμ »

Oi σοβαρες εταιριες του χωρου ειναι οι PCGS,NGC και σε δευτερο βαθμο οι Αnacs και ICG.Ειναι και οι μοναδικες που εχουν αδεια ωστα τα νομισματα τους να μπαινουν στο ebay.Oι αλλες λιγο πολυ ειναι μικρες εταιριες και οι περισσοτερες ειναι basement slabers. Δηλαδη ιδιωτες που φτιαχνουν slab στο υπογειο του σπιτιου τους. Την συγκεκριμενη εταιρια δεν την γνωριζα,και εχω εντρυφησει αρκετα στο χωρο, και μαλλον προκειται για εταιρια ενος προσωπου. Τα κερματα μεσα σε τετοια slab θα πρεπει να αντιμετωπιζονται σαν raw (χυμα).
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2013, 08:07:03 μμ »

Εγω μολις ειδα το DWM πηγε καπου αλλου το μυαλο μου αλλα μετα συνηθλε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2013, 08:38:05 μμ »

Oi σοβαρες εταιριες του χωρου ειναι οι PCGS,NGC και σε δευτερο βαθμο οι Αnacs και ICG.Ειναι και οι μοναδικες που εχουν αδεια ωστα τα νομισματα τους να μπαινουν στο ebay.Oι αλλες λιγο πολυ ειναι μικρες εταιριες και οι περισσοτερες ειναι basement slabers. Δηλαδη ιδιωτες που φτιαχνουν slab στο υπογειο του σπιτιου τους. Την συγκεκριμενη εταιρια δεν την γνωριζα,και εχω εντρυφησει αρκετα στο χωρο, και μαλλον προκειται για εταιρια ενος προσωπου. Τα κερματα μεσα σε τετοια slab θα πρεπει να αντιμετωπιζονται σαν raw (χυμα).

μαλιστα Αναργυρε..και τις ''αξιολογησεις'' σε αυτες τις εταιρειες (b-slabers) ποιος τις κανει? μονοι τους να υποθεσω? και κατι ακομα..τουλαχιστον προσφερουν καποια προστασια στα νομισματα η οχι? Ας πουμε,σε καποιο οχι μεγαλης αξιας χρυσο η δυσκολο νομισμα (ωστε να μην υπαρχει ο φοβος πλαστου) πχ ας πουμε σε ενα ''5 ecu 1987'' που μου ηρθε στο μυαλο..δεν ειναι νομισμα μεγαλης αξιας (αλλα δεν ειναι και το 5δραχμο του 2000), απο την στιγμη που θα το βαλουν στο σλαμπ,παρεχεται η αναμενομενη προστασια?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2013, 08:49:04 μμ »

ενα slab το κυριο που σου προσφερει ειναι πρωτον οτι πιστοποιει οτι το νομισμα σου ειναι γνησιο.Σ αυτο οι μεγαλες εταιριες εχουν guarantee και οποιος πιστευει οτι εχει νομισμα πλαστο μεσα σε slab μπορει να αποζημιωθει να φυσικα το αποδειξει.Γνωριζω περιπτωσεις στην Αμερικη που εγινε αυτο.
Το δευτερο ειναι οτι ενας αγνωστος αξιολογητης εκτιμα το νομισμα σε τι κατασταση ειναι και του δινει μια αξιολογηση. Σ αυτο δεν  υπαρχει guarantee και η κριση ειναι υποκειμενικη.
Το slab κατα τριτον προσφερει και μια φυσικη προστασια αφου προστατευει εξωτερικα το νομισμα.Το νομισμα βεβαια σε ορισμενες περιπτωσεις χαλκινων και ασημενιων εχω δει να πατιναρεται.
ΣΤα συγκεκριμενα slab  η μονη παραμετρος απο τις τρεις ειναι η τριτη κατα την γνωμη μου.Αυτο συμβαινει οταν σλαμπαρει κανεις κερματα του ειτε σαν dealer ειτε σαν συλλεκτης.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2013, 08:59:11 μμ »

Συμφωνω σχετικα με τις εταιρειες τις μεγαλες.Σιγουρα σου εμπνεουν μια εμπιστοσυνη και εχουν και καποιο κυρος.Αν εγω πχ σλαμπαρα νομισματα σπιτι μου,δεν θα μου απαγορευε κανεις να βαλω ενα ψευτικο και να το πλασαρω σαν γνησιο.Ασχετως αν θα το πουλουσα μετα η οχι.Απλα,σκοπευα στο να μαθω αν ενα σλαμπ ''υπογειου'' προσφερει την ιδια ποιοτητα φυλαξης οπως μιας καταξιομενης εταιρειας, κατι το οποιο καταλαβαινω οτι ισχυει συμφωνα με τα λεγομενα σου..
Νομιζω με καλυψες..Υπαρχει καποια λιστα σχετικα με αυτου του τυπου τις εταιρειες η γενικα τις εταιρειες πιστοποιησης? η ειναι κατι που το κανουν σαν ''χομπυ'' και μετα τα πουλανε η προωθουν το τυχον εμποριο που μπορει να κανουν,κατι το οποιο αν ισχυει,θα μπορουσα να το κανω και εγω πχ σπιτι μου και να σλαμπαρω τα νομισματα μου,χωρις φυσικα κυριο στοχο μεταπωλησης.

Αληθεια Αναργυρε,πως γινεται η διαδικασια του σλαμπινγκ? νομιζω εσυ δεν ειχες φτιαξει μερικα δικα σου η κανω λαθος/εχω παρερμηνευσει?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2013, 09:08:34 μμ »

αγοραζεις κενα σλαμπ,τυπωνεις στον εκτυπωτη σου την ταμπελα και το κλεινεις με κολλα ή χωρις
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2013, 09:11:15 μμ »

Κωστα .......μολις παρεις τα πλαστικα ρε φιλε , πες μου να σου στηλω και τα δικα μου να τα πιστοποιησεις Γλώσσα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 15, 2013, 09:15:25 μμ »

αγοραζεις κενα σλαμπ,τυπωνεις στον εκτυπωτη σου την ταμπελα και το κλεινεις με κολλα ή χωρις

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη τοσο απλο?? μαλιστα..ευχαριστω για τις απαντησεις σου Αναργυρε!! Χαμόγελο
Μενει να απαντηθει η ερωτηση σχετικα με την ''λιστα''(οχι λιτσα,ε?) και  μετα δεν θα εχω αλλες αποριες για το θεμα των σλαμπ..για σημερα τουλαχιστον!! Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Κωστα .......μολις παρεις τα πλαστικα ρε φιλε , πες μου να σου στηλω και τα δικα μου να τα πιστοποιησεις Γλώσσα

Οκ Σωτηρη!! εγινε! αν θες σε βαζω και συνεταιρο!! Costa-Coll, σαν την Coca-Cola ενα πραγμα!! Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Και εννοειται δεν θα παραλειψουμε τον Νικο (ΝΜΣ) για να παιρνουμε πληροφοριες καταλογου,ειδικα στα οθωμανικα-αραβικα!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 15, 2013, 09:19:15 μμ »

 Για τα Οθωμανικα -Αραβικα να παραγγειλεις ιδικο Giga slamb σε διαστασεις τζαμαριας Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 15, 2013, 09:23:49 μμ »

Για τα Οθωμανικα -Αραβικα να παραγγειλεις ιδικο Giga slamb σε διαστασεις τζαμαριας Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Γιατι?? σου εχω και προωθητικη κινηση της μπιζνας.. Τα πρωτα 50 νομισματα δωρεαν και για τους φιλους του φορουμ 20% εκπτωση στην αρχικη τιμη!! και καθε χρονο θα βγαζουμε και ''steki-syllektvn edition''!!!!!!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
 ok,ας σοβαρευτουμε λιγο!! Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2013, 03:10:53 μμ »

υπαρχει ενα site που λεγεται sample slab.com
αυτο παλια to ειχε ανοιχτα ο τυπος που το ειχε και εβρισκες πολλες πληροφοριες.Τωρα εβγαλε βιβλιο και το εκλεισε και μπορεις να διαβασεις μονο για καμμια δκαρια εταιριες,τις πιο σημαντικες.
Και μια αχρηστη πληροφορια.Καλη εταιρια ηταν η Hallmark  μια εταιρια που την ειχε ο David Bowers (απο Stacks και Bowers) sta 1987-1990 οποτε και την εκλεισε.Ηταν εταιρια επιπεδου pcgs ngc και παλιου Anacs για οσους καταλαβαινουν τι εννοω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences