Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:05:49 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιημένος Πάυλος.  (Αναγνώστηκε 50189 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:44:47 μμ »

Ρε τι εγινε εδω εγινα το προσωπο της συζητησης χωρις να συμετεχω καν!  Μεγάλο χαμόγελο  Φιλοι μου χαιρομαι που εχετε καταλαβει τι εδος συλλεκτης ειμαι και σας διαβεβαιω πως το απολαμβανω και το χαιρομαι! θεωρω ματαιο ολον αυτον τον αγωνα με τους βαθμους και με αφηνει εντελως αδιαφορο! αναγνωριζω την προσφορα των εταιριων πιστοποιησης στο να κατανοησουμε καλυτερα τα προβληματα που εχουν τα νομισματα οπως και πολλες αλλες λεπτομεριες αλλα μεχρι εκει. εχω κλεισει το αλμπουμ 1954-2000 πριν χρονια σε BU εκτος απο 3-4 πυλους που ειναι AU και δεν ξερω θα κατσω να ασχοληθω, και κατι ποικιλιες στα μαγουλα που και εκει ψιλοβαριεμαι να ασχοληθω. βεβαια σεβαστες ολες οι μορφες συλλεκτισμου απλα εγω εκθετω τη δικη μου αποψη! οταν γνωρισα τα παιδια στην αθηνα ενθουσιαστηκα απο τα νομισματα που εχουν αλλα οταν εμαθα τιμες καταλαβα σε τι λουκι παω να μπω και εμεινα αυτο ακριβως που ημουν και πριν! ενας απλος συλλεκτης που ναι μεν ονειρευεται το ακυκλοφορητο και το αποκταει οπου οι συνθηκες του το επιτρεψουν αλλα δεν αποκλειει απο τη συλλογη του και ολες τις αλλες καταστασεις αναλογως και με τη σπανιοτητα του καθε νομισματος   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 10:03:23 μμ »

Η δραχμη στην οποια αναφερθηκα σε αυτο το ποστ ειναι εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=554.0
την ειχε σηκωση φωτο ο Αναργυρος και δεν το θυμομουν!!
Στην συγκεκριμενη δημοπρασια λοιπον υπηρχε και ενα διδραχμο του 59 παλι ms66 το οποιο επιασε ποιο λιγα απο την δραχμη!!
Τωρα πως γινετε το ποιο δυσκολο νομισμα του Παυλου να φευγει φτηνοτερα απο την δραχμη αυτο θελει εξεταση Στριφογύρισμα ματιών  ή μαλλον θελει εξεταση αυτος που τα εσκασε Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 08:20:53 μμ »

Κι ομως φιλοι μου τα φαινομενα απατουν....
Population report της NGC. Δραχμη 1959 σε ms66 συνολο 1 !!!
Στο αντιστοιχο της PCGS αλλη 1 ! Διορθωστε με αν εχω καποιο λαθος η αν μπορειτε να το επαληθευσετε..
Οποτε ο αγοραστης πηρε το 1 απο τα 2 κομματια που υπαρχουν στην αγορα.
Ιδιο νουμερο εχει και το 2δρχ. 1 στην NGC και κανενα νομιζω στην PCGS.
Συμφωνα λοιπον με αυτα, τη στιγμη που μιλαμε η σπανιοτητα τον 2 αυτων νομισματων σε ΑΥΤΟ το βαθμο ειναι ιδια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 08:38:00 μμ »

Αν και τα νομισματα του Παυλου ειναι σχετικα νεα  και ολο και θα βγουν και αλλα στην αγορα κατα καιρους ενα ειναι σιγουρο.Οτι τα δυο αυτα νομισματα ηταν τοπ και γι αυτο πληρωθηκαν τοσο.Οποιος υποστηριζει το αντιθετο μπορει να φερει νομισματα αναλογα και να τα προσφερει προς πωληση εδω.
Οποιος εχει στειλει νομισματα στις εταιριες ξερει ποσο δυσκολα δινονται οι βαθμοι και ποσο ευκολα χαντακωνονται νομισματα. Γι αυτο το να λεμε χαπια και αλλα κουλα δεν ωφελει.Η αγορα καθοριζει τις τιμες και οχι οι προσφορες κατω απο το τραπεζι που εφαρμοζουν οι περισσοτεροι ελληνες συλλεκτες.
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 08:47:56 μμ »

Αναργυρε ο παυλος θα αποδειχτει η μεγαλυτερη φουσκα στα νομισματα...η τραπεζα ελλαδος εχει αρκετα μασουρια... αν σκασουν στην αγορα ...θα πεσουν οι τιμες κατακορυφα....αυτοι που εχουν τους παυλους τους βγαζουν σιγα σιγα και κρατανε τις τιμες...αυτην τη στιγμη ξερω 3 εμπορους που εχουν ολοκαινουργια μασουρακια με δυσκολες ημερομηνιες...δε λεω αλλα γιατι θα αρχισετε να φωναζετε Μεγάλο χαμόγελο

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 09:13:20 μμ »

Λογικο ειναι αυτο, δεν ειναι δυνατον νομισμα 60 ετων και να μην εχει η τραπεζα της ελλαδος μασουρια. Απλα το περιεργο ειναι γιατι δεν εχουν βγει ακομα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 09:22:29 μμ »

Παντως σκεφτειτε να εχει η τραπεζα φυλαγμενα μασουρια γεωργιου και πιο πισω...τιναχτηκε στον αερα ο συλλεκτισμος στην Ελλαδα  Μεγάλο χαμόγελο
Αληθεια, τι θα προτιμουσατε? Να μπορουσαμε να βρισκαμε φθηνα ολα τα νομισματα και να κλειναμε μια ελληνικη συλλογη ή να εξακολουθουν να υπαρχουν σπανιοτητες? Προσωπικα αν εβγαιναν μασουρια με δυσκολα ελληνικα νομισματα θα ξενερωνα παρα πολυ...Μεγαλο μερος του συλλεκτισμου εχει να κανει με τη σπανιοτητα και το μυστηριο που εχει το ψαξιμο να βρεις κατι δυσκολο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 09:59:11 μμ »

Αυτο λεγανε και πολλοι συλλεκτες στην αμερικη οταν εβγαλε το κρατος σε δημοπρασια εκατονταδες χιλιαδες CC μοργαν.Καλυτερα ελεγαν να τα λυωσουν για να μην πεσει η αξια των δικων μας.Εμειναν ομως παρακαταθηκη για τους επομενους.Να μην το βλεπουμε ωφελιμιστικα.Μακαρι να σκασουν μυτη μασουρια με ολοκαινουρια πανεμορφα ελληνικα νομισματα.Να παρουμε ολοι.Οχι να περνουν λιγοι και οι αλλοι να βλεπουν.Αυτο θα φερει κοσμο στα συλλεκτικα αν γινει.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 10:01:20 μμ »

Αναργυρε ο παυλος θα αποδειχτει η μεγαλυτερη φουσκα στα νομισματα...η τραπεζα ελλαδος εχει αρκετα μασουρια... αν σκασουν στην αγορα ...θα πεσουν οι τιμες κατακορυφα....αυτοι που εχουν τους παυλους τους βγαζουν σιγα σιγα και κρατανε τις τιμες...αυτην τη στιγμη ξερω 3 εμπορους που εχουν ολοκαινουργια μασουρακια με δυσκολες ημερομηνιες...δε λεω αλλα γιατι θα αρχισετε να φωναζετε Μεγάλο χαμόγελο

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
δεν πα να χει ρε αρη.Εγω ουτως ή αλλως δεν εχω.Αμα γινει αυτο μπορει να αποκτησω.Παντως τα περισσοτερα απο αυτα πιστευω εικναι οτι προκειται για αστικους μυθους.
Καταγράφηκε
cobra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 07:07:56 μμ »

Αργύρη μη μου πεις ότι και τα νομίματα περιόδου 1971-2000 τα έχεις σλαμπαρισμένα γιατί θα τρελαθώ. Εγώ τα έχω από 3-4 φορές σε ακυκλοφόρτητα, σε κασετίνες των 2 ευρώ του Γεωργιάδη, γιατί πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο να στελνουμε τέτοιες σειρές για πιστοποίηση Γιάννης
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 07:35:05 μμ »

Σιγα ρε Γιαννη μην στειλω  νομισματα του 1-2 ευρω για σλαμπαρισμα που μου βγαινει κανενα 20αρικο.Αμα τα βρω ετοιμα  με κανενα 10ρικο μπορει να παρω.Μεσα ειμαι παλι, αλλα φτιαχνω το ''registry set'' μου Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 07:58:45 μμ »

Αργύρη μη μου πεις ότι και τα νομίματα περιόδου 1971-2000 τα έχεις σλαμπαρισμένα γιατί θα τρελαθώ. Εγώ τα έχω από 3-4 φορές σε ακυκλοφόρτητα, σε κασετίνες των 2 ευρώ του Γεωργιάδη, γιατί πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο να στελνουμε τέτοιες σειρές για πιστοποίηση Γιάννης

Γιαννη και εγω ετσι τα εχω!! Δυο τρεις φορες σε μαυρες του Γεωργιαδη και δυο απο τις μπλε του Συβριδακη!!
Σε μαυρες μου λειπουν του 1984 δυο φορες!! Αν την εχεις περισσεμα θα ηθελα να με ενημερωσεις!!
Θελω δυο τετοιες κασετινες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 01:38:01 μμ »

ο παυλος θα αποδειχτει η μεγαλυτερη φουσκα στα νομισματ

Με αυτην την λογικη τον πουλησες?? Δηλαδη πιστευεις οτι την <εφερες> σε καποιον ??
Επειδη τα γραπτά ολων μας μενουν ανυπομονω να δω τα μασουρακια του Παυλου!! Μεγάλο χαμόγελο
Αν περασουν κανενα δυο χρονακια και δεν δουμε μασουρακια να κυκλοφορουν στον δρομο
τοτε ο Παυλακης απο ms64+ θα τον δουμε να κανει 3000 ευρωπουλα ή 10 εκατομυρια δραχμες αν εχουμε νεο νομισμα υποτιμημενο Σαρκασμός

Υ.Γ Μανο προσφατα εφυγε μια δραχμη του 1959 PCGS  MS 62 στα πενηντα πεντε ευρω!!
Και συμφωνα με τον αγοραστή ηταν πολυ φτηνη τιμη!! Το θεωρησε ευκαιρια!!
Και ειναι και πολυ δυνατος παιχτης πανω στα Ελληνικα νομισματα, γνωστος σου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 05:45:46 μμ »

Μακαρι να κανει και 10.000 ευρω σε 2 με 3 χρονια ολος ο Παυλος πιστοποιημενος. Εγω τον πουλησα για τι με τα χρηματα που πηρα αγορασα κατι αλλο που ηταν πιο σημαντικο για μενα...
Παντως Γιωργο εσυ τον πηρες για να τον βαλεις στη θυριδα για την κορη σου ...ετσι μου ειπες στο τηλ πριν τον αγορασεις...τελοσπαντων μετα απο 4-5 μερες τον εβγαλες στο @@@@@@...καλα εκανες δικος σου ειναι πλεον οτι θελεις τον κανεις... Κλείσιμο ματιού

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:18:15 πμ »

Κι ομως Γιωργο ο Θωμας το πιστευω ειλικρινα ειναι ο πιο ευτυχισμενος συλλεκτης...
Θα στεναχωρεθει λιγο Στριφογύρισμα ματιών οταν μετα απο χρονια θα παει να τα πουλησει... Μεγάλο χαμόγελο...αλλα λιγα δινει, λιγα παιρνει οποτε μπορει και να κανω λαθος...Εχω δει συλλογη κομπλε με ολα τα ελληνικα κερματα απο το 1828 ...ΟΛΑ...κατασταση VG-F-VF...με 25000 ευρω....ειναι ωραιο πραγμα να εχεις ολο τον νομισματικο πλουτο της Ελλαδος εστω και σε F

ΝΑΥΑΡΧΟΣ

Δυστυχώς Ναύαρχε τίποτα δεν έχεις δει.  Απλώς επαναλαμβάνεις πράγματα που έχω πει εγώ στο παρελθόν σαν να τα έχεις ζήσεις εσύ.  Τι πράγμα είναι αυτο πάλι!
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences