Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:33:51 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: παλαια χαρτονομισματα  (Αναγνώστηκε 8566 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pokermania
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 15, 2013, 01:45:22 μμ »

Σας ευχαριστω πολυ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 15, 2013, 01:55:09 μμ »

δεν εχουν καποια αξια τα χαρτονομισματα σου
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 15, 2013, 02:55:47 μμ »

οντως εχει δικιο ο Κωστας... το βουλγαρικο... δεν ειναι βουλγαρικο αλλα Ρωσικο της Τσαρικης ρωσιας...
πανω του εχει την Τσαρινα Αικατερινη την Μεγαλη.. αλλα φυσικα το χαρτονομισμα ειναι της εποχης του Τσαρου Νικολαου Β΄του τελευταιου τσαρου της ρωσιας.

οι υπογραφες που φερει ειναι του  A.V. Konshin που ηταν αν δεν κανω λαθος.. ο διευθυντης της τραπεζας απο το 1910 εως το 1914, ενω φερει και την υπογραφη του Ταμεια A. Afanasiev.

με υπογραφη Konshin... υπαρχουν 18 ποικιλιες σε οτι αφορα τις υπογραφες  ταμια... (αλλαζαν συνεχεια!)

Το ιδιο χαρτονομισμα υπαρχει και με υπογραφη I.P.Shipov που ηταν διευθυντης απο το 1914 εως το 1917 και εχει 13 διαφορετικες υπογραφες ταμια... συμπεριλαμβανομενης και αυτης του Afanasiev!!!

οπως καταλαβαινεις... το χαρτονομισμα μπορει να φερει γενικη ημερομηνια 1910... αλλα ειναι η ημερομηνια που ξεκινησαν να βγαινουν....

ειναι φτηνα χαρτονομισματα αυτα.. γιατι υπαρχουν πολλα...
Καταγράφηκε
pokermania
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 15, 2013, 04:59:43 μμ »

δηλαδη μου λετε οτι ολα τα νομισματα που ανεβασα δεν εχουν καμια απολυτως αξια?
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 15, 2013, 05:21:45 μμ »

εμενα παντως θα με ενδιεφερε το ρωσικο.αν και δεν συλλεγω χαρτονομισματα,ειναι ωραιο εμφανισιακα και θα του αρεσε πιστευω να κανει παρεα με μερικα 1000μαρκα που εχω!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 15, 2013, 05:25:11 μμ »

δηλαδη μου λετε οτι ολα τα νομισματα που ανεβασα δεν εχουν καμια απολυτως αξια?

Τσέκαρε εαν θες τα χιλιάρικα του 1926 , εκεί που είναι η κόκκινη στάμπα κάτω απο το δραχμαι χιλιαι γράφει " ο επίτροπος" δες εάν κάποιο εχει υπογραφή σε εκείνο το σημείο , με λίγα λόγια οι υπογραφές στο χαρτονόμισμα να είναι τρεις (ταμίας -διοικητής - επίτροπος ) εάν υπάρχει κανένα βγάλε το φωτο μονο του  και ίσως κάποιος ενδιαφερθεί για τα υπόλοιπα κοίτα την φοτο μου ...δεν αξίζουν σχεδόν τίποτα.

Ελπιζω να μην έκανα κάποιο λάθος και αυτο να εννοούσε ο φίλος coll

Φιλικά Νέστωρ.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 15, 2013, 05:28:26 μμ »

οντως εχει δικιο ο Κωστας... το βουλγαρικο... δεν ειναι βουλγαρικο αλλα Ρωσικο της Τσαρικης ρωσιας...
πανω του εχει την Τσαρινα Αικατερινη την Μεγαλη.. αλλα φυσικα το χαρτονομισμα ειναι της εποχης του Τσαρου Νικολαου Β΄του τελευταιου τσαρου της ρωσιας.

οι υπογραφες που φερει ειναι του  A.V. Konshin που ηταν αν δεν κανω λαθος.. ο διευθυντης της τραπεζας απο το 1910 εως το 1914, ενω φερει και την υπογραφη του Ταμεια A. Afanasiev.

με υπογραφη Konshin... υπαρχουν 18 ποικιλιες σε οτι αφορα τις υπογραφες  ταμια... (αλλαζαν συνεχεια!)

Το ιδιο χαρτονομισμα υπαρχει και με υπογραφη I.P.Shipov που ηταν διευθυντης απο το 1914 εως το 1917 και εχει 13 διαφορετικες υπογραφες ταμια... συμπεριλαμβανομενης και αυτης του Afanasiev!!!

οπως καταλαβαινεις... το χαρτονομισμα μπορει να φερει γενικη ημερομηνια 1910... αλλα ειναι η ημερομηνια που ξεκινησαν να βγαινουν....

ειναι φτηνα χαρτονομισματα αυτα.. γιατι υπαρχουν πολλα...

Νίκο έλεος  Χαμόγελο  Μήπως τελικά να το γράψεις εκείνο το βιβλίο;;;;;
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 15, 2013, 05:37:15 μμ »

οντως εχει δικιο ο Κωστας... το βουλγαρικο... δεν ειναι βουλγαρικο αλλα Ρωσικο της Τσαρικης ρωσιας...
πανω του εχει την Τσαρινα Αικατερινη την Μεγαλη.. αλλα φυσικα το χαρτονομισμα ειναι της εποχης του Τσαρου Νικολαου Β΄του τελευταιου τσαρου της ρωσιας.

οι υπογραφες που φερει ειναι του  A.V. Konshin που ηταν αν δεν κανω λαθος.. ο διευθυντης της τραπεζας απο το 1910 εως το 1914, ενω φερει και την υπογραφη του Ταμεια A. Afanasiev.

με υπογραφη Konshin... υπαρχουν 18 ποικιλιες σε οτι αφορα τις υπογραφες  ταμια... (αλλαζαν συνεχεια!)

Το ιδιο χαρτονομισμα υπαρχει και με υπογραφη I.P.Shipov που ηταν διευθυντης απο το 1914 εως το 1917 και εχει 13 διαφορετικες υπογραφες ταμια... συμπεριλαμβανομενης και αυτης του Afanasiev!!!

οπως καταλαβαινεις... το χαρτονομισμα μπορει να φερει γενικη ημερομηνια 1910... αλλα ειναι η ημερομηνια που ξεκινησαν να βγαινουν....

ειναι φτηνα χαρτονομισματα αυτα.. γιατι υπαρχουν πολλα...

Νίκο έλεος  Χαμόγελο  Μήπως τελικά να το γράψεις εκείνο το βιβλίο;;;;;

Ναι πάρτε τον στο λαιμό σας, όπως έγραψα βιβλίο και εγώ, και έχω τα κιβώτια στο σπίτι μου να τα βλέπω.  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 15, 2013, 05:39:02 μμ »

Τι βιβλίο έγραψες φίλε; Νομισματικού περιεχομένου;
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 15, 2013, 05:45:25 μμ »

οντως εχει δικιο ο Κωστας... το βουλγαρικο... δεν ειναι βουλγαρικο αλλα Ρωσικο της Τσαρικης ρωσιας...
πανω του εχει την Τσαρινα Αικατερινη την Μεγαλη.. αλλα φυσικα το χαρτονομισμα ειναι της εποχης του Τσαρου Νικολαου Β΄του τελευταιου τσαρου της ρωσιας.

οι υπογραφες που φερει ειναι του  A.V. Konshin που ηταν αν δεν κανω λαθος.. ο διευθυντης της τραπεζας απο το 1910 εως το 1914, ενω φερει και την υπογραφη του Ταμεια A. Afanasiev.

με υπογραφη Konshin... υπαρχουν 18 ποικιλιες σε οτι αφορα τις υπογραφες  ταμια... (αλλαζαν συνεχεια!)

Το ιδιο χαρτονομισμα υπαρχει και με υπογραφη I.P.Shipov που ηταν διευθυντης απο το 1914 εως το 1917 και εχει 13 διαφορετικες υπογραφες ταμια... συμπεριλαμβανομενης και αυτης του Afanasiev!!!

οπως καταλαβαινεις... το χαρτονομισμα μπορει να φερει γενικη ημερομηνια 1910... αλλα ειναι η ημερομηνια που ξεκινησαν να βγαινουν....

ειναι φτηνα χαρτονομισματα αυτα.. γιατι υπαρχουν πολλα...

Νίκο έλεος  Χαμόγελο  Μήπως τελικά να το γράψεις εκείνο το βιβλίο;;;;;

Ναι πάρτε τον στο λαιμό σας, όπως έγραψα βιβλίο και εγώ, και έχω τα κιβώτια στο σπίτι μου να τα βλέπω.  Απορία Απορία Απορία

Κύριε Νίκο, γιατί απορείτε; Ο κόσμος πλέον δεν διαβάζει, προτιμά την εύκολη λύση μέσω google. Τρία βιβλιοπωλεία υπήρχαν στο νησί και πλέον έχει μείνει ένα και ανοίγει κάθε καλοκαίρι, απλά ο έτερος Νίκος μου θυμίζει κινητή εγκυκλοπαίδεια, ως εκ τούτου και το σχόλιο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 15, 2013, 06:30:30 μμ »

Πλακα στην πλακα δεν βαζετε το βιβλιο σας στο πωλουνται
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 15, 2013, 06:34:05 μμ »

Χαμόγελο απλα το εχω ψαξει με τα τσαρικα.. μιας και ειναι και φτηνα και ευκολα.. και εχουν πολλες ποικιλιες.. ειχα την τυχη να ερθω σε επαφη με εναν συλλεκτη απο την χωρα της πρωην σοβιετικης ενωσης.. και με βοηθησε με τις υπογραφες... γιατι προσπαθουσα να τα μαζεψω της τελευταιας σειρας..... αλλα.. δεν απο αυτη... δεν εχω τις υπογραφες του 1 ρουβλιου του 1896.... αλλα...

ειναι πολυ δυσκολο να βρεις πληροφοριες...μιας και πολλοι καταλογοι κοιμουνται σε αυτα... συμπεριλαμβανομενου και του κραους... αλλα που να τα βαλει κι αυτος ολα μεσα;;;


καταλαβαινω τον Νικο για το βιβλιο του...αν δεν κανω λαθος εχει να κανει με το πως πρεπει να φωτογραφιζουμε τα νομισματα κοσμηματα, μικροαντικειμενα κτλ... και τα μυστικα μιας καλης φωτογραφιας!

ομολογω οτι δεν το εχω το βιβλιο... ζητω συγνωμμη... πιστευω παντως οτι για καποιον που πουλαει τετοια κομματια... ειναι κατι απαραιτητο... μιας και η φωτογραφια ειναι το βασικοτερο για μια πωληση... οσο καλυτερη ειναι τοσο καλυτερα εκτιματε το αντικειμενο και ανεβαινει και η τιμη του.. Χαμόγελο

οντως.. γιατι δεν βγαζεις το βιβλιο σου στις πωλησεις.. και οποιος θελει..  δεν ιεναι κακη ιδεα! Χαμόγελο

δυστυχως.. το βιβλιο εχει γινει ειδος προς εξαφανιση... δεν διαβαζει ο κοσμος... κριμα!! ειτε προτειμουν το ιντερνετ.. ειτε... τιποτα....
λιγοι πια μπορουν να καταλαβουν την μαγεια του βιβλιου!! μην ξεχναμε οτι τα γραπτα μενουν! τα υπολοιπα... σημερα ειναι αυριο οχι! το ινερνετ ειναι θησαυρος.. αλλα εχει και πολλες μπανανες μεσα! δεν παει να πει οτι... οτι υπαρχει μεσα ειναι και αληθες! στο βιβλιο... αν κατι ειναι λαθος.. υπολογος ειναι ο συγγραφεας! στο ιντερνετ; εχω δει κατι χοντραδες μεσα στο ιντερνετ.. που.. αστα.. δεν ηξερα αν πρεπει να γελασω ή να κλαψω!!! ειτε σε νομισματα, χαρτονομισματα κτλ.... ειτε σε οτιδηποτε αλλο!

θυμαμαι πριν χρονια που ειχα μια συνομιλια με εναν καλο φιλο και μεγαλο συλλεκτη.. για το θεμα των βιβλιων και οτι δεν διαβαζουν πια...!

απο βιβλια εχω αρκετα.. αν και οχι πολλα για νομισματα και χαρτονομισματα... εδω δεν τα βρισκω ευκολα....
δεν εχω κατι ακριβο.. μιας και το περιεχομενο του βιβλιου ειναι συνηθως ο θησαυρος! δεν αντιλεγω οτι μια δερματοδετη εκδοση ειναι αριστουργημα.. αλλα αν τα βαλαντια ειναι λιγα... το καθε βιβλιο ειναι θησαυρος... γι αυτα που περιεχει!! γνωριζω οτι και ο γιαννης ειναι βιβλιοφαγος και μπραβο του! Χαμόγελο

καμια φορα βλεπουν βιβλια, περιοδικα, φυλλαδια.. (οτιδηποτε που εχει πληροφοριες που μου αρεσουν, μαζευω κτλ..το κραταω!) που εχω ή ακουνε γι αυτα... και με ρωτανε.... και τα εχεις διαβασει ολα;; ε.. τι.. τα εχω για ντεκορ;;; Απορία

ελπιζω οι νεοτερες γενιες να ξεκινησουν να διαβαζουν...
καλο και το ιντερνετ.. αλλα σαν το βιβλιο τιποτα!!! διασταυρωστε πληροφοριες.. τσεκαρετε πραγματα...
ετσι αποφευγεις ακομα και κακοτοπιες μερικες φορες...

Χαμόγελο Γιαννη μου παντως εγκυκλοπαιδεια δεν ειμαι... ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω... αυτα που ας πουμε γνωριζω λιγο..... ειναι μικρες σταγονες απο εναν ωκεανο γνωσεων που υπαρχει και μας περιμενει να τον ανακαλυψουμε! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences