Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 02:15:32 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μια βοήθεια  (Αναγνώστηκε 3720 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« στις: Μάιος 11, 2013, 08:16:40 πμ »

Παιδιά καλημέρα.  Γι αυτό το νόμισμα μια βοήθεια. τι είναι, από που είναι, τι αξία έχει και ότι άλλο σχετικό με αυτό. ευχαριστώ Θόδωρος.
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2013, 09:28:40 πμ »

Καλημερα,εισαι εδω!

http://en.numista.com/catalogue/pieces26144.html

Απο τιμη και λογω τις καταστασης απο 25 εως 50 ευρος.

Ειναι κερμα 2 γερμανικων περιοχων πριν ενωθούν ολες μαζι και γίνουν Γερμανια.Κυκλοφορουσε απο το 1761 εως το 1787 .Ειναι ασημένιο και 6,4 του γραμμάρια. Περισσότερα μπορεις να μαθεις και απο τον Κυριο Νικο στην πορεια.

Φιλικα ,Νεστωρ 
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2013, 09:50:22 πμ »

Παιδιά καλημέρα.  Γι αυτό το νόμισμα μια βοήθεια. τι είναι, από που είναι, τι αξία έχει και ότι άλλο σχετικό με αυτό. ευχαριστώ Θόδωρος.
Φιλε μου σ ευχαριστ'ω πολύ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2013, 01:12:56 μμ »

αγαπητε φιλε δυστηχως η φθορα ειναι σημαντικη!οπως σε πολλα τετοια νομισματα λογω μεγαλης περιοδου κυκλοφοριας,αλλα και του μεταλλου που σαν αργυρο κυκλοφορουσε σε ολην την ευρωπη!οσο για την αξια μονο σαν μεταλλο πλεον!παντα προσωπικη γνωμη!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2013, 02:30:38 μμ »

Παιδιά καλημέρα.  Γι αυτό το νόμισμα μια βοήθεια. τι είναι, από που είναι, τι αξία έχει και ότι άλλο σχετικό με αυτό. ευχαριστώ Θόδωρος.
Αυτή είναι φίλε μου η τύχη των νομισμάτων. Αλλά για φαντάσου να ζούσαμε την εποχή τους? Θα τα είχαμε όλα λουστρίνι, αχρησιμοποίητα. Άρχοντες. Σ ευχαριστώ Γιάννη και Νέστωρα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2013, 04:25:21 μμ »

Ομορφο νομισμα... χαμηλη κατασταση αλλα ομορφο! Χαμόγελο

οντως ειναι απο Γερμανικο κρατιδιο και συγκεκριμενα απο το Brandenburg-Ansbach. δεν πρεπει να το συγχεουμε με το απλα Brandenburg... αλλο το ενα κι αλλο το αλλο... χαμος γινοταν τοτε.. αναλογα με τι περιοχες.. πως ενωνονταν.. που ηταν...

η συγκεκριμενη περιοχη ειναι βορεια της Βαυαριας! το 1791 (το τελος της βασιλειας του Αλεξανδρου... που ειναι στο νομισμα σου..), πουληθηκε στην Πρωσια.. ομως το 1806 εκχωρηθηκε στην βαυαρια! χαμος δηλαδη!

το νομισμα κοπηκε στο Schwabach μια πολη κοντα στην Νυρεμβεργη... που ακομα υπαρχει και εχει γυρω στους 40.000 κατοικους... οπως καταλαβες ειναι βορεια της Βαυαριας κι αυτη! Κλείσιμο ματιού

ειναι 20 κρεουζερ... και απο πανω γραφει την αντιστιχια με το μαρκο... ποσα τετοια ειναι ενα μαρκο... τοτε.. το μαρκο ηταν μοναδα μετρησης... αν δεν κανω λαθος...

αν μεταφραζω καλα... ο Αλεξανδρος ηταν μαρκησιος του βραδεμβουργου...

φρεσκοκομμενα θα ηταν ομορφα κερματα... λατρευω που ειναι λεπτα.. φινετσατα..... ομορφα στο χερι εε;; Χαμόγελο χαχαχαχα πολλα τα τρυπουσαν... για κοσμηματα, στολες.. κτλ.. και φυσικα εχουν αρκετη φθορα γιατι οντως κυκλοφορουσαν πολυ σε καθημερινες συναλλαγες.. και σε πολλα μερη στην ευρωπη... οποτε...

Φιλε μου Νεστωρα.... για εμενα ελεγες το Κυριος Νικος;;; αν ναι... απλα Νικος χαχαχαχα
σε ευχαριστω για το ευγενεστατο τροπο και σεβασμο σου.. αλλα φιλαρακια ειμαστε ολοι... ασε που ειμαι.. μικροτερος σε ηλικια... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
georgius iii
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 457


ισχύς εν τη ενώσει


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 11, 2013, 04:44:16 μμ »

NMS η ποιο εμπλουτισμένη εγκυκλοπαίδεια που υπάρχει …..δεν πωλείτε στα καταστήματα……απλά ρωτάς και η απάντηση σερβίρετε άμεσα με όλες τις λεπτομέρειες !!!!!!
Εσύ παιδάκι μου αν αντί για νομίσματα είχες ασχοληθεί με την NASA θα πεταγόμαστε τώρα στο φεγγάρι για καφέ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Νίκο είσαι άπαικτος !!!
Καταγράφηκε

"Τα αγαθά κόποις κτώνται".
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 11, 2013, 09:43:38 μμ »

ο αγαπητος Νικος οντως ειναι η πιο εμπλουτισμενη εγκυκλοπεδια και το αξιζει,το εχω ξαναγραψει!και ο λογος ειναι πολυ απλος!αγαπα πραγματικα αυτο που τον ενδιαφερει και ασχολειτε σοβαρα,και οχι μονο για το ποσο αξιζει!δεν υπαρχει σημερα νομισμα,που να θες πληροφοριες και να μην τις βρεις!δοξα τον θεο με το διαδικτιο βρισκεις τα παντα!αλλα χωρις ψαξιμο?μονο θα θαυμαζεις!χωρις ιχνος αντιπαραθεσης με τον φιλο Νiκο,αλλα οπως παντα με αγαπη και σεβασμο,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2013, 11:56:13 μμ από giannist » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2013, 12:02:04 πμ »

να σται καλα παιδια! Χαμόγελο μη νομιζεται... τα περισσοτρεα δεν τα ξερω απεξω... απλα θυμαμαι πραγματα... ή που να παω να ψαξω....κτλ... καποια βεβαια μενουν στην μνημη... Χαμόγελο ειδικα αν εχω ψαξει το θεμα... ή εχω χαζεψει πολυ στο ιντερνετ... Χαμόγελο

μιας κια εχω αρκετο χρονο.. προσπαθω να βοηθαω.. ψαχνωντας.. ή απο οτι θυμαμαι...
Οντως!!! με το ιντερνετ οτι θελεις το βρισκεις... απλα πρεπει να βρεις την σωστη λεξη... ή να εχεις ενα ας πουμε σχεδιο ψαξιματος... και το 90% το βρισκεις! Χαμόγελο

πολλες φορες θελει και λιγη φαντασια... να προσπαθησεις να διαβασεις πανω τι γραφει... κτλ... εκει ειναι ολη η μαγεια...

στα γερμανικα.. γινεται χαμος.. οποτε χωρις ψαξιμο... δεν μπορεις πολλα πραγματα... εχω καποια απο περιεργες περιοχες.. και το ειχα ψαξει πολυ... μεχρι να βρω το καθενα... ειχα παθει.... πως τα φερνανε βολτα τοτε.. ενας Θεος ξερει!

για το 90% που λεω... ναι υπαρχουν και κομματια που ακομα δεν εχω βρει πληροφοριεςκαι ψαχνω χρονια!! που θα μου παει;;; Χαμόγελο χαχαχαχα

βλεπωντας ενα νομισμα... αναγνωριζεις τα βασικα... απλα μετα ξερεις που θα ψαξεις.... και σιγα σιγα ψαχνεις κι αλλα στοιχεια... γνωστα ή μη.... κουτσομπολια... ή ιστορικα στοιχεια... κι εκει βλεπεις την ιστορια να περναει μπροστα σου... με τις γνωστες στιγμες της και τις αγνωστες πτυχες της.... ετσι ξεπερνας τα ορια του νομισματος.. και σαν αρχη αυτο... βρισκεις αλλα ενδιαφεροντα πραγματα...

τα παντα βασιζονται στο ψαξιμο, στο διαβασμα.. και στη γνωση.. οχι μονο που εχεις αποκτησει.. αλλα και στο.. να ξερεις που να ψαξεις ανα πασα στιγμη.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2013, 12:09:13 πμ »

´Οπως και να εχει Νίκο είσαι φωτεινό παράδειγμα για όλους τους Συλλέκτες και πολλοί τυχεροί εμείς που σε έχουμε στο Στέκι. Να σε χαιρόμαστε και εμείς και οι δικοί σου. Φιλικά, Φάνης.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2013, 12:38:41 μμ »

´Οπως και να εχει Νίκο είσαι φωτεινό παράδειγμα για όλους τους Συλλέκτες και πολλοί τυχεροί εμείς που σε έχουμε στο Στέκι. Να σε χαιρόμαστε και εμείς και οι δικοί σου. Φιλικά, Φάνης.
+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences