Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:55:12 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ευρωχαρτονομισματα πρωτης κυκλοφοριας!!  (Αναγνώστηκε 4837 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
john_civil
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112


Προφίλ
« στις: Μάιος 07, 2013, 12:38:49 πμ »

Καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!
Είμαι καινούργιος στην παρέα και την συγκεκριμένη σελίδα την βρήκα εντελώς τυχαία σε μια προσπάθεια μου να βρω διάφορες απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματα που μπορεί να είχα γύρω από την συλλογή χαρτονομισμάτων και νομισμάτων.

Έχω στην κατοχή μού 3 χαρτονομίσματα του ευρώ από τον Φεβρουάριο του 2002, από όταν ουσιαστικά ξεκινήσανε να κυκλοφορούνε. Τα είχα κρατήσει σαν ενθύμιο μιας και ήτανε τα πρώτα χαρτονομίσματα που κυκλοφορήσανε και πολύ περισσότερο γιατί ήταν τα πρώτα που έπιασα στα χέρια μου.

Πλέον την ευαισθησία μου γύρω από την συλλογή νομισμάτων-χαρτονομισμάτων την έχω χάσει. Πέραν του ότι δεν έχω τον ίδιο ενθουσιασμό με παλαιότερα, είναι παράλληλα θεωρώ και ένα “σπάταλο” μεράκι!!

Είμαι σε ένα σημείο πλέον, τα χαρτονομίσματα αυτά μετά από 11 χρόνια φύλαξής τους να τα χρησιμοποιήσω. Αν και δεν είναι τα μεγάλης αξίας χαρτονομίσματα του ευρώ, πρόκειται για τα τρία των μικρότερων αξιών, εντούτοις θα ήθελα να ξέρω εάν κάποιο από αυτά έχει έστω και κάποια αξία παραπάνω από την ονομαστική του, επομένως να αξίζει να το κρατήσω.

Το κέρδος εάν τα χαλάσω τελικά, θα είναι μόλις 35 ευρώ, αλλά θεωρώ πως η τραγική οικονομική κατάσταση στην οποία περιήλθε η χώρα με έχει κάνει να χάσω τον ρομαντισμό που μπορεί να είχα παλαιότερα…

Τα χαρτονομίσματα είναι όλα σε εξαιρετική-ακυκλοφόρητη κατάσταση και οι κωδικοί που έχουν πάνω τους είναι οι ακόλουθοι:
5 ευρώ:   Υ01049326147, Ρ005Α6
10 ευρώ: Υ01995072886, F001D2
20 ευρώ: Υ00053744518, Ν001Β2

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αξίζουν κάτι περισσότερο…. ή το ταξίδι τους θα τελειώσει άδοξα εδώ;;!!
 Ντροπή
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2013, 08:51:54 πμ »

Καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!
Είμαι καινούργιος στην παρέα και την συγκεκριμένη σελίδα την βρήκα εντελώς τυχαία σε μια προσπάθεια μου να βρω διάφορες απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματα που μπορεί να είχα γύρω από την συλλογή χαρτονομισμάτων και νομισμάτων.

Έχω στην κατοχή μού 3 χαρτονομίσματα του ευρώ από τον Φεβρουάριο του 2002, από όταν ουσιαστικά ξεκινήσανε να κυκλοφορούνε. Τα είχα κρατήσει σαν ενθύμιο μιας και ήτανε τα πρώτα χαρτονομίσματα που κυκλοφορήσανε και πολύ περισσότερο γιατί ήταν τα πρώτα που έπιασα στα χέρια μου.

Πλέον την ευαισθησία μου γύρω από την συλλογή νομισμάτων-χαρτονομισμάτων την έχω χάσει. Πέραν του ότι δεν έχω τον ίδιο ενθουσιασμό με παλαιότερα, είναι παράλληλα θεωρώ και ένα “σπάταλο” μεράκι!!

Είμαι σε ένα σημείο πλέον, τα χαρτονομίσματα αυτά μετά από 11 χρόνια φύλαξής τους να τα χρησιμοποιήσω. Αν και δεν είναι τα μεγάλης αξίας χαρτονομίσματα του ευρώ, πρόκειται για τα τρία των μικρότερων αξιών, εντούτοις θα ήθελα να ξέρω εάν κάποιο από αυτά έχει έστω και κάποια αξία παραπάνω από την ονομαστική του, επομένως να αξίζει να το κρατήσω.

Το κέρδος εάν τα χαλάσω τελικά, θα είναι μόλις 35 ευρώ, αλλά θεωρώ πως η τραγική οικονομική κατάσταση στην οποία περιήλθε η χώρα με έχει κάνει να χάσω τον ρομαντισμό που μπορεί να είχα παλαιότερα…

Τα χαρτονομίσματα είναι όλα σε εξαιρετική-ακυκλοφόρητη κατάσταση και οι κωδικοί που έχουν πάνω τους είναι οι ακόλουθοι:
5 ευρώ:   Υ01049326147, Ρ005Α6
10 ευρώ: Υ01995072886, F001D2
20 ευρώ: Υ00053744518, Ν001Β2

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αξίζουν κάτι περισσότερο…. ή το ταξίδι τους θα τελειώσει άδοξα εδώ;;!!
 Ντροπή
Φίλε μου καλημέρα, αν είναι ακυκλοφόρητα σίγουρα αξίζουν κάτι παραπάνω.
Το πόσο δεν το γνωρίζω.
Θα μπορούσες να τα ανεβάσεις εδώ στο πωλούνται και να δεις τι θα πιάσεις.
Αν τα έβλεπα σε κάποια αγγελία σίγουρα θα πλήρωνα μία υπεραξία αν είναι ακυκλοφόρητα του 2002.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2013, 08:59:38 πμ »

Αφου δεν ξερει ποσο μπορει να κανουν πως θα τα βαλει στα πωλουνται Ηλια μου?
Μια δημοπρασια απο 35 ευρω τιμη εκκινησης ,ΑΝ ειναι ακυκλοφορητα και σιγουρα θα πιασει την καλυτερη τιμη.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2013, 09:05:44 πμ »

Αφου δεν ξερει ποσο μπορει να κανουν πως θα τα βαλει στα πωλουνται Ηλια μου?
Μια δημοπρασια απο 35 ευρω τιμη εκκινησης ,ΑΝ ειναι ακυκλοφορητα και σιγουρα θα πιασει την καλυτερη τιμη.
Αυτό λέω Θανάση μου, να τα βάλει δημοπρασία από 35€ και όπου πάνε.
Εγώ σίγουρα θα τα χτυπούσα τουλάχιστον μέχρι ένα πενηντάρικο.
Αν αξίζουν παραπάνω από πενήντα είναι σίγουρο ότι θα πάνε εκεί που πρέπει.
Είναι αρκετοί οι "χαρτάκηδες" εδω μέσα.
Πάντως αν είναι ακυκλοφόρητα έχουν υπεραξία.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2013, 09:12:08 πμ »

ρε παιδιά γιατι χαλατε το ποστ ,
εντάξει μπηκε ο καινουργιος εκανε το ποστ εδω δεν ήξερε
εδω το ποστ αφορα τα νεα 5 ευρά που βγήκανε
τι σχεση εχει με αυτό ? η εκτίμηση των ελληνικών ευρω χαρτονομισματών
παρακαλω να μεταφερθεί στις εκτιμίσεις  !! ειναι κανενας εποπτης ονλινε???
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2013, 09:40:22 πμ »

Εχεις δικιο,παρασυρθηκαμε επειδη το ποσταρε εδω,,,δεν μπορουσαμε να απαντησουμε αλλου.
Συγγνωμη που χαλασαμε το θεμα,,,ας το μεταφερει καποιος αλλου.
Φιλικα Τομ.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 07, 2013, 01:09:01 μμ »

υπολογιζεις γυρω στην διπλή τιμή πανω από την ονομαστική μπορεί και λίγο παραπάνω, αλλά όχι τιποτα το ιδιαίτερο
Καταγράφηκε
guru
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 07, 2013, 11:21:47 μμ »

Καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!
[ ]
Έχω στην κατοχή μου 3 χαρτονομίσματα του ευρώ από τον Φεβρουάριο του 2002, από όταν ουσιαστικά ξεκινήσανε να κυκλοφορούνε. Τα είχα κρατήσει σαν ενθύμιο μιας και ήτανε τα πρώτα χαρτονομίσματα που κυκλοφορήσανε και πολύ περισσότερο γιατί ήταν τα πρώτα που έπιασα στα χέρια μου.
[ ]
Τα χαρτονομίσματα είναι όλα σε εξαιρετική-ακυκλοφόρητη κατάσταση και οι κωδικοί που έχουν πάνω τους είναι οι ακόλουθοι:
5 ευρώ:   Υ01049326147, Ρ005Α6
10 ευρώ: Υ01995072886, F001D2
20 ευρώ: Υ00053744518, Ν001Β2
[ ]
Αληθώς ανέστη!

Κατά σύμπτωση κι εγώ είχα κρατήσει για ενθύμιο κάποια από τα πρώτα ευρωχαρτονομίσματα που έπεσαν στα χέρια μου, και μάλιστα με τους ίδιους κωδικούς (5 € Y / P, 10 € Y / F, 20 € Y / N). Το αστείο είναι ότι το είχα ξεχάσει, και το «ανακάλυψα» πρόσφατα όταν άνοιξα το βιβλίο όπου φυλάω τις χάρτινες δραχμές που έχω κρατήσει για ενθύμιο.
Καταγράφηκε
john_civil
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 08, 2013, 12:52:35 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε στο ερώτημά μου…

Συγχρόνως ζητώ συγνώμη που ανέβασα το ερώτημα… σε λάθος μέρος!!

Τα χαρτονομίσματα είναι όντως σε εξαιρετική κατάσταση χωρίς ίχνος φθοράς πάνω τους. Μάλιστα λυπάμαι να τα πιάσω ακόμη και στα χέρια μου!! Μεγάλο χαμόγελο

Θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω κάπου στο ίντερνετ να δω πιο θα είναι το ενδιαφέρον ως προς αυτά και τι ψάρια μπορούν να πιάσουν βέβαια!!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2013, 04:51:52 μμ »

Φίλε john_civil ποιο ίντερνετ; βάλτο εδώ στο στέκι να το πάρει κανένας χριστιανός να κλείσει καμμιά τρύπα, πόσο νομίζεις  θα πάρεις από το ebay; παραπάνω; Εδώ πιστεύω θα ενδιαφερθούν πολλοί φίλοι του φόρουμ μας, ακόμα και μένα με ενδιαφέρει αν τα έβγαζες εδώ και ας έχω τις 2 από τα 3 αξίες.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2013, 05:03:04 μμ »

Εχω 4 5ευρα με κωδικους:

Ρ26476002172
Ρ26476002208
Ρ26476002199
Ρ26476002181

και οι μπροστινοι κωδικοι ειναι Ε010J6 σε ολα..
Κατασταση απο δεσμιδα τραπεζης...
Πηγε η κοπελα μου σημερα να παρει μερικα καινουργια 5ευρα και της εδωσαν τα κλασσικα..απλα της τα εδωσαν απο δεσμιδα...ελεος!!

Πιανουν κατι παραπανω απο την αξια τους?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2013, 07:36:20 μμ »

Εχω 4 5ευρα με κωδικους:

Ρ26476002172
Ρ26476002208
Ρ26476002199
Ρ26476002181

και οι μπροστινοι κωδικοι ειναι Ε010J6 σε ολα..
Κατασταση απο δεσμιδα τραπεζης...
Πηγε η κοπελα μου σημερα να παρει μερικα καινουργια 5ευρα και της εδωσαν τα κλασσικα..απλα της τα εδωσαν απο δεσμιδα...ελεος!!

Πιανουν κατι παραπανω απο την αξια τους?


Κανεις??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2013, 09:02:49 μμ »

τιποτα το ιδαίτερο.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 09, 2013, 10:39:22 πμ »

Όπως λέει και ο Μιχάλης δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, όμως τώρα μια και θα αποσυρθούν κράτα μερικά τεμάχια κακό δεν θα σου κάνουν, έτσι και αλλιώς μικρής αξίας χαρτονομίσματα είναι φίλε Μεγαρίτη.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 10, 2013, 03:27:51 πμ »

Όπως λέει και ο Μιχάλης δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, όμως τώρα μια και θα αποσυρθούν κράτα μερικά τεμάχια κακό δεν θα σου κάνουν, έτσι και αλλιώς μικρής αξίας χαρτονομίσματα είναι φίλε Μεγαρίτη.

οτι θα κρατησω μερικα "κολαριστα" για ενθυμιο,θα κρατησω..δ περιμενα να ειναι τιποτα σπανιοτητες,αλλα ειπα να ρωτησω..ασε και ξενερωσα.πηγε η κοπελα μου να παρει απο τα καινουργια αλλα δεν ηξερε πως ειναι,και ενω τους ειπε στην τραπεζα οτι θελει απο αυτα που κοπηκαν τωρα,της εδωσαν αυτα..αν ημουν εγω θα τους τα ειχα πεταξει στα μουτρα..δεν γνωριζουν λετε ποια ειναι τα νεα?? οχι οτι θα μου φαινοταν περιεργο κιολας..ελλαδα ειμαστε..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences