Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:19:07 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Yγρασια  (Αναγνώστηκε 5471 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Μάιος 07, 2013, 09:39:06 πμ »

Θα ηθελα να ρωτησω τι μετρα παιρνουμε κατα της υγρασιας κατα τη φυλαξη των γραμματοσημων. Σε ενα κανονικο δωματιο (οχι υπογειο), αν εχουμε τα γραμματοσημα μεσα σε αλμπουμ, υπαρχει καποιος κινδυνος? Βοηθανε αυτα τα μικρα πραγματακια που κρατανε την υγρασια? (δε ξερω καν πως τα λενε)..γενικως τι μετρα πρεπει να παρω?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2013, 10:06:35 πμ »

παλια το ειχα ψάξει λιγο το θεμα για αποθηκευση νομισμάτων
υπάρχουν καταρχήν μετρητες υγρασίας όπου κάνεις ενα 1ο τεστ τι γίνεται
σε 2η φάση μπορείς να πάρεις από εκεί που πουλάνε παπουτσια , μεσα στα κουτια βάζουνε και μικρά σακουλάκια για την υγρασία , περνεις από αυτά αρκετά και τα βάζεις στο ίδιο μέρος
σε 3η φάση υπάρχουν (οχι ελλάδα) κάτι μικρά μηχανήματα για μικρους χωρους που τα τοποθετείς και σου αφερούν την υγρασία (δεν τα δοκίμασα)
τέλος υπάρχουν αφυγραντήρες αλλά η τιμμή ανεβαινει αρκετά και παιζει ρολο τα τετραγωνικά μετρα που θες να καλύψεις.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2013, 11:13:07 πμ »

Σ ευχαριστω πολυ!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2013, 10:43:43 πμ »

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Στα ασφράγιστα γραμματόσημα καλό είναι να τοποθετούμε τα βιβλία που τα περιέχουν κάθετα σε μια βιβλιοθήκη ώστε η όποια υγρασία,θερμότητα λόγω καλοκαιριού και πίεσης να μη καταστρεψει την κόλλα τους.
Κατά τη γνώμη μου κάποιος που έχει τα γραμματόσημά του σε άλμπουμ σε χώρο με νορμαλ επίπεδα υγρασίας,δεν τα χτυπάει ο ήλιος και τα έχει αποθηκεύσει όπως σας είπα,δεν νομίζω να κινδυνεύουν.
Επίσης εχθρός σε οποιοδήποτε χαρτί (βιβλία, χαρτονομίσματα αλλά και γραμματόσημα) είναι και το τσιγάρο.Έτυχε να δανειστό από μανιακό καπνιστή ένα βιβλίο κάποτε,πέρα ότι βρώμαγε,οι σελίδες του είχαν αποκτήσει ένα κιτρινισμένο χρώμα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2013, 11:51:59 πμ »

Έτυχε να δανειστό από μανιακό καπνιστή ένα βιβλίο κάποτε,πέρα ότι βρώμαγε,οι σελίδες του είχαν αποκτήσει ένα κιτρινισμένο χρώμα.

τεχνητη πατινα?? Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2013, 04:56:14 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2013, 05:03:51 πμ »

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Στα ασφράγιστα γραμματόσημα καλό είναι να τοποθετούμε τα βιβλία που τα περιέχουν κάθετα σε μια βιβλιοθήκη ώστε η όποια υγρασία,θερμότητα λόγω καλοκαιριού και πίεσης να μη καταστρεψει την κόλλα τους.
Κατά τη γνώμη μου κάποιος που έχει τα γραμματόσημά του σε άλμπουμ σε χώρο με νορμαλ επίπεδα υγρασίας,δεν τα χτυπάει ο ήλιος και τα έχει αποθηκεύσει όπως σας είπα,δεν νομίζω να κινδυνεύουν.
Επίσης εχθρός σε οποιοδήποτε χαρτί (βιβλία, χαρτονομίσματα αλλά και γραμματόσημα) είναι και το τσιγάρο.Έτυχε να δανειστό από μανιακό καπνιστή ένα βιβλίο κάποτε,πέρα ότι βρώμαγε,οι σελίδες του είχαν αποκτήσει ένα κιτρινισμένο χρώμα.
Συμφωνώ. Αλλά νομίζω μερικά απο τα σακουλάκια που βάζουν για την υγρασία στα παπούτσια, όπως προαναφέρθηκε, βοηθάει, ειδικά αν κοντά έχεις και νομίσματα. Μόλις τα δεις να γίνονται ρόζ πρέπει να ανησυχείς και να αλλάξεις θέση στη  την συλλογη σου γιατι υπάρχει υγρασία. Μάλιστα τα σακουλάκια μπορείς να τα ξανά χρησιμοποιήσεις αν τα ζεστάνεις λίγο, ωστε να να έρθουν στο κανονικό τους άσπρο χρώμα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 10, 2013, 08:25:10 πμ »

Στα πολύ σωστά που είπε ο Donsoc (κάθετη τοποθέτηση άλπμουμ, τσιγάρο κλπ.) μπορούν να προστεθούν τα εξής:

- φυλάσσουμε τα άλμπουμ σε δωμάτια με χαμηλή υγρασία (π.χ. ΟΧΙ στα υπνοδωμάτια)
- τουλάχιστον 1 φορά το μήνα ανοίγουμε και ξεφυλλίζουμε το άλμπουμ να αεριστούν
- τα ασφράγιστα κινδυνεύουν περισσότερο. Αν δούμε κίτρινες κηλίδες, απομακρύνουμε το γραμματόσημο από το άλμπουμ, γιατί πιθανόν πρόκειται για μύκητα που μεταδίδεται και στα υπόλοιπα.
(Οι Γερμανοί τα λένε Stockflecken και οι Άγγλοι foxing)

http://www.bdph.de/forum/showthread.php?12010-Stockflecken-auf-besseren-Briefmarken-was-machen
http://www.stampcollectingblog.com/foxing-rust-on-stamps.php
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 10, 2013, 08:38:32 πμ »

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, ειδικά για τους μύκητες. Να δω εγώ τι θα βρώ στη συλλογή μου όταν επιστρέψω μετά απο απουσία 8 μηνών ....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2013, 08:48:00 πμ »

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, ειδικά για τους μύκητες. Να δω εγώ τι θα βρώ στη συλλογή μου όταν επιστρέψω μετά απο απουσία 8 μηνών ....

I think you scream, we all scream, for anti-foxing cream.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2013, 09:06:56 πμ »

Καλό  Χαμόγελο Χαμόγελο αλλα δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 10, 2013, 11:35:08 πμ »

Τον μύκητα δεν τον σκέφτηκα,αλλά είναι ορατός κίνδυνος και αυτός..
Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο;σχετικό με συντήρηση, άσχετο με την υγρασία,τα ασφράγιστα γραμματόσημα πώς τα πιάνετε;με τσιμπιδάκι; με γυμνά χέρια;με γάντια;
Για την υγρασία υπάρχουν στο εμπόριο σακουλάκια για ντουλάπες περισσότερο που την απορροφουν και γεμίζουν νερό.Επίσης και αφυγραντήρες ρεύματος..
Για νορμάλ συνθήκες υγρασίας το θεωρώ υπερβολικό..

Ο κίνδυνος να συμβεί κάτι από υγρασία πολλαπλασιάζεται το καλοκαίρι..
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 10, 2013, 02:35:43 μμ »

Τα ασφράγιστα αυστηρώς και μόνο με τσιμπίδα φιλοτελιστική (με μαλακές άκρες, όχι αυτές που έχουν οι γυναίκες για τα φρύδια!!!). Ειδικά το καλοκαίρι που ιδρώνουμε, το γυμνό δάχτυλο αλλοιώνει τη γόμμα στο δευτερόλεπτο.
Τα πολύπλοκα μηχανικά μεσα για την υγρασία μου φαίνονται και εμένα υπερβολικά, βέβαια εξαρτάται και από την αξία της συλλογής. Για σακουλάκια έχω ακούσει, κάποιοι το εφαρμόζουν.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 10, 2013, 08:25:00 μμ »

Με την ίδια τσιμπίδα για τα γραμματόσημα μπορείς να χειριστείς και αρκετά απο τα χαρτονομίσματα, τα μικρά εννοώ, όχι εκείνα που είναι .... σαν λαχανίδες ....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 11, 2013, 11:22:59 πμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..θα χρειαστώ μάλλον νέο τσιμπιδάκι (είχα το κλασσικό γυναικείο), τα σφραγισμένα τα πιάνω με στεγνά χέρια.Βασικά θέμα συνήθειας είναι..θα χρειαστώ και τα σακουλάκια της υγρασίας..Μένω σχετικά κοντά σε θάλασσα και εκτός αυτού στο χώρο της βιβλιοθήκης με τα γραμματόσημα συνυπάρχει και ενυδρείο...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences