Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:37:21 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εμφανιση στοκ στην αγορα  (Αναγνώστηκε 23095 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 06, 2013, 03:22:49 μμ »

Εγώ αυτά του 2007 τα αγόρασα πέρυσι τα Χριστούγεννα απο την ΤΤΕ στη Θεσσαλονίκη.Χωρίς παραγγελία.Τα είχαν.Δηλαδή 5 χρόνια μετα υπήρχαν ακόμα σε υποκατάστημα και υπάρχει και η δυνατότητα παραγγελίας.Τι αδικημένα είναι??Πόσο δηλαδή να πωλούνται απο τη στιγμή που μπορείς να τα βρεις στην ΤΤΕ???
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 06, 2013, 03:43:24 μμ »

Αυτο το παραμυθι με τα σπανια ελληνικα νομισματα νομιζω μονο κακο κανει στους συλλεκτες.
Ας μιλησουμε με πραγματικα δεδομενα...ποσοι ειναι οι συλλεκτες που ξοδευουν μεγαλα ποσα στην Ελλαδα? Πανω απο 1000 ατομα? Πολυ αμφιβαλλω. Αν πεσει παρτιδα 2-3 χιλιαδες κομματια, τα υπολοιπα τι θα γινουν?
Καποιοι θησαυρισαν τα προηγουμενα χρονια , εγω πλεον δε θα τους κανω τη χαρη να θησαυρισουν κι αλλο απο μενα. Εχω στειλει πολλα λινκ που αποδεικνυουν του λογου το αληθες. Μασουρια υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες. Οποιος πιστευει οτι υπαρχουν μασουρια ελληνικης δημοκρατιας β που ειναι σπανια, για μενα ειναι ειτε αφελης ειτε μιλαει εκ του πονηρου. Και μαλιστα πριν καποια ποστ μου ειχα δημοσιευσει καποιο ΦΕΚ που ελεγε οτι υπαρχουν χιλιαδες μασουρια, τα οποια τα επαιρνες παμφθηνα.
Πιστεψτε με, ειλικρινα θα θελα να ηταν οντως ετσι τα πραγματα, γιατι στις καλες εποχες εδωσα και εγω παρα πολλα λεφτα και θα θελα να τα επαιρνα πισω. Με λυπη μου διαπιστωνω ομως οτι εκεινες οι εποχες περασανε ανεπιστρεπτι. Οποτε, υπομονη. Οπως ενας φιλος πιο πανω ειπε, υπαρχει στο εμπαυ ταληρο 1930 μσ66 στα 190 ευρω και δε το παιρνει κανεις, που παλια ηθελες πανω απο 500. Αυτοι που πηρανε 5λεπτα 1894-95 πριν 2-3 χρονια, τωρα κλαινε τα λεφτα τους. Ναι μεν ο συλλεκτης παιρνει κατι για να μη το πουλησει, αλλα οταν ξερεις οτι κατι που πηρες 10 δραχμες κανει τωρα 3, σε ποναει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 06, 2013, 03:44:35 μμ »

ειναι ευκαιρια η αποκτηση τους κατ εμε..40 ευρω και αγοραζεις 1 ουγγια ασημι, χαμηλο τιραζ, διαδεδομενο θεμα (διας-ποιος ξενος δεν αναγωριζει τον δια??)...τι πιθανοτητες εχεις να χασεις iceman?Απορία αντε να φθασει η ουγγια 10 ευρω και παλι εισαι σχετικα χαμενος...για αγορασε ενα bu 20 1894 650 ευρω και να σκασει κανενα τσουβαλι!!! τυχαιο το παραδειγμα και η τιμη για το 20λεπτο προφανως!!

ΥΓ. Σε ολα τα βαφτισια που παω, πηγαινω και ενα Δια!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 06, 2013, 03:49:21 μμ »

σωστος...ο heretic  Κλάμα Κλάμα Κλάμα

NAYΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 06, 2013, 03:55:27 μμ »

Θυμαμαι στη λεσχη ειχε βγει μια δημητρα MS61 NGC ...πριν απο χρονια του φιλου μου Κολοκυθα...και απο κατω χτυπιομασταν με παθος....τελικα εκλεισε στα 450 ...μετα απο καποιο καιρο με τις πιστοποιησεις, σκασανε παρα πολλες MS62...ωραιες εποχες ...ζουσαμε το ονειρο της αποκτησης ενος 'σπανιου' και καλα νομισματος...και μετα ξυπνησαμε!! Κλάμα Κλάμα Σαρκασμός Θυμός Έκπληξη Άνεση

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 06, 2013, 06:01:47 μμ »

Εντάξει παίδες, το κατάλαβα. Και τα τάληρα του 33 έχουν mintage σχεδον 500000 και εμείς (οι συλλέκτες ελληνικών νομισμάτων) είμαστε μόνο 1000. Γι' αυτό τώρα 10 χρόνια μετά την έλευση των PCGS, NGC και των υπολοίπων κάνει πάνω από 2500 ένα bu.
Για πέστε μου ρε παίδες, εσείς που λέτε΄οτι απ΄ όλα υπάρχουν και μάλιστα εν αφθονία, πόσοι από εσάς έχετε δραχμη του 1910 bu (ή ms64 και άνω για τους νεότερους). Πόσοι?
Όσον αφορά τις τιμές των slabs προ 10ετίας, με το συμπάθειο, αλλά τότε αγοράζατε νέα μόδα κι όχι νομίσματα. Καινούριο κοφινάκι μου και πού να σε κρεμάσω που λέγαν κι οι παλιοί.... 
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 06, 2013, 06:08:06 μμ »

Υπάρχουν συλλογάρες που δεν έχουν ούτε ένα σε 'φέρετρο'.
Επίσης υπάρχουν κάποια νομίσματα που δεν χρειάζεται να είναι σε σλάμπ.
Π.Χ. χρειάζεται να σλαμπάρω του Γεωργίου Β' το εικοσάρικο και τα κατοστάρικα ;;; Για ποιόν λόγο ;;;
Τα σλάμπ είναι για να γίνεται 'παιχνίδι'.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 06, 2013, 06:43:23 μμ »

Τα σλάμπ είναι για να γίνεται 'παιχνίδι'.

Και για να δημιουργήσει δύσπιστους συλλέκτες, επ' ωφελεία των πονηρών,
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 06, 2013, 07:38:44 μμ »

Εντάξει παίδες, το κατάλαβα. Και τα τάληρα του 33 έχουν mintage σχεδον 500000 και εμείς (οι συλλέκτες ελληνικών νομισμάτων) είμαστε μόνο 1000. Γι' αυτό τώρα 10 χρόνια μετά την έλευση των PCGS, NGC και των υπολοίπων κάνει πάνω από 2500 ένα bu.
Για πέστε μου ρε παίδες, εσείς που λέτε΄οτι απ΄ όλα υπάρχουν και μάλιστα εν αφθονία, πόσοι από εσάς έχετε δραχμη του 1910 bu (ή ms64 και άνω για τους νεότερους). Πόσοι?
Όσον αφορά τις τιμές των slabs προ 10ετίας, με το συμπάθειο, αλλά τότε αγοράζατε νέα μόδα κι όχι νομίσματα. Καινούριο κοφινάκι μου και πού να σε κρεμάσω που λέγαν κι οι παλιοί.... 


Εγώ δεν εχω δραχμη 10 ακυκλοφόρητη. Όμως μην πεφτεις στον λάκκο που εσυ ο ίδιος σκάβεις. δραχμες 10 ανκ, 50λ 83 ανκ, υπάρχουν , σιγουρα στοκαρισμένα αλλά υπάρχουν. Φαντάσου ότι μετα την παρτιδα απο 50λ 83 δεν εμφανιστηκαν ξανά . .. . ΟΕΟ.,, που πήγαν δηλαδή? Το λαθος που εκανε ο πωλητης τοτε είναι οτι διεδωσε το τιραζ που διέθετε. Τωρα οσο και να κρυβουν η τιμή είναι λιγο πολύ διαμορφωμένη...
Δραχμή 10 μσ65 πουλάει ο GKcoinsστο www.gkcoins.com.uk ακριβά κατα την ταπεινή μου άποψη. ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Τάληρο 33 που λες ναι μεν ειναι το πιο κοινό τάληρο αλλά δεν το βρίσκεις και στο πάτωμα απο μσ64 και πάνω. Είναι πολύ δυσκολο σε τετοιον βαθμό και για αυτό είναι ακαι ακριβό. Μην πέφτείς στην παγίδα του 'ποσοι έχετε', αλλά να σκέφτεσαι 'πόσα υπάρχουν'.Αυτό είναι το κρίσιμο.
Και γενικά είμαι της άποψης ότι άμα πεσει το ρευστό όλα γίνονται. Αν πω θέλω δίφραγκο 68 ακυκλόφορητο μσ64 και πάνω για παράδειγμα (τυχαια το λέω) θα μου πουν 'φίλε δεν υπάρχει' . Αν πω παιδιά δινω 5000 για καρακυκλοφόρητο διφραγκο 68 κοιταξε να δεις πως θα ξεφυτρωσουν σαν τα μανιταρια.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 06, 2013, 07:44:46 μμ »

Παιδια μην μπερδευετε τις δραχμες του 1910 με ολα τα υπολοιπα.
Οι δραχμες του 1910 ηταν γνωστες στην πιαστα απο ανεκαθεν.
Ο ανθρωπος που τις ειχε ειχε συλλεκτη πατερα και ηταν κληρονομια, της πουλουσε επι χρονια σε ενα σαιτ μια ΑΛΦΑ τιμη και κανενας δεν τις αγγιζε.
Μια φορα πηρε καποιος μια την πιστοποιησε εβγαλε το ΜουΣου , το ειπε σε εναν φιλο πηραν αλλοι μια , εβγαλε ξανα ΜουΣου και μετα αγοραζαν συνεχεια!!
Οσπου το καταλαβε και αυτος που τις ειχε και ή ανεβασε την τιμη ή σταματησε να δινει!!
Επειδη δεν εχω επαφες μαζι του δεν γνωριζω το τελος της ιστοριας.

Τα σλαμπ τι τα βαζετε στην κουβεντα δεν καταλαβα  Απορία
Μηπως και εκτος σλαμπ δεν βλεπεις οτι οι πενταρες που βγηκαν φορα-παρτιδα ειναι BU?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 06, 2013, 07:48:09 μμ »

Παιδιά δίνω 5000 ευρώ για δίφραγκο 68 ms65 και άνω ή raw bu με συνεκτιμητή μαζί μου το rakosyllekti.
 Παράκληση, η προσφορές να μη γίνουν σε pm.
Γιά να δω βρε Βασίλη, πόσοι θα βρεθούνε?  
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 06, 2013, 07:51:09 μμ »

Πότε έγινε αυτό με τις δραχμές του 10?Σε ποιο site?Ας μάθουμε και μεις οι νέοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 08:02:18 μμ από iceman » Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 06, 2013, 08:01:15 μμ »

Παιδιά δίνω 5000 ευρώ για δίφραγκο 68 ms65 και άνω ή raw bu  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη


Κουλααααααα , πιασε μαρη το μασουρ΄με διφραγκα του 68.....Οχι αυτο μαρη με τα χρεπια...τ΄αλλο
με τα Βι Γιου.....Ερε μανουλα μ΄θα τα κονομησουμε
   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός 
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 06, 2013, 08:52:53 μμ »

Το παραδειγμα με το μινταντζ των ταληρων ειναι εντελως ακυρο. Το ζητημα δεν ειναι ποσα βγηκαν. Το ζητημα ειναι ποσα εχουν διασωθει. Και για να το θεσω ακομα πιο εξειδικευμενα, το ζητημα ειναι ποσα απο αυτα που εχουν σωθει ειναι ακυκλοφορητα. Οι αριθμοι πεφτουν δραματικα. Ποσα απο τα 500000 δεν αποσυρθηκαν ? Ποσα απο αυτα διασωθηκαν ακυκλοφορητα? Οπως ειπε και ο Βασιλης, το θεμα ειναι ποσα υπαρχουν και οχι ποσοι δεν εχουν.
Αν αυριο μεθαυριο εγω αποκτησω πενταρα του 95, τοτε εκλεισα. Παραμεθαυριο θα αποκτησουν ολοι. Οι υπολοιπες τι θα γινουν? Φτανουν να καλυψουν τη ζητηση? Αρα θα αναγκαστουν να τις δωσουν παμφθηνα.
Ακριβως το ιδιο εγινε με τα γραμματοσημα που ασχολουμαι και περισσοτερο καιρο. Οι καταλογοι γραφανε τιμες 100 ευρω και στην αγορα δε κανει ουτε 25. Αφου η προσφορα καλυπτε τη ζητηση, τοτε το στοκ τι θα το κανει ο εμπορος?
Θα ηταν χρησιμο παντως, να βρεθουν κρατικα αρχεια με ποσοτητες λιωμενων νομισματων, τοτε το πραγμα θα αποκτουσε μεγαλο ενδιαφερον. Ειτε ετσι ομως ειτε αλλιως, σε καποια χρονια που θα πιστοποιηθουν τα πιο πολλα νομισματα, η αγορα θα ξεκαθαρισει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 06, 2013, 09:03:25 μμ »

Aρχισαν τα οργανα Στρατοοοοο,,,,

http://www.ebay.com/itm/GREECE-5-LEPTA-1895-PCGS-MS65-SUCH-A-LUSTER-/330916035377?pt=US_World_Coins&hash=item4d0c21fb31

Να δω που θα φτασει,,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences